Dwa dni przed planowanym terminem – w piątek 8 października – radiowa Jedynka powróciła na fale długie. O ponownym pojawieniu się sygnału na częstotliwości 225 kHz nasi Czytelnicy poinformowali nas we wczesnych godzinach wieczornych. Zlokalizowany we wsi Kabat pod Solcem Kujawskim nadajnik był wyłączony od 27 września br. Przerwa związana była z cyklicznymi pracami konserwacyjnymi. Na czas trwania robót wyłączany był też znajdujący się w tym samym ośrodku nadawczym nadajnik DAB+.
Aktualnie Polska dysponuje tylko jednym dużym obiektem pracującym w modulacji amplitudowej AM – długofalowym centrum nadawczym pod Solcem Kujawskim. Przed laty podczas prac konserwacyjncych rolę stacji rezerwowej pełnił Raszyn, gdy zaś w latach 1991-1999 był on głównym obiektem, to emisja zastępcza prowadzona była w ramach czynnej jeszcze wówczas sieci średniofalowej. Dziś, po przebudowie, stacja zlokalizowana de fecto w podwarszawskich Łazach nie jest już w stanie podjąć takiej emisji.
Comments
Potwierdzam, że nadaje. Ale sprawdziłem dziś rano :-) i super :-)
225 khz nadajnik z przyszłością 100% na czas wojny
Tak jak ktoś powiedział w temacie o wyłączeniu nadajnika, większy sens miałoby Polskie Radio Kierowców na AM. Dobrze by było też umieścić w UKF, np. na miejscu rozpadającej się Trójki
Potwierdzam jest jedynka ponownie na 225 kHZ LW....tak jakby trochę lepiej słychać i mniej zakłóceń. Chociaż ja i tak odbieram z DAB+ i FM w samochodzie.
A ja już radio wyłączyłem - coraz mniej jest stacji z dobrą muzyką, wszystkie grają to samo i mówią że te piszczące dziewuchy są najlepsze... U mnie jedynie Antyradia i Studenckiego Radia Żak da się słuchać, choć w Antyradiu coraz więcej jest komercji...
więcej było komentarzy na serwisach poświeconych awari mediów społeczn. niz w sprawie PR1 na LW
tu była spokojniejsza i mniej intensywna dyskusja
na wsi też zdarza sie gorszy odbiór. ale są też momenty dobrego odbioru
przy włączanym silniku auta też
ale nie zawsze
A to tylko @Tmloty20 pokazuje jak obecne sprzęty elektroniczne, elektryczne są ekranowane żeby nie zakłócały innych. Dziadostwo.
Jakość odbioru LW się poprawiła po konserwacji.
Na wsi we wschodniej Polsce 225 kHz da się słuchać bez większych zakłóceń. od czasu do czasu słychać, że sąsiad coś spawa albo szlifuje. UKF pocięty jest stacjami z Białorusi i mało co się przebija przez ich silny sygnał jeśli do słuchania używane jest radyjko ze słabą selektywnością.
E-wiesniak, Ciekawe, które białoruskie miasto jest najbliżej? Brześć czy Grodno?
Też potwierdzam, że odbiór PR1 na falach długich 225 kHz w mojej Neywie, w Degenie i we wszystkich pozostałych (też w lampowych radiach z odbiorem AM) znacznie się poprawił, po prostu jest różnica w jakości fonii.
Szkoda, że nie ma TU i nigdzie informacji w Internecie, co tam w Solcu zostało poprawione w nadawaniu że tak ładnie teraz gra radio? Pasmo częstotliwości jest "wyraźne" jakieś lepsze, tak jakby szersze (chociaż w AM jak wiadomo jest ograniczone i niezmienne), jest po prostu teraz z Solca Kujawskiego dźwięk "japoński" a może nawet lepszy!
Powiem Wam, że jest znacząca poprawa odbioru w Warszawie. Jest na bardzo duży plus.
225 KHz Rewaelacyjny odbiór nic dodać nic ująć oby jak najdłużej utrzymywali fale długie
Jakoś nie odczułem różnicy i chyba mam jakieś zakłócenia w pobliżu, zakres fal długich ,,rozdzielił" mi się na pól tak mniej więcej . Jedna połówka zakresu radio nie trzeszczy a druga już tak... Czas na wymianę radioodbiornika?? UKF na tym odbiorniki bez zakłóceń gra.
Okazało się że źródłem zakłócenia fal radiowych u mnie jest lodówka. Kiedyś na starszych modelach lodówek stawiałem radio i odbiór był nie zakłócony , jedynie podczas uruchamiania wyłączenia agregatu jakiś trzask w radio był i tyle. Odbiór Jedynki odrobinę lepszy jak przed remontem nadajnika.
W okolicach Drezna odbior dużo słabszy. Wręcz nie da się słuchać... wcześniej swobodnie mozna było słuchać do Ratyzbony...
Nie wszyscy ale ja jednak te popowce omijam są jak juz jest jakis CHR lub AC to niech będzie 2-3,nie chcę komercjalizacji radia. Boje się o przyszłość radia szczerze. To co ludzie chcą to zbrodnia na radiu(walka z mówieniem,,polityką,przymusowe wyłączenie FM i AM -nieważne że to kosztue-naprawdę mamy zmuszać radiomaryjne babcie to wygibasów żeby mogły dalej słuchać swojego radia,i marnotrawienia środowiska) . Wszędzie ma być tylko plujlista. I jeszcze to cholerstwo znane jako Krrit ,zakazuało rozszczepień lokalnych w RMF ,ale nie przeszkadza im łamanie koncesjii przez Katolickie Radio Zbrosza Duża miało być 50% programów własnych ,zróźnicowanych a jest tylko retransmisja radia Maryja+lista przebojów i lokalna msza. "Różnorodność" jak się patrzy!. Chciałbym powykupywać stacje w tym lokalne ,żeby to zmienić ale pieniędzy nie mam na to niestety i chyba nie będę mieć nigdy... I jeszcze przymusowo 30% polskiej muzyki ,a nie zawsze jest czym zapełniać w niektórych formatach. SW,LW,MW to miła odmiana,oczywiście jest walka ze słowem ale przynajmniej coś innego zawsze.
W kraju to się da słuchać, ale daleko poza to już nie poleci.Tak, aby dało się słuchać, a nie tylko "złapać".
odnośnie AM fal
rumunia nadaje na AM/LW i SW i to kraj biedniejszy niż Polska
więc co za problem
na lokalnym serwisie z Gorlic (usuwane są wpisy-podobno stare)choć tylko w tym serwisie widzałem
koniec po kwartale(lokalna redakcja milczy a tu szacunek dla pana redaktora-portalu o mediach- przynajmniej odniesie sie
a w Gorlicach milczą nawet ciszej niż najniższa cisza
to jest powiat gorlicki-nic tu sie nie dzieje , ani radio , ani studio
radio am nie wypaliło-jak np w andrychowie.nikt nie muwi o 24/na dobe i mniej wiecej to napisałem na stronie pod tematem o uwczesnym uruchomieniu radia galicja ( w 2004 r nie miałem netu a przypadiem wpadłem na to
,żeby choć loklany redaktor napisał artykul za stary i komentarze sa usuwane
przypomina mi sie PRL-wska ksiega skarg i zarzaleń- pana Kobuszewskiego\
nawet na satkurier na sarych artykułach nie ma usuwania puźniejszych z datą wpisów
Posting comments after three months has been disabled.