W środę 1 października br. do regionów, w których można odbierać cyfrowe radio w systemie DAB+, dołączyła Opolszczyzna. W samo południe prezes tamtejszej regionalnej rozgłośni Polskiego Radia Paweł Frącz wykonał kliknięcie myszką, po którym w odbiornikach nielicznych jeszcze słuchaczy odezwało się Radio Opole. Sygnał nadawany jest na kanale 11C w ramach sieci SFN z dwóch lokalizacji – z komina ECO przy ulicy Harcerskiej w Opolu oraz z masztu Radia Doxa na Górze Świętej Anny. Dotychczas takie rozwiązanie w przypadku cyfrowego radia w Polsce zastosowane było tylko dwa razy – najpierw we Wrocławiu, a później w czasie testów spółki INFO-TV-Operator w Warszawie. Operatorem emisji w Opolu jest spółka Arkena, do początku tego roku posługująca się nazwą Polskie Sieci Nadawcze. W multipleksie oprócz Radia Opole znajdują się również ogólnopolskie programy Polskiego Radia – Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Radio Rytm i Polskie Radio dla Zagranicy. Jak w audycji „W cztery oczy” zapowiedział szef techniczny stacji Sławomir Krzewiński, jeszcze w tym roku ma ruszyć druga antena Radia Opole. Według informacji na stronie internetowej, stacja chce też rozszczepiać swój program tak, aby w każdej części województwa nadawane były inne wiadomości.
Radio Opole w multipleksie emituje swój program z przepływnością 104 kb/s – to mniej niż Jedynka, Dwójka, Trójka i Czwórka, ale więcej niż muzyczne Radio Rytm. „Jeżeli umie się słuchać dźwięku skompresowanego, czyli dźwięku wysyłanego czy w mp-trójkach czy w AAC czy w innych technologiach kompresujących dźwięk, jeżeli ktoś jest wprawiony i wie czego słuchać, w jaki sposób, to jest w stanie wychwycić pewnie niuanse. Natomiast gdzieś po drodze wchodzi ekonomia” – tłumaczył na antenie Radia Opole Sławomir Krzewiński.
Mimo dostępnych na stronie dabplus.polskieradio.pl informacji, w środę do multipleksu nie dołączyło Polskie Radio Dla Dzieci. Liczba wyszukiwanych w Warszawie programów nadal wynosi osiem. Nie potwierdziły się też podane na początku sierpnia br. informacje o uruchomieniu 1 października emisji w Gdańku, Krakowie i Poznaniu. Aktualnie trwa jeszcze przetarg z tym związany, a oferty można składać do 7 października. Według najnowszych planów nadajniki mają ruszyć 1 stycznia 2015 roku.
Tymczasem 25 września br. ogłoszony został kolejny przetarg związany z DAB+ – na operatorów w Koszalinie, Olsztynie, Zielonej Górze, Białymstoku, Lublinie i Rzeszowie. Wszystkie te emisje przewidziane są do uruchomienia w ciągu najbliższych sześciu miesięcy w IV i V etapie cyfryzacji. Oferty można składać do 5 listopada br. Wiadomo już też kto wykona dokumentację projektową związaną z instalacją infrastruktury do emisji DAB+ w Solcu Kujawskim. Będzie to spółka TFSendetechnik z Gniewoszowa.
Comments
104kbps brutto... netto na dźwięk przypada jeszcze mniej bitów.
Fajnie, że radio cyfrowe w Polsce się rozwija. Domyślam się, że inwestycję sprzętową i koszty emisji pokryje dodatkowo Państwo (z naszego abonamentu ale to akurat jest oczywiste), bo raczej nie z puli pieniedzy, które corocznie w kwocie po ok 11mln trafia do każdego oddziału Polskiego Radia. Bo jakże by taki skromny budżet (11mln/12m-cy=916tys/30dni=30tys dziennie do zagospodarowania) starczył jeszcze na emisję w DAB.
A w Łodzi też ruszył DAB+ równo z Opolem na napiszcie i podajcie na jakim kanale nadają.
W Łodzi niewypał. Coś się popsuło na kominie EC4 i do chwili obecnej nie ma emisji DAB+
W Łodzi już gra. Koło Płocka na podwójnym teleskopie punktowo 100% sygnału, w mieszkaniu punktowo 3/4 skali na Dual DAB 4.
104 kbps dla radia regionalnego. Wielki rzęch
W radiu Dual DAB4 to nawet przy 1000kbps byłby wielki rzęch!
Rozumiem dobrze, że autor artkułu nie uznaje testów DAB z dwoma nadajnikami pracującymi w sieci jednoczęstotliwościowej (SFN) w Wrocławiu, bo był używany gap-filler na ulicy Swojczyckiej? Test był przeprowadzany od 2 czerwca 2009 r. na kanale 5B. A może trzeba podrzucić po prostu dokumenty na ten temat?
http://www.piast.edu.pl/Files/doc/papers/2010_3.pdf
http://www.itl.waw.pl/osiagniecia-z21/223-pierwsze-w-polsce-testy-radia-cyfrowego-w-standardzie-dab
Po prostu pamięć bywa zawodna. Już poprawiłem.
Szkoda kasy na to ,przecież utrzymanie nadajników cyfrowych kosztuje , a i tak nikt z tego nie korzysta.
@Jurek, ja korzystam :)
Posting comments after three months has been disabled.