Radio Gdansk EN (w skrócie RGEN) to nazwa nowej pozycji na liście programów w gdańskiej wersji multipleksu Polskiego Radia. Jak informują nasi Czytelnicy, na razie po wybraniu strumienia można usłyszeć tę samą treść, która nadawana jest przez Radio Gdańsk. Przepływność nowego programu ustalona została na 72 kbps. Multipleks Polskiego Radia nadawany jest z Chwaszczyna na kanale 5B z mocą ERP 21 kW.
Tym samym w Gdańsku odbiorniki DAB+ wyszukują obecnie czternaście stacji – dziesięć w multipelskie Polskiego Radia oraz cztery w uruchomionym na początku maja br. multipleksie firmy BCAST. Wśród dostępnych cyfrowo programów znalazły się Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Chopin, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio dla Zagranicy, Radio Gdańsk, Radio Gdańsk EN, Radio Maryja, MUZO.FM, Radio Kaszëbë i warszawskie Radio Kolor.
--
[11.05.2019]
W ramach nowego strumienia w piątki i soboty nadawane jest dodatkowe półtorej godziny audycji „Good Morning Gdańsk”. W wersji analogowej rozpoczyna się ona o 11:00 i kończy o 12:00, a w wersji cyfrowej trwa od 10:00 do 12:30.
Comments
Wiadomo już jaka druga stacja dojdzie od RG ?Może Kaszubskie Radio Gdańsk dostępne już od dawna tylko w internecie ?
W tej chwili leci dodatkowa audycja Good Morning Gdańsk w języku Angielskim i Polskim....
I po co to komu potrzebne? Ten dab?
To proste. Słuchaczom. Dzięki temu mają bogatszą ofertę programową. Na UKF-ie to już w takiej skali nie jest możliwe.
Oby coś więcej z tego było nawet dodatkowa stacja,bo tylko właściwie drugiego,,dublu,, szkoda dodatkowego obniżania birate...
A komu obniżono bitrate?
Nie obniżono, tylko ustalono na 72 kbps, starszej daty jestem, niezabardzo wiem co to oznacza, ale spodziewam się że dla większości ludzi, posiadających jakiś tam odbiorniczek za stówe z elektromarketu, to znaczenia niema.?
Dobrze że moje dzieci jeszcze mają szansę usłyszeć jak brzmi dobra jakość dźwięku bo przyszłe pokolenie będzie miało poważne ubytki słuchowe 72kbps PR to już dno nie mówiąc streamy w internecie 96kbps/mp3
jakie ubytki do wuja wafla ? Czy ty masz rozum czlowieku na stare lata ci go odjelo no chyba tak ? Pojedz se do niemiec DE i tam posluchaj jak gra schkager fm
Chyba kolega nie myśli że 72kbps to ekstra dźwięk hehe to raczej dźwięki spłuczki klozetowej, miałem na myśli dobry dźwięk z FM bo następne pokolenie może już nie usłyszeć bo będzie Dab z 48kbps.
Kolega jest chyba kolejnym, który wypowiada się bez posłuchania... Mechanizmy oszukujące ucho powstały po to, aby je oszukiwać. I jeśli nie schodzimy do absurdalnie niskich przepływności, to u (statystycznych) odbiorców spełniają swoje zadanie. Dziś przy takich 72 kbps nie ma spłuczki, kolega zatrzymał się chyba na pierwszych kodekach mp3. To że kbps i kbps nie jest sobie równe można było doświadczyć w Warszawie, gdy Kolor ze 128 kbps miał więcej artefaktów niż Polskie Radio Dzieciom z 72 kbps. A co do jakości UKF, niejednokrotnie podróżując po Polsce trafiałem na zdecydowanie gorszy dźwięk na FM niż w naszym DAB. Gorszy z uwagi na zniekształcenia, artefakty, brzmienie... I stacje te cieszą się całkiem sporą słuchalnością co sugeruje, że dla niektórych (większości?) jakość dźwięku jest przereklamowana... Potwierdza to powszechne słuchanie muzyki np. z głośniczków telefonów...
A przenosząc to na rynek telewizyjny - tu też zdecydowano, że zamiast mniejszej liczby kanałów HD nadaje się większą liczbę SD. Muzykę kupuje się w postaci MP3 w internecie, a nie fizycznego nośnika bezstratnego. Także tendencja jest zdecydowanie szersza.
@Krzysztof Sagan - Panie Krzysztofie - bardzo dziękuję za merytoryczny, konkretny głos, który Pan niezłomnie prezentuje w każdej dyskusji, która "lotem błyskawicy" zawsze pojawia się pod jakimkolwiek doniesieniem o uruchomieniu nowej emisji w DAB+. Bardzo kibicuję cyfrowej technologii i wierzę, że będzie nas cieszyć swymi możliwościami w "pełnej rozciągłości" jaką daje współczesna technika emisyjna. Przyznam, że mam dosyć tych różnych wypowiedzi Osób, którym się "to i owo wydaje, albo mają swe przekonanie o czymś i koniec". Jasne, że każdy ma prawo do swego zdania, ma prawo do jego wypowiadania, ale dobrze gdyby jednak być otwartym na informacje prawdziwe pochodzące od ekspertów. A tej otwartości na forum niestety mało. We Wrocławiu mamy tę - bardzo miłą dla mnie - sytuację, że pracują trzy mulipleksy DAB+ oferujące ponad 20 programów radiowych. I - w kontekście tej mnogości jeszcze raz zaproponuję - już kiedyś to pisałem - swego rodzaju "rozejm" między słuchaczami FM-owymi, DAB-owymi i Internet-owymi: Niech każdy słucha czego chce i z takiego źródła sygnału radiowego, które mu najbardziej odpowiada, a dajmy szansę, by przyszłość pokazała - co się przyjmie, upowszechni, a co stanie się schyłkowe. Miłej niedzieli ze swoim ulubionym radiem słuchanym tak jak każdy z nas chce!
Panie @krzysztofie nikt się nie zatrzymał przy mp3 przynajmniej ja (powiedziałbym odwrotnie) każdy wie że stacja muzyczna poniżej 128kbps/aac lc w dab nie brzmi dobrze bije ją na głowę każda stacja na fm
proszę porównać PR Trójka, Jedynka z fm.
Radio Dzieciom to jest dźwięk? raczej jakiś żart, proszę posłuchać czeskiego Cro w 48kbps raczej nie nadaje się do sluchania mnie osobiście nie chodzi o ilość programów ale ich jakość, wiemy również że wystarczy 144kbps/aac lc dla dab pakazało to Radio Bielsko ale nie 72kbps z sbr.
Tak jak wspominałem, problem jest głębszy. W lokalnym multipleksie DVB-T we Wrocławiu jest obecne dziewięć programów, w tym dwa HD... Podczas, gdy przyjęty w innych multipleksach standard to 8 slotów SD, 1 HD=2 SD (wyjątek TVP, ale tutaj wszystkie programy należą do jednego właściciela i zastosowano dynamiczny przydział przepływności). I nie słyszałem narzekania, a ktoś to raczej ogląda...
Także takie ustalanie "stacja muzyczna nie mnie niż" służy wyłącznie temu, aby sprawdzać czy ząbek niżej naprawdę ktoś się zorientuje... A najczęściej nikt się nie orientuje, a narzekania wynikają często tylko z odczytu cyferek (swego czasu na PR24 z 64kbps bez sprawdzenia, że to mono).
Z moich doświadczeń wynika, że na PRD słychać - owszem - artefakty, ale najczęściej pojawiają się one nocą, kiedy radio gra wymagający więcej jazz. W ciągu dnia, szczególnie przy audycjach dziecięcych, w zasadzie trudno takie klasyczne artefakty wychwycić. A na pewno, dzięki zastosowaniu lepszych źródeł, jest lepiej, niż na niektórych dziecięcych płytach CD Audio do kupienia w sklepach (był taki wątek z próbkami na forum).
Co do Jedynki, to pisałem już kiedyś, że brzmienie na UKF jest inne niż w DAB+, ale np. ja nie jestem w stanie jednoznacznie stwierdzić, że gorsze... Tak jak materiał, który odtwarzany jest w studiu brzmi inaczej niż u słuchacza w domu z radia. Znam przypadki, kiedy przed laty ktoś w Winampie instalował sobie pasmowy kompresor, żeby domowe nagrania brzmiały jak te z radia. Czy zatem można powiedzieć, że to brzmi gorzej? Zależy od gustu...
Znam parę osób, słuchaczy PR, które przesiadły się na DAB+ np. w kuchni czy sypialni. Powód - wkurzenie brakiem uzyskania niezaszumionego wielodrogowego odbioru w bloku w mieście. Dysponując jedynie radiem z tandetnym głośniczkiem nie zauważają pewnie niuansów, o których tu piszemy. Ale też ich poprzednie odbiorniki nie były klockami za parę tysięcy. Jeśli ktoś taki ma, to zresztą i tak nie do słuchania radia (a np. radia samochodowe - czyli dla większości chyba najlepsza instalacja audio, jaką ma) już od dawna miały zaimplementowane degradowanie jakości UKF, aby tylko nie pojawiał się szum. Wtedy chyba też nikt nie protestował, a spotkałem się nawet z pozytywnymi opiniami na temat tego rozwiązania.
Nie ma się więc co dziwić, że przy takiej, występującej już wcześniej wokół degradacji dźwięku, ktoś wymyślił, że skoro nie ma różnicy, to po co przepłacać... Zwłaszcza, że radia nie słucha się dziś tak, jak jeszcze podczas wprowadzania stereofonii.
I jeszcze myśl, która mi umknęła. Czy nie chciałbym, aby bitrate był wyższy? Chciałbym. Tak samo jak bym chciał, żeby w również w niepublicznych stacjach można było usłyszeć treść, która przykuje uwagę (a nie tylko muzykę). Ale widać i tu i tu badania pokazały, że to nie jest potrzebne... A taki już mamy świat oparty na badaniach. Natomiast tak jak działalność lokalnego multipleksu DVB-T nie przekreśla tej technologii, tak jakikolwiek bitrate stacji radiowej nie przekreśla DAB. To tylko kwestia wykorzystania oferowanych możliwości.
Niektórzy potrafią tylko na wszystko narzekać. Że niby stacje nadające na tradycyjnym analogowym UKF-ie, mające nadajniki o mocy dobrej żarówki, dobrze brzmią w gęstej zabudowie miast? I lepiej tu nie będzie, częstotliwości już po prostu nie m. DAB+ to możliwość na dotarcie większej liczby stacji radiowych. Tylko tyle i aż tyle.
oby tylko nie gralo tam radio kaszebe z wladyslawowa bo oni nadaja tam audycje kleka
Redakacja Radia Kaszëbë wyprowadziła się z Władysławowa 9 lat temu. Nie rozumiem dlaczego nadawanie audycji o nazwie "Klëka" miałoby oznaczać pojawienie się w MUXie Polskiego Radia, ale uspokajam, że nie ma takiej możliwości. Przez większość czasu usłyszysz tam jakże ciekawą kopię Radia Gdańsk ze strumienia nr 1 ;)
@Dlev u mnie bardzo słabo odbiera RK, a bardzo lubię słuchać audycji Qter Club, ale 92,3 szumi i w aucie tez mam problemy.
@Peter - Pointer co masz na myśli z tą kleką? Radio Kaszebe gra bardzo dobrze, chociaz bardzo nie lubię kiedy ten młody prezenter zaczyna grać tą nową klubową muzykę.
Niestety w kierunku Gdanska RK na 92,3 ma bardzo duze tlumienie. Polecam odbiornik marki Dual lub Tecsun, a do auta Alpine lub Panasonic ;) Mozna probowac tez na 106,1 z Helu.
dlev ty bronisz tego radia kaszebe co najmiej jakbys dostawal od nich kase ???
w programie kleka jest nienawisc i muzyka w kaszebe jest samo disco polo ?????
dobrze rze ja mam tylko zasieng radia malbork .
To spróbuj na odbiorniku DAB +,bo Kaszebe jest teraz dostępne w Muxie Bcast nadającym z Gdańska.Nawet lepiej tam brzmią niż na Fm.... :)
nie wszędzie jest w Gdańsku duże tłumienie i da się spokojnie słuchać nawet na Tel z Radiem :)
nawet jak jest tłumienie to i tak sygnał jest wystarczający w większości Gdańska,no choć nie tak wysoki jak np.Komina....
Audiofile z odzysku. Jeśli ktoś ceni jakość dźwięku to słucha z CD za kilkanaście klocków a nie w samochodzie czy na radiu kuchennym. Radia słucha się po to żeby coś tam brzmiało w tle a do tego DAB pasuje idealnie. I gwarantuję że gdyby nie cyferki z przepływnością to nikt z tych pseudo audiofili by się nie zorientował.
Stara śpiewka o audiofilach. I przedstawiciel PR broni 72 kbps... Ludzie, radio się zwija
Hmm... Nie ma to jak wkładać w czyjeś usta coś, czego nie powiedział i go o to atakować. Gratuluję umiejętności rozmowy!
Czy bronieniem jest stwierdzenie "Kolor ze 128 kbps miał więcej artefaktów niż Polskie Radio Dzieciom z 72 kbps" czy może "Z moich doświadczeń wynika, że na PRD słychać - owszem - artefakty, ale najczęściej pojawiają się one nocą, kiedy radio gra wymagający więcej jazz"? Inna sprawa, jak już podkreślałem, w kwestii DABu wypowiadam się jako słuchacz, użytkownik odbiornika. Moja praca nie ma żadnego związku z wdrażaniem tej technologii, zajmuję się czymś zupełnie innym.
Trzymajmy się faktów. W trójmieście DAB w samochodzie odbiera mi idealnie w każdym miejscu bez żadnych zakłóceń przy mocy nadajnika bodajże 10kW, podczas gdy na zwykłym FM szumi nawet w centrum Gdyni przy mocy nadajnika 120kW. Więc po co grzać powietrze i podwyższać poziom PEM? A jeśli na radiu samochodowym ktoś wyczuje istotną różnicę w jakości pomiędzy DAB a FM, to faktycznie ma słuch absolutny, tylko po co wtedy słucha radia a nie CD? Przecież FM też ma sztuczne ograniczenia pasma, z góry np. do 15 kHz, choć są "mistrzowie" którzy twierdzą że z radia FM słyszą wyższe częstotliwości :-)
A do ilu kHz ma ograniczania DAB, jeśli debit 72 kbps?
Z SBR?
Bez SBR i z SBR
Tak na szybko - max wypada najprawdopodobniej przy 13,5 kHz vs 21,5 kHz. W tym drugim przypadku jest to maskowanie poprzez budowanie dźwięku na bazie harmonicznych.
BTW: Rozumiem, że jak się zmieni nick, to już nie trzeba odpowiadać na niewygodne pytania... Ponownie gratuluję!
W pewnym sensie jest bronieniem, choć sama teza o (nieco?) lepszym brzmieniu stacji z gorszym debitem niz tej z lepszym w pewnych okolicznościach może być słuszna. Przy 72 kbps zawsze znajdzie się "wymagający" materiał, przy którym artefakty będą hulały.
Bitrate "końcowy" może wynosić i 192 kbps, ale jeśli bitrate materiału źródłowego lub dosyłu będzie wynosił np. 64 kbps, to to 192 kbps co najwyżej wiernie przeniesie powstałe wcześniej artefakty. Poza tym trzeba pamiętać o kaskadowości - dobry materiał skompresowany raz do niższego bitrate'u może brzmieć lepiej niż kilkukrotne kompresowanie do bitrate'u wyższego. A już szczególne efekty może dać zagranie takiego materiału przed kompresją dynamiki - to, co kodek uzna za niesłyszalne i wykastruje może być w sposób szczególny podbijane przez procesor dźwięku.
@Tom nie czepiaj się audiofili bo to nie o to chodzi,każdy co ma zdrowe uszy wychwyci że jakość jest gorsza wychwyciła to nawet moja żona,podłącz sobie jakiś dobry tuner to szybko zmienisz zdanie a słuchając na głośniczku mono piszesz bzdury,dlaczego jest tak dużo pudełek z jednym głośniczkiem a to dlatego żeby nikt się nie zorientował że to szajs i tyle.
@Krzysztof Sagan proszę nie wprowadzać ludzi w błąd żaden dosył dla dab nie jest 64kbps a końcowy 192kbps proszę podać przykład ?PR działa na MP2 materiał wychodzący jest bardzo dobrej jakości słychać to na FM dosył 192kbps/aac Dab 112kbps/aac i nie nikt nie pisze głupot że tego nie słyszy!! jest gorszy dzwięk i tyle no ludzie.....
Zapomniałem napisać że chodzi o dosył PR Trójka.(przykład)
Yyy... A gdzie ja napisałem, że wynosi? Proszę czytać ze zrozumieniem: "JEŚLI bitrate materiału źródłowego lub dosyłu BĘDZIE WYNOSIŁ np. 64 kbps, TO to 192 kbps co najwyżej wiernie przeniesie powstałe wcześniej artefakty"... A badania wskazują, że ludzie słuchają mniej więcej tak, jak Pan czyta... i na sprzęcie jaki mają.
Dokładnie tak jest. Nowe radio z "estetyką" 72 kbps nie ma sensu.
Uwielbiam takie generalizowanie. Jeden program nadaje z bitrate 72 kbps, ale już całe radio nie ma sensu... Już nie mówiąc o tym, że nie każda nadawana zawartość wymaga 192 kbps. Przykład: jeśli radio nadaje muzykę z lat 30-50 (jak opisywane przeze mnie niedawno Angel Radio) albo słowo (jak Polskie Radio dla Zagranicy), to na siłę musi być stereo? To tak, jakby zimną wodę podawać w kubkach do wrzątku... Można, ale to bez sensu.
@Krzysztof sagan
Oczywiście że nie "ale" każda stacja muzyczna (powinno być z góry ustalone)musi mieć więcej niż 128kbps/aac dlaczego Radio Dzieciom nie dać 128kbps tylko 72 kbps tam też jest muzyka (całe szczeście że nie mono) i niszczyć uszy młodym pokoleniom,nie po to jest cyfryzacja Radia aby słuchać o tak niskim bitrate i dodatkowo w mono.PR24 zgoda nie potrzebuje stereo ale 64kbps na gadkę nie wiem czy po godzinie nie będą boleć uszy,radio to nie tylko gadanie ale również wychowało nie jedne pokolenie dobrą muzyką ,jak tu pogłośnić z tak kiepską jakościa to jakby się słuchało Magnetofonu typu Grundig .
Lub gorzej, jakiś kaseciak tomsonic.
Ale zaraz, przecież matematyczne porównanie, że 72 (SBR) < 128 w tym przypadku nie ma sensu. Nie mamy tu jednakowego sposobu kodowania dla obu strumieni! 72 kb w SBR zużywane jest do opisania jednej sekundy nie na całego pasma akustycznego, a jego części! Reszta uzupełniana jest w oparciu o harmoniczne. Zaś 128 kb bez SBR opisuje sekundę całego pasma akustycznego. Czy zastosowanie SBR wiernie oddaje to, co jest odtwarzane w studiu? Nie. Ale FM - po przejściu przez procesor emisyjny - też nie ma wiele wspólnego z oryginałem z płyty.
Ale dosył do FM dla Jedynki dwójki i trójki 256 kbps AAC LC i żadnych pieprzonych SBR ów . Dajcie 128 -144
w DAB AAC LC i będzie dobrze.
Jako RadioPolska możemy dać naklejkę z napisem 144... 256... ba, nawet 512! Żeby żadne 112 nie raziło oczu... Co do innych próśb, to najlepiej będzie skierować je do właściwego adresata. Piosenek na życzenie RadioPolska też nie gra, bo i o to pojawiają się prośby...
Po co dorabiać ideologię do kosztownego i technicznie źle robionego radia?
Opisałem ideę działania SBR. Ideologia to trochę inne słowo...
Idea znana. Pokazać fikcje. Coś czego nie ma w sygnale przesłanym dorobic na koncu toru. Co najwyżej nadaje się do audycji gadanych z debitem ponizej 100 kbps. Ale do muzyki nie.
No ale harmoniczne jednak najczęściej są. Taka fizyka... Zgodziłbym się, gdyby wskazane zostało, że w ten sposób obcięta może być powiedzmy linia melodyczna... ale to już by się kwalifikowało do muzyki eksperymentalnej, a w MUX PR muzyka eksperymentalna jest nadawana bez SBR.
To tylko plus minus dopasowanie parametrów do zawartości. Nie każdy musi jeździć vanem do pracy, niektórym wystarcza Smart, innym rower. Nie każdy program potrzebuje 128 kbps bez SBR. Choć byłoby miło, gdyby miał. Vana też chętnie bym miał...
Czysta demagogia o vanach. To już zeszlismy w dyskusji do poziomu odcinania melodii? A jaką barwę dźwięku jest w stanie przenieść 72 kbps. Uszy bolą nawet od gadania i trzeba PR 24 przełaączyc na FM
Gdyby od początku było założenie, że cały dźwięk ma być przenoszony, to w życiu by mp3 nie powstało... Ani żaden inny stratny (jak sama nazwa wskazuje) format. A jakoś się przyjął i rozpowszechnił... A kolejne kroki były naturalne - co jeszcze można opisać w prostszy sposób, aby jeszcze mniej danych było do tego potrzeba...
Ja wiem, uszy najbardziej bolą tych, co piszą, że taka jakość, że odbiornika nie kupią...
To jak jest zał. ze nie 'cały", to po co cos 'dogrywać" w odbiorniku? Dla fikcji? ze takie fajne radio
Bo jest to zakres, który ucho słyszy, ale w zdecydowanej większości można przyjąć, że nie wnosi on istotnych nowych informacji? Telewizja też od początku opierała się na niedoskonałości oka. Widać to było na zdjęciach z odpowiednio krótką migawką.
Drodzy wszyscy,
Cieszmy się, że mówimy tu jedynie o 72 kbps, nie idziemy zaś w ślady lidera DABu czyli Wielkiej Brytanii.
Ich eksperymenty z 32 kbps HE-AAC V2 (SBR + PS) mimo wszystko niepokoją bardziej.
Co zaś się tyczy nieszczęsnych 72 kbps i DAB+ w ogóle @Krzysztof Sagan, zgoda w niemal całej rozciągłości.
Jako słuchacz DABu na mimo wszystko sensownym sprzęcie audio też wolałbym po 100 kbps dla każdego, zgoda,
Też chciałbym, by byle materiał w mówionym z natury radiu dla zagranicy poleciał stereo, Zgoda.
niestety jednak, o takich rzeczach jedynie możemy sobie podyskutować sprzed naszych wygodnych krzeseł komputerowych bądź kanapy w salonie bo realia przepustowościowe połączone z ekonomią nie pozwalają.
W mojej opinii mux Polskiego Radia, (choć nie jestem fanem jego parametrów technicznych) jest i tak rozsądnie wytargowany jak chodzi o kompromisy przepływności.
Co zaś się tyczy samego SBR, też reaguję na niego niemal alergicznie, i wolałbym, by istniał jedynie w przypadkach, w których naprawdę musi.
Wynika to jednak z faktu, że wiem jak słuchać, wiem gdzie słuchać, i przyznam, że jest to swego rodzaju odruch bezwarunkowy :)
Zdaję sobie jednak sprawę, jaką w praktyce daje to oszczędność "pod maską" kodeka.
Jak nie wnosi, to po co uzupelniać? Aa, bo sluchacz zauważy, że po jego stronie głucho audycja brzmi, bo nie ma trebli. SBR nadaje się do mowy. polepsza troche zrozumiałość mowy przy niskim debicie.
@Patryk
Tak o to chodzi, aby poskie radio cyfrowe nie schodziło do poziomu brytyjskiej cyfrowej latryny radiowej. SBR - tak przy małych przeplywnościach dla stacji przede wszystkim gadanych. Muzyka min.128 kbps, bo i tak na dodatkowe informacje odchodzi
@Krzysztof Sagan
MP3? bo ludzie byli zafascynowani tym że zmieściło im się 100 utworów na płycie cd,nikt nie pomyślał jakie zagrożenie to niesie że młode pokolenie nie rozróżnia już 128kbps a 320 kbps marny sprzęt ,słuchawki itd.Ja bym nigdy nie pomyślał że będę walczył o jakieś kbps żeby posłuchać radia paranoja,z telewizją jest tak że rozdzielczość zrobiła swoje i widać czysty obraz HD i to tylko jedyna zaleta bez HD obraz jest jaki jest,ludzie korzystają albo z platform cyfrowych albo z kablówek z nadajnikami naziemnymi też jest problem antena musi być niestety za "oknem"lub na dachu wewnątrz budynku-mieszkaniu brak sygnału podobnie jest z Dabem tylko ta różnica że większość sprzętu ma antenę teleskopową a co za tym idzie brak sygnału,głucha cisza,jeszcze jedno bo mowa o TV ciekawe jak by teraz ludzie zareagowali na przejscie z HD na SD .
SD oczywiście nie grzeszy jakością żeby nie było.
Na stronie KRRiT są przedstawienione plany DAB + na najbliższe lata.
Posting comments after three months has been disabled.