Ulica Szeroka 108 w Gdańsku to adres, w którym od 4 do 12 września br. urzędować będą niemieccy i polscy artyści zainspirowani wynalazkiem, nad którym pracowali Tesla, Marconi i Popow. Na miejscu, w utworzonej prowizorycznej galerii, będzie można obejrzeć wystawę dokumentującą trójmiejskie radiowe życie artystyczne od lat osiemdziesiątych XX wieku. Powstało tam również studio, z którego na częstotliwości 91,3 MHz nadawane będzie okolicznościowe Radio Total – festiwal sztuk wizualnych w eterze. Znajdą się w nim audycje muzyczne, wywiady i „działania eksperymentalne” prezentowane przez twórców związanych z dźwiękiem, sztukami wizualnymi i tańcem. Przedstawiony zostanie dźwiękowy pejzaż Gdańska, a także – w związku z rokiem Stanisława Lema – w kilku językach czytane będą najpopularniejsze książki pisarza. Wśród osób, które będzie można usłyszeć w festiwalowej radiostacji, znaleźli się m.in. „totartowcy” – Paweł „Konjo” Konnak i Jarek Janiszewski, lider zespołów Bielizna i Czarno-Czarni – którzy w 1990 roku udzielali się w projekcie Radio InfoService. Później – w latach 1992-1997 – ten drugi był szefem gdańskiego Radia ARnet, gdzie prowadził audycję „120 minut złamanych organów”. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Kultury Wizualnej Chmura. Jak zapowiada ona na swoim profilu na Facebooku, oficjalny start nastąpi o godzinie 18:00.
Antena nadawcza zainstalowana została na dachu czteropiętrowej kamienicy, w której mieści się studio. Jak informują nasi Czytelnicy, sygnał na 91,3 MHz w eterze pojawił się już w piątek, 3 września. Po dostrojeniu odbiorników do tej częstotliwości można było usłyszeć zapętlony dżingiel, a także rozmowy po polsku i angielsku. Poprawny odbiór możliwy był na Wyspie Spichrzów, punktowy nawet na Zaspie. Dobór częstotliwości sprawia, że lepsza antena nie umożliwia słuchania w większych odległościach od Śródmieścia – przeszkadza RMF Classic z Elbląga nadający na 91,2 MHz i Radio Głos z Pelplina na 91,4 MHz.
Comments
Szkoda że w Gdańsku brak stałej emisji typowo lokalnej stacji ,a tylko same sieciówki.A pomysł z tą stacją fajny.
lokalna stacja by się w Gdańsku przydała. Było kiedyś radio ArNet, świetne radio dla młodzieży, studentów. Była EskaNord bardziej muzyczna. Obie stacje wchłonęły sieciówki i nic z ich lokalności nie zostało. Jest tylko radio Gdańsk tak naprawdę, ale to radio publiczne bez wejścia dla takich alternatywnych inicjatyw. Taka lokalna niezależna antena by się w Gdańsku przydała.
Gdyby wszystkie sieciówki przeszły do DAB+ (takie marzenie) i tylko tam zarabiały kasę, i wreszcie przestały interesować się nadawaniem na FM, to na pewno wtedy, i to nie jeden radiowiec, odważy się założyć swoje, niezależne, lokalne radio, takie jak np. Radio Alex w Zakopanem.
Prawdziwe lokalne radio przydało by się w każdym większym mieście. Bo teraz faktycznie nie ma lokalnych rozgłośni. Nawet stacje katolickie tworzą sieć.
@Dabfan z jednej strony przydałyby się stacje lokalne, ale one często z pieniędzy puszczają albo co chwilę reklamy, albo muzykę z takiego eremefu.
Przykładem jest Radio Parada z Łodzi. Raz słuchałem Koncertu życzeń i co 2 piosenki był blok reklamowy. Na antenie królują starsze przeboje, przeboje z najpopularniejszych eremefów, Zetek, Esek itp., do tego disco polo znane z sieciowego VOX FM.
Regionalna rozgłośnia Radio Łódź też puszcza przeboje eremefowe.
Czyli - stacje lokalne by się przydały, ale nie takie, na których jest to samo co wszędzie!
@Winexpert Nie przesadzaj z tymi reklamami na Radiu Parada, nie ma ich tak dużo. Odbieram je w Pruszkowie na 96,0 i często słucham. W porównaniu ile "żeni" RMF to tak jakby ich nie było. Ad2 Radio Łódź również do mnie dociera na 99,20 i muzycznie też nie sposób się z Tobą zgodzić. Gra różnorodną muzykę ale najważniejsze, że podaje informacje o regionie. Jak się zderzą tramwaje w centrum Łodzi to od razu taka wiadomość jest przekazywana na antenie albo w serwisach. Jest lokalnym radiem
Gorszej częstotliwości to już nie dało się dobrać ?
Mnie zawsze zastanawia jedno. Czemu z reguły przy stacjach okazjonalnych dobiera się fatalnie częstotliwości? Dla całego kraju można przyjąć np. dwie uniwersalne częstotliwości czyli 87,50 i 108,00 MHz. Czy to takie trudne???
@Nasłuchowiec: gdyby to było takie proste, to by tak zrobiono. Niestety, jesteś w błędzie i w paśmie FM nadawanie SFN totalnie się nie sprawdza. Na propagację fal wpływają różne czynniki, takie jak ukształtowanie terenu, wysokość, zastosowany system antenowy. W wielu miejscach sygnały z kilku nadajników nakładały by się na siebie, czego efektem byłby brak możliwości komfortowego słuchania któregokolwiek z nich.
Te ww. częstotliwości to z reguły pirackie pasma ale pomysł żeby tam umieszczać oficjalne, okazjonalne emisje (miejskie, kina samochodowe, koncerty, wydarzenia na stadionach, naukowe, kulturalne, religijne) nie jest zły.
Wszystkie lokalne radio graja podobnie. Poruszam się po kraju i słyszę o 18 w piątki czy soboty muzyka z prowadzącym do 23, tak nadają np. Radio Żnin, Nakło, Express FM, Polska Stacja z Częstochowy wspomniane koncerty życzeń również można posłuchać w okolicach niedzielnego popołudnia na wyżej wymienionych stacjach jak i Radiu Fest czy wspomnianej Paradzie. Mogę się mylić, ale to chyba styl stacji angielskich. O ile to było dobre przed czasami Internetu, bo stacja lokalna jak sama nazwa wskazuje miała zasięg lokalny to teraz można jej posłuchać wszędzie.
Niekoniecznie „wszystkie lokalne grają podobnie”. Jest jeszcze trochę rozgłośni, które się wyróżniają. Warto wśród nich wymienić Muzyczne Radio z Jeleniej Góry (codzienne audycje autorskie w tym znakomita Strefa 79, Wehikuł Czasu i DMC - najstarsza w Polsce, kultowa lista z muzyką klubową); Radio Centrum z Kalisza, Radio ZW Wieluń, Radio RSC Skierniewice, Weekend Chojnice, Radio Radom, Radio Kolor z Warszawy. Każda z tych rozgłośni wyróżnia się czymś ciekawym pod względem programowym, stawia na różnorodność muzyczną, lokalność oraz audycje autorskie na wysokim poziomie. Warto wspomnieć także o rozgłośniach diecezjalnych, które poza ewangelizacją również mają do zaproponowania ciekawy, uniwersalny program przez większość dnia, wiele perełek muzycznych, dużo lokalnych informacji i audycje autorskie (polecam Radio Doxa w Opolu, KRDP Płock, Ciechanów, RDN Małopolska, Emaus z Poznania, Victoria z Łowicza).
DX- radiowcy! Jutro rano wg. zapowiedzi będą doskonałe warunki do odbioru radia, Już dziś rano ok 6 w Pruszkowie k Warszawy niespodziewanie na 102,3 MHz dało się min odebrać radio Wrocław z góra Ślęża zaledwie 100 kHz obok częstotliwości 102,4 JEDYNKA i mocy nadajnika 120kW z pobliskiego masztu Raszynie oraz PR Rzeszów na 90,50 obok RMF FM na 90,6 MHz. To na złamanie rewelacji zawartych w artykule, "że lepsza antena nie umożliwia odbioru z powodu bliskości są
sąsiednich rozgłośni radiowych"
Nadmienię również, że dziś ok 6 w Pruszkowie na Warszawską częstotliwość 90,60 MHz RMF FM nakładała się Dwójka 90,6 z Częstochowa Wręczyca. Przebijając się modulacją, powodowała nawet chwilowe zanikanie RMF FM, a na 98,4 dość dobrze odbierało Radio Katowice jednak z przebiciami z 98,30 RMF Classic.
Bardzo słabo rozreklamowana inicjatywa, praktycznie tylko coś pokazali na Facebooku, google nic nie wyszukuje. Jak ktoś nie mieszka na miejscu nie ma możliwości tego słuchać, uczestniczyć. Nie postarali się nawet o tak dziś banalny do zrealizowania streaming.
Szkoda, zasięg by był dużo większy, nie tylko dla zainteresowanych znajomych ze środowiska.
@Mtr ,w google można coś znalezć - wystarczy wpisać Radio Total Gdańsk.Co do zasięgu to kiepski i kiepska częstotliwość.
To jest żadna "lokalna niezależna antena" to radio jest robione za kasę niemiecką: "Wydarzenie dofinansowano ze środków miasta oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej", ciekawe czy każą im też i jak często w czasie audycji psioczyć i nadawać na PiS?
^^Dobrze się czujesz?
Na stronie fundacji okazuje się ze jest trochę ciekawych artykułów i media.
Posting comments after three months has been disabled.