Na początku tygodnia – w poniedziałek 29 marca i we wtorek 30 marca – w „Monitorze Polskim” ukazały się trzy nowe Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Dwa z nich dotyczą uzupełnienia zawartości multipleksów lokalnych w Rzeszowie i Poznaniu, jedno częstotliwości zwolnionej przez Nasze Radio Lokalne Odolanów 94,9 FM. W przypadku Rzeszowa – to Ogłoszenie z 29 marca br. – KRRiT zamierza zagospodarować siedem miejsc, na które nie znaleźli się chętni w postępowaniu prowadzonym przed dwoma laty. Wówczas przyznano koncesje nadawcom Radia Bezpieczna Podróż, MUZO.FM, Radia Leliwa, Radia Profeto i Open FM (WP). W Poznaniu – to Ogłoszenie ukazało się 30 marca br. – do przydzielenia pozostały cztery sloty. Już wcześniej miejsce w tamtejszym multipleksie zapewniło sobie Radio Bezpieczna Podróż, MUZO.FM, Wasze Radio FM, Radio Profeto, Radio Nuta, Disco Radio, Mega Radia oraz Open FM (WP). Zarówno w Wielkopolsce, jak i w stolicy Podkarpacia, może to być zarówno rozszerzenie już wcześniej wydanej koncesji, jak i udzielenie nowej. Programy mają mieć charakter wyspecjalizowany lub uniwersalny.
Nieco mniej swobody mają podmioty chcące nadawać w Odolanowie – to Ogłoszenie również opublikowane zostało 30 marca br. W miejscu, gdzie pomiędzy grudniem 2009 a październikiem 2019 roku słychać było Nasze Radio Lokalne Odolanów 94,9 FM, ma się pojawić nowy lub istniejący program o zasięgu lokalnym i charakterze uniwerslanym. Moc ERP wynosić będzie 200 W. Wnioski można składać przez 45 dni po ukazaniu się Ogłoszeń.
Comments
200 W to ma dobra zwykła żarówka.
Śmieszna moc nie sprzyja odbiorowi a tylko śmieceniu eteru.
Dobra moc przejawia się np w tym, zobaczcie
https://www.youtube.com/watch?v=63SKiomN0nc
Od lat "system" kotłowania hajsu lansuje nam mega pierdziawki watowe. Wszyscy na tym tracą bo wybór stacji nie rośnie, a na potęgę powstają stacje klony-klonów. A do tych klonów dochodzą panoszące się rządowe szczekaczki. Ogólnie syf w polskim eterze. Szkoda. Dobrze, że w internecie są zagraniczne stacje radiowe oraz całkiem ciekawe polskie (jeszcze).
Odbiór stereo stacji o mocy 0,1 kW - 0,5 kW już w mieście za blokami nie jest możliwy. Są szumy, można co najwyżej przejść na mono.
Na Odolanów 94,9 to można przypuszczać że któraś z lokalnych stacji dostanie jak Wasze Radio,Radio Wielkopolska albo Radio Września.
Powinni być więcej zdecydowania z tym DAB+ i konkretna bogata,zachęcająca oferta
DAB+
Powinni tak zrobić:
MUX1 PR
MUX2 i MUX3 komercyjne radia typu RMF, Zet itd.
MUX4 lokalne
...tego, że nadawcy Ci najwięksi nie są zainteresowani technologią DAB+. Ja też nie jestem zainteresowany taką jakością. Póki nadaje FM będę korzystał z FM.
nadawcy prywatni nie są zainteresowani DAB+ bo nie chcą wtapiać w to kasy, której nikt im - w przeciwieństwie do PR - nie zwróci. Gdyby wprowadzono odpis przynajmniej części kosztów przejścia na cyfrę od opłat koncesyjnych, sytuacja by się zmieniła. Ale w tym kraju to nie nastąpi, bo władze są zainteresowane raczej przykręcaniem śruby prywatnym stacjom, a nie jej poluzowywaniem.
Zacznijmy Od... wiesz czemu im się nie śpieszy tym dużym stacją radiowym bo i tak mają zapewnione miejsce w następnym ogólnopolskim MUX-ie. więc im to lata....A druga sprawa szkoda im kasy wydawać na podwójne nadawanie
DAB umrze ale miną jeszcze lata zanim to stanie się. FM jest stary ale uniwersalny i jary. DAB to taki nieudany eksperyment jak DRM, który tylko dłużej trwa. Ludzie czyli słuchacze TEGO NIE CHCĄ (wyjątkani są tylko niektóre kraje). DAB to taka fanaberia dla dużych ośrodków miejskich.
Radiosłuchacz @Popek nadal wątpi w DAB+ i powtarza te herezje. Już całe pokolenie wychowało się słuchając DAB+ Polskiego Radia, nie wyobrażam sobie powrotu do słuchania na FM, te zabawy z ustawieniem odbiornika albo tylko teleskopu - w lewo - w prawo - czasem pomagało ustawienie w poziomie albo dołączenie drucika, a i tak Dwójka ledwie wyłaniała się z szumów, w czasach kiedy jeszcze nie było DAB+ to była po prostu gehenna a nie słuchanie radia!
Trzeba mieć zajechany słuch i baniak żeby słuchać muzyki w DAB. Dla audycji mówionych jeszcze może być. Ja bym nie przyznawał się publicznie o słuchaniu Dwójki w DAB i chwaleniu się pozytywnymi doznaniami jakości dźwięku.
Albo rozwijać DAB+ bo jest w nim potencjał, albo uśmiercić i koniec skoro i tak to się nie rozwija.Nie słychać głównych stacji, tylko jakieś niszowe,regionalne.Jedynka,PR24 czy Radio Maryja już są, ale gdzie RMF,ZET i inne?
Prywatne stacje od początku nie chciały wchodzić w DAB+ w Polsce, były konferencje, debaty o tym, słuchałem to wszystko w Internecie, dzięki informacjom też i tu na RadioPolska, było zachęcanie, przekonywanie nieprzekonanych, ale nic to nie dało, po prostu nie przekona się nigdy ludzi, którym rozum, oczy i uszy przesłaniają tylko pieniądze i zarabianie na reklamach a nie dobro wspólne radiowe, opór tych wpływowych, bogatych ośrodków radiowo-medialnych, które rządzą umysłami radiosłuchaczy, nie pozwoli niestety, bez odważnych decyzji państwowych na rozwój DAB+ w Polsce.
szkoda,że w gorlicach na ukf tak trudno odebrać rmf maxxx(106.5 kielce-)106,6 lem fm nadaje)
104,6 nowy sącz za słaby sygnał , 97,6 krosno szum nic nie słychać
?
wiele lat temu łapałem z rzeszowa na 89,10 r. centrum, 97,1, wawa (vox-a nie słychać
przydałoby się takie urządzenie co odbierało by rozgłosnie z innego regionu .coś na wzur internetowego VPN
(można przez to słuchać rozgłosnie co maja, loklalizacje tylko na swoim terenie(z UK czy Z usa)
wklepałbym podkarpackie i miałbym całą paletę
a w necie , net jest limitowany a tak to cały dzien' bym miał ulubioną rozgłośnie
bo odtwarzacz dab+ z możliwościa funkcji słuchania radia internetowego nie działa na internet na kartę sim tylko przez modem.
tak mi sie wydaje
będą jakieś plany radioturystyki w portalu.? dziekuje za odpowiedź
Na razie światowa turystyka – także ta radiowa – jest zamrożona... Ale może uda nam się sięgnąć po nieopisane jeszcze wcześniejsze wyprawy.
czytałem artykuł o dmb -am (cyfrowym radiu fal srednich. według redakcji foum emitela
https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=6226&sid=2d7efe9a37b920fdf8c7165e798c25fe#top
że jakość ,płynnośc odbioru odbiega od zamieszczonych materiałów w internecie i i na stronie DMB -AM(drm.org)
https://www.drm.org/what-can-i-hear/
,ja czasami korzystam z internetu t-mobile , .przy zerowym stanie konta <(i ważnym stanie konta) > radio nie szło płynnie a nawet mimo dobrej jakości dźwięku przypomina odbiór na falach krótkich
mimo wszystko w Polsce (?? nie wiem) czy są ) ale dobra była by alternatywa dla DX-erów.
jak tv satelitarna też z innych ustawień miała gorszy sygnał nikomu nie przeszkadało
tak samo z instalacją na inne ustawienie
jeszcze komentarz do jednego z panów odnośnie instalacji tv sat bądź odbioru w necie( nie pamietam artykułu na tym portalu)
tv satelitarna jest za darmo (nie jak net)
w dvbt też obiecywano nam,ze nie będzie klocków i zacinania obrazu
.jak będzie DAB+ to napewno jak będzie prpblem z odbiorem to będzie cisza
jak odbierałem sygnał z nadajnika z nowego sącza to jak był słaby sygnał przynajmniej był słyszalny dźwięk
Posting comments after three months has been disabled.