Mieszkańcy Opolszczyzny ponownie stracili dostęp do cyfrowego sygnału Twojej Polskiej Stacji. Poprzednio do takiej sytuacji doszło w wakacje br., kiedy do eksperymentalnego multipleksu spółki PSN Infrastruktura dołączyło Muzyczne Radio z Jeleniej Góry. Po pewnym czasie częstochowski strumień wrócił, jednak odbyło się to kosztem zmniejszenia przepływności wszystkich programów – ze 128 do 96 kbps. Potem próbowano jeszcze podnieść bitrate zmieniając poziom ochrony sygnału, jednak ostatecznie zdecydowano się na ponowne usunięcie TPS. Aktualnie bitrate Radia Park FM, Radia Doxa, Muzycznego Radia, Radia Jasna Góra, Waszego Radia FM, Disco Radia, Mega Radia, Radia Nuta, Radia Bezpieczna Podróż, Radia Imperium i Radia Profeto wynosi 128 kbps.
Już nie 32 kbps, a 48 kbps to przepływność, z jaką nadawany jest program Radia Maryja w eksperymentalnym multipleksie Radia Bielsko w Bielsku-Białej i Gliwicach. Parametry pozostałych ośmiu stacji nie uległy zmianie. Zmniejszony został za to bitrate Radia Warmia i Mazury w Olsztynie – teraz to 72 kbps. W ten sposób suma kilobitów na sekundę obu olsztyńskich regionalnych stacji Polskiego Radia wynosi 184 kbps – tyle, co programów regionalnych w Koszalinie, Krakowie czy Opolu.
--
[5.12.2021] Jak poinformował nas przedstawiciel Twojej Polskiej Stacji, w niedzielny wieczór w testowym multipleksie spółki PSN Infrastruktura obecny był ten częstochowski program, przepływności zaś – z wyjątkiem Muzycznego Radia – wynosiły 96 kbps. Ta ostatnia stacja ma 128 kbps.
[5.12.2021] Zamieszanie związane z opolskim multipleksem wynika z nietypowego problemu z siecią SFN. Odbiorcy sygnału z komina ECO w Opolu informują nas, że odbierają dwanaście stacji, a odbiorcy sygnału z Góry Świętej Anny, że jedenaście.
[6.12.2021] W poniedziałek 6 grudnia br. usterka została usunięta i skład multipleksu PSN Infrastruktura z obu lokalizacji jest identyczny.
Comments
Radio Maryja w RB Mux nadaje z bitrate 48kbps już od jakiegoś czasu (miesiąc lub dwa)
Tak naprawdę to każda z tych informacji odzwierciedla zmiany wprowadzone w ostatnich tygodniach. Z jednej strony wynika to z przepływu informacji - nikt o tych zmianach wcześniej nas nie poinformował... Z drugiej, patrząc jak często zmieniają się parametry niektórych emisji eksperymentalnych, zastanawiam się nad sensownością informowania na bieżąco o każdej z nich. Przy czym nie mam tu na myśli "drastycznych" zmian, jak dodanie/usunięcie stacji, ale właśnie modyfikacje takich parametrów jak bitrate czy korekcja. Na razie zdecydowałem się na takie zbiorcze zestawienie.
Ja jestem za. jak najbardziej. Bo często jakies zmiany moga po prostu nam umknąć.
A w Gdańsku z Dabcast-em po staremu :) nic nie dodają nic nie ujmują i lokalizacji nie zmieniają (A miało być tak pięknie na Gdańsk/Oliwę.....)
@Jan Podobno jest szansa że do końca roku mają w końcu nadawać z Olivia Star razem z Muxem DVBT . Chyba nie po to wnioskowali znowu o ten obiekt żeby znowu zrezygnować,ale powinni mieć wpierw dogadane z tym obiektem,bo teraz chyba tylko o to chodzi.Na początku właśnie mieli nadawać z Olivia Star,ale skończyło się tylko na Zielniaku.Więc dziwne że tyle mają z tym problem....
Twoja Polska Stacja ponownie w MUX-PSN. Muzyczne Radio ze 128 kbps (EEP-4A), reszta strumieni po 96kbps (EEP-3A).
Ten SFN to śmiech na sali. Działa tylko Radio PARK z K-Koźla i to z kilku sekundowym przesunięciem o różnych bitrate. Co do reszty radio wariuje w samochodzie. Najlepsza jest Twoja Polska Stacja na przemian z Radiem PARK Opole...
Bardzo opornie idzie ten dab
Dziś ustabilizowało się... I wckońcu da się normalnie słuchać w opolskim.
nie wiele stacji znajduje w sieci z przepustowością 16 lub 32kb/.s
a apropo ,w związku co piszą na serwiach o dab+(nie wiem czy tutaj), ja znalażłem,na innej stronie )o większej liczbie nadajników dla cyfrowego radia czy była by mozliwosc aby montowali na masztach telefoni komurkowej i czy by to nie kolidowało z odbiorem , czy po prostu zmuszeni bylibyśmy jako kraj wybudować więcej nadajników?
bo jesli tak to nie wiem , czy opłacała by sie ta inwestycja
dab+ byłby dla większych miast i tam ,gdzie utrudniony jest odbió AM/LW a w terenach mniej zabudowanych stawiano by na analogowy fm
tylko czy nadawcy nadawali by tak i na fm i na dab?
,np w beiszczadach czy niektórych miejsach beskidów (sądeck, gorlicki) było by utrudnione spowodu górzystosci(czyli na pólnocy przepływ byłby lepszy
i czy utrudniny byłby sygnał spowodu pobliskiego zabudowania/scianynp. w bloku lub drzewa (nie koniecznie na mojej posesji)
bo wtedy to aby słuchać radia cyfrowego trzeba będzie instalować antenę na zewnątrz i znowu te przewiercenia przez ściane
.więc ta inwestycja to poprostu niewypał
w dvbt te miałło być lepiej,a zwiększyła sie liczba reklam,powtórek, powielanych kanałow
(na każdej niemal stacji można obejrzeć to samo
(zauwarzyłem,ze w dvbt jest częstsza konserwacja nadajników jak w dvbt
czyżby większy koszt (mimo,że wiecej stacji na jednym nadajniku niz analogowo-o zgrozo
w dab będzie tak samo, nie dosc ,ze tesame powtarzają playlisty w radiu to w cyfrowym będzie 2-3 razy wiecej reklam
wiecej nadajników trzeba utrzymać , powtórek wiele wiecej niz jest ( aczy to sie nie przełoży na kanały interentowe tych stacji
eskago zrezygnował
i czekać na innych jak pujdą w ślady.pozdrawiam redakcje
Posting comments after three months has been disabled.