W nocy z niedzieli na poniedziałek – z 29 na 30 marca 2020 roku – rozpocznie się w Polsce proces uwalniania przez telewizję częstotliwości 694-790 MHz (kanały 49-60), które mają zostać przekazane na potrzeby telefonii nowej generacji. Zmiany, analogicznie jak było to przy uruchamianiu telewizji cyfrowej, wprowadzne będą etapami i – z racji na budowę siatki częstotliwości – będą dotyczyć również innych emisji. Na pierwszy ogień idzie Pomorze Środkowe. Od poniedziałku MUX-1, zawierający programy TVP ABC, TV Trwam, TTV, ATM Rozrywka, Stopklatka, Fokus TV, Eska TV i Polo TV, nadawany będzie ze Sławoborza koło Białogardu na kanale 21 (474 MHz), zaś należący do Cyfrowego Polsatu MUX-4 z Koszalina i Słupska na kanale 28 (530 MHz). Dotychczas były to kanały 45 (666 MHz) i 40 (626 MHz). Pozostałe parametry nie ulegną zmianie.
Sygnał ze Sławoborza odbierają mieszkańcy takich miejscowości, jak Białogard, Drawsko Pomorskie, Gryfice, Kołobrzeg, Łobez czy Połczyn-Zdrój. Taka przeprowadzka może się dla nich wiązać z koniecznością ponownego zaprogramowania odbiorników. W najbliższym czasie podobna operacja wykonana zostanie z innymi emisjami ze Sławoborza – częstotliwość zmieni MUX-2 nadawany obecnie na kanale 50 i MUX-3 obecny na kanale 60. Docelowo zmiany parametrów obejmą większość emisji w Polsce.
Comments
przerzucają kompinują po co na co nie wiadomo :)
Zmieniają na potrzeby 5G, jednak jak ten "szybki internet" będzie działał na tak niskiej częstotliwości? LTE800 nie wyrabia więcej niż 20-30mbit/s!
Owa szybkość nie zależy od częstotliwości, tylko w głównej mierze od szerokości zajmowanego kanału, oraz od użytego schematu modulacji.
5G na 700 MHz będzie tylko i wyłącznie po to aby zapewnić zasięg wewnątrz budynków oraz na większych odległościach dla terenów o słabej infrastrukturze (np. Suwalszczyzna, Podlasie, Podkarpacie, Zachodnie Pomorze). Ta właściwa sieć 5G będzie działać na wyższych częstotliwościach czyli ~3,6GHz oraz w dalszej przyszłości 26-28GHz. Oczywiście do tego dojdą obecne częstotliwości, które nadal są wykorzystywane w technologiach 2G, 3G, 4G czyli 800MHz, 900MHz, 1800MHz, 2100MHz, 2600MHz. Reasumując dla pasma 700MHz nie chodziło i nie będzie chodzić o osiąganie niebotycznych prędkości ale po pierwsze o zapewnienie stabilnego zasięgu wewnątrz budynków i na terenach o słabej infrastrukturze, a dopiero w drugiej kolejności pojemność i dostęp do transferu na przyzwoitym poziomie (do tej pory jeszcze nie ma podanych norm dla 5G co ma być w oczach zwykłego klienta "przyzwoite" w kwestii prędkości internetu).
Blueukf jak nie znasz się to nie pisz bzdur. Szerokość dostępnego pasma w ramach określonej częstotliwości oraz modulacja to tylko jedna strona medalu. Najważniesza jest częstotliwość czyli im wyższa tym lepiej dla pojemności (szerokości kanału) i prędkości. Idąc tokiem twojego rozumowania to nie powinna odbywać się żadna adaptacja nowych wyższych pasm bo wszystko można załatwić jak Ty to piszesz: modulacją i szerokością kanału. Nie pisz więcej jeżeli nie znasz tematyki w 100%.
Tak czy inaczej WIELKI PLUS z tym zwolnieniem kanalow powyzej 48-go jest to, ze zostala oporacowana nowa siatka kanalow. Z tego co widzialem zostalo w miare uporzadkowane cale pasmo i bedzie wyeliminowane z tv to nieszczesliwe pasmo vhf. Tylko jedna niewiadoma -Jak tak bliskie sasiedctwo 5G wplynie na odbior tv? Juz w tej chwili czesto zdarza sie ze sa duze zaklocenia od lte, i czesto trzeba "przebudowywac" instalacje antenowe.
Ale nigdzie nie ma informacji o wyeliminowaniu pasma vhf. Będzie dalej.
OJ OJ wejdz na strone SAT KURIER i tam znajdziesz mapki z nowymi planami kanalow. Przedmowca ma racje, bo nie widze tam aby jakis kanal byl w pasmie VHF. Wszystko jest w UHF kanaly 21 -48, ogolnie po 6 kanalow w calej Polsce. Cale pasmo VHF ma byc przeznaczone na cyfrowe radio DAB+, jak to bylo planowane na poczatku telewizji cyfrowej. Moje przemyslenia sa takie ze EMITEL uruchamiajac pasmo VHF w tv chcial przygotowac ludzi do odbioru malo popularnego radia DAB+. Ludzie poinstalowali anteny na VHF, a za dwa lata jak wylacza z tego pasma DVB-T to bedzie juz instalacja do radia DAB+...
Zgadza się na mapkach żaden z 6 planowanych MUX w DVBT2 nie jest uwzględniony w paśmie VHF
Widzę, że Grzesiowi cycki urosły o pisze jako Ela...
W dokumencie nie jest wymienione pasmo VHF ponieważ tego pasma nie dotyczy refarming i nowe zagospodarowanie częstotliwości :)
MUX-8 pozostaje w paśmie VHF, nie szyjcie proszę teorii ;)
Pzdr.
DJWeed
Pytanie "głupiego laika" - czemu cały proces ma trwać 2 lata? Nie można było tego przeprowadzić od razu w całym kraju? Ewentualnie by kolejne etapy wprowadzane były co tydzień- dwa a nie przez tyle czasu co w harmonogramie?
Dobre pytanie przejście z SECAM-u na PAL w Polsce można było przeprowadzić jednej nocy sylwestrowej. Pamiętam oglądając Jasia Fasolę wideo AIWA pokazywało MESECAM a po północy był już PAL.
Radio na dolnym UKFie też wyłączono jednej nocy sylwestrowej w całym kraju - poza kilkoma wyjątkami dało się to przeprowadzić jednej nocy
Bo dawniej było zacofanie i dało się przełączyć w jedną noc, a teraz jest szeroko rozwinięta nowoczesna infrastruktura i nie można tego tak łatwo zrobić, bo postęp technologiczny za bardzo wyprzedza umysły pewnych geniuszy:)
Witam !!
No to zapowiada się bajzel na UHF :-( masakra. Będą się MUX-y podczas tropo nakładać się na siebie. Ograniczenie częstotliwości wyjdzie źle.
Na co komu te 5G ?? Niech wykorzystają to co jest oraz ulepszą i starczy.
@Banister nie byłoby takiego bajzlu jakby dla ogólnopolskich MUX dano 1 kanał wspólny dla całego kraju - przecież zawartość wszystkich MUX poza 3 z regionalnymi oddziałami TVP jest taka sama czy technicznie niewyobrażalne byłoby nadawanie wszystkiego w SFN na jednym kanale? są przypadki (głównie MUX4) że sygnał jest nadawany z kilku nadajników w pobliżu w SFN. - zresztą doświetlaczki TVP też nadają na tym samym kanale co obiekt główny w SFN
Tymczasem w U MNIE w odbiorniku w miejsce jednej Tvp Rozrywki pojawiła sie Tvp HD, nie wiem czy to tak jest w całym kraju tam gdzie mux 8 ? Czy tylko w Lubelszczyźnie?
@Piotrek może to i sposób. Ale w MUX3 w najsilniejszych nadajnikach w kraju powinni zrobić regionalny, a w słabszych go nie powinno być. I wrócić jak było w latach 90-tych - okienka w TVP2 na programy regionalne.
I ogólnie powinna wzrosnąć moc nadajników na tyle by można było słabsze wyłączyć. Większość kraju to równiny więc sygnał może być dostarczany w miarę stabilnie. Wiadomo, że góry to bardziej skomplikowana sprawa i tam muszą być tzw.doświetlenia.
Posting comments after three months has been disabled.