W poniedziałek 26 stycznia br. rozpoczęła się testowa emisja OFF Radia Kraków, alternatywnego programu Radia Kraków przygotowywanego do rozpowszechniania w technologii DAB+ i w internecie. Podobne projekty uruchomili już wcześniej inni publiczni nadawcy – we Wrocławiu działa Radio Wrocław Kultura, w Szczecinie nadające wcześniej analogowo Radio 94i4, a we wszystkich już uruchomionych multipleksach w Polsce tworzone w Warszawie Radio Rytm i Polskie Radio 24. Oficjalny start OFF Radia Kraków ma nastąpić 31 stycznia. Ceremonia otwarcia odbędzie się w krakowskim klubie Forum Przestrzenie.
Jak przekonuje Radio Kraków, uruchomienie nowego kanału stało się możliwe dzięki cyfryzacji radia. W ramach multipleksu Polskiego Radia przewidziane zostało miejsce na dwie stacje lokalne. Pierwsza z nich to nadający dotychczas analogowo program regionalny, drugą spółki radia publicznego mogą stworzyć według własnego pomysłu. Jak informują nasi Czytelnicy, po chwilowych testach z jakością 104 kbps bitrate OFF Radia Kraków ustalił się na poziomie 72 kbps. Jak wynika z ramówki nowej stacji dostępnej na stronie off.radiokrakow.pl, audycje z prowadzącymi pojawiać się będą od poniedziałku do czwartku od godziny 10:00 do 13:00 i od 21:00 do 23:00, w piątki od 10:00 do 13:00, a w niedziele od 18:00 do 23:00. Za dobór offowej muzyki odpowiada Wojciech Barczyński, który wcześniej podobną funkcję pełnił w studenckiej krakowskiej Radiofonii.
Comments
wg najnowszej fali badań SMG KRC stacji tej słuchają przez internet 4 osoby, oraz 2 (w tym jedna całkowicie głucha, która tylko ogląda slajdy) poprzez DAB+ wszyscy są zadowoleni z jakosci ktora przewyższa plyte CD!
Fajne, praktyczne, nowoczesne i niedrogie radio do odbioru DAB+ :) http://www.amejzon.pl/pl/p/TechniSat-DigitRadio-250-do-odbioru-DAB-/196
Fajne, praktyczne, nowoczesne i niedrogie radio do odbioru DAB+ :) http://www.amejzon.pl/pl/p/TechniSat-DigitRadio-250-do-odbioru-DAB-/196
72 kbps to niech sobie wsadzą
Jak głusi z radia kraków (bo im słoń na uszy nastąpił) chcą się bawić w tą przereklamowaną cyfryzację to bezwzględne minimum bitrate to 256kbps dla jednego przekazu stereo.
Wszystko poniżej tej przepływności to SYFryzacja i szkoda sobie d... zawracać takim pseudosygnałem.
Na UKF analogowo nie potrafią już wyemitować "czystego" sygnału dźwiękowego, ale za cyfryzację się zabierają...
Wyłączcie już wszystko i UKF i ten cały DAB, era radia się skonczyła w latach 90. Już wolę PR1 na 225kHz na falach długich słuchać niż tych przekompresowanych brzęcząco-dzwoniących strumieni "audio" gdzie wszystko w paśmie audio co dało się zepsuć zepsuli i głos ze studia płynie jak z metalowej puszki wstawionej do bębna. Po 3 minutach słuchania wiadomości mózg mi się przemieszcza od zniekształceń nieliniowych w sygnale.
To jest dziś pojęcie jakości CD - czyli Całkowite Dno!
Poważnie na długich da się słuchać? Tam jest dopiero fatalnie w porównaniu z DAB+em, tylko trzaski, całkowity brak wysokich tonów. Słychać praktycznie bez przerwy u mnie, całą dobę, jakiś potworny brum.
jak postawiłeś odbiornik na zasilaczu komputera to co się dziwisz, że ci brumi ;)
Wyjedź z zasyfionego miasta do lasu, na łąki zobaczysz jak pięknie fale długie grają.
Wolę słuchać pasma z obcięciem do 3kHz na długich niż brzeczące zniekształcenia powyżej 10kHz, które to śmieci emitują dzisiejsi polscy pseudonadawcy. A bierze się to tylko z głupoty. Projektant toru analogowego w założeniach dał max sygnał np. 5V p.p. wszystko powyżej ma już ucinane wierzchołki przebiegów. To zamiast pały nadawać tak aby piki w tych torach nie wychodziły powyżej 3V p.p. (być kilkadziesiąt procent rezerwy dynamiki w torze) to oni zrobią tak, że pik osiągnie wartość 5,1Vp.p i potem po stronie odbiornika z tych uciętych przebiegów robią się "piękne" trójkątnopodobne przebiegi - wygładzone przez ograniczone pasmo.
I ta mania na te durne zbasowane modulacje z mikrofonu ze studia. Większość radii słucham tylko wtedy gdy na korekcji zjadę basem do minus 12dB, bo inaczej jest jeden wielki bełkot a nie przyjemne słuchanie mowy ze studia. Degradacja dźwięku jest obecnie we wszelakich mediach porażająca.
Emisje dla ludzi głuchych. Nie ma w tym żadnego piękna emisji. Tylko kasa kasa kasa kasa.
Z nadajnika własnej konstrukcji można emitować dźwięk kryształowy, a tu sprzęt za grube miliony do psucia naturalności, bo jakiś wiejski fachman to ustawia i rekordy kto głośniej nadaje, kto więcej basu dowali, kto bardziej wysokie podbije, kto bardziej popsuje dźwięk. Wszystko w tej dziedzinie idzie w czarną d...
Pamiętam czasy pierwszych płyt kompaktowych - faktycznie dźwięk piękny, czysty, cud malina!
Minęło od tego czasu ponad 30 lat i dziś większości płyt CD ciołki nie umieją nagrać być coś nie chrypało, basy trapezowe, bo dynamiki zabrakło w torze i chamsko ucięli w połowie i sztuczny napompowany do bólu wokal. Brzmi to absolutnie nienaturalnie i nie ma żadnej przyjemności z słuchania tak zniszczonego, wypaczonego dźwięku.
Było kiedyś o tym w radiu, oni celowo zniekształcają dźwięk, to jest walka o słuchacza głośnością, „ulepszeniami dźwięku”, chodzi też o zapewnienie dobrej słyszalności na głośniczku jedno centymetrowym od telefonu i na kolumnach różnych rozmiarów, od małych aż po wielkie paki podłogowe.
Prawdziwe radio :) http://www.amejzon.pl/pl/p/TechniSat-DigitRadio-250-do-odbioru-DAB-/298 ładne niedrogie i sprawdzone
„Dabman” w Dobczycach budują radioodbiorniki ale niestety nie takie jakie teraz szukamy po sklepach, szkoda co nie?
Posting comments after three months has been disabled.