Działająca od 12 lipca 1995 roku emisja na częstotliwości 94,6 MHz po osiemnastu latach ponownie nie jest jedynym sygnałem RMF FM dla Poznania. Nie oznacza to jednak powrotu do zaniechanego w styczniu 2000 roku nadawania na 73,52 MHz. Od poniedziałku 24 września br. audycji z krakowskiego Kopca Kościuszki w centrum stolicy Wielkopolski można słuchać również na wykorzystywanej m.in. w czasie Euro 2012 częstotliwości 91,5 MHz. Według pozwolenia radiowego emisja prowadzona jest z dachu wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego z mocą ERP 20 W.
Pierwsze podejście do częstotliwości 91,5 MHz w Poznaniu nadawca Radia RMF FM poczynił w grudniu 2012 roku. Wnioskował wtedy o powielenie wykorzystywanej w Wągrowcu częstotliwości 91,7 MHz z odstrojeniem o 0,2 MHz. Potrzebę taką argumentował „chęcią poprawienia odbioru programu w wysoce zurbanizowanym centrum Poznania, w szczególności w odbiorze ruchomym (w samochodach) oraz w odbiornikach przenośnych”. Zwracał też uwagę, że „ze względu na umiejscowienie nadajnika w Śremie, odległym od centrum miasta o około 40 km oraz ukształtowanie terenu, jakość sygnału z tej stacji w centrum Poznania jest niewystarczająca”. Wówczas Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji odrzuciła ten wniosek argumentując, że w tym przypadku nie można mówić o powieleniu i konieczne jest rozpisanie nowego konkursu. Ogłoszenie z rzeczoną częstotliwością ukazało się w „Monitorze Polskim” 4 kwietnia 2018 roku. W odpowiedzi na nie wpłynął jeden wniosek. Według wykazu na stronie UKE, 17 września br. Urząd wydał ważne od 13 września pozwolenie czasowe dla spółki Radio Muzyka Fakty Grupa RMF. Tymczasem strona internetowa KRRiT nie odnotowała jeszcze dopisania tej częstotliwości do koncesji.
Comments
Teraz czas na Wrocław.Tam są miejsca gdzie sygnał z Żórawiny jest prawie zerowy.
Taka trochę piracka moc nadajnika :)
@Obserwator: zawsze mogą się przenieść na Komin EC (na kominie będą emisje do 3 kW ERP), dobry odbiór w samym mieście gwarantowany ;)
Poza tym, możesz mniej więcej wskazać miejsca, gdzie ten odbiór zanika do prawie zera? Bo to znaczyłoby, że Żórawina odbiera we Wrocławiu gorzej od Chełmca (np. RMF Maxxx 101,1) czy Góry Baraniec (Muzyczne 105,8), te stacje do zera mi w ruchu nie znikały, a MR w 80% miasta z RDSem.
Piracka, ale jak niesie :) Na Ratajach lepiej niż ze Śremu :)
Ja w Gnieźnie Łapie trochę szumi ale słychać
Biskupice Wielkopolskie słychać Dobrze na 91,5 z Centrum Poznania Dk nr 5 Poznań-Gniezno
Do Szymon/
Okolice akademii medycznej ,rynek wraz z wszelkimi gestszymi zabudowaniami, okolice PKP,na grunwaldzkim słychać wyrazny spadek sygnału.czesto radio wybiera 102i9 co wcale też nie jest tu silne. sumując,92i9 sylychac fatalnie w gęstej zabudowie, zdecydowanie gorzej od np.106i1.ostatnio zauważyłem np.jadac legnicką,częściej miałem 102i9 niz 92i9. Wydaje mu się ze system antenowy ma tu wiele do poprawy,skoro ram czy pogodę odbiera lepiej we Wrocławiu,czy nawet okolicach.
Czempiń 91,5 słychać Bardzo Dobrze a obok jest Śrem i 94,6 hehe
UKF tak szybko nie zginie bo by nie uruchomili tej stacji żeby za rok ja wyłączyć bezsens RMF FM wie co robi i czego ludziom potrzeba inne stacje mogą się tylko na nich wzorować niektóre stacje dostały pozwolenie a do dzisiaj nie nadają np Wasze Radio FM Mogilno 89.0Fm a tu szybka decyzja i szybkie nadawanie dlatego RMF FM Jest Liderem
A tymczasem KRRiT przyznała dzisiaj koncesję dla Radia Wnet w Krakowie i Warszawie (raptem miesiąc miał od ogłoszenia chętnych)
Poznań Dzienkuje za Nowa Częstotliwość 91,5Fm Byle jak najdłużej służyła Mieszkańcom żeby jakiś Popapraniec nie wpadł na genialny pomysł likwidacji UKF i Zastąpieniem go Dab+ bo to trochę chore uruchomić coś i za chwile likwidować ale w Polsce tak się to niestety odbywa kosztem słuchaczy którzy kasę musza wyłożyć na nowy sprzęt i po co niema przymusu wyłączania UKF można nadawać tak i tak a na nowych Dab+ tworzyć nowe całkiem stacje a te ogólnokrajowe Pozostawić na UKF
I to jest przykład na to, że nie powinno dojść do wyłączenia dolnego pasma ukf. Właśnie na takie sytuacje powinno być zachowane pasmo 65 - 74 MHz. Oczywiście teraz jest już za późno na reaktywację ale to tylko pokazuje bezmiar głupoty z 2000 roku, o decyzji wyłączenia OIRT Amen.
Radio Wnet od razu powinno po rozpoczeciu nadawania zlozyc wniosek o podniesienie mocy nadajnikow do 2 lub 3k watów. W takich aglomeracjach 100 wat to brak zasiegu we wszytkich dzielnicach. Z takimi mocami komercyjnie bedzie ciezko zwiazac koniec z koncem.
Koncesję na,UKF są,wydawane na 10 lat.
Więc tak szybko nie wyłącza UKF. Jak w Norwegii. Ale DAB + niech uruchomia, będzie skala porównawcza do UKF, i może jakiś sprzęt będzie z tą opcją tzn.miniwieze, smartphony itd. Bo teraz nic nie ma.
@3cityboy: na częstotliwościach 87,8 i 95,2 MHz były prowadzone emisje z większym ERP - 87,8 miało 0,15 kW, 95,2 - 1 kW. Ale to ich wybór, zapewne po kilku miesiącach będą wnioski o zwiększenie mocy - bez sensu, lepiej było poprosić KRRiT o te większe ERP w ramach ogłoszenia:)
1) We Wro nie ma problemu z odbiorem stacji z Żórawiny. Zanim to napiszecie sprawdźcie selektywność/czułość waszych odbiorników tudzież instalacji w aucie. Jakim cudem Pogoda idąca w V odbiera przy tej samej mocy lepiej od RMF-u idącego w H. Wiele razy chodziłem po centrum i nawet RAM z mniejszą mocą na apce FM w Smartfonie wszystko grało idealnie.
2) Ogólnie to RMF powinien dla świętego spokoju dmuchać ze Ślęży sprawiedliwie jak ZET.
3) Zet w Opolu powinna też być nadawana z Chrzelic.
4) Proponuję teraz powielać w KAŻDYM mieście wojewódzkim częstotliwości RMF/ZET dla centrum :DD
W Łodzi też, powielenie z komina EC. Nic to, że ta sama lokalizacja. Bo w centru ni słychać. A potem proponuje robić powielenia dla każdej dzielnicy osobno: na Ursusie nie słychać? Walnąć 100 W powielenia. Na Żoliborzu nie słychać? Walnąć 100 W powielenia. :DD
To jakieś cuda, jeśli te 20 W dolatuje wam do Gniezna, Czempinia, czy Biskupic. Aż takiej propagacji to teraz nie mamy w Poznaniu :D Aferka z mocą 100 W gorzej idzie :(
Jasne, że nie ma problemów we Wrocławiu z odbiorem z Żórawiny na normalnym sprzęcie - jakiś czas temu sprawdzałem, na telefonie idealny odbiór Dwójki w ruchu w ścisłym centrum na telefonie (może raz mi stereo zniknęło na sekundę). Generalnie Pogoda ma system antenowy 30 m wyżej od reszty, ale nie powinno to mieć aż takiego znaczenia.
Tak samo Śrem też sobie dobrze radzi w Poznaniu, doświetlenie jest bezcelowe.
Ale.. no właśnie. Bardzo dużo radioodbiorników w domach jest pozbawione jakiejkolwiek jakości i norm, skoro stawiają heterodynę 10,7 MHz powyżej słuchanej częstotliwości i często mają problem z intermodulacjami i czułością odbioru. I pewnie na takich odbiornikach odbiór ze Śremu jest zabijany przez intermodulacje z EC Karolin czy Piątkowa..
W Warszawie RMF FM ( 90,6 MHz ) doswietla z moca 5 W !!! I oklo 40 km od centrum sygnal jest jeszcze w b, dobrej jakosci, aczkolwiek nieczesto, ale sa dni ze jest zaklocany przez inne nadajniki, i czasem dobry odbior konczy sie juz okolo 25 km od cenrum. Takie minimalne moce oczywiscie procz tego ze maja mniejszy zasieg, to sa bardziej podatne na zaklocenia. Ogolnie na przykladzie Warszawy moge powiedziec ze stacje ktore maja nadajniki poza centrum charakteryzuja sie slabym sygnalem wsrod gestej i wysokiej zabudowy. W stolicy poza RMF FM doswietlenie ma jeszcze PR 1 i PR 3, bo wszystkie trzy stacje glowne nadajniki maja w Lazach. To samo dotyczy stacji lokalnych -BOGORIA GRODZISK MAZ., POP PRUSZKOW, FAMA WOLOMIN, FAMA ZYRARDOW, HOBBY LEGIONOWO, VIKTORIA MSZCZONOW, VIKTORIA LOWICZ, RSC SKIERNIEWICE -w centrum Warszawy sygnal czesto szumi, a nawet zanika. Jadac na druga strone miasta gdzie zabudowa jest juz nizsza i mniej gesta, i choc jest juz o wiele dalej od nadajnika to sygnal bardzo sie poprawia. Wiec widac ze doswietlenia stacji ktore nadaja z obiektow polozonych w pewnej odleglosci od centrum miasta sa potrzebne. Chociaz tu jest sprawa dyskusyjna ze dublowanie stacji radiowych jest "marnowaniem" drogocennych czestotliwosci...
Oborniki Wlkp Słychać znakomicie na 91,5Fm byle tak Dalej RMF FM
Przywrócić dolny UKF nawet fragmentarycznie. Po co dalej zapychać i tak już ciasną mysią dziurę...
Świetna jakość nadawania, mieszkam na pograniczu Poznania i Suchego Lasu i pomimo nikłej mocy jakość i moc odbioru jest o wiele lepsza od Śremu. W warunkach słabej propagacji zapewne przewaga tego nadajnika będzie jeszcze większa.
@Dobre żarty
Nie wiem jak wygląda z emisją z obiektów pozamiejskich w innych miastach ale w niektórych miejscach Poznania są problemy z przebiciem się sygnału ze Śremu. Zdawano sobie z tego sprawę już w PRLu - stąd wybudowano obiekty na Piątkowie, prowadzono też emisję z Piekar. W czasach telewizji analogowej z budynku Collegium Altum Uniwersytetu Ekonomicznego (wtedy Akademii Ekonomicznej) przez dwie dekady prowadzono emisję TVP1 i TVP2, a obecnie MUX-u 8 (na kanale 9). Nie była i nie jest to fanaberia.
Koscian słabo ale da się odebrać 91,5 z Akademii Ekonomicznej
@Przemek: Jakie programy radiowe były w PRL-u nadawane z Piekar i Piątkowa? Na jakich częstotliwościach? Nie dotarłem nigdy do takich informacji.
Ciekawe od kiedy 0,05 kW to 5 W. Jak już to 50 W.
@Krzysztof Sagan
Przykro mi ale niestety nie powiem bo nie pamiętam, byłem wtedy małym chłopcem i nie przywiązywałem do tego wagi. Szkoda że mój Tata nie żyje, on skończył Wyższą Szkołę Inżynierską (dziś Politechnika Poznańska), skończył "silne prądy" na Wydziale Elektrycznym czyli poszedł do energetyki. Część jego kolegów skończyła "słabe prądy" czyli zostało radiowcami. Co ciekawe, większość z nich mieszkała w tym samym budynku na Dąbrowskiego (vis-a-vis dzisiejszego Lidla na Żeromskiego), pracowali albo na Piątkowie albo niestety przy zagłuszarce Wolnej Europy na Dąbrowskiego (dzisiejszy budynek ZUSu). Przyznam, że jak byłem mały to z Tatą nie raz byłem na betonowej wieży na Piątkowie (stalowej jeszcze nie było), ojciec miał też kolegę w jakimś biurze "radiowym" w pobliżu skrzyżowania Al. Marcinkowskiego i Św. Marcin (wtedy Armii Czerwonej - zdaje się że obecnie jest tam salon któregoś z operatorów komórkowych) i pokazywał nam jak na kawałku drutu odbiera świetnie co jest nadawane z Piekar (no ale to było z 200 metrów...). Szalenie mi to zaimponowało i ucieszyło, bo ja z Tatą godzinami łaziliśmy po dachu naszego budynku na Łazarzu (ciekawostka - naszą sąsiadką była Anna Jantar mieszkająca na Kasprzaka 7) próbując bez odbić od Osiedla Hetmańskiego złapać sygnał ze Śremu. Próby były raczej bezskuteczne, wkurzało mnie bo z Tatą wyznaczaliśmy azymuty, lekko kręciliśmy anteną i nic (Tata pożyczył od kolegów radiotelefony, takie na kabel :-)) pomimo że tTata wybudował taki gigantyczny maszt z odciągami a jak ruszyły Piekary to po prostu ustawiliśmy na oko na ten nadajnik i obraz był jak żyleta. Szkoda, że Taty już nie ma, on miał świetną pamięć i na pewno by wiedział. Mnie bardziej interesowało jaki fajny był widok z wieży na Piątkowie, ew. opowieści kolegów taty aby lepiej zostawić mój komunijny zegarek "Zaria" w domu bo na wieży mogą się z nim dziać różne historie (nie wiem na ile to prawda, a na ile mnie ci koledzy podpuszczali :-)).
Kolejny RMF, ileż można dublować częstotliwości?! No cóż, powstają nadajniki pozwalające na odbiór stacji w miejscach gdzie 94,6 słabo odbiera.
W Sieradzu słaby odbiór. Trochę z Kalisza, trochę z Łodzi. A i tak do dobrego odbioru daleko.
Jak masz problem z odbiorem 10kW z 50 kilku kilometrów to albo masz niekorzystne warunki terenowe albo kiepskiej jakości odbiornik. Poziom sygnału odpowiednio 51dB dla Kalisza i 49 dB dla Łodzi, ale to na 10m wg fmscan.org.
@Przemek: Piszesz o braku odbić z Piekar... Jeśli chodzi o telewizję, to się zgodzę - stamtąd był nadawany sygnał zanim zbudowano ówczesną Akademię Ekonomiczną... Ale o radiu z tych lokalizacji przed rokiem 1989 nie ma żadnych wzmianek. Według posiadanych przeze mnie materiałów na UKF grał tylko Śrem.
Mam pytanie do Krzysztof Sagan Nowy Nadajnik W Poznaniu Pracujący na częstotliwośći 91,5 UKF ma Pozwolenie czasowe do 2019r co stanie się dalej wyłączom UKF ten nadajnik i dlaczego tylko czasowo robią ludzi w balona czy co o co chodzi???
Pozwolenia czasowe można uzyskać przed uzyskaniem pozwolenia stałego. Dotyczy to zmiany parametrów emisji względem wcześniejszych (założonych). Dokument taki pozwala na nadawanie... i jednoczesne przeprowadzenie formalności niezbędnych do uzyskania pozwolenia stałego.
Ok Dzienkuje i Pozdrawiam
@Krzysztof Sagan
Co do Piekar to na pewno jest jak Pan pisze, z tego co wiem za PRLu nie nadawano stamtąd radia, jedynie telewizję. Emisje radiową stamtąd rozpoczęło dopiero Radio "S" chyba w 1991 roku.
Natomiast co do Piątkowa to jestem przekonany że nadawano stamtąd na UKFie a pamiętam to stąd że już będać w liceum miałem kolegę z klasy który mieszkał na Piątkowie i on "obsługiwał" nagrania całych płyt z radia (nadawanych w "Wieczorze Płytowym") i programów komputerowych nadawanych przez radio (sic! to znaczy nie programów o komputerach a a kopiowanie całych aplikacji komputerowych!). Ja pomimo że miałem antenę trójelementową na dachu ustawioną na Śrem, koledzy też (a niektórzy mieszkali na Górczynie czy w Żabikowie) to nie mogliśmy się równać z tym kolegą ale on miał widoczność nadajnika piątkowskiego z okna swojego bloku, więc wszystkie programy pięknie się wgrywały. Cała klasa zamawiała u niego nagrania tych programów.
@Przemekj
Czy z Piekar nadawano tylko TVP2 w kanale 11, czy oba programy TV?
@Olgierd
Jestem przekonany że przynajmniej przez jakiś czas oba programy TV były nadawane z Piekar, bo początkowo na dachu mieliśmy dwie anteny - telewizyjną ustawioną na Piekary (to ta sama która była ustawiona pierwotnie na Śrem) i radiową ustawioną na Śrem. I jakoś nie przypominam sobie aby były jakieś problemy z odbiorem telewizji (a przecież stała bokiem do Śremu - to nie jest taka komfortowa sytuacja jaką mam obecnie na Podolanach gdy Śrem i Uniwersytet Ekonomiczny mam praktyczniej w jednej linii) aż do momentu gdy jednak Tata zdecydował się na dołożenie jeszcze jednej anteny telewizyjnej ustawionej na Śrem, więc z tego wnioskuję że na Piekarach został tylko jeden program.
Szkoda że Tata nie żyje, bo miał fenomenalną pamięć, a w dodatku namiary na kolegów ze studiów "słaboprądowców" którzy mogliby naświetlić wszystkie te rzeczy od kuchni. Czasem to ciekawe rzeczy, bo niektórzy pracowali w wojsku i to całkiem wysoko. Ja za to z sentymentem pamiętam opowieści Taty na temat budów Elektromontażu na Wieruszowskiej (tam pracował) w różnych miejscach. Ciekawe rzeczy, ale nie na "Radio Polska", bardziej "Energetyka Polska" :-)
Z masztu na Piekarach nadawano początkowo tylko TVP2 na k. 11tym. Cztery ściany po cztery dipole całofalowe, moc w zezwolenie 0,3 kW nośnej wizji, ale oba nadajniki nadajniki miały moc elektryczną 1 kW. Używane były zawsze naprzemiennie.
Wkrótce okazało się, że na sporej części miasta gdzie sygnał był bardzo silny - np okolice Młyńskiej, Nowowiejskiego, Solnej części Starego Miasta i Golęcina za nasypem kolejowym - np Wojska Polskiego - odbiór TVP1 na k. 9tym ze Śremu jest utrudniony z powodu nakładania się sygnału z Piekar na sygnał ze Śremu. Po wybudowaniu AE przeniesiono tam nadajniki oraz zainstalowano nadajnik małej mocy na k.33 z TVP1. Nie wiem czy był to przemiennik czy też oddzielny nadajnik.
Wiem także z pewnych źródeł, że były prowadzone prace doświadczalne z polaryzacją kołową. Niewątpliwie obecny szaf Poznańskiego Oddziału UKE mógłby na ten temat więcej powiedzieć, parę lat pracowaliśmy razem.
Z Piatkowa było kilka emisji na dolnym UKF-e
Wracając do meritum doświetlenia: użycie nadajnika małej mocy na częstotliwości obszaru zakłóceniowym innego oddalonego nadajnika jest jak najbardziej zgodne z zasadami sztuki i dość powszechnie stosowane tam, gdzie PRAWIDŁOWO zaprojektowaną sieć radiową. U nas niestety został ten projekt totalnie zniszczony i nie ma nad czym płakać.
Pomimo różnych krzyków rozpaczy i lamentów DAB będzie wprowadzony pod warunkiem, ze będzie to minimum 128 kbs w AAC,ale bez SBR. I nie 12 stacji na MUX a 10, co oznacza, że cztery MUX-y w wielu miastach nie wystarczą.
Pozdrawiam, niedoszły pracownik TON Poznań Piekary...
IR
Z Piekar szła TVP2 na k 11. Potem przeniesiona na AE - też kanał 11. Na kanale 33 z AE nadawano TVP1 - ztcw. oddzielny nadajnik pędzony tak jak i TVP2 linią mikrofalową z Piątkowa. Piekary nie nadawały TVP1. Z ulicy Piekary 14/15, z tego samego masztu co kiedyś TVP2 nadawała TVES i radio S, imho teraz wiszą tam backupy Eski i Voxa. Z mojej wiedzy Piątkowo nadawało na 102,7 Merkurego, rozgłośnię diecezjalną (65,9 i potem 70,34) - najpierw z betonówki, następnie ze stalowej z której to szły również Zetka i RMF na OIRT. Również o ile mnie pamięć nie myli, pierwsze emisje Zetki na 97 i RMF na 94,6 szły ze stalowej z Piątkowa, potem stacje te poszły do Śremu. Być może Merkury - zaraz po nazwaniu tą nazwą w 1989 nadawał na 102,7 MHz z iglicy MTP.
@Irekr
Co do DAB+ to co ze stacjami lokalnymi ? Czy będą nadawać cyfrowo ze swoich miast czy zostaną przerzucone na duże RTCN-y ? Oczywiście to melodia dalekiej przyszłości z 10 lat jak nie więcej, a FM pewnie jeszcze będzie wykorzystywany do około 2050 roku.
Hmmm, łódź mogliby doświetlić
Łódź? A po co? Nadają z EC4.
Do "Dobre żarty"
Proponuję ,hmmm,a tak strzelam,najlepiej wejść np. na ul ruskiej,hihi,może być świętego Mikołaja,czy Kazimierza Wielkiego,wejść do pierwszego lepszego punktu usługowego i poprosić o ustawienie RMF FM za pomocą FM.
Wielu tu przebywających myli pewne pojęcia,mam na myśli radiopolske. Pojęcia,takie,do kogo sygnał radiowy ma trafić.
Do przeciętnego Kowalskiego ma trafić proszę państwa.
Do "Dobre żarty"
Proponuję ,hmmm,a tak strzelam,najlepiej wejść np. na ul ruskiej,hihi,może być świętego Mikołaja,czy Kazimierza Wielkiego,wejść do pierwszego lepszego punktu usługowego i poprosić o ustawienie RMF FM za pomocą FM.
Wielu tu przebywających myli pewne pojęcia,mam na myśli radiopolske. Pojęcia,takie,do kogo sygnał radiowy ma trafić.
Do przeciętnego Kowalskiego ma trafić proszę państwa.
MAXXXa powinni z Krosna powielić do Rzeszowa z powrotem, albo przenieść z Kielc 98 FM do Rzeszowa i zobowiązania koncesyjne przerzucić dla MAXXXa Krosno. Bo w Kielcach niepotrzebny MAXXX na kilku częstotliwościach. A w Rzeszowie należy zakończyć monopol Eski tak samo jak w Łodzi, Lublinie i Olsztynie.
W Lublinie raczej nie ma monopolu ESKI. Jest jeszcze Radio Freee na 89.9 FM.
RMF w Warszawie w centrum trzeszczy na 91 FM i szumi między zabudowaniami na 90,60 z tej "pierdziawki". Piszę to z perspektywy Kowalskiego posiadającego zwykły odbiornik FM.
Stacje plus, vox na tym samym odbiorniku odbierają bardzo czysto. Proponowałbym zająć się sprawą bo stacja zasługuje by w stolicy mieć poprawny odbiór między gęstą zabudową.
Teraz nagle w Kielcach zrobią doświetlenie bo ktoś uzna że w blokach RMF FM zanika ze Św Krzyża
Krótko, zwięźle i na temat: Jeśli stacja nadaje z tzw. własnego obiektu, to w większości przypadków przekracza dopuszczalną moc. Niektórzy nieznacznie tzn. mając pozwolenie na 100w grzeją 150w. Ale są też tacy co mają pozwolenie na 100w a kotłują ponad 1kW.
Inaczej jest w przypadku operatorów typu Emitel czy BCast wtedy moce zazwyczaj zgadzają się w rzeczywistości i na papierze.
RMF na 91,0 MHz najlepiej szedł z Pruszkowa po przesiadce do Raszyna odbiór jest gorszy nie tylko w stolicy.
@warszawiak mieszkam 130 km od Warszawy przy granicy z woj. świętokrzyskim i wasz Raszyn mam mocny niczym bliższy Święty Krzyż oczywiście zdarzają się zaniki ale stabilny ten nadajnik przyznam jak na taką odległość
Jak ta stacja zacznie nadawać w DAB i zmieni styl jak za dawnych czasów to może zacznę jej słuchać, bo na razie to porażka
Posting comments after three months has been disabled.