RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Już nie 15 kilometrów, a dystans niemal o połowę mniejszy dzieli antenę nadającego na częstotliwości 88,8 MHz Radia WAWA od centrum Krakowa. W miniony wtorek 10 marca br. o godzinie dwudziestej stacja przeniosła się z komina producenta przewodów aluminiowych NPA Skawina na wykorzystywany niegdyś przez Radio Wanda obiekt w Rajsku. Sygnał nadawany jest z mocą ERP 0,4 kW – dotychczas było to 0,5 kW – z systemu antenowego na wysokości 35 metrów n.p.t. (dotychczas było to 120 metrów n.p.t.). Pozwolenie radiowe wydane dla tej lokalizacji ma charakter czasowy i jest ważne do 23 sierpnia br.

Radio WAWA Kraków ze Skawiny rozpoczęło nadawanie 5 maja 2014 roku. „W serwisach lokalnych będziemy poruszać także tematy związane ze Skawiną”, „Będziemy blisko mieszkańców Skawiny, będziemy przedstawiać im bieżące informacje z życia miasta, a także zajmować się ich problemami” – deklarował nadawca ubiegając się o koncesję dla tego miasta. Odległość między Skawiną a Rajskiem wynosi dziesięć kilometrów. Wcześniej WAWA poprzez tzw. „stacje kroczące” weszła do Szczecina (częstotliwość z Goleniowa) i Wrocławia (częstotliwość z Oławy).

/kk,rw,hb/

Comments

Słuchacz Radia Fm *.gdansk.vectranet.pl 14-03-2015 10:27

A kiedy będzie nadawać w końcu w Gdańsku?

Monter *.dynamic.chello.pl 14-03-2015 15:13

„W serwisach lokalnych będziemy poruszać także tematy związane ze Skawiną”, „Będziemy blisko mieszkańców Skawiny, będziemy przedstawiać im bieżące informacje z życia miasta, a także zajmować się ich problemami” – deklarował nadawca ubiegając się o koncesję dla tego miasta i w ślad za tym używając terminologii O. Rydzyka nazwał swoje dzieło "WAWA Kraków".

Sa-sza *.lublin.mm.pl 14-03-2015 16:27

W treści newsa widzimy fragmenty deklaracji nadawcy dotyczące nadawania dla Skawiny. Są to cytaty z wniosku koncesyjnego, przytoczone następnie w decyzji koncesyjnej.

Wyrwane z szerszego kontekstu przez autora newsa mają zapewne sugerować, jakoby nadawca planował tworzyć radio dla Skawiny, po czym - nie zważając na wcześniejsze deklaracje - przeniósł nadajnik do Krakowa.

Żeby jednak nie było wątpliwości, przytoczę całość cytowanego w newsie akapitu (podkreślenia moje):

"Tematyka lokalna ma dotyczyć W DUŻEJ MIERZE OBSZARU KRAKOWA oraz będzie obecna w audycjach informacyjnych, audycjach informacyjno-publicystycznych i publicystycznych, audycjach sportowych. Wnioskodawca deklaruje również, że >>w serwisach lokalnych będziemy poruszać TAKŻE tematy związane ze Skawiną, która jest jednym z ośrodków aglomeracji krakowskiej. (...) CAŁY REGION urzeka możliwościami, przyrodą, historią, kulturą, walorami turystycznymi.
O TYM WSZYSTKIM chcemy poinformować słuchaczy Radia WAWA Kraków.
Będziemy blisko mieszkańców Skawiny, będziemy przedstawiać im bieżące informacje z życia miasta, a także zajmować się ich problemami<<."

Sens zmienia się diametralnie, prawda?

Towarzysz Michal *.adsl.inetia.pl 14-03-2015 18:54

Perspektywa większego rynku reklamowego, jakim niewątpliwie jest Kraków jest przecież bardzo kusząca. Co do odbioru - spodziewałem się wyraźnego polepszenia. Tymczasem na Dębnikach słychać gorzej, pojawił się dodatkowo multipath co powoduje że czasami dźwięk charczy i nie wczytuje się RDS. Na przenośnym odbiorniku także pogorszenie odbioru. Przenosiny jednak powinny być korzystne dla zasięgu. Obiekt położony jest bardzo wysoko, około 340mnpm. Zasięg w kierunku północnym powinien być lepszy niż z Krzemionek czy Malczewskiego.

Krzysztof Sagan *.dynamic.chello.pl 14-03-2015 21:10

@Sa-sza: no niekoniecznie zmienia. Na cytowanie całej koncesji w wiadomości miejsca nie ma, a fakty są takie: częstotliwość została skoordynowana dla Skawiny. To raz. Po drugie w konkursie koncesyjnym startował typowo lokalny podmiot chcący zapewne robić radio dla tego miasta. Niestety KRRiT nie wyjaśnia dlaczego nawet nie rozpatrywała wniosku Centrum Kultury i Sportu w Skawinie. I w ten sposób uzyskujemy "stację kroczącą"... a nie dalej niż kilka lat temu KRRiT w swoim sprawozdaniu uznała, że nie powinno dochodzić do takich sytuacji, bo odbywa się to ze szkodą do słuchaczy, do których według założeń miał być kierowany program...

Amatortv *.cela.pl 14-03-2015 21:22

Właśnie w Hucie coś jest nie bardzo z tym zasięgiem. Jak było ciężko, tak jest ciężko ustawić na kabelku, z tym, że dawniej szło w mono z RDS-em, a teraz da się ustawić nawet głębsze stereo, ale nadal trzeba się nieźle nakręcić kabelkiem, żeby ustawić, a porównywalnie z Krzemionek np. z lekkim szumem idzie cały czas i nie trza tyle kręcić.

Sa-sza *.lublin.mm.pl 14-03-2015 23:46

@Krzysztof Sagan:
Faktem jest również to, że nadawca jasno przedstawił swoje plany we wniosku koncesyjnym. Pomijając wymowę samej nazwę programu, z treści wniosku (jeśli tylko przytoczymy w całości istotny fragment) wynika niezbicie, że ZPR-y nie chciały robić "radia dla Skawiny", a właśnie radio dla aglomeracji krakowskiej (w tym Skawiny i przede wszystkim samego Krakowa). KRRiT zaś na tę propozycję przystała, potwierdzając niejako, że treść wniosku jest zgodna z warunkami ogłoszenia.

Sprawa druga: odbiorcę programu wyznacza nie lokalizacja nadajnika, a obszar nadawania. Z koncesji krakowskiej WAWY wynika, że miasta i gminy objęte w całości lub w części zasięgiem programu to Brzeźnica, Czernichów, Kraków, Liszki, Mogilany, Myślenice, Skawina i Zabierzów. O tzw. "stacji kroczącej" moglibyśmy by mówić, gdyby przeniesienie stacji nadawczej uniemożliwiło odbiór programu na obszarze pierwotnie wskazanym w koncesji. Czy tak stało się w tym przypadku, tego niestety z treści newsa się nie dowiedziałem. Pozostało mi oszacować zasięg, posługując się prostą symulacją (heywhatsthat.com). Z symulacji takiej wynika, że w zasięgu optycznym masztu w Rajsku znajdują się spore połacie gmin wskazanych w koncesji (może za wyjątkiem samych Myślenic), co może sugerować dalszą możliwość odbioru programu na ich terenie. W takim przypadku raczej nie może być mowy o efekcie "stacji kroczącej"... Na pewno natomiast możemy tu mówić o ważnym interesie nadawcy (poprawa jakości odbioru na terenie najludniejszej z wymienionych w koncesji gmin).

Kontrowersje wokół krakowskiej WAWY byłyby dla mnie zrozumiałe, gdyby w wyścigu o koncesję miała ona lokalnego konkurenta, chcącego robić radio dla Skawiny. Nie zaś w sytuacji, gdy ZPR-y są (w praktyce) jedynym wnioskodawcą: wniosek domu kultury zostaje pozostawiony bez rozpoznania (tak się dzieje np. w przypadku braków w dokumentacji), a innych chętnych na częstotliwość brak...

Monter *.dynamic.chello.pl 15-03-2015 01:22

Wszystko wskazuje na to, że @Sa-sza ma rację. Pamiętam, że ZPR-y chcące w jak najszerszym zakresie odbudować zasięg dla WAW-y wystąpiły z wnioskiem do Rady o koordynacje częstotliwosci w określonych lokalizacjach. W tym kontekście wydaje się, że konkurs w Skawinie był dedykowany dla tego projektu. Dziwi mnie jednak fakt, że po uchwale KRRiT o przyznaniu koncesji (a przed wydaniem decyzji) spółka International Communication od razu nie zawnioskowała o wykorzystanie obecnej lokalizacji.

Krzysztof Sagan *.dynamic.gprs.plus.pl 15-03-2015 05:35

Gdybym chciał pominąć wątek krakowski w wiadomości nie używałbym pełnej koncesyjnej nazwy - Radio WAWA Kraków. A jednak jej użyłem. Natomiast trudno nie zauważyć, że Skawina zajmuje szczególne miejsce w owej koncesji. Analizując "stacje kroczące" Rada właśnie na takie sytuacje zwracała uwagę - możliwą marginalizację informacji lokalnych z pierwotnego rynku przez informacje lokalne z dużego miasta. I opierając się na tych wyrażonych kilka lat temu obawach Rady sformułowałem treść wiadomości. A jak to wygląda w praktyce? Będę w przyszłym tygodniu w zasięgu, to spróbuję się zorientować ile informacji w serwisach dotyczy Skawiny, a ile samego Krakowa i innych gmin. Wtedy będziemy mieli jasność czy tematy ze Skawiny zostały zmarginalizowane czy też nie - bo jak rozumiem o to tak naprawdę tutaj chodzi.

Zresztą - na razie emisja odbywa się na podstawie tymczasowego pozwolenia UKE. Nie jest powiedziane, że KRRiT na takie "kroczenie" się zgodzi. Mamy już przykłady, kiedy UKE na jakąś lokalizację się zgadza, a Rada jest jej przeciwna. Choćby kwestia RMF Classic w Katowicach czy Muzycznego Radia w Raszowie.

Monter *.dynamic.chello.pl 15-03-2015 09:30

W swietle zapisów koncesji nie ma znaczenia jaki udział wsród tematyki lokalnej ma prolematyka dotycząca Skawiny. Wystarczy, że będzie obecna i nieważne w jakim wymiarze. W treści dokumentu nie ma w tym zakresie nawet sformułowań typu "przeważający /dominujący udział". Co jeszcze istotniejsze Rada zgodziła się na umieszczenie Krakowa w nazwie stacji. Propozycja nadawcy - nie zakwestionowana zresztą przez Radę- ewidentnie sugerowała strukturę tematyki lokalnej. Jednocześnie mamy przykłady sytuacji, w których organ koncesyjny odmawiał zmian w nazwie, której brzmienie mogło sugerować korektę akcentów w charaketrze programu.

Krzysztof Sagan *.dynamic.gprs.plus.pl 15-03-2015 10:43

Zapisy koncesyjne mówią:
"W pkt. I Ogłoszenia Przewodniczącego KRRiT z dnia 28 listopada 2011 r. o możliwości uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu radiowego (M.P. Nr 115, poz. 1167) wskazano, iż Ogłoszenie stanowi podstawę do składania wniosków o udzielenie jednej koncesji na okres 10 lat, bądź zmianę (rozszerzenie) koncesji o kolejną stację nadawczą na okres do wygaśnięcia zmienianej koncesji, na rozpowszechnianie programu radiowego o zasięgu lokalnym i o charakterze uniwersalnym (tj. programu zawierającego różne gatunki i formy radiowe oraz różnorodną problematykę), z tematyką lokalną dotyczącą Skawiny i innych miejscowości objętych zasięgiem nadawania."
"Program ma zawierać audycje i inne przekazy słowne oraz przekazy słowne w audycjach słowno-muzycznych, poświęcone tematyce lokalnej odnoszącej się do Skawiny i innych miejscowości objętych zasięgiem nadawania, w tym obligatoryjnie nadawane będą własne lokalne serwisy informacyjne (dzienniki) i publicystyka na temat problemów lokalnych."
Skawina jest więc jednoznacznie wyróżniona na tle innych miejscowości. O zmianie zakresu tematyki lokalnej KRRiT pisała w sprawozdaniach sprzed lat.

Inna sprawa, że w działalności KRRiT nie można dostrzec konsekwencji. To co raz jest problemem innym razem nim nie jest. Ostatnio w przypadku rozszerzania koncesji o Radom Rada podkreślała na przykład to, że Radio Mazowsze zwiększa całościowy udział tematyki lokalnej. Zresztą - do marginalizacji tematyki lokalnej dotyczącej danej miejscowości nie jest potrzebna zmiana lokalizacji nadajnika co pokazuje przykład legionowskiego Radia Hobby.

Tak czy owak jak wspomniałem wcześniej - czy obawy dotyczące marginalizacji Skawiny na antenie się potwierdzą będę mógł sprawdzić osobiście już niedługo.

Jasiek *.mynet.com.pl 16-03-2015 10:53

Mieszkam w Nowej Hucie i dopiero teraz odkryłem nową Wawę. Do tej pory nic nie było słychać a teraz no proszę full stereo i rds leci na kabelku ok 1m skala 5/8. Mieszkam na parterze Centrum B.
Z Krzemionek tylko mono i charczenie a Malczewski niektóre tylko stacje i to słabo, trzeba mocno kręcić kabelkiem.
Chorągwica prawie zamyka mi skalę.

Oli *.dynamic.chello.pl 16-03-2015 17:53

no własnie kiedy w końcu w Gdańsku na 90?Przecież to jakaś parodia że od ponad roku gdy uzyskali koncesje nadal nie nadają...

Monter *.dynamic.chello.pl 16-03-2015 19:00

@Oli
Koncesji jeszcze nie mają. W tej sprawie zapadła jedynie uchwała.

Miodek *.internetia.net.pl 16-03-2015 19:58

Dzisiaj jeździłem po mieście samochodem i tak z ciekawości sprawdzałem skanem w radiu czy wszędzie gdzie byłem wyszuka Wawę i za każdym razem wskakiwało 88,8 muszą mieć dobrą tą nową lokalizację nadajnika.
Pamiętam jeszcze jak dawniej Wanda grała, to słychać było prawie do Kielc a w Tarnowie miejscami zapalało stereo.

Oli *.dynamic.chello.pl 17-03-2015 06:36

@Monter ,to już nie za długo KRRITV zwleka z wydaniem odpowiedniej koncesji dla Wawy w Gdańsku?

Krzysztof Sagan *.dynamic.chello.pl 21-03-2015 18:39

Sprawdziłem. W czasie kilku godzin słuchania Skawina pojawiała się niemal wyłącznie w prognozach pogody - brzmiało to mniej więcej tak: "Popołudniu w Krakowie i Skawinie możliwe opady deszczu". Tylko w jednym z trzech wysłuchanych przeze mnie serwisów pojawiła się (słownie) jedna informacja ze Skawiny. Pozostałe dotyczyły stricte Krakowa (np. zapowiedź Cracow Fashion Week).

Olek *.244.pxs.pl 22-03-2015 12:56

Mieszkam w okolicy Dębnik i na moim radiu (miniwieża Sony) odbiór na 88.8 znakomity. Antena to kawałek kabelka 90cm włożony do gniazdka antenowego. Sprawdziłem też na jamniku z antenką teleskopową i na połowie długości już stereo bez szumów. Program nadają nawet fajny, da się posłuchać.


Posting comments after three months has been disabled.