Za oknem złota polska jesień – dla miłośników DX-owania na falach ultrakrótkich czas największych troposferycznych łowów, dla nadawców wykorzystujących retransmisję jako dosył sygnału chyba największa możliwa zmora. A w tym roku pogoda jest wyjątkowo łaskawa – dla tych pierwszych oczywiście...
Na dobre zaczęło się 9 października. Nasi Czytelnicy przy użyciu najprostszych odbiorników odebrali stacje odległe o 300 do 500 kilometrów, przy użyciu lepszego sprzętu dystans ten wzrastał dwu-trzykrotnie. Stacji z Gołogóry i Chwaszczyna można było słuchać na Ukrainie, w nocy z 9 na 10 października w centralnej Polsce dla odmiany z rekordowym sygnałem pojawił się Kijów... Ale to była dopiero „rozgrzewka” przed prawdziwą atrakcją – po raz pierwszy odnotowana została Moskwa. Najpierw odbiór pojawił się pod Krakowem, później w Górze Kalwarii (YouTube), Płocku i samym Krakowie. W tym czasie w Warszawie, Ciechanowie czy Rzeszowie słychać było stacje z Białorusi. Kolejne godziny przyniosły również Litwę, Ukrainę (ponownie Kijów), Danię i Szwecję. Na ten dzień przypada też europejski rekord odbioru troposferycznego UKF – duńskie Holstebro odebrane w Dniepro na Ukrainie (1960 km – YouTube).
Jak odnotowali nasi Czytelnicy, problemy z nadawaniem retransmitowanego sygnału miało m.in. Katolickie Radio Podlasie (na 106,0 MHz z Górzna nadawało Radio Kraków – 101,6 MHz z Chorągwicy zamiast 101,7 MHz z Łosic) oraz Meloradio Mazury (na 96,4 MHz słychać było Radio Maryja – 101,6 MHz z Pisza zamiast 101,5 MHz z Ostródy).
Szczegółowe raporty dostępne są na naszym forum (login: radiopolska, hasło: radiopolska), wyjaśnienie zjawiska – na blogu XPLORADIO. Na razie sytuacja się unormowała, ale podwyższone warunki w każdej chwili mogą powrócić... Aktualne prognozy dostępne są pod adresem http://www.dxinfocentre.com/tropo_eur.html.
Comments
Być może niektórzy czytelnicy mieli już do czynienia z odbiorem stacji FM arabskich, tureckich, hiszpańskich, włoskich czy brytyjskich, do których odległości są oczywiście większe, niż do opisanej powyżej Moskwy. By dostrzec, zrozumieć i docenić niezwykłość pierwszej troposferycznej obserwacji sygnałów UKF FM ze stolicy Rosji, należy mieć świadomość, że dalekie zagraniczne stacje w Polsce można odbierać w dwojaki sposób.
Moskiewskie stacje FM były już u nas w PL wielokrotnie odbierane w wyniku odbicia jonosferycznego (sporadyczna warstwa E, "Sporadic E") - odbicia fali w wysokich partiach atmosfery Ziemi. Dochodzi do niego stosunkowo często w porze letniej. Tym razem jednak, odbiór Moskwy zaistniał w wyniku ultra rzadkiego, długodystansowego przewodzenia troposferycznego.
By zobrazować i porównać te dwa rodzaje propagacji użyję prostego porównania:
Jeśli chodzi o przemieszczanie się ludzi, do Moskwy można również dotrzeć na dwa sposoby: samolotem i... pieszo. Który z tych wariantów jest bardziej wymagający i zrobi większe wrażenie? Do Moskwy lata samolotami codziennie tysiące osób. A ilu znamy piechurów pokonujących ten sam dystans pieszo?
Ano właśnie - propagacja troposferyczna to właśnie ta fala, niemal "czołgająca się" do nas z Moskwy w niskiej atmosferze.
Odbiór ze sporadycznego E w jonosferze to jak lot samolotem - być może też na swój sposób ekscytujący, ale łatwy i powtarzalny dla wielu osób.
To pierwszy odnotowany w Polsce przypadek odbioru _troposferycznego_ radiofonii UKF z Moskwy!
Tropo na tak duże odległości (1170km do mnie pod Warszawą, 1300km do Krakowa) jest niesamowicie rzadkie, szczególnie ten rejon kontynentu, znacznie oddalony od mórz i z tego względu o innym klimacie. Brawo dla tych, którym udał się ten odbiór.
Osobny aplauz dla kolegi z Dnipro na wschodzie Ukrainy, który pobił nasz ubiegłoroczny europejski rekord tropo (prawie 1800km do północnej Finalndii - pamiętacie?) fantastycznym wynikiem 1960km do nadajnika w Danii!
Bardzo dobre tropo było praktycznie w całej PL.
Do listy miejsc, w których odbierane były rozgłośnie z Białorusi, można śmiało dopisać Trójmiasto. Przez dwa dni (10-11 października) miałem w Gdyni bardzo dobry odbiór stacji z Grodna. Zdecydowanie najmocniejszy był sygnał BR 1 i Radius FM, ale zidentyfikowałem także Narodnoje Radio, Radio Roks i Jumor FM. Poza tym oczywiście wspaniały odbiór RTCN-ów z północno-wschodniej Polski: Giżycko, Białystok, Suwałki. Z tego grona zdecydowanie najlepiej wypadła Krzemianucha - sygnał silny jak przy emisjach lokalnych, z RDS. Dwójka na 92 MHz całkiem przykryła Antyradio z Gdańska. :) Odbiór na telefonie, w mieszkaniu na II piętrze, na osiedlu otoczonym pagórkami...
Nie raportowałem tego na forum, bo jak ktoś się pochwalił się Moskwą, to uznałem, że nie ma o czym pisać... ;)
W Gdańsku na południu standardem jest odbiór stacji z Kaliningradu (tylko też trzeba trafić).
Ale zdarzyło się że sygnał był odebrany z Litwy Kłajpedy,Estonii czy Szwecji np. SR P4 i nawet zdarzyło się raz z Niemiec.
Możliwe lecz nie za bardzo teraz mam kiedy odbierać ze Średnich Fal tam to można dopiero odbierać a odbierać.
ładnie ładnie - u mnie "tylko" radio Jasna Góra i Radio Łódź - lokalizacja odbioru Radzyń Podlaski (lubelskie)
Jak znajdę czas to jutro w Wawie zrobię bandskan rano
U mnie w Białymstoku Święty Krzyż grał jak stacja lokalna. Nawet słaba Tarnawatka tu dotarła.
A potem przyjdzie zabita dechami polska zima o(pis)ana w literaturze i słabo odbierzemy nawet bliskie stacje krajowe.
@Kosmopolita kiedy Ty ostatnio widziałeś prawdziwą zimę w Polsce? A po drugie jeśli nad Polską stanie rosyjski wyż który przyniesie mroźną słoneczną pogodę to również można odbierać dalekie stacje na UKF :-) więc nie taka zima zła dla radiowca
Czy tropo dotyczy też Fal Średnich? bo nastawiłem Radio AM Lipsko dzis w południe szumiało ale w Motyczu odbierało a teraz mam mix radiowy w tym miejscu...
Tropo nie dotyczy fal średnich.
102,2 PR LUBLIN, RMF FM 89,3 i TRÓJKA 104,2 w okolicach Ostrołęki - czysty odbiór.
A jak pięknie OIRT docierał ze wschodu...
Blekitny jaką masz antene na OIRT?
Mało wtedy skanowałem bo to w tygodniu, ale wieczorem była Szwecja Horby i Dania Bornholm. Rekordowo "szły" lokalne stacje z Mazowsza na 88,0 MHz zamiast lokalnego Radia ZET było Radio 7 z Żuromina. Raszyn przebijał się przez Konin. Stacje nadmorskie w rewelacyjnej jakości jak lokalne, ale to było wspomniane w artykule.
@Kamil osobiście jak byłem w Gdańsku to regularnie bodajże na 102,4 MHz odbierało właśnie radio z obwodu Kaliningradzkiego bez żadnego tropo.
U mnie to było również ciekawie. Nigdy nie miałem mobilnego odbioru Krynic, Trzeciewca albo Piask pod Częstochową. A stacji z Białorusi to tymbardziej.
102,4 leci pod Ostródę.
Rasz, antena J-Pole. A co do Kaliningradu, to Mayak na 102,5 w poziomie - najmocniejsza stacja z obwodu.
Specjalnie nie mam się czym chwalić bo to zaledwie ok. 140 km ale pierwszy raz od kilku lat odkąd mam radyjko z DAB+ udało mi się posłuchać innego mux-u niż mojego łódzkiego. Przez ponad pół godziny odbierałem MUX PR z Kielc / Św. Krzyż (kanał 10 D) u mnie (Łódź) na balkonie na piątym w bloku otoczonym innymi wysokimi blokami. Sygnał dochodził z odbicia a radyjko (View Quest) nie jest jakieś specjalne. Sygnał był silny tak jak lokalny z EC4 dzięki czemu mogłem posłuchać cyfrowo między innymi stacji Folk Radio Kielce.
Owszem wcześniej zdarzał mi się odbiór ze Św. Krzyża ale najczęściej wpisywało mi tylko listę a programy czkały niemiłosiernie lub ich nie odbierało.
Na FM był kocioł złożony głównie z Jedynek, Trójek i RMF-ów i co niektóre "wycinały" lokalne nadajniki np. MUZO FM 102,3.
Gratulacje za te Moskwy.
@Blekitny jeszcze 95,1 Vesti FM jest mocny.
Kamil - tak, mocny, ale nadaje mocą 16 razy mniejszą w pionie.
Blekitny a jotke masz samoróbkę czy gdzieś kupiłeś i czy patrzyłeś jak ona pracuje na innych pasmach jeżeli chodzi o swr?
Rasz - to jest Sirio CX 4 68. Stroi dość wąsko, ale jako kompromisowa odbiorcza nadaje się też do 108MHz.
Jest nowa lista wolnych częstotliwości (19.10.2018). W wykazie oczywiście brak miast takich jak Biała Podlaska, Chełm, Suwałki, Ostrołęka. Analogową TV na Ukrainie wyłączają, ale widać, że KRRiT ma gdzieś to, że w Polsce wschodniej nie ma czego słuchać.
91,6 Radio w Rypinie 100 W przecież to nigdzie nie poleci na 91,6 Plus Inowrocław na 91,7 RMF FM z Gołańczy znowu robią radio na Kujawach dla ościennych województw z Mazowsza i Warmii. Zapewne będzie to PR 24.
Dokladnie jest 7 częstotliwości w zasobach KRRiT (19.10.2018)
1.Wroclaw --96,8(0.1kw)(częstotliwośc po R.Bajka)
2.Szczecin Warszawa -98,(0,1kw) (po Bajce)
3.Kielce -90,9 (0,2)
4.Pultusk -99,3(0,3)
5.Elk 90,1 (0.1)
6.Limanowa 100,3.(0,5)
7.Rypin 91,6 (0.1)(kujawsko-pomorskie)
Nie ma częstotliwości po Radio Jard 2 z Białegostoku.
Blekitny a jak z kątem promieniowania tej jotki? Daje rade na łączności via sporadyk?
Dla Szczecina Warszewo prawidłowa częstotliwośc to 98,9 (0.1kw)
Coś u mnie w Motyczu poprawił się odbiór Radia Maryja na 98 Mhz, zajrzałem do Wykazu i okazało że zmienili miejscowość bo było w Kraśniku a teraz jest z Urzędowa...
A co z innymi częstotliwościami po Bajce? np Warszawa 87,8?
Piotrek, one poszły pod propagandowe, polityczne, przepełnione nienawiścią radio WNET.
No ale póki co ten wnet nie nadaje więc ..... czy to już pewna wiadomość że propagandowa bajka dla dorosłych bez morału pojawi się w eterze?
To raczej pewne Wnet będzie w eterze, lada dzień zacznie nadawać. Już pare razy o tym czytałem w różnych portalach. Ja to na Eskę Kraśnik (92.8Mhz) czekam na moje maile odpowiadają że lada moment nadawać będą.
Adam M a Eski Lublin nie łapiesz tam u siebie? Do Radzynia Podlaskiego na północ dolatuje więc i pod Kraśnik na południe powinna
Odbieram Eskę Lublin 103.6 idealnie na byle czym bo nadajnik 15 km odemnie... Eskę Kraśnik traktuje jak test czułości odbiornika... Ostatnio Radio Ostrowiec 95.2 odbieram (wyjść na dwór musze i poszukać miejsca ale sygnał jest)
A Eskę Radom odbierasz ? (możliwe zakłócenia od ZET Lublin ale na 106,85 da się posłuchać ) (przy wytłumieniu Lublina)
Co do Eski Kraśnik jeszcze to dobrze że to radio powstaje od nowa (jak to siedleckie) a nie z przejęcia jakiejś stacji która już tam nadawała - choć poza wiadomościami lokalnymi i reklamami program będzie identyczny jak w większości Polski
Eski Radom niezabardzo bo 107.0 Zet zakłóca... Ale przy odpowiednim ustawieniu coś tam na 106.8 ,,charczy'' , natomiast na 107.2 Radio Maryja RDS wskakuje ale nadajnik to Św Krzyż i odległość tylko jakieś 150 km.
Należy cofnąc koncesję dla radia WNET oni mówią że to radio otwarte na wszystkich jak może być otwarte jak siedzą w nim ludzie pokroju cejrowskiego to radio ksenofobiczne , polityczne , rasistowskie i seksistowskie .
A takie Wnet ruszy w połowie listopada.. Jakoś ekspresowe tempo mają inni czekają znacznie dłużej nawet rok.
@Mykanos dziś słyszałem na RMF że jedna z posłanek co ma niewyparzony język i lubi sałatkę w sejmie jeść powiedziała o totalnym resecie koncesji i częstotliwości - tylko prawdziwie polskie media dostaną nowe koncesje na nadawanie - mam nadzieję że punktu prawa UE taka operacja jest niemożliwa..... (i że mimo wszystko się nie odważą tego zrobić )
Jakby taką reformę zrobili to na UkF-ie tylko Radio Maryja by było i te stacje diecezjalne nie zrzeszone z Plusem. Polskie radio w Dab plus, i Jedynka na falach długich a na średnich radio AM.????
KRRiT przyznała koncesję na nadawanie w Iłży na 93,4 Będzie Radio Rekord.
Może mieli na myśli zero base.
Zero base czyli co? 87,5-90 Mhz Tyle na skali zajmie Radio 1 nadajniki główne plus doświetlenia 90-93 następna radiostacja jak wyżej, 93-96 następna???
Od poniedziałku szykuje się powrót dobrej propagacji na UKFie, polecam wtedy skanować pasmo :)
O to być może będzie tak, że podczas propagacji zamiast Eski Kraśnik , zabrzmi u mnie radio Pop.
Potwierdzam w Warszawie słychać idealnie PR Białystok 99,4 Radio Podlasie 101,7 oraz inne stacje z Łosic i Białegostoku
A u mnie do wyboru Pop radio lub Eska Kraśnik (w zależności od... ustawienia anteny.
Posting comments after three months has been disabled.