W „Monitorze Polskim” z czwartku 18 kwietnia ukazały się dwa kolejne Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Tym razem dotyczą one udzielenia lub rozszerzenia koncesji na nadawanie programu uniwersalnego zawierającego audycje informacyjne, publicystyczne o tematyce społeczno-politycznej oraz wspólnototwórcze uwzględniające polską tradycję, historię i kulturę. Pierwsze z Ogłoszeń dotyczy częstotliwości 96,8 MHz we Wrocławiu. Emisja ta ma się odbywać z mocą ERP 0,1 kW. Drugie – 103,9 MHz w Białymstoku. Tu moc ERP ma wynosić 2,0 kW. Termin składania wniosków upływa 45 dni po opublikowaniu Ogłoszenia.
Wrocławska częstotliwość 96,8 MHz nie jest nowa. Kilka lat temu uchwałą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyznana została Radiu Bajka. Ostatecznie jednak nadawca zawiesił emisję programu i zanim Rada podjęła decyzję o rozszerzeniu koncesji to ją odebrała. Częstotliwość 103,9 MHz w Białymstoku od 2001 roku zajmowana była przez Radio Jard II. Latem 2018 roku zmarł Jarosław Dziemian, na którego wydana była koncesja i częstotliwość wróciła do puli KRRiT.
Comments
Zamiast inwestować w DAB + to wciąż udzielają koncesji na fm.A podobno nie ma miejsca. Jak będą udzielać dalej koncesji na fm to dab+ nigdy się nie rozwinie.
@Dabfan wlacz myslenie. To ze sa samoloty to trzeba zlikwidowac autobusy? DAB+ a FM, co to ma ze soba wspolnego? Sa wolne czestotliwosci fm, to po co je marnowac. Poza tym to sa koncesje i co za tym idzie pieniadze do budzetu. Pozniej w ten czy inny sposob korzystasz z tych pieniadzy...
Otarek była telewizja analogowa jest cyfrowa. Zlikwidowali można. We Wrocławiu fm nie jest już potrzebny. Wszystko co potrzebne jest w dab+
DAB+ na szczęscie padnie. Jego upadek nie będzie jednak taki głośny jak jego wprowadzanie :) Nikt DABu w Polsce nie chce i nie potrzebuje. Największymi fanami tej technologii są ludzie, którzy nie słuchali tej emisji ani w ruchu ani na porządnym sprzęcie dobrze reprodukującym dźwięk. Tylko albo na SDRku albo na jakimś Dualu z głośniczkiem wielkości małego ciastka.
I częstotliwości pod Wnet.
Nie powiodło się osobom sprzyjającym obecnej władzy przejęcie Radia ZET, więc trzeba wyhodować sobie swoje radio. Podejrzewam że pozostałe częstotliwości w dużych miastach, które będą do rozdania czyli Łódź, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin i Kielce też przypadną radiu WNET. Władza będzie ich wspierała zlecając reklamy rządowych spółek, a być może nawet jako nadawcę promującego polską kulturę, historię i tradycję złagodzi opłaty koncesyjne.
Martin to nie portal o polityce wiec won z takimi postami. Zresztą co ty masz do obecnej władzy. Jest najlepsza od 1989 roku. I niech trwa jak najdłużej.
Kolego Dabfan, od wychwalania władzy są inne portale. Pozdrawiam Cię Świątecznie i życzę mokrego Dyngusa.
Koledzy to ostatnie być moze konsesje w fm
uszanujcie to
Martin Dlatego niech ten portal zostanie wolny od polityki. Wesołych Świąt dla wszystkich radio maniaków
Starywyga nie pleć bzdur jak zwykle.
Je..ć politykę na tym portalu. Politykierom zdecydowane WON z tego portalu!!!
Dopóki DAB+ nie osiągnie zasięgu FM to nie ma tematu wyłączenia FM to oczywiste. Dla porównania przejście z analogowej TV do cyfrowej przynajmniej u mnie pozwoliło na odbiór 3 dodatkowych kanałów co prawda są to stacje regionalne TVP z MUX3 , ale zawsze, a radio DAB+ z innych województw nie jest osiągalne, a w paśmie FM nie ma z nimi problemu.
Już jestem ciekawy zgrzytów z PR Wrocław z 96.7 ze Śnieżnych Kotłów, które dobrze słyszane są w stolicy Dolnego Śląska.
Według danych, skoordynowano emisję na 96,8 MHz z budynku przy ul. Krasińskiego (Muzeum Poczty). Będzie pol. V, anteny zawieszone na 117 + 47 m oraz ch-ka ND. Czyli oznacza to zasięg typowo miejski, na Wrocław i 10-15 km od niego.
Pamiętajmy, że po wygranej, nadawca zawsze może wnioskować o zmianę obiektu.
Szymon - nie wiem skąd informacja o 117 m skoro sam budynek poczty do dachu ma 43 m. Czyli stosunkowo niskie zawieszenie anteny, mała moc, kolizyjna częstotliwość to recepta na niewielki zasięg. W centrum zapewne będzie OK, ale na granicach miasta - nie sądzę. Owszem, może wnioskować o zmianę obiektu, tylko wówczas zapewne zmienią się parametry nadawcze. Pytanie czy skoordynowana częstotliwość to uwzględnia. Poza tym proces trwać może nawet latami jak pokazuje to przykład LUZu i RMF Classic. Z drugiej strony niech martwią się Ci którzy koordynują częstotliwości, skoro dla nich ważniejszy jest wykres programu aniżeli realne pomiary.
To może inaczej - 117 m to wysokość n.p.m. a 47 m to zawieszenie anten (czyli n.p.t.) :)
Mam nadzieję, że żadnej emisji nie będzie obsługiwał BCast bo to tragedia (Muzo i doświetlenia w Warszawie).
koncesja jest ta napisana że z góry wiadomo kto wygra :P no ale taka Polska właśnie. O polityce nie będę się wypowiadał bo nie jest mile widziane na tym portalu ale ogólny poziom radia ZET i radia wnet jest podobny - dno i metr mulu pod spodem i jakże śmieszny Pietrzak. O perspektywie DABu tym bardziej nie będę się wypowiadał. Może zostanę też zjechany ale dla mnie ORIT też było super radia z Warszawy można było słuchać 130 km od nadajnika w linii prostej bez problemów FM ma większe tłumienia przy tych samych mocach. Mieszkając przy granicy wschodniej OIRT z Białorusi czy Ukrainy słychać dużo lepiej niż FM
a do DABfan bezpośrednio pytanie - nie wiem ile masz lat i od jak dawna interesujesz się radiofonią i telewizją ale jeśli słyszałeś o pewnym standardzie wprowadzanym na sile DVB-H to zrozumiesz że wprowadzana technologia bez zainteresowania nadawców i odbiorców nie ma racji bytu - tak samo DVB-H jak i DAB+
Piotrek. Mam 40 lat a takimi zagadnieniami interesuje się od kiedy pamiętam.
Pominięciem realiów jest uważanie DVB-H za niewypał. W końcu udało się operatorowi zawłaszczyć na dobre 15 lat część częstotliwości niezbędnych do DVB-T a w przyszłości do DVB-T2. Nie wiadomo, czy eksperyment nie zostanie przedłużony o następne 15 lat np. w wersji sieci 5G Broadcast.
DAB+ w wersji Polskiej nie spotka się nigdy na jakiekolwiek zainteresowanie słuchaczy przy tej liczbie dostępnych programów. DAB+ jest nadawane głównie w aglomeracjach, w których już dzisiaj słuchacze mają dostęp do większej liczby programów niż dostarcza im DAB+. Aby słuchać programy dedykowane dla małej liczby odbiorców jak Chopin albo Radio Dzieciom mało kto nabędzie nowy odbiornik.
Sprawa wygląda inaczej na zachodzie, gdzie firmy wydają miliony Euro, aby utrzymywać swoje miejsca w multipleksach. Niemiecki Bauer angażuję się w Wielkiej Brytanii w DAB+ a niemiecki wydawca Oschmann próbuje utworzyć podobną sieć w Niemczech. Francja nadgania Holandię i przegoniła Niemcy, jeżeli chodzi o liczbę udzielanch koncesji na DAB+.
Częstotliwość z mocą 100 Watt w Wrocławiu jest częstotliwością alibi, aby można było twierdzić, że program jest dostępny w tym mieście. Czym bardziej będzie zaśmiecony UKF, tym szybciej nadawcy będą przekonani do DAB+. Niech dalej uruchomiają nowe nadajniki. Każda nowa częstotliwość ma wpływ na zasięg sąsiednich częstotliwość w innej lokalizacji.
Ciekawe co będzie we Włocławku na 101,4 bo taka częstotliwość pojawiła się wykazie KRRiT.
@Dabagnostyk z DVB-H operatorzy np włoscy się wycofują . A co do DAB+ niestety są inne częstotliwości nie można zamienić jednej bezużytecznej technologii w inną użyteczną popularną i jeszcze "płatną" jak zrobił imć Solorz z TV Mobilną
Jak zawsze przy takim temacie potyczka DAB+ vs FM :) Nie jestem przeciwnikiem DABu ale moim zdaniem nie ma on większego sensu w naszej rzeczywistości. Porównywanie go do telewizji cyfrowej też nie sensu bo to inna bajka. Tam była możliwość dokupienia tunera a dwa sprzęt tv wymieniamy częściej niż sprzęt audio. Ja posiadam niezły sprzęt grający ale kupiony za kawalera. Teraz mnie nie stać nawet na coś z dużo niższej półki. W samochodzie również śłucham radia. Jakbym tam wstawił odbiornik z DAB+ to przewyższa on już wartość auta :) Pracuję w zakładzie produkcyjnym. Każdy na swoim stanowisku ma jakieś rozwalone ale jeszcze grające radio. Jakby teraz wyłączyć FM to przecież nikt z tych ludzi nie kupi nowego odbiornika. Podłączą telefon pod radio i tyle. A stacje będą tracić słuchaczy dlatego właśnie nikt się nie pcha na siłę w likwidacje FMu. Prawda jest taka, że takich ludzi jest najwięcej. DAB+ niech się rozwija i niech sobie żyje swoim życiem ale póki co jest na przegranej pozycji. Największe poparcie ma wśród miłośników nowych technologi, gadżetów, ludzi których stać na to aby podążać za nowinkami itd itp. Na razie to zamało aby wyprzeć klasyczne radio. Z pozdrowieniami dla miłośników radia zarówno FM jak i DAB.
Samochód tańszy niż 299 zł? (np. https://allegro.pl/oferta/radio-samochodowe-pioneer-deh-s400dab-7886644999). To jak on przechodzi przegląd rejestracyjny?
@ Krzysztof Sagan 300 zł wydać żeby słuchać radia dzieciom czy Radia Chopin?? Bez przesady.... Zasięg DAB mobilny jest porównywalny z zasięgiem PR24 (na FMie) dla komfortowego słuchanie pozostałych programów PR lepszy bedzie FM niż DAB (przynajmniej w tej chwili)
@Piotrek: bliżej granicy polsko-niemieckiej można słuchać np. sunshine live, emitującego muzykę klubową przez większość dnia. Dlatego też kupiłem przenośnego Technisata za 200 zł, by czasami posłuchać. Ale znowu jakość techniczna jest co najwyżej mocno przeciętna. Stąd też póki co zrezygnuję z zakupu odbiornika z DAB+ do auta.
Uwielbiam te opinie osób, które nie sprawdziły, ale są przekonane... Otóż zasięg na trasie Warszawa-Białystok (sprawdzone kilka godzin temu) z przerwą w stabilnym odbiorze od 10 km przed Ostrowią Mazowiecką do 10 km za Zambrowem (z zanikami osiąga obwodnice Ostrowi i Zambrowa).
Trasa Warszawa-Gdańsk z zanikiem między Glinojeckiem a Mławą.
Trasa Warszawa-Toruń bez zaników.
Trasa Koszalin-Szczecin-Wolsztyn bez zaników.
Trasa Warszawa-Kielce z punktowym zanikaniem w Radomiu.
Trasa Lublin-Warszawa z zanikiem od Żyrzyna do okolic Trojanowa-Korytnicy.
Trasa Warszawa-Częstochowa z zanikiem kilkanaście km przed Częstochową. W Częstochowie punktowo już Kosztowy.
Myślę, że PR24 chciałoby mieć taki analogowy zasięg...
A co do Radia Dzieciom czy Chopina - słuchałeś czy tylko nazwy Ci nie odpowiadają?
@ Krzysztof Sagan - Hehe wiem, że to nie w temacie ale jeżdżę 19letnim lanosem ;) Elementy sprawdzane na przeglądzie ma sprawne więc przegląd przechodzi ale wszechobecna ruda oraz fakt że jest to tylko daewoo powoduje, że to auto jest obecnie warte z jakieś 500 zł. Nie wstawię tam radia za 300 z którego i tak nie będę korzystał. Nawet jakby wyłączyli całkowicie FM to przerzucę się na muzykę z pen drive. Tak jak mówiłem, nie mam nic przeciwko DAB i absolutnie go nie hejtuję ale póki co pozostaje wierny FM :) Powiem więcej kilka lat wstecz gdy nieźle stałem finansowo pewnie nawet z ciekawości bym nabył jakieś radyjko z DAB+ oby sprawdzić to na własnej skórze czym to się je bo temat radia bardzo mnie interesuje o czym świadczy chociażby moja obecność tutaj. Niestety obecnie kilka kredytów dziecko i hobby spada na dużo dalszy plan. I tak jak pisałem w poprzednim poście większość szarych ludzi ma ważniejsze wydatki i nie w głowie im takie zakupy jak w moim przypadku. Jak to się mówi Life is brutal and full of zasadzkas and sometimes kopas w dupas :) Pozdrowionka :)
@ Krzysztof Sagan wg wykazu najsilniejszy w kraju nadajnik DAB+ jest w Gdańsku i ma 21 kW ERP - sam widzisz że są duże dziury w zasięgu nawet na podanych przez Ciebie trasach a co dopiero np na trasie Rzeszów-Lublin- Białystok czy Warszawa-Terespol albo nawet Warszawa-Poznań Co do radia dzieciom nie wypowiem się (nie moja tematyka) Radia Chopin słuchałem ale dla tego jednego kanału kupować radio to lekka przesada. A co do PR24 to stacja ta ma dużo nadajników małej mocy więc zakładam że obszar na którym można słuchać w dobrej jakości na FM jest porównywalny z obszarem na którym można słuchać nielicznych jak do tej pory nadajników DAB+
porównujecie nasz kraj z Niemcami czy Szwecją kto ma antenę SAT i może odbierać stacje FTA z Astry ten wie czym się różni "polskie HD" od prawdziwego niemieckiego HD (jaka jest przepływność strumienia video jaka jakość dźwięku ). U nas leci się w ilość czy to w DVB-T (dużo stacji w jakości SD bo więcej się zmieści w MUX nieważne że jakość z początku wieku "mistrzem" jest płatna TV Mobilna) zapewne podobnie będzie w radiu cyfrowym (wpakować 32 stacje z gównianą przepływnością bo się zmieści nieważne jaka jakość dźwięku aby była znośna dla przygłuchego emeryta) i jazda. RMF grupa ZPR i Eurozet zapewnią "stacje" do wypełnienia MUXów (mają już stacje tematyczne jako stream internetowy wpakują to do DABów i nie będzie miejsca dla "małych lokalnych rozgłośni" . Ale to dopiero wtedy gdy zostaną postawieni pod ścianą groźbą wyłączenia FM sami z siebie nie będą wchodzili w nieopłacalną technologię
Te 20-50 km dziury przy kilkuset kilometrowych trasach odpowiadają mniej więcej dziurom w zasięgach lokalnych stacji UKF (kiedy w podróży nie chce się słuchać stacji ogólnopolskich i sieciówek). Trasy Warszawa-Poznań jeszcze nie pokonywałem, ale patrząc na mapy wydaje się, że powinno być całkiem nieźle, może z niewielką dziurą za Koninem. Wedle ostatnich zapowiedzi sprawa zasięgu jest (ponownie) rozwojowa. A na UKF o tyle, że przyznawane są częstotliwości odstrojone o 0,1 MHz w odległości ok. 50 km od istniejącej stacji nadawczej... Tego w podróży w ogóle się nie posłucha. Już nawet Radio Warszawa vs Radio Rekord to pokazuje, a tu jest 100 km...
A Radio Dzieciom nie poświęca całej doby przedszkolakom... Patrząc na poziom różnych dyskusji w internecie - czy w ogóle debaty publicznej - można odnieść wrażenie, że niektórym przydałyby się te treści przekazywane w innych audycjach.
Wiadomo, że jeden z rozmówców jest pracownikiem Polskiego Radia Programu 4. Pracownicy Polskiego Radia mają odgórny zakaz wypowiadania się negatywnie (czyli niestety obiektywnie) o technologii DAB. Podobnie jak pracownicy Emitela mają odgórny zakaz brania udziału w dyskusji na forum Radiopolska pod groźbą kary dyscyplinarnej. a cały serwis jest poblokowany w ich wewnętrznej sieci.
Nie pracuję w komórce odpowiedzialnej za DAB+. A o rynku radiowym piszę w RadioPolsce od 17 lat - widzę co się dzieje. Jestem szczęśliwym użytkownikiem DAB+ w samochodzie i po prostu sobie chwalę. Nie można? W Warszawie np. rewelacyjnie słucha się Radia RAM (nie jestem pracownikiem Radia Wrocław ani BCAST-u). Muzyka i prowadzący, którzy mają do powiedzenia coś więcej niż tylko aktualna godzina i wykonawca... no i w ogóle coś mają do powiedzenia. Wczoraj np. audycja plenerowa z "Jazzu nad Odrą".
Co do innych "faktów" - w statystykach nie widać wspomnianego braku. A co do zakazów, to chyba raczej inni mają zakaz pisania pozytywnie - patrz przerwanie ostatnio pewnych testów po miesiącu...
Jakiś czas temu w radiowej "Dwójce" pojawiła się audycja, w której mówiono o zasięgu tej stacji oraz o perspektywach DAB+.. Słuchacze mogli w niej zabierać głos drogą mailową, toteż postanowiłem napisać. U mnie, w Lesznie, "Dwójka" odbiera bardzo dobrze. Redaktorzy bardzo zachwalali "bezszumową" technologię DAB+ o "wysokiej jakości dźwięku, zapewniającą odbiór tam, gdzie brakuje FM". Moja opinia została na antenie odczytana, ale milczeniem zbyto fragment maila o słabości tej technologii. Powiem tylko, że pisałem w nim o kompresji, artefaktach i kilku innych faktach, o których czasami się na tym forum rozmawia.
Według mnie DAB+ sprawdzi się najlepiej w miejscach, gdzie jest zasięg wielu nadajników FM, nie tylko w aglomeracjach. Znam miejscowość, gdzie "na górkach" jest bardzo dobry zasięg z silnych nadajników FM z Warszawy, Łodzi, Kielc, Radomia, Przysuchy, Częstochowy, Płocka i słabszych lokalnych (i to bez tropotransmisji). Na FM-ie nie da się słuchać, dosłownie, niczego. Jest tak dużo stacji. Dla takich miejsc DAB+ jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
Posting comments after three months has been disabled.