RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Od piątku 16 lutego br. wrocławski multipleks LokalDAB, za który odpowiada Radio Wrocław, Politechnika Wrocławska i Instytut Łączności, nadawany jest w sieci SFN z dwóch lokalizacji. Do działającej od miesiąca emisji z ulicy Karkonoskiej – w południowej części stolicy Dolnego Śląska – dołączyła emisja z wieży MPWiK przy ulicy Długiej, w północno-zachodniej części miasta. Tym samym mieszkańcy tego rejonu mogą już bez przeszkód odbierać sygnał wewnątrz pomieszczeń, co dotychczas mogło sprawiać kłopoty. Niebawem ma ruszyć trzeci nadajnik w północno-wschodniej części Wrocławia – w Instytucie Łączności przy ulicy Swojczyckiej.

Według pozwolenia radiowego emisja ze znajdującej się nieopodal Wydziału Elektroniki, Mikrosystemów i Fotoniki PWr wieży MPWiK prowadzona jest na kanale 11A z mocą ERP 2,5 kW. System antenowy zawieszony jest w polaryzacji pionowej na wysokości 20 metrów n.p.t. W multipleksie LokalDAB obecnych jest aktualnie pięć programów – Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Akademickie Radio Luz i Radio Rodzina. Każdy z przekazów dostępny jest z przepływnością 96 kbps. Według przedstawionych przed trzema laty założeń, w ramach projektu LokalDAB mają być testowane tanie rozwiązania dostępne dla małych, lokalnych stacji. W planach jest dodanie do multipleksu kolejnych lokalnych programów, a także poszerzenie platformy Open Digital Radio o kolejne usługi, jak Journaline czy usprawnione Dynamic Label.

/ar, Radio Wrocław/

Comments

Znnej Bajki *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21-02-2018 00:23

Do sył TV Mobilnej do nadajników naziemnych z mienił parametry jest mocniejszy i nie będą się wyłączały z powody braku do syłu do nadajników tak jak to było kiedyś w Warszawie że zanikło i się powyłączały.

Flej *.neoplus.adsl.tpnet.pl 21-02-2018 13:16

96 kbps? To myślę, że mogą już to wyłączyć i dać sobie spokój z DAB+

Paweł *.promax.media.pl 21-02-2018 18:01

Z tym DAB+ to niestety Polska i tak już została daleko z tyłu. "POLSKIE RADIO" do 2020 roku miało mieć DAB+ pokrycie zasięgiem cały kraj, a tu jak widać wszystko stanęło gdzieś w martwym punkcie bo mamy już 2018 rok i tego zasięgu DAB+ niestety wcale nie przybywa, jak np. w Południowej Wielkopolsce (w regionie Kaliskim).

Słuchacz *.dynamic.mm.pl 21-02-2018 18:53

i kaliskim, płockim i siedleckim. 3 lokalizacje - niedokończone DAB-em!

Kwiatek001d *.centertel.pl 21-02-2018 20:37

A Częstochowa to co??. Tez miała być i co!? Ja się pytam gdzie jak to wszystko działa??

Dziubu *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22-02-2018 13:57

Dlaczego Radio Rodzina z mocą 2,5 dolatuje z dobrym sygnałem ,a dab + z tą samą mocą nadający nie .(brak sygnału )
Lokalizacja :20 km na południe od Wrocławia.

Kwiatek001d *.centertel.pl 22-02-2018 23:27

@Dziubu Bo są to fale krótsze od FM dlatego jest różnica w zasięgu tak mi się wydaje ;)i DAB+ żeby się to nadawcom opłacało to musi dać większe ERP nadajnika by pokryło to samo co częstotliwość ERP ;). Mogę się mylić oczywiście ;). A poza tym może jest niżej antena umieszczona ;)

Patryk-wroclaw *.189.45.5.atman.pl 23-02-2018 17:53

Większe ERP ma sens tylko do pewnego momentu - 10/20 kW. Bardziej opłacalna dla pokrycia zasięgiem opcja to 4 czy 5 nadajników po 2, 3 kW albo kilkaset watów w skali miasta czy powiatu niż jeden kilkudziesięciokilowatowy system. Kolejna dobra opcja to kilkadzieścia kW z RTCN parę kilometrów od miasta, i parę "pierdziawek" wewnątrz dla doświetlenia zurbanizowanych stref.
Nie orientuję się jednak kompletnie, co najkorzystniej wypadnie jak chodzi o koszty

Jędrek *.dynamic.chello.pl 24-02-2018 11:25

Całe do DAB+ miałoby sens jakby było nadawane w obecnych paśmie radiofonii ukf 87,5-108MHz.
A oni przeskoczyli 2x wyżej z częstotliwością i zdziwieni, że zasięg już nie ten.
Jaki pożytek z nowego "wypasionego" systemu, skoro go nie odbierzesz na takich samych "systemach antenowych" jak tradycyjną analogową stację - gdy nie mieszkasz pod masztem nadawczym. Dla mnie nowoczesny system oznacza, że zasięg ma nie gorszy niż stary i jest bardziej głupotoodporny, a tak niestety nie jest. W analogu wystarczy kawałek drutu jako "antena" odbiorcze i gra nawet z 50km. A nowy wypasiony system wymaga już tu przeważnie anteny zaokiennej. W czasie jazdy samochodem też nie wygląda to zachęcająco ten cały DAB+. Analogu lepiej słucha się w ruchu, bo co najwyżej na chwilę przyszumi ci stacje, a nie odbiór 1-0-1-0, czyli 1-słychać, 0-wycięło, głucha cisza.

Junior *.wroclaw.vectranet.pl 02-03-2018 15:34

Zainstalowałem Radio DAB+ ze specjalną anteną i niby działa niby jest ale częściej to nie ma jak jest. Myślałem, że żle zainstalowałem antenę albo odbiornik , a to jednak nadawca jest nierzetelny - BRAVO BRAVO !! We Wrocławiu grają tuby rządowe i nic więcej - LOKALDAB przerywa nawet jak jade karkonoską :-) Czego potrzebuje nadawca do utworzenia dobrego zasięgu... chętnie pomogę - udostępnie dach i dostęp do prądu - może jeszcze jeden nadajnik/przekaźnik pomoże? A może zaprosić komercyjne radio i pozyskać dodatkowe finansowanie w ten sposób . Powodzenia życzę :-)

Bitrat *.centertel.pl 15-03-2018 20:42

No widać, że jakość będzie spadać. po 96 kbps? Tak, racja, rzeczywiście, przy takiej przepływności niech od razu to zamkną.

Kacper *.136.40.2 25-03-2018 13:07

I tak do momentu, jak ZPRy się nie zainteresują, to mało kto tego będzie słuchać :P RAM i RW-Kultura powinny być połączone w jeden kanał, a Rodzina niech zacznie nadawać z normalnego masztu i normalną mocą (i zwolni większość nadajników).


Posting comments after three months has been disabled.