Radio WiM to nazwa strumienia, który we wtorek – 17 sierpnia br. – w godzinach popołudniowych dołączył do multipleksu DAB+ Polskiego Radia nadawanego na kanale 11B z masztu na olsztyńskim Pieczewie. Jego przepływność wynosi 104 kbps. Aktualnie po wybraniu z listy programów tej pozycji można usłyszeć Radio Olsztyn. Radio Warmii i Mazur, bo taka według karty powinności olsztyńskiej rozgłośni Polskiego Radia jest pełna nazwa planowanej stacji, ma mieć charakter wyspecjalizowany kulturalno-edukacyjny. Jej celem ma być integracja mieszkańców subregionów województwa warmińsko-mazurskiego – Warmii, Mazur i Powiśla. Nowe radio ma promować twórczość artystyczną, literacką i naukową związaną z regionem oraz nadawać audycje poradnikowe. Według zapowiedzi w programie oprócz audycji kulturalnych i edukacyjnych znajdzie się miejsce na rozrywkę, publicystykę i – docelowo – informację. Jego start zaplanowano na rok 2021.
Tym samym olsztyńska rozgłośnia Polskiego Radia dołączy do grupy publicznych nadawców, którzy cyfryzację wykorzystują do poszerzenia swojej oferty dla słuchaczy. Dodatkowe stacje w multipleksach DAB+ nadaje już Radio Kielce, Radio Kraków, Radio Łódź, Radio Opole, Radio Szczecin i Radio Wrocław. Przed laty Radio Olsztyn emitowało już dwa programy – od roku 1994 do 1996 w górnym paśmie UKF można było usłyszeć mające miejski charakter „Radio na 103”. W ramach rozszczepień programowych stacja nadaje też lokalne pasmo w Elblągu, a także audycje dla mniejszości ukraińskiej i okazjonalne Radio Rajdowe.
--
[31.08.2021]
Z artykułu zamieszczonego na stronie internetowej Radia Olsztyn wynika, że nowy program rozpocznie nadawanie 1 września br.
Comments
Proszę o url stream radia WiM. Dodam sobie w tunerze i chętnie posłucham w internecie nowego radia DAB+
Radio Gdańsk też ma dodatkowy stream,ale praktycznie sam dubel -audycja po kaszubsku trwa ledwie godzinę od pon do piątku.
Piotr2802 czytaj ze zrozumieniem. Ta stacja dopiero będzie nadawać.
Dodam jeszcze że dodatkowym streamie Radia Gdańsk nadal pokazuje w nazwie English Serwice ,a tej audycji już dawno nie ma.
Radio Gdańsk w DAB+ jest bardzo zaniedbane. Nie dość że nadają dubel o nazwie nie mającej nic wspólnego z rzeczywistością, to jeszcze nie udostępniają żadnych informacji o aktualnie trwającym programie czy o tytule i wykonawcy prezentowanych utworów. Może powinni wziąć przykład z Radia Koszalin/Słupsk jak to się powinno robić. Cyfrowa emisja daje dużo możliwości ale nadawca musi mieć jeszcze chęci...
DAB+ jest obecnie tylko fanaberią ustawową. Aktualnie nie daje on żadnych możliwości zasięgowych, jakościowych, VAS. Inaczej pisząc to kupa, szmelc, dziwadełko eterowe.
W MUX-R tak by się przydał tam Polskie Radio Nostalgia.
DAB+ trudno tego słuchać bez uwag w kwestii jakości, trudno tego słuchać poza dużymi miastami, trudno kupić dobry odbiornik nie przepłacając, trudno słuchać gdy sygnał jest słaby. K.. czy jest coś łatwego przy tej narzucanej siłą technologii???
Ale kto siłą narzuca? sowiecki okupant narzucił nam kiedyś dolny UKF, teraz jest wolność i mamy górny UKF, a cyfryzację wykorzystujemy do poszerzenia oferty dla słuchaczy.
Spokojnie. Cyfryzacja może być furtką do ukatrupienia niepokornych mediów radiowych. To jest cisza przed burzą.
Kolego akurat dolny UKF był dobry. Nie krytykuj jak małpa wszystkiego co było ze wschodu. Też jestem przeciwnikiem czegokolwiek narzucania ale pod względem technicznym OIRT nie był zły.
Zgadzam się z powyższą wypowiedzią, że po TV zacznie się "majstrowanie" przy przyznawaniu koncesji radiowych dla DAB+ oraz ich preferencyjnych warunkach dla tzw. swoich. Wyłączenie FM nie będzie żadnym zamachem na wolność bo przecież taka Norwegia zrobiła to lata temu. Oj może się dziać do 2023 roku.
UKE poprzyznawało pozwolenia radiowe fm do 2031 więc do tego roku będzie ukf działać
Italo Disco - Open.FM mogło wy być na pozwoleniu udzielonym przez UKE na częstotliwości fm 95,10 FM w Warszawie a potem złożyć wniosek na udzielenie koncesji na tej częnstotliwości.
95,1 MHz za blisko sochaczewskiego radia 94,9 MHz. W połowie drogi między Warszawą, Sochaczewem byłaby tzw. sieczka w eterze.
Może przypomnę, że miejsce wypowiedzi niezwiązanych z powyższą wiadomością jest na forum - są tam stosowne działy i tematy...
Jeszcze coś nie w temacie;) Dziś w Pruszkowie przez większość dnia na 93,60 FM polaryzacja anteny V - cisza w eterze a po wznowieniu emisji, radio Płońsk zaczęło u mnie odbierać nieoczekiwanie w stereo z RDS. Czy były jakieś zmiany w zawieszeniu anten czy z mocą na nadajniku?
Ja czekam na uruchomienie DAB+ w Elblągu tylko nie wiem co za kre....n wymyślił polaryzację poziomą dla tego nadajnika. Mając antenę na dachu budynku i w aucie w pionie ograniczy to odbiór tego mux-a. Rozumiem jak by zrobili doświetlanie miast w polaryzacji pionowej jak to się zdarza w innych państwach ale w 99% wszystkie kraje w eu nadają w pionie .Tylko polska musi być innal
Fajna stronka z listami nadajników DAB+ z polski :)
http://mobile.sender-tabelle.de/result.php?mode=d&inputLand=POL
Jestem ciekaw jaki mądry wymyślił polaryzację poziomą dla DAB+ z nadajnika Elbląg /Jagodnik
Z resztą jak nie które nadajniki w PL ( działające lub w planie uruchomienia) gdzie większość eu nadaje wszystko w pionie a sporadycznie tylko w poziomie.
Posting comments after three months has been disabled.