„To jest ekstra. Radio Łódź Extra” – chwilę po północy 1 stycznia 2021 roku usłyszeli słuchacze, którzy Nowy Rok witali przy nowym strumieniu w łódzkim multipleksie Polskiego Radia. W eterze pojawił się on już nieco wcześniej – nasi Czytelnicy raportowali obecność takiej pozycji na liście już po godzinie piętnastej. Do północy słychać tam jednak było dubel Radia Łódź. Nazwa Radio Łódź Extra była dotychczas wykorzystywana okazjonalnie do internetowych transmisji wydarzeń sportowych czy politycznych. Już w Mikołajki start nowego radia zapowiedziany został na Facebooku. Przepływność strumienia wynosi 64 kbps w technologii SBR. Tym samym zmniejszony został również bitrate Radia Łódź – obecnie wynosi on 96 kbps.
Według przedstawionej w kwietniu 2019 roku karty powinności, Radio Łódź Extra ma mieć charakter kulturalno-muzyczny. Znaczący udział w programie mają mieć rozmowy o sztuce, literaturze, teatrze i filmie, transmisje z wydarzeń kulturalnych, studia festiwalowe, koncerty, sety DJ-skie, a także radiowe archiwa. Oprócz kultury (57%) i rozrywki (38%) w planie na rok 2021 przewidziano także m.in. informacje (2%), publicystykę (1%) i sport (1%). W kolejnych latach rozrywka i sport mają ustępować miejsca kulturze, informacjom, publicystyce i edukacji. Łódzki multipleks Polskiego Radia nadawany jest z komina EC w Łodzi na kanale 5C z mocą ERP 9,28 kW. Oprócz Radia Łódź Extra i Radia Łódź zawiera on ogólnopolskie programy Polskiego Radia – Jedynkę, Dwójkę, Trójkę, Czwórkę, Polskie Radio 24, Polskie Radio Kierowców, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Radio Poland.
Comments
A w Gdańsku w DAB + nadal leci tylko praktycznie dubel Radia Gdańsk ,bo tylko pomiędzy 12 a 13 leci po kaszubsku audycja,reszta to dubel do tego z nazwą English Service gdzie już od dawna brak tej audycji.
A kiedy rusza lokalne muxy radiowe nadawcow komercyjnych ....
No to bardzo ciekawe kiedy ''Rozgłośnia Polskiego Radia w Poznaniu'' uruchomi w Wielkopolskim DAB+ jakiś swój drugi program regionalny ???
kiedy drugi regionalny Olsztyn? Białystok? ....
Zamiast uruchamiać zapisane w koncesji nadajniki na FM to oni bawią się w DAB+ - ktoś potrafi oszacować czy więcej jest słuchaczy DAB+ czy osób już zaszczepionych na COVID?
Jakoś nie było Gwiazdki w DAB+!
@Piotrek: Żaden problem. Ministerstwo Zdrowia podaje, że zaszczepiło się niecałe 50 tys. osób. Tymczasem, już w 2019 roku informowano, że stacjonarnie zakupiono 100 tys. odbiorników, nie wliczając sprzedaży internetowej i radioodbiorników w samochodach (źródło: https://antyweb.pl/dab-w-polsce-cyfryzacja-radia/). Jak to się przekłada na całość? Ja żadnego ze swoich odbiorników DAB+ nie kupiłem stacjonarnie...
Już się zaczyna upychanie. Zjazd Radia Łódź na 96 kbps tego dowodem.
W Pruszkowie tylko na 99,20 FM da się PR Łódź posłuchać.
Wyłączyć ten dziadowski Dab!!! W tej jakości niech nadają dla osób z aparatem słuchowym lub disco polowców..
Tylko krytykować POtraficie?
A na RTCN ŁOSICE nie mogą wrzucić do DAB+ Radio BIAŁYSTOK i RADIO LUBLIN razem, a to jest tylko RDC warszawskie, choć nadajnik ten nadaje na trzy województwa: lubelskie, podlaskie, mazowieckie? A to nie ma poprawny odbiór ani Radio Białystok na południu woj.podlaskiego, ani Radio Lublin na północy woj.lubelskiego. A na FM słabo nadają i pierdzą te dwa radia tylko szum , podmuchy wiatr tylko......
Mogli nazwać tak jak we Wrocławiu czy w Opolu. Radio Łódź kultura.
A wogule ten Dab+jest tłumiony w okolice Radzynia Podlaskiego. Głównie na Siedlce idzie. Pewnie gdybym nie miał czułego radia. To pewnie bym nie odebrał. Szkoda że tylko z Piaski 5 kw.
@Adi8020,
A u mnie dobrze ten DAB+ chodzi południe woj.podlaskiego, gmina Mielnik nad Bugiem( nie na sam Radzyń Podlaski, ale i na Biała Podlaska też jest tłumiony- nadaje on na samo mazowieckie bardziej). Ale widzisz coś kosztem czegoś. U mnie telewizji naziemnej nie ma poprawny odbiór wcale południe woj.podlaskiego, prostokąty idą na MUX-1 i MUX-8 TŁUMIĄ te dwa MUX na północny-wschód od RTCN Łosice i około 30 km. od tego nadajnika nic wcale już nie dochodzi. Podobnie MUX-3 Warszawa nie dochodzi i zdaje się pogranicze woj.mazowieckiego. Nie wspominam o MUX-3 Białystok i Radio Białystok też nie ma i południe woj.podlaskie i powinno być, a nie dochodzi tak podawali moce nadawcze, że 30 km. to nie idzie..Jest tylko sam MUX-3 Lublin i MUX-2 w porywy wiatru w woj.podlaskim z tego nadajnika. Reszta TŁUMIĄ!
Chciałbym się dowiedzieć żeby ktokolwiek opisał jaka różnica jest w jakości dźwięku pomiędzy analogowym FM przy mocnym sygnale a cyfrowym DAB+ teże przy dobrym sygnale żeby to porównać na dobrym wzmacniacz i kolumnach chodzi mi o dynamikę tony wysokie-soprany talent perkusji tony średnie-śpiew syntezatory gitara i tony niskie-basy stopa perkusji no i poziom szumów niech ktoś mi tu odpisze.
O brzmieniu trudno się pisze, ponieważ każdy preferuje inne. Processing w PR pod DAB+ ma mniej "brudnego" środka, w efekcie można napisać, że jest mniej "ciepłe", a bardziej "krystaliczne". Sprawdzałem na więcej niż jednym odbiorniku, więc chyba mogę wykluczyć kwestie związane z dekodowaniem audio. Mobilnie w Warszawie też o tyle przyjemniejsze, że np. w przypadku Jedynki odbiór jest stabilny - nie ma szaleństw z bazą stereo (odbiornik zawęża przy słabszym sygnale, żeby usunąć szumy) i przełączeń z 92,4 na 102,4 lub odwrotnie. Ale na forum nie brakowało też wpisów osób, które preferowały processing z FM. Trzeba samemu sprawdzić :)
@Wiktor, jakość dźwięku na FM jest nieporównywalnie lepsza niż w Dab a to dlatego że na FM jest dużo większy bitrate PR np. ma 192 kbps /AAC a w Dab np. Trójka 112kbps jakość jest fatalna wręcz nie do przyjęcia np. PR Kierowców 96kbps dźwięk jest tak zmielony że trzeba to wyłączyć niestety bo w uszy kole,nie muszę pisać już o instrumentach które w ogóle co nie których nie słychać przez niski bitrare nie chcę się już rozpisywać na temat tego dziadostwa jakim jest Dab myślę że Dab nie ma żadnego "plusa" tak bym to podsumował, co do szumów to oczywiście na FM są ale w Dab przy tych warunkach już nie posłuchasz w ogóle więc i u jest przewaga przy FM.
@Mody PR Kierowców jedynie całkiem przyjemnie da się słuchać w internecie z ich192 kbps ( o ile nie zawiesza się transmisja).
O Dab+ pisałem, jest to dla mnie papierowy dostęp do stacji radiowych. W realu nie da się tego słuchać. Nawet większe bitrate nie daje tego co FM.
Spokojnie jak Towarzysz Winnicki odpali swoje MUX radiowe to uruchomi tam 64 kanały po 16 kbps każdy - z czego 50 kanałów będzie grało disco polo a 5 będzie nadawało wyłącznie reklamy jedną stację nazwie prześmiewczo
"Ultra High Quality Crystal Audio Station" i też będzie nadawała 16 kbps a pozostałe będą w miarę ogólne - tak to ironia kontentująca DVB-T lokalne pana Winnickiego i kanał Ultra 4K w SD w MUXie z 14 innymi stacjami.
Mody na FM w ogóle nie bitrate bo sygnał analogowy modulowany w częstotliwości
OJ LUDZIE LUDZIE !!! DLACZEGO WY TAK CIĄGLE TYLKO KRYTYKUJECIE TEN DAB+ ??? A CZY WIECIE ŻE PODOBNO NP. W NORWEGII NAZIEMNE RADIO JEST JUŻ TYLKO CYFROWE DAB+ ???
Po co nadawane jest w dab Radio Poland,przecież jest radio przeznaczone dla obcokrajowców a jego usunięcie pozwoliłoby podnieść jakość pozostałych kanałów.
@Paweł bo to zwykły rzucony ochłap a nie solidna alternatywa dla Radiofonii. Jeśli tak ma wyglądać radiofonia przyszłości to współczuję już dzieciom, wnukom. W obecnej formie nie ważne czy to testy czy już rozwiązanie na stałe jest nie do zaakceptowania ze względu na złą - przekombinowaną, przesterowaną z pogłosami jakość dźwięku. Niby jest 128 kbps a brzmi jak 64. Dlatego albo w radiu cyfrowym 100% dźwięk studyjny na każdym kanale radiowym po 320 kbps (przesłany ze studia światłowodami do nadajnika) albo niech to zwijają! Nikt nie będzie płakał za tym dziadostwem przyszłości.
@Paweł bo jak coś jest gówniane to się to krytykuje. Nasze dzieci czy wnuki nie będą wiedziały co to radio i co to telewizja wszystko będzie oparte na Internecie albo czymś jeszcze bardziej "wirtualnorzeczywistym" nikt nie będzie pamiętał o linearnej TV z reklamami bo już teraz wielu Polaków świadomie nie ma TV tylko korzysta z Internetu lub VOD i ogląda to co chcą oni a nie co chce nadawca. . Co do radia trudno wyrokować jaką przyszłość będzie miało bo z jednej strony tysiące rozgłośni internetowych z drugiej DAB - i wyścig technologii czy wcześniej operatorzy pokryją kraj siecią 5G dla której 320 kbps wystarczające do słuchania radia w super jakości to tak jak teraz pobieranie stron z tekstem czy powstanie komercyjna sieć radia cyfrowego opartego na koncesjach jak cyfrowa TV - tak czy inaczej Kowalski będzie musiał kupić nowy odbiornik by słuchać tego cyfrowego radia "samodzielnie" bez obciążania komputera czy telefonu. A może w ogóle radio zniknie i zostanie muzyka ze spotify zaś audycje słowne w formie podcastów
Mam podobne odczucia do @Krzysztof Sagan, ale MUX MUX'owi czy nawet nadajnikowi nie równy. W Tarnowie wolę słuchać stacji PR w DAB+ bo właśnie brzemienie jest bardziej krystaliczne... Z kolei jakiś czas temu byłem w Bielsku-Białej i chciałem posłuchać MUX RB... to na dłuższą metę to było ciężkie doświadczenie dla uszu... dźwięk wydawał się lekko przesterowany i nienaturalny... Zauważyłem też że jeśli wywala choć trochę błędów to wtedy dźwięk w DAB+ jest nieco bardziej "brudny".
DAB+ a DAB+ to różnica Norwedzy i Czesi dają bitrate i kodeki a np Szwedzi dali 192kbps a do tego DAB+/HE-AAC v2.
@Tomek, przecież wiadomo że myślę tu o dosyle do nadajnika @Ricardo,jaki krystaliczny dźwięk? Przecież PR na FM bije na łeb Dab w kwestii jakości dźwięku.RB ma jak na razie najlepszą jakość dźwięku że wszystkich stacji w Dab nie rozumiem dlaczego wszytko na odwrót u ciebie, marny odbiornik, słuch?
@Mody: mam nieodparte wrażenie, że Ty piszesz o cyferkach w wykazie, a my z Ricardo o wrażeniach odsłuchowych... MUX-a z Bielska nie miałem okazji słuchać, ale BCAST w Warszawie czy Gdańsku pokazał, co sobie można z cyferkami...
Panie Krzysztofie, nikt tu nie pisze o cyferkach nawet jestem temu przeciwny, każdy kto ma dobry sprzęt i trochę słuchu powie to samo co ja, mam wrażenie że koledzy słuchają dabu na mydelniczkach tzn. nie na dobrych tunerach podpiętych do sprzętu hi-fi nie można przecież się wypowiadać na temat jakości dźwięku słuchając na radyjku z jednym głośniczkiem.
Myślę, że instalacja samochodowa to nie "mydelniczka z jednym głośniczkiem". Poza tym porównanie brzmienia następowało na tym samym sprzęcie - czyli warunki odsłuchowe były identyczne. I umówmy się, to co przechodzi przez tor stacji radiowej - czy to dostępnej analogowo czy cyfrowo - ma niewiele wspólnego z tym, co artysta wydał na płycie... Mówienie tu o Hi-Fi to gruba przesada...Dźwięk zmienia się m.in. po to, aby było głośniej i wyraźniej w samochodzie... Trzeba też pamiętać, że brzmienie FM uwzględnia często wybijanie się spod szumu przy zanikach czy tak powszechną "wojnę głośności". W DAB+ nie ma to takiego znaczenia, stąd stosuje się inny processing - dla mnie przyjemniejszy.
wiele się mówiło i mówi nt jakości strumienia DAB+, że mało itd. Dziwne, że jak rusza takie coś jak Radio Nowy Świat, 357 o jakości się nie mówi tylko -o jak fajnie
Przez tych oligarchów trójkowych, którzy pozakładali sobie na złość rządowi i PiS te swoje "radia" muszę chyba znowu kupić nowe odbiorniki, a szkoda mi bardzo (mam już wszystkie z DAB+ ale niestety bez odbioru internetowych stacji)
Co za problem zwróć się do założycieli tych stacji, niech się złożą na Twój radioodbiornik internetowy abyś mógł ich słuchać.
Ja nie widzę różnicy między tym co nadają a co nadaje Trójka oprócz braku serwisów informacyjnych na 357. Trójka teraz daje szansę zaistnienia innym dziennikarzom i chwała im za to.
Nie wiem o co chodzi w tym buntowaniu się. Nie popieram takiego załatwiania sprawy. Z tego co pamiętam Pan Marek Niedźwiecki już migrował do Złotych Przebojów, potem wracał do Trójki, dlatego uważam, że szkoda czasu żeby się czyimiś fochami przejmować.
Dzięki za poradę, też tak myślę że to tylko fochy, urażona duma (no bo jak to możliwe że ktoś śmiał posądzać o ustawianie listy przebojów! to się nie mieści w głowie!), mają po prostu rozdymane ego i to spowodowało powstanie tych nowych (niby Trójkowych) stacji internetowych, ciekawe jak długo to nadawanie potrwa, bo natrętnie proszą o wspieranie finansowe, jak jakieś dziady proszalne.
Piszecie o trójce, nie jestem fanem dawnej trójki ale to co jest teraz to woła o pomstę do nieba, pomimo chęci nie da się dłużej słuchać, muzycznie nawet ok ale poziom redakcji żenująca. DAB+ jest jedną z form alternatywy nadawczej dla powstających stacji.
Ja nie będę krytykował, bo już nie ma co krytykować. Jak słyszę że jakaś stacja stosuje SBR - i nie dlatego że tak napisali a dlatego że to słychać - to tak stacje należy omijać szerokim łukiem. No chyba, że ktoś lubi słuchać papki i kitu propagandowo-reklamowego. Jego prawo i wybór. Tym bardziej, ze współczesne stacje radiowe - tak komercyjne jak i publiczne nie nadają już od dość dawna programów a Koncesyjne Wypełniacze Międzyreklamowe.
Temat Trójka - reszta Świata: niebawem już nie będzie o czym dyskutować jak słuchalność całego Polskiego Radia - tak głównych anten jak stacji regionalnych - spadnie poniżej wielkości błędu statystycznego. Pojęcie samozagłady nie jest obce, pisałem już na ten temat wielokrotnie na wielu portalach. I także pisałem że DAB jest ślepą uliczką a ostatnie ruchy firmy z Malczewskiego tylko przyspieszy koniec zabawy. Już dziś słuchalność radia "klasycznego" spadła poniżej 50%, internet zrobił swoje, niestety niewielu chce się do tego przyznać.
Powtórze to co już wielokrotnie pisałem: broadcast ma zasadniczą wadę, która będzie kiedyś przyczyną zagłady: przekaz istnieje nawet jak nie ma odbiorcy. W internecie (w postaci jaką znamy lub jego następca) brak odbiorcy to brak przekazu.
".... bo natrętnie proszą o wspieranie finansowe, jak jakieś dziady proszalne...." Tak! dokładnie w ten sam sposób działało radio na swoim początku czyli 100 lat temu. Historia zawsze zatacza koło, tak było, jest i będzie.
Można odnotować pojawienie się jakiejś nowej pozycji w MUX-ie DAB-owskim PR, pozostaje tylko pytanie o audytorium: 30 czy 70 osób? Na jak długo starczy pieniędzy? Pomijam sprawę abonamentu, bo tutaj coś się samoczynnie w kieszeni otwiera...A w końcu ktoś się kiedyś o te pieniądze zapyta....obecnej Dyrekcji na Malczewskiego także.
Pozdrawiam
IR
@Mask DAB+ to nie jest tania sprawa, jak te stacje nie mają finansów to sorry nikt nie będzie im przyznawał miejsca na DAB+ i dawał nic za darmo nawet z dobrych pobudek. Bo wiadomo, że nie będą mieć z czego opłacać. Poza tym tak szybko jak powstali tak też mogą się zwinąć bo znowu komuś coś nie będzie pasować -jak to było w przypadku radia Nowy Świat i pytanie co dalej?????? Narobili już tyle złego że wystarczy! A Trójka jest dalej ok, bo wreszcie na antenie jest normalność i dobra muzyka. Radio daje radę nawet bez tych Państwa zbuntowanych.
ja się zastanawiam czy przybędzie liczba reklam . zauwazyłem,ze jak wprowadzili dvbt i dvbt2 reklamy są puszczane podwujnie i film trwa przez to dłużej. dobrze,że meczu nie przerywa polsat jak to podobno robił niem RTL jak skakał małysz na PŚ
Posting comments after three months has been disabled.