W niedzielę 29 listopada br. zaczęła obowiązywać nowa koncesja dla Radia Chillizet, a wraz z nią nowe pozwolenia radiowe. Moment ten wykorzystany został przez nadawcę do rezygnacji z obiektów Emitela w Warszawie i Krakowie. W miejsce Pałacu Kultury i Nauki oraz Krzemionek zdecydowano się na nowe lokalizacje, które dotychczas na dłuższą metę nie były wykorzystywane do nadawania – to wieżowce Warsaw Trade Tower przy Chłodnej w stolicy oraz K1, zwany powszechnie Błękitkiem, przy alei Pokoju w grodzie Kraka. Częstotliwości emisji pozostały bez zmian, to odpowiednio 101,5 i 93,7 MHz.
Według wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolenia radiowego, w Krakowie po zmianach system antenowy znajduje się cztery metry niżej – na wysokości 296 (204+92) metrów n.p.m. Jak jednak zauważyli jednak nasi Czytelnicy, podawana w internecie wysokość wieżowca z iglicą to 105 metrów, a antena zawieszona jest niemal przy jej końcu. Zmniejszona została też moc ERP z 1 kW do 870 W. W przypadku Warszawy bezwzględna wysokość zawieszenia anten zmieniła się z 314 (112+202) na 316 (111+205) metrów n.p.m. Moc ERP pozostała bez zmian – 0,32 kW.
Comments
Warszawa, Śródmieście, odbiór praktycznie bez zmian ;)
W samochodzie w ogóle nie zauważyłem różnicy. Gdzie oni w Warszawie umieścili anteny? Na tym maszcie czy na dachu?
Odbiór Chilli Zet poprawił się w Markach. Przed przeprowadzką sygnał na 101,5 MHz był mocno zaszumiony, a teraz jest w zasadzie czyste mono.
Antena jest na iglicy. Zdjęcia są już w galerii: https://radiopolska.pl/wykaz/obiekt/1067
Warszawa Bemowo, odbiór lepszy - zniknęły lekkie zakłócenia.
Mogli by zmienić w końcu lokalizacje z Helu 107,8 jakąś lepszą,bo tak większość mocy idzie w morze...
A ja będę słuchał teraz w internecie bo po zmianie lokalizacji w Krakowie sygnał ledwo co dochodzi do mnie.
W Pruszkowie zdecydowanie mocniejszy sygnał na 101,50 Radia Chillizet, co przekłada się na pogorszenie odbioru Polskiego Radia Kielce na 101,40 FM poprzez o ok 50% silniejsze strzępy przebijające się ze 101,50 Fm. W drugą stronę 101,60 podobnie ze strzępami Jedynka.(oczywiście w warunkach propagacyjnych). Niedługo więc trwała radość po polepszonym odbiorze Polskiego Radia Kielce na 101,40 FM (w większość dnia w czystym mono) po zmianach w wysokości zawieszenia anten na Św. Krzyżu.
Wlasnie jezdze po miescie i slucham. Praga be zmian, ok. W Centrum przy gęstej zabudowie w okolicy Emilii Platej i Kruczej momentami wyraźne zaklócenia, wczesniej tego nie bylo. Sytuacja jest jak w latach 90, gdzie kazdy nawawal z byle dachu. Emitel niedlugo zostanie tylko z Muxami
Tv, Zetką i RMFem.
U mnie w pobliżu Tarczyna wielkiej różnicy nie ma. Było mono z drobnymi szmerami, teraz jest mono bez zakłóceń.
W 2014 r. za czasów Zet Gold miałem lepszy odbiór, w stereo+RDS
Siestrzen odbior bez zmian -czyste srereo, oczywiscie z rds. @Marcin D. gdy korzystalo z tej czestotliwosci Zet Gold i jeszcze wczesniej za Planety, czy Radiostacji z tego co pamietam byla troche wieksza moc nadajnika. Byc moze takze wtedy charakterystyka nadajnika byla dokolna, a nie jak teraz kierunkowa "z wycieciami" ?
Wycięcia w charakterystyce to lista pobożnych życzeń UKE. Wynika po prostu z "lipnych uzgodnień na komputerze" i wycięcie na kierunku południowym -6 dB to zapewnienie współczynnika ochronnego do PR Kielce na 101,4, kierunek zachodni to PR1 z Kutna a kierunek północno-wschodni to RM z Łomży. Dla pojedynczego dipola "wydłubanie" takiej charakterystyki jest nierealne.
-6 dB to 1/4 mocy, czyli najprawdopodobniej w kabel (zapewne Haliax 7/8) idzie około 150W.
Na Emilii Plater pod PKiN musi trzeszczeć, za duże wielkości pól z nadajników i marnej jakości sprzęt odbiorczy. Na pomiarowym odbiorniku RACAL-a RA1795 ze zrównoważonym mieszaczu na wejściunie ma z tym problemu.
W czasach RDST 101,5 miało na pewno tylko 0,1 kW dookólnie z PKiN, najpierw z małego systemu nad obecnym zegarem, a po przebudowie z drugiego, potem z trzeciego systemu od góry.
Odnalazlem stare notatki na ktorych mialem opisane "to co da sie odebrac" w mojej okolicy. Sa tam czestotliwosci, moce nadajnikow i obiekty nadawcze. I tak nadajnik na czestotliwosci 101,5 w Warszawie byl umieszczony na PKiN i mial moc 0,5 kW. Zapiski byly zapewne zrobione najpozniej okolo 2005 roku, bo pozniej mialem juz w domu dostep do internetu i tam ewentualnie zaciagalem informacji. @Irekr co prawda nigdy dokladnie nie przygladalem sie antena nadawczym fm na PKiN, ale z tego co widze na zdjeciach zamieszczonych w Radiopolsce, to sa umieszczone przynajmniej w cztery strony. Tak wiec moze jednak sa jakies "wyciecia" na dane kierunki? Bynajmniej jak jest kilka anten nadawczych w roznych kierunkach, to teoretycznie istnieje taka mozliwosc. Aczkolwiek moze jest tak jak Ty napisales? Moze nikomu nie chcialo "sie bawic" w ustawienia sygnalu i jest on nadawany dokolnie, ale z mniejsza moca?
A kiedy ktoś w końcu zrobi porządek z emisją z Mariottu.Przez ten wtt stacji nadawanych z niego nie da się słuchać.Jeden wielki multipath.Przy okazji.
Może niech eurozet zajmie się Meloradiem w Warszawie,bo brzmi jak ze studni a procesor kaczkuje jakby go jakiś głuchy ustawiał.
Z tym wycinaniem charakterystyk to taj już jest, ze jak jest np silne wycięcie na jakimś kierunku a konstrukcja systemu na to nie pozwala, to po prostu obniża się moc wyjściową nadajnika do wartości takiej, by nie przekraczać mocy na określonym kierunku.
"Stary" system antenowy w PKiN (ten z lat 96-2017) nie miał dokładnie dookólnej charakterystyki, była lekko "koniczynkową" i wynikało to z czysto elektrycznych zależności. Przy tych rozmiarach konstrukcji system powinien mieć pięć kierunków po dwa piętra, ale prawdopodobnie takie rozwiązanie nie było możliwe ze względów konstrukcyjnych i wytrzymałościowych.
Ale to już historia.
Pisząc o mocach RDST miałem na uwadze okres od 1994 do 2001 roku, był taki moment, gdy z PKiN były nadawane tylko 3 sygnały w pasmie CCIR: RH/RDST na 101,5, RDC na 92 i PR1 na 101,0. Ostatnie dwa sygnały były pierwotnie nadawane w polaryzacji POZIOMEJ. Mam zdjęcia iglicy PKiN, gdy rozpoczynano instalacje pionowych systemów CCIR. Wówczas TVP2 i 3 był nadawany z małego systemu na szczycie (dwa pietra po 4 trumienki) a w miejscu gdzie był zegar wisiał jeszcze system antenowy na k.R2 OIRT.
Jeszcze zmniejszyli moc?
Gdy byłem w Krakowie w 2018, odbiór mobilny to była jakaś porażka. Chodziłem z Walkmanem, który miał dobry tuner po mieście i cały czas coś szumiało, teraz zapewne jest jeszcze gorzej.
Ustawiłem antenę z powrotem w kierunku północnym (przez ostatnie kilka miesięcy była bokiem) - odbiór jest w stereo+RDS jak 6 lat temu. Wydaje mi się, że te kilka miesięcy temu przed przestawieniem anteny był gorszy odbiór.
Charakterystyka nadawanie na pewno nie ma pokrycia z rzeczywistością, tam wisi tylko pojedyńczy dipol (chyba tylko ta metalowa rura-iglica tłumi sygnał) @Otarek
W Płońsku nie zauważyłem jakiś zmian na lepsze/gorsze - stereo + rds.
Po kilku dniach obserwacji eteru, uważam, że stacja Chilizet na 101,50 FM zrobiła sobie samowolkę nadając wyżej - mocniej i dalej podejrzewam łamiąc tym samym zapisy koncesyjne. Na południe w Pruszkowie "jest mocniejszy sygnał" umożliwiając mi codzienne prawidłowe słuchanie PR Kielce nie wspominając już nic o PR Kraków. Teraz nawet wieczorem i w nocy, ich mocny sygnał przebija się na 101,4 i 101,6 i przez "przypierdy" nie da się słuchać sąsiadujących obok stacji. Tak nie powinno być!!!!!! Do tej pory, radio dawało sobie radę z selektywnym oddzieleniem, a teraz nie jest to możliwe.
Może niech ktoś zajmie się prawnie tym tematem, powinna być odpowiednio zmniejszona moc nadajnika, skoro anteny są zawieszone wyżej!!!! Tak nie może być!!!!
A jak jest z Krakowem, czy sygnał przebija się dalej niż lotnisko w Balicach na zachód? Jak daleko słychać emisję z K1?
@Maro Radio Kielce jest dla województwa świętokrzyskiego, a Kraków dla małopolskiego.
@134*Polsk Skoro da się te stacje dość dobrze odebrać pod Warszawą zresztą jako ostatnie to czemu nie słuchać? Problem polega na nieprawidłowym doborem częstotliwości, np w obszarze Warszawy i zabijaniem DXingu przez umieszczanie częstotliwości lokalnych stacji radiowych na częstotliwościach lub tuż obok stacji radiowych z innych miast. Przykład Radio Złote Przeboje 100,10 Fm na częstotliwości PR PIK, Radio Rock 103,70 na PR Gdańsk Polskie Radio Poznań 100,90 91,9 dokładnie obok 2 najsilniejszych stacji lokalnych. I inne: Radio Warszawa 106,20 na radiu Rekord Radom oddalonym 90 km od W-wy
Maro, wyluzuj. Radio to nie zabawka dla takich jak Ty. Chilli ma odbierać w Wawie i aglomeracji i już. Nikt nie będzie zmniejszał mocy nadajnika bo Ty chcesz 15 km od Wawy odbierać Radio Kielce. Gimnastykuj się z antenami albo słuchaj przez internet.
Dziś na 87,5 MHz w Płońsku słuchać non stop muzykę w mono bez RDS. Ktoś wiec co to może być ? Jakiś test...nowe radio albo pirat ?
Sygnał jest silny. Stereo. Muzyka hip hop (większość) i dance.
Ta sama muzykę słychać na warszawskiej częstotliwości 99,5 MHz
@ DO Chili zet też można słuchać w aplikacji mobilnej a poza tym dziś w pojazdach są instalowane dość dobre czułe radia samochodowe, więc nie ma takiej potrzeby aby rozgłośnie radiowe "żygały mocą" z anten na samych czubkach wieżowców. A inną kwestią jest fakt, jeżeli stacja nadawała przez lata z określonych parametrów zapisanych w koncesji nie powodując zakłóceń (wraz z wycięciami na południe) a z dnia na dzień nadaje sobie na większy obszar i mocniej to chyba jest coś nie tak. Radio jest dla wszystkich i dla mnie i ciebie i każdy ma prawo korzystać jak chce.
Mnie sie wydaje, ze oni tam za dlugo nie powiszą na tym WTT.
To nie zupełnie jest tak, że z mocami i zasięgami się manipuluje.
W każdej koncesji jest określony bardzo precyzyjnie obszar zasięgu stacji w postaci wykazu gmin i ich stanu osobowego. Na podstawie tego wyliczenia określa się sumę jaką trzeba zapłacić za koncesję. I tego nikt nie odpuści. Ale jest to bat w dwie strony i jeżeli nadawca stwierdza lub z wyliczeń UKE wynika ze na jakimś obszarze wielkość sygnału jest za mała lub za duża to moce są korygowane w górę albo w dół. A zasada jest taka, że obszar określony jest w koncesji KRRiTV a parametry techniczne określa UKE wg swoich algorytmów. Pozostaje sprawa dyskusyjna czy taka metoda jest właściwa, Ale z tego samego powodu jest problem "niechcianych zasięgów" w radiofonii cyfrowej DAB(+/-) - nadawcy nie zawsze są zainteresowani nadawaniem na jakimś obszarze, gdyż podnosi im to koszt dotarcia na głowę. A radiofonia komercyjna służy do zarabiana kasy, a nie do wydawania, jak to jest w "publicznej" (co mnie się jednoznacznie kojarzy).
DX-ing na obecnym etapie rozwoju techniki nie ma specjalnie sensu. Odbieranie PR Kielce pod Warszawa nie jest niczym chronione i nikt w tym temacie nie ruszy palcem.
Po uruchomieniu docelowych MUX-ów DAB-ie jakość odbioru wszystkich programów gwałtownie się pogorszy, co dodatkowo przyspieszy upadek radiofonii naziemnej.
@Irekr spoko wytłumaczenie. To czy to oznacza że nikt nie jest w stanie sprawdzać i kontrolować eteru i przyjmuje za prawdę składane przez podmioty zawiadomienia? Kiedyś Polskie Radio Kielce chwaliło się "Największym zasięgiem regionalnego nadajnika UKF" i Warszawę a nawet Olsztyn mają wpisaną w swoich historycznych zapiskach. Ale to historia. DX-ing w każdej chwili ma sens. Wiadomo, że nie jest jak 20-30 lat temu bo zniknęły lokalne stacje radiowe. W jednej z nich ze Śląska nie wierzyli mi że ich odbieram (jak nie było jeszcze internetu i niektórych rozwiązań) i zadzwonili na mój stacjonarny numer telefonu z warszawskim prefiksem 022 i kazali mi na żywo na antenie przygłośnić radio aby zrobić "spinkę". Potem dostałem gadżety. Wracając do ChiliZet - u mnie ewidentnie nadaje o kilka dB więcej, co przekłada się na lepszą jakość odbioru stacji ale też na zakłócenia i przebicia obok 101,5 czyli na 101,40 i 101,60 których wcześniej nie było.
@Maro jeżeli chodzi o UKF w znakomitej większości przypadków nadawcy / operatorzy nie ujawniają rzeczywistych parametrów emisji (w szczególności max. ERP i charakterystyki kierunkowej stosowanego systemu antenowego) zaś te zawarte w pozwoleniach należy traktować jako wartości graniczne. W związku z tym nie jest pewne, czy za czasów emisji Chilli z PKiN, w Twoją stronę wykorzystywano przyznają moc (niedopasowanie systemu antenowego do maski wytłumień).
Państwo w Państwie, może brakuje fachowców w dziedzinie radiofonii (w sumie niepopularny zawód) żeby zmierzyć parametry nadawania z nowego obiektu mimo, że stacja chiliZet zawiadomiła KRRiT o zmianie lokalizacji i parametrów anten nadawczych! To mnie dziwi. Nikt nie pojechał do nowego obiektu i nic nie mierzył???????????i co przyjęto w ciemno co zgaszała stacja ze jest wszystko ok! Za co w takim płaci się abonament RTV żeby był "śmietnik w eterze". Inne stacje jakoś nie zakłócają jak te przeklęte ChiliZET na 101,50 FM. Ale jak pisali Użytkownicy nikt nie kiwnie palcem w tej sprawie a ja muszę słuchać od momentu startu nadajnika "przypierdów" których przedtem nie było.
Posting comments after three months has been disabled.