W piątek 2 grudnia br. – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami – rozpoczęły emisję ostatnie dwa komercyjne kanały, które otrzymały koncesję na emisję w ramach tzw. ósmego multipleksu Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do działających od miesiąca programów Zoom TV i Nowa TV dołączyły stacje METRO i WP. Pierwsza z nich rozpoczęła nadawanie z samego rana, druga o godzinie 16:50.
METRO ma być telewizją o charakterze uniwersalnym, ma promować aktywny rozwój człowieka, zawierać audycje poświęcone zdrowemu stylowi życia, rozwojowi zawodowemu i społecznemu człowieka, a także popularyzować aktywność fizyczną. Pierwotnie kanał miał nazywać się Kiwi TV. Jego właścicielem jest Agora. WP natomiast to według koncesji program o charakterze uniwersalnym z audycjami poświęconymi rozwojowi społeczeństwa, gospodarki, kultury i przemianom obyczajowym we współczesnych warunkach szybkiego rozwoju technicznego i technologicznego. Pierwotnie miał się nazywać WP1. Jego nadawcą jest Wirtualna Polska. Z uwagi na inny zakres częstotliwości, na których nadawany jest MUX-8, do jego odbioru potrzebne są innego rodzaju anteny niż te, służące do odbioru pozostałych multipleksów.
Comments
Powinien być już zwiększony sygnał MUX-8 z 2Kw. na 17Kw. na PKIN Warszawie!
Mi się już znudziło czekanie na to zwiększenie mocy.... kupiłem antenkę VHF i skierowałem ją na nadajnik w Ciechanowie. Dobry odbiór na samym symetryzatorze - 30km
Te 2kW i tak dają pokrycie 5% ludności, jak daliby te 17 kW to niepotrzebne były by inne nadajniki w okolicy a Emitel przecież z tego czerpie zyski. Tak samo jak MUX-8 działa MUX-4 tam też jest mnóstwo nadajników małej mocy a częstotliwości mają już z planu GE06 więc mogliby przejść na duże RTCN-y.
Bądźcie cierpliwi! 17 kW ERP z PKiN będzie prawdopodobnie dopiero w I kwartale 2017 r. Wtedy ma być przeprowadzona modernizacja systemów antenowych na PKiN. Zgodnie z pozwoleniem dla MUX8 emisja ma być prowadzona z nowego systemu antenowego niż obecna emisja (o 2 m wyżej).
Ciekawe, czemu operatorzy kablowi, którzy świadczą między innymi usługi DVB-T dla spółdzielni, wspólnot mieszkaniowych, nie kwapią się z włączeniem nowych kanałów, do sowich sieci ?
Użyłem Anteny Amprel satkowej połówki mała, symetryzator K.1-69 Amprel, kabel Triset 113.
Koszt anteny z symetryzatorem 25zł. plus kabel zależy ile metrów.
i nie trzeba zwrotnic i dodatkowych anten.
Jak dalej od nadajnika to lepiej dać wzmacniacz do puszkowy LNA177 i zasilacz 5V z separatorem na F.
Wystarczy tak, bez kombinowania z anteną.
Proszę uaktualnić w wykazie parametry mux8 bo są nie kompletne !!!
Czy operator telewizji kablowej ma obowiązek dostarczania sygnału wszystkich mux-ów telewizji naziemnej w systemie dvb-t jeżeli w budynku spółdzielni mieszkaniowej kilkanaście lat temu została zlikwidowana instalacja anteny zbiorczej? W przypadku braku sygnału (gęsta zabudowa centrum miasta tłumi sygnał, ustawienie budynku uniemożliwia odbiór z satelity, zakaz instalacji anten na dachu) pozostaje jedynie sygnał z telewizji kablowej w systemie dvb-c (pełny pakiet za kilkadziesiąt zł lub zaledwie 2-3 programy za kilka zł). Może RadioPolska zajmie się tym tematem?
@Marek
Napisz na Satkurierze oni tam reagują.
Posting comments after three months has been disabled.