„Twoje Radio AM w Krakowie (1602 kHz) znów nie nadaje. Jeszcze nie wiemy czy to awaria czy zakończenie nadawania” – informacja tej treści 11 marca przed południem pojawiła się na facebookowym profilu „Radiowy Kraków i okolice”. Wcześniej fanpage ten przypominał o wygasającej 26 lutego br. koncesji stacji. To jednak nie brak wspomnianego dokumentu jest bezpośrednią przyczyną zniknięcia stacji z eteru – jak poinformowała nas rzeczniczka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, organ ten 22 lutego br. wydał nową koncesję o numerze 364/K/2019-R.
Czy to zatem kolejna awaria? Niekoniecznie. Wraz z wygaśnięciem poprzedniej koncesji – 26 lutego 2019 roku – straciło ważność pozwolenie radiowe na użytkowanie częstotliwości. Według opublikowanego 1 marca przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wykazu, krakowski nadawca nie uzyskał jeszcze nowej zgody na nadawanie. Tymczasem, jak informowali nasi Czytelnicy, program centralny Radia AM w ciągu dnia nie był również słyszalny w Lipsku i Andrychowie. W tej pierwszej stacji retransmitowany miał być zaszumiony RMF FM, a w drugiej prezentowana była muzyka. Wieczorem w streamie internetowym Lipska sytuacja powróciła do normy – nadawana jest muzyka z dżinglami Radia AM. W Andrychowie zaś nadal słychać muzykę z sygnałem Radio Andrychów.
--
[12.03.2019]
Jak informuje facebookowy profil „Radiowy Kraków i okolice”, emisja została wznowiona.
Comments
Dziś (12.03.2019 g 9.35) radio Lipsko nadaje normalnie piosenki charakterystyczne dla tej rozgłośni.
Na stronie KRRiT pojawił się nowy wykaz wolnych częstotliwości stan na 12.03.2019r 17 częstotliwości i wtym hity
Bydgoszcz 104,4 (0,15kw...)
Lublin 92,9 (0,5kw)
Łódź 106,1 (0,1kw)
Wkrótce będą ogłoszenia na częstotliwości w Białymstoku, Wrocławiu, i dwóch w Szczecinie.
W Polsce z nielogicznych powodów fale średnie nie mogą odrodzić się w postaci stacji LP. Włochy, Holandia, Hiszpania i inne kraje Europy mają sporo stacji MW o zasięgu miejskim, a u nas zdychające od lat radio AM (chociaż Lipsko i Andrychów trzymają się dzielnie). Niech ktoś mi napisze czemu u nas tak beznadziejnie i smutno w tej kwestii jest?
Tu jest odpowiedź na pytanie czemu tak beznadziejnie i smutno było z AM w Polsce:
https://www.youtube.com/watch?v=DAHIQtroWzs
Co zrobić, że żyjemy w smutnym, beznadziejnym pod względem radiowym kraju. Trzymamy totalnie zapierdzianego zakłóceniami trupa o nazwie Solec Kujawski 225 KHz, a nie potrafimy o grubości mniejszą kasę postawić fajnej, miejskiej czy po prostu lokalnej sieci na falach średnich. Jak zwykle polskie władze (każda opcja polityczna) wie lepiej, a na zachodzie są durnie i społeczni analfabeci co sobie brząkają bez celu na falach średnich. Wiadomo, że radiofonia MW wysokich mocy to przeszłość technologiczna ale małych mocy to nadal ma mocny sens. Środkowy palec dla obecnej rzeczywistości radiowej w tym kraju!
To za 2 lata może coś ruszy się w temacie z tego ogłoszenia - niestety tyle trwa biurokracja w naszym kraju.
Średnie, długie to jest już "przeszłość technologiczna", to se ne vrati pane "Staruch". Budowanie od nowa sieci średniofalowej i obok sieci 5G? to bardzo "nielogiczne" w 2019 roku.
Stacje lokalne jako uzupełnienie zapchanego FM-u o mocy do 1 kilowatt-a to jak najbardziej ma sens. Nadal 90% odbiorników (tych sprzedawanych) ma UKF i MW. Fale długie dla odbiorników radiowych już umarły (pomijam specjalne modele typu Tecsun itd.). Rozumiem, że na zachodzie to totalni idioci, a Polacy to najmądrzejszy naród w kwestii wykorzystania radiofonii ??
Tak, na zachodzie nie są "totalni idioci" tylko są radiowo zacofani w porównaniu z nami. Aż trudno uwierzyć że nadal ktoś tam jeszcze słucha radia na średnich.
Z jednym zgodzę się. Fale długie to przeżytek (ze względu na poziom zakłóceń oraz praktyczne zaprzestanie masowej produkcji odbiorników). Ale fale średnie z małą mocą i w zasięgu mocnej fali przyziemnej (odległości jak w przypadku nadajnika UKF), oraz nadawanie w dobrej jakości (a nie jak kiedyś 171 KHz z Obwodu Kaliningradzkiego), nadal można NORMALNIE słuchać. Amen.
Kiedyś napisałem tu żeby wyłączyć 225 kHz, zrobić tam ścieżkę turystyczną dla miłośników radia, po prostu oszczędzić na opłatach za prąd dla tego megawatowego radiowego smoka, to się rzucili na mnie że długie słuchają Polacy na wschodzie, że są nadal bardzo potrzebne i słuchane nawet daleko w Europie przez kierowców.
Jedynka na 225 kzh zoztanie jeszcze bardzo dlugo. Jest to obieg strategicznie bardzo ważny na wypadek klęsk żywiołowych lub wojny porywający swym zasięgiem cały kraj. Tylko kompletny ignorat nie będący na bieżąco w obecnej sytuacji geopolitycznej myśli o zamknięciu tego obiektu. Jest to nasze dobro narodowe , ktore należy chronić za wszelką cenę. Jeszcze nie tak dawno temu obowiązywał przepis że wszelakie sprzęty radiowe sprzedawane w Polsce musiały posiadać pasmo z zakresem na fale długie. Moim zdaniem każde polska rodzina powinna być wyposażona w taki odbiornik. Tak samo jak nie powino do końca rezygnować z telefonów stacjonarnych.
Może niech Polskie Radio zagospodaruje te pasmo. Większość ma w odbiornikach możliwość odbioru fal średnich, z długimi już nie jest tak wesoło. 3 częstotliwości, z nadajnikami o dużej mocy na całą Polskę by wystarczyły. Tak w razie jakiegoś większego konfliktu jak UKFy i internet wyłączą.
W przypadku wojny to każda sieć radiowa i komórkowa pada i bez znaczenia, który zakres bo bomby polecá na elektrownie i linie wysokiego napięcia. W przypadku powodzi w pierwszej kolejności ludzie sięgną po smartfony i ogólnie internet. Jeśli tego nie będzie to dopiero telewizję i radio (większość odbiorników ma teraz UKF z FŚ). Fale długie społeczeństwo pominie bo w większości nie ma czym ich odebrać (wyjątek stanowią jeszcze radia samochodowe i nieliczne szroty domowe pod tzw. strzechą). Pytam się gdzie to strategiczne znaczenie Solca???
Pozostanie w eterze tylko łączność CB radio w samochodach i krótkofalowcy w piwnicach z akumulatorowym zasilaniem, dlatego warto mieć w domu odbiornik globalny na baterie, który odbierze jednowstęgowe emisje na falach krótkich z całego świata.
My tutaj możemy się spierać na argumenty czy obiekt w Solcu Kujawskim jest potrzebny czy nie. Prawda jest taka iż żadna opcja polityczna, która rządzi lub będzie rządzić go nie zamknie. Istnieją regulacje , które temu będą zapobiegać. A tak Poza tym przezorny zawsze ubezpieczony. Czas wyjść ze swojej zagrody i spojrzeć na pewne sprawy z szerszej perpektywy a nie przez pryzmat swojego podwórka.
Furmanki już zniknęły z ulic miast i wsi, i Solec też powinien zostać wyłączony z ruchu radiowego. Po prostu trzeba zmienić archaiczne regulacje i zrobić odważnie 225kHzexit, albo odbudować Diorę i produkować ponownie Agę i inne odbiorniki lampowe z okiem magicznym na zakres fal Długich i Średnich.
Furmanki nie jeżdżą? To proszę - zdjęcie zrobione jakąś godzinę temu:
https://scontent-ams3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/fr/cp0/e15/q65/54462510_2617851281563452_4985122532777525248_o.jpg?_nc_cat=103&efg=eyJpIjoidCJ9&_nc_ht=scontent-ams3-1.xx&oh=79685ef58515b7b80848f6f414393227&oe=5D1457C5
Dzięki za zdjęcie, w moim regionie, tak lokalnie nie jeżdżą, na przykład ziemniaki i jabłka już od wielu lat dowożą na osiedle tylko wieśwagenami, furmanki nie widziałem już z 10 lat w centrum miasta.
Kiedy ja ostatnio furmankę widziałem? Może gdzieś na festynie za parę złotych można się przejechać. Fala AM to u mnie Lipsko 963 w wieczorem pod koniec skali TWR pół godziny na na fali krótkiej Chińskie Radio Międzynarodowe, Długie jedynka.
Posting comments after three months has been disabled.