W poniedziałek 28 lipca br. w Monitorze Polskim ukazało się Ogłoszenie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z częstotliwością 100,5 MHz w Ciechanowie. Emisja prowadzona ma być z mocą ERP 0,2 kW w polaryzacji pionowej. Ogłoszenie skierowane jest do podmiotów działających już na rynku. O rozszerzenie posiadanej koncesji mogą ubiegać się nadawcy programów o charakterze uniwersalnym i zasięgu lokalnym. Na złożenie wniosku mają 45 dni od momentu opublikowania Ogłoszenia.
Poprzednie Ogłoszenie dla Ciechanowa ukazało się 16 kwietnia 2018 roku. Dotyczyło ono częstotliwości 88,7 MHz. Wówczas spośród wniosków Fundacji Ananke oraz spółek Loctra, Radio ESKA, Radio Parada, International Communication i Radio Rekord FM Rada wybrała ten ostatni. Jak informował zwycięzca, decyzja ta została zaskarżona do sądu przez inny podmiot biorący udział w postępowaniu.
Comments
I tak jedyna wolna częstotliwość dla Warszawy poszła się gonić dla Ciechanowa...
@Fan Fm z tego co pamietam to ta czestotliwosc w Warszawie jest przeznaczona na doswietlenie (chyba Radia Plus?) jesli wedlug koncesji przenioslo by glowna czestotliwosc do Laz. Moc na tej czestrotliwosci w Warszawie to zapewne jakies minimum -100 lub 50 wat, tak jak teraz wyglada sprawa z PR1, PR3, RMF FM.
oby Radio Płońsk albo Radio RPL albo Eska. Byle nie Radio 7 to będzie zmarnowana czestotliwosc bo Radio 7 tu slychac i przydałoby sie cos fajniejszego dla młodszych a nie dla dinozaurow jak Radio 7 czy koscielne KDRP
Nie rozumiem patologii warszawskiej tzn. wyprowadzanie głównych częstotliwości poza miasto i tym samym powodując ich zubożenie w kwestii miejskiego odbioru. Potem wciska się czyli dubluje częstotliwości bo nagle jakość odbioru spadła. Taką patologię mamy w Warszawie na 90.6, 92.4, 99.1 MHz. Te częstotliwości powinny być oddane dla lokalnych-tylko miejskich stacji, a nie zmarnowane dla państwowych i prywatnych molochów. Patologia, patologia i jeszcze raz patologia systemowa.
@Hanow Radio Płońsk?! To radio nadaje taki sam misz masz jak rekord ... Radio RPL raczej nie będzie startowało. Eska na pewno wystartuje ale i tak największe szanse na wygranie ma własnie radio 7. Odbiór w Ciechanowie nie jest idealny, oceniłbym go raczej na dostateczny. Od samego początku właściciel radia 7 ubiega się o częstotliwość w Ciechanowie, nie udało się na 88,7MHz więc mam nadzieję że teraz się uda :)
Nie sądzę żeby radio Płońsk wystartowało w tym konkursie. Nie składali papierów w poprzednim na 88,7. Jak śledziłem media społecznościowe to właściciel radia Płońsk zawsze pozytywnie wypowiadał się o 7 i wyglądało to tak jakby pomiędzy tymi stacjami panowała przyjaźń. W tym konkursie widzę Eskę i Radio 7. To drugie ma już koncesję w kieszeni i może otwierać szampana.
OKO Ostrołęka
Jak wybudóją Warso Tower wysokie na 310 metrów z iglicą to pewno więkrzość stacji radiowych i tv będzie chciała przenieść anteny nadawcze z PKiN, Marriotu, i Rondo 1 na iglicę Warso to zasięg stacji radiowych i telewizyjnych wokół Aglomeracji Warszawskiej się poprawi.
Może i tak może i nie, pożyjemy zobaczymy. Podwyższą wysokość to zmniejszą moc.
100,5 w Ciechanowie nie przeszkadza w uruchomieniu czegoś w Wawie na tej samej częstotliwości. Przykładowo w Radomiu na 106,2 nadaje Rekord a w Wawie Radio Warszawa i nikomu nie przeszkadza (oficjalnie) mimo że odległość między tymi miastami wynosi około 100 km - podobnie jak między Warszawą a Ciechanowem. Tak z ciekawości jeśli ktoś jest z okolic Grójca to niech napisze co może słuchać na 106,2 - Radom Warszawę czy sieczkę?
Jak nie przeszkadza wyjedź za miasto, usłyszysz bulgot w odległości 30-40km od Warszawy i Radomia. Ktoś kto ustalał częstotliwości Warszawy zupełnie się na tym nie znał jeszcze w dodatku na 106,2 obie stacje teraz w pol. V. Jakiś czas temu zmienili częstotliwości już nie pamiętam Maryii Warszawa 89.0 czy RDC Radom 89,1. Obie poprzednio nadawały zdaje się na 89,0... 106,9 Eska Radom/ 106.8 Anty Warszawa...
@Piotrek
Przeszkadza. Wiele osób pisze do RW, że Rekord (który defacto przekracza i tak moc zawartą w pozwoleniu) powoduje utrudnienia w odbiorze Radia Warszawa nawet na obszarze koncesyjnym Radia Warszawa (np. w Lesznowoli). A podczas tropo jest już dramat. Jest tak od chwili, gdy UKE wyraził zgodę na zmianę polaryzacji i mocy rozgłośni radomskiej.
@Wiktor o tym kilka miesiecy temu pisalem, jest duza szansa ze ten wiezowiec stanie sie "obiektem nadawczym". Ale obawiam sie ze jak juz stacje radiowe dostana pozwolenie na przeniesienie na ten obiekt, to ze wzgledu na lepsza propagacje zostanie zmniejszona moc tych nadajnikow? Moim zdaniem powinno opracowac sie od poczatku nowa mape nadajnikow tych lokalnych oraz krajowych i wykonac restart calego fmu. Wiadomo ze na poczatku lat '90-tych bylo bardzo duzo miejsca na skali i czesto czestotliwosci byly dobierane przypadkowo bez przemyslenia, a nawet bez symulacji zasiegu. Teraz w praktyce widac gdzie i jakie sa zaklocenia i zapewne uwzgledniajac to w teorii mozna by lepiej opracowac cala "siatke" nadawcza. Stacje w sasiedctwie powinny miec tak dobrane czestotliwosci aby byl odpowiedni odstep miedzy nimi i by sie nie zaklocaly. A przykladem takiej sytuacji jest czestotliwosc dawnej CZWORKI a teraz PR24 z Warszawy na 92,00. Odkad na tej samej czestotliwosci nadaje PR1 z Przysuchy, problem z odbiorem w stereo zaczyna sie juz za Nadarzynem. Teraz akurat po zmianienie CZWORKI na PR24 problem jest mniejszy, bo o ile juz sie slucha tej stacji, to mozna przelaczyc na mono, bo stacja iscie "gadana". Ale wczesniej ze wzgledu na rodzaj muzyki bylem sluchaczem CZWORKI i niestey meczylem uszy szumem. Co ciekawe na 92,4 z Warszawy nadaje "na doswietleniu" PR1 ktory dociera do mnie bez zaklocen! Tak wiec w Warszawie wystarczylo by zamienic czestotliwosci PR1 i Czworki i nie bylo by problemu. Ale niestety nikt madry nie wpadl na taki pomysl, mimo zglaszanych monitow...
@Otarek to dobry pomysł PR 24 zamienić w Warszawie na 92,4 Mhz i podnieść moc nadawania a doświetlenie PR 1 na 92 Mhz, Radio Warszawa przenieść na 106 Mhz aby nie gryzło się z Radiem Rekord 106,2 z Radomia Radio Zet z Przysuchy na 102,9 przenieść na 102,8 Radio Niepokalanów 102,7 Mhz zmienić polaryzację z poziomej na pionową. Gdy nadajniki zamontują na Warso to będą prawie 100 metrów wyżej jak z PKiN i ponad 100 metrów wyżej jak z hotelu Mariott i Rondo1 to moce nie powinni zmniejszać bo o tyle metrów anteny nadawcze będą promieniować dalej od najbliższych dachów i mieszkań to nawet lepsze dla mieszkańców, no i jak będą anteny nadawcze wyżej to poprawi się zasięg Warszawskich lokalnych stacji radiowych i tv.
@W pytanie pierwsze jaka jest martwa strefa takiego nadajnika i czy nie okażże się że w odległości kilometra od tej wieży nie będzie można niczego słuchać w dobrej jakości. Po drugie czy da się na tyle zmniejszyć moc by całkowicie zrezygnował z Łaz koło Raszyna i przenieść na tę wieżę nadajniki dużej mocy(zmniejszyć ewentualnie trochę moc rekompensując to wysokością zawieszenia anten) a następnie wyłączyć niepotrzebne już wtedy doświetlanie centrum?
@Piotrek w Warszawie radio ma trzeszczeć i szumieć między dużymi budynkami taki standard. Ktoś kto planował radiofonię w Warszawie myślał, że będzie tylko "Patyk" i same wsie wokół. Ale okazało się, że powstały wysokie budynki stanowiące naturalną przeszkodę dla FM i stąd te problemy. Kiedyś dużo jeździłem po Stolicy z radyjkiem z bazaru i praktycznie tylko 107,50 ZET z 30 kW "walącymi wprost w okna znajdujących się obok biurowców i znajdujących się tam osób" jakoś odbierało. Swoją drogą przez te 30 kW dopuszcza się do sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia osób.!!!
Brak słów
Kilka lat temu jeżdziłem po Warszawie i radiu samochodowym Sony nie było żadnych problemów z obiorem stacji radiowych nawet tych najsłabszej mocy, i w centrum Warszawy nie było problemu z odbiorem stacji z Łaz, zrobiłem test wyciągnołem wtyczkę antenową z radia i stacje radiowe odbierały bez anteny wokół PKiN w odległości od pół kilometra do kilometra w zależności od mocy stacji. Taki sam test przeprowadziłem w Rawie Mazowieckiej przy budynku Logis skąd nadaje Radio Viktoria 94,7 Fm to to samo radio bez anteny odbierało od budynku do ronda przy Netto potem zaczeło szumieć. Tak że pod masztem w Łazach wyciągnołem wtyczkę antenową i PR1, PR3, RMF FM o mocy 120 Kw każdy i radio odbierało bez anteny od Łaz do Nadarzyna! czyli sygnał pole elektromagnetyczne wokół nadajników jest dosyć silne skoro radio odbierało bez anteny!. I dziwię się że niektórzy piszą tutaj że mają problem z odbiorem na terenie Warszawy chyba że używają kiepskiej jakości odbiorników radiowych ze słabą czułością głowicy UKF!.
Ktoś kto ma słabe uszy i w dodatku nie wie o co chodzi nie zrozumie problemu z odbiorem w Warszawie.
Przykład 1: RMF FM - nie da się odbierać na zwykłym radiu w centrum, można bez przeszkód jedynie od strony Janek, Nadarzyna, itd ale w kierunku centrum jest typowe pierdzenie i trzaski. Sczególnie kiedy jesteśmy w ruchu. Radio w samochodzie z dobrze dopasowaną anteną poprawia zasięg, ale sprawa ma się inaczej na przenośnym radiu w telefonie. Uważam, że radiofonia nie polega na tym, by odbierać na zajebis .... radiu z super dopasowaną i wymasowana anteną w samochodzie tylko na wszystkich urządzeniach FM w obszarze miasta. Za to płacimy abonament.
@Maro ale to problem samej Warszawy czy każdego dużego miasta że między wieżowcami chińskie radio z kablem słuchawkowym zamiast anteny Ci szumi? dla mnie doświetlanie w Wawie jest niepotrzebnym marnowaniem częstotliwości a doświetlanie trójki skutecznie zabija mi możliwość słuchania Radia Łódź które bez problemu dolatuje do Warszawy tylko przez zbliżone częstotliwości nie da się go słuchać. (RMF, Zet czy PR1 z EC4 odbieram codziennie w dobrej jakości ale to pewnie przez to że mam okna na zachodnią stronę). Zastanawia mnie tylko jak ewentualne przeniesienie emisji z około 200-230 metrów na 300 m wpłynie na odbiór w bezpośrednim sąsiedztwie budynku
@Piotrek Musisz sobie kupić sony XDR F1HD i problem z odbiorem Łodzi zniknie chyba, że mieszkasz przy samym PKiN to mogą być niewielkie ciche przebicia Trójki 99,10 obok na 99,20
Podobny problem jak z Radiem Łódź jest w Warszawie z radiem Lublin z Ryk 103,10. Teoretycznie powinien być odbierany w Warszawie ale 103 FM skutecznie to utrudnia.
Zgadza się - po wystawieniu anteny na wschód z Ryk odbieram PR2 88,7 PR1 105,1 Zet 91,6 i RMF 93,6 - PR Lublin nie ma możliwości (od kiedy RDC zastąpiło Radio Lublin z Łosic na 103,4) .
O ile Radio Łódź planuje od kilku lat uruchomienie nadajnika w Łowiczu 106,5 to z radiem Lublin nie ma szans by coś się poprawiło - niestety 3 km od PKiN 99,1 zabija Radio Łódź potrzebne jest większe tropo by sygnał zdołał się przebić przez trójkę.
Zresztą z lokalnych rozgłośni PR podobny problem o którym piszesz dotyczy również Radia Kielce ze Św Krzyża na 101,4 które trudno odebrać przez lokalny nadajnik na 101,5. Podczas tropo udaje się posłuchać Radia Białystok 99,4 lub Radio Olsztyn 103,2. Podczas mega tropo na początku stycznia dało radę słuchać Radia Lublin na 102,2 ale takie tropo zdarza się bardzo rzadko ....
Posting comments after three months has been disabled.