Wieża telefonii komórkowej przy ulicy Królewieckiej w Elblągu to nowa lokalizacja, z której nadawany jest sygnał Eski w Elblągu. Do przeniesienia z komina Energi doszło w drugiej połowie maja br. Z nowego miejsca emisja prowadzona jest z mocą ERP 0,4 kW z wysokości bezwzględnej 114 metrów (61+53 m n.p.m.). Wcześniej moc ERP wynosiła co prawda 1,0 kW, ale anteny były zawieszone na wysokości bezwzględnej 72 metry (2+70 m n.p.m.). Częstotliwość pozostała bez zmian – 94,1 MHz.
W piątek 3 czerwca br. Eska zmieniła swoją lokalizację również w Żarach. Od godziny 15:30 sygnał nadawany jest z wieży telefonii komórkowej w miejscowości Olbrachtów z mocą ERP 5,00 kW. Wcześniej była to wieża wodociągowa na terenie Żar, a moc ERP wynosiła 0,22 kW. Tu również zwiększyła się bezwzględna wysokość zawieszenia anteny – z 209 metrów (174+35 m n.p.m.) na 271 metrów (196+75 m n.p.m.). Częstotliwość żarskiej Eski to 106,6 MHz.
Comments
Energa była za droga ? Ale może upust na prąd dawała ? Czy też nie...
Źle Źle i jeszcze raz Źle.
Tym oto sposobem w Zielonej Górze nie ma odbioru muzycznego radia mobilnego.
Wcześniej dało radę mobilnie 106.7 słuchać bez większych problemów. W tej chwili we lwiej części miasta mam Eska 106 i 6.
Tym oto sposobem ukrócili skutecznie zasięg muzycznemu. W swoim miejscu zamieszkania wcześniej Muzyczne ST + RDS natomiast w tej chwili mam w całym prawie mieszkaniu Eske. Muzyczne miejscowo czyste MONO.
To samo zrobili kilka lat temu Muzycznemu 105.8 uruchamiając Eskę 105.7. Czyżby celowe działanie w celu ograniczenia zasięgu Muzycznego?
Koncesyjnie ani ESKA ani Muzyczne nie powinno w Zielonej odbierać. Aczkolwiek dla mnie jako słuchacza MR w ZG jest to bardzo zła wiadomość. Pora zainwestować w nowe filtry do tunera... Gorzej z odbiorem mobilnym - Koniec MR w Samochodzie.
Jestem bardzo niezadowolony z tej zmiany, po co mi 2 eski w Zielonej? (a nawet 3 bo wrocławską 104.9 też jestem w stanie odebrać, aczkolwiek ona nie przeszkadza)
Jakby nie mogli uruchomić tego np. na 99,2Mhz albo 96,5Mhz nie robiąc przy tym jeszcze większego zasięgu zakłocającego.
Na południe od Żar pewno teraz jest niesamowita sieczka z MR i Eską.
Zmiana dokonana, przy czym w Żarach nie zmieniło się tak naprawdę nic. W wielu miejscach dalej mogę wytłumić 106,6 do takiego poziomu, że na 106,7 pojawia się stereo i RDS. Problem jest jednak kilkanaście kilometrów na północ od Żar, gdzie Muzycznego można było słuchać tylko na 106,7 (bo te 10/15 km na północ od Żar pojawia się Eska 105,7), a także w Zielonej Górze (jak kolega wyżej wspomniał). W samych Żarach i okolicach można słuchać Muzycznego na 105,8 FM, jakość odbioru naprawdę dobra. W innych miejscach jednak nie sprawdzałem 'nowego' odbioru 106,6 FM, co będę uzupełniał co jakiś czas. Teoretycznie 106,6 może 'grzać' na południe i południowy-wschód, by uzupełnić zasięg Eski 104,9 (tutaj i tak MR jest już idealne na 105,8). Jednak na północny-wschód wystarczyłoby może 200-300W, by zazębić się z zasięgiem Eski 105,7 - 5kW nie jest w tym kierunku potrzebne.
Muzyczne w Lubuskim to jak Czesi niby poza zasiegiem a wszedzie ich slychac, wedlug KRRiT na pewno
a na 90,9 z Chelmca nie ma ani sladu? Muzyczne Radio to jest fajne Eska to beznadziejna sieciowka...
@Hilmi
na 90,9 Mhz mam R-Zurnal z usti - czesi. Inne stacje z chełmca mam, lecz z tego drugiego obiektu ( 107,4 ..99.8 ..) itp.
Muzyczne na 106.7 stacjonarnie z rds sie da, lecz jest to mocno w tej chwili utrudnione bo eska 106.6 potrafi miec po 60db sygnalu! W tej chwili czekam na nowe filtry i mysle ze bedzie spoko. W niektorych miejscach zielonej da sie wytlumic eske 105.7 tak ze 105.8 w st i rds jednak sa to wylacznie punkty, u mnie w domu nie jest do wytlumienia bo 105.7 jest za silne (75db+)
Przydałoby się przenieść Eska Śląsk 99.1 na komin EC Zabrze lub zrobić doświetlenie zachodniej części województwa z innej częstotliwości śladami Radia Złote Przeboje. Dla Agory da się wszystko, łącznie z nową częstotliwością dla Tok FM...
99,2 MHz dać dla Muzycznego :-)
Ja bym był jednak za innym rozwiązaniem w eterze.
106,6 --> 99,2, moc 5kW ERP;
105,7 --> 107, moc 0,5kW ERP;
A 107 wyłączyć (odbiór na 88,3 i 97,5 jest zupełnie wystarczający).
Dzięki temu rozwiązaniu, zyskalibyśmy 2 wolne od zakłóceń częstotliwości MR. U mnie w Żarach tak już jest (105,8 czyste - praktycznie bez przebitek od 105,7, a i 106,7 teraz da się złapać częściej - na moim balkonie czyste mono na telefonie! Niedługo poluję na RDS).
niestety Djweed, masz rację ale co zrobisz. Tu jak wspominają forumowicze, w niektorych miejscach na prowincji jest możliwy odbiór aż 3 różnych wersji Radia Eska, a u nas na Sląsku, największe skupisko ludzi w kraju i miejscami nawet jednej nie można odebrać, to dopiero paradoks. A moc nadawania dają aż 0.3 kW, a na polach i lasach nawet 5,0 kW, to jak w zachodniej częsci aglomeracji można odebrać te radio. W Gliwicach, co tam jeszcze gra, ale w Rybniku, Jastrzębiu, Raciborzu to już wcale nic nie ma. Nawet RMF MAXXX z Zabrza nie odbiera bo Warszawa daje kolizyjne częstotliwosci z Czechami, i na 88,1 FM już w Rybniku gra RADIO ORION z Jesenika. 15 km od nadajnika już sa zakłócenia, i nikomu to nie przeszkadza. A to nie koniec radio TOK FM Katowice też nie odbierzesz bo Czechy, to samo RMF Classic, Radio Pogoda zakłócenia. Kiedy wreszcie zrobi się z tym porządek???? To wina jest UKE i KRRiT, że zezwala na tak silne nadajniki na terenie Polski zagranicznym państwom. Gdzie negocjacje międzynarodowe, tereny przygraniczne to już w ogóle katastrofa, 70% to odbiór czeskich stacji, dziwne ze jadąc w gląb Czech sygnaly w Polski raz dwa zanikają, mając wysoko umiejscowione nadajniki typu Skrzyczne, jest nadawanie kierunkowe i koniec, jedynym rozwiązaniem na obecna sytuację jest cyfryzacja radia, i miejmy nadzieje ze nasze władze nie pozwolą w przyszłosci na takie "panoszenie" się zagranicznych stacji na terenie Polski.
Na Śląsku po prostu jest dobry odbiór stacji czeskich (Radhost, Hostalkowice czy też Pradziad dmuchają naprawdę daleko). A Ci 'decyzyjni' nie mają pojęcia o odbiorze na tym obszarze, dlatego mamy całą gamę częstotliwości, które się zakłócają z czeskimi (i słowackimi). Zresztą tu na Dolnym Śląsku i w Lubuskiem jest podobnie - zjawisko jest tylko trochę mniejsze. Do tego sami sobie dokładamy konflikty - zamiast przenieść którąś stację na wolne miejsce na skali, to lepiej podnieść jej moc (vide 106,6 w Żarach). Jak już mówiłem - w mieście słabiej (i to wykorzystuje Muzyczne na 106,7), a poza - mocniej. Straciły tereny na północ od Żar (trudności z odbiorem 106,7) i w sumie.. same Żary (bo wcześniej nie było aż tylu punktów, gdzie Muzyczne 106,7 łapało lepiej od Eski).
To może napisać wspólnie stosowną skargę do KRRiT o wprowadzenie bałaganu i ukrócenie możliwości odbioru ulubionego radia. W dodatku promowanie monopolizmu (2 a nawet 3 częstotliwości Eski które można naraz odebrać).
Eska Zary od samego poczatku miala w koncesji 10 kW (2010) a przez zaniechanie grala tylko 200 W z wiezy, teraz wszystko wrocilo do normy, niech MR wystapi o czestotliwosc w tym rejonie i skoryguje moce tak aby nie siac poza obszar koncesyjny, to jest temat dla KRRiT i UKE
To już wina KRRiT, że zaniżają zasięgi większości stacji. Według ich symulacji, powinienem mieć jedynie 7 stacji z Wichowa + 2 miejskie (Złote Przeboje, Eska), jednak mam znacznie więcej. Jeżeli dla Ciebie jeszcze większy obszar z wzajemnymi zakłóceniami to 'powrót do normy', to nic nie mówię :).
Właśnie wszystkie inne stacje grają dalej niż to, co jest określone w koncesji. I co, wszystkim po kolei mamy ukrócić zasięg?
Powrot do normy to nic innego jak uswiadomienie faktu ze to co bylo ni wroci i stacje dalekie nie beda slyszane jak do tej pory
No i to źle że nie będą słyszalne, bo w ZG sporo ludzi jednak słuchało MR, kiedyś były badania i MR w ZG miało 0,5% słuchalności! (a niby nie powinno być odbierane) W tej chwili odbiór mobilny nawet z filtrami jest dużo słabszy niż przed wzmocnieniem eski. W domu z trudem ST + RDS no jest po prostu gorzej i tyle. SZKODA.
Posting comments after three months has been disabled.