28 marca przyszłego roku rozpocznie się podzielony na cztery etapy proces przejścia naziemnej telewizji cyfrowej ze standardu DVB-T na DVB-T2 HEVC. Dla widzów z jednej strony oznacza to m.in. więcej programów w jakości HD, ale z drugiej wiąże się z koniecznością wymiany starszych telewizorów, które nie będą w stanie odebrać emitowanych programów. Aby zmiany te nie były zaskoczeniem dla odbiorców, najwięksi nadawcy w ostatnich miesiącach rozpoczęli w wybranych lokalizacjach testową emisję w nowym standardzie. Teraz przyszła pora na kolejny krok. Telewizja Polska w MUX-3, który dostępny jest na terenie całego kraju, uruchomiła przekaz DVB-T HEVC dzięki któremu każdy, kto jest w zasięgu tego multipleksu może sprawdzić czy jego telewizor ma szanse poradzić sobie ze zmianami.
Jeśli wszystko jest w porządku, widzowie – po wybraniu z listy Sprawdzam TV, bo taką właśnie nazwę nosi nowy strumień – zobaczą planszę z uśmiechniętym telewizorem i informacją, że telewizor jest gotowy na zmiany. Posiadacze starszych telewizorów usłyszą tylko ścieżkę dźwiękową, w ramach której odtwarzany jest zapętlony komunikat o potrzebie zakupu zewnętrznego tunera lub nowego telewizora. Nowa pozycja została dodana do multipleksu w nocy z 21 na 22 grudnia br.
Comments
Ludzi mają za debili. Po każdym włączeniu trzeba ustawiać kanały. Chcą zniechęcić do oglądania. Gratulacje.
Hucpa to jest a nie żadne sprawdzenie.
Na dekoderach tych starszych już tak jest.Na nowszych kanał wpada na koniec listy, na TV działa LCN i kanał sam trafia na swoje miejsce w tym wypadku 28. Prawda jest taka, że dekoder nigdy nie zastąpi TV bo ma funkcje nagrywania bez szyfrowania, ale za to TV ma działające LCN.
Stary dekoder nie wyszukał u mnie kanału 28 ani też głosu informującego mnie o konieczności wymiany sprzętu. Nowszy model po ponownym przeszukaniu Muxa 3 wyszukał kanał Sprawdzam TV i ulokował go na 28 pozycji między kanałami Focus Tv pozycja nr 18 a TVP ABC pozycja nr 29.
Zawsze jak jakieś zmiany przeprowadzają na cyfrowych MUXach cała lista kanałów miesza się.
Prezent świąteczny w postaci wymieszania listy kanałów zrobili. Nie ma co.
Panie Krzysztofie może jakiś news na temat nowych wersji EmiTV i EmiRadio w naziemnej... np dzięki EmiTv i hbb można online oglądać wszystkie kanały z naziemnych muxow 1,2,3,8 i TVS...
Myślałem o tym, ale mam dylemat na ile to jeszcze telewizja, a na ile już internet... To raz. A dwa, to kwestia możliwych zmian/aktualizacji - te mogą być wprowadzane "bezboleśnie", jak zmiany w teletekstach czy RDS-ach... kiedy jeszcze pisaliśmy o zmianach w tych ostatnich jeden nadawca potrafił zmieniać go codziennie :) Wtedy podjęliśmy decyzję, że o tych zmianach na forum owszem tak, ale w newsach nie. I pominięcie EmiRadia to poniekąd pokłosie tamtego...
Wesołych Świat!
Może ktoś z czytających wypowie się jak wpłynie zmiana z DVB-T na DVB-T2 na zasięg i odporność na zakłócenia. Dziś wykorzystywane DVB-T pozwala przesłać ok. 24,88 Mb/s (QAM64) w jednym paśmie o szerokości 8 MHz. Natomiast DVB-T2 w tej samej szerokości pasma (8 MHz) pozwala na przesłanie do 40 Mb/s (QAM-256).
Kanał ten nie zwraca zawsze poprawnych wyników. O ile w przypadku odbiorników wspierających DVB-T2 HEVC, niewspierających HEVC lub obu technologii daje poprawny wynik (wspiera obie - wizja i fonia, nie wspiera HEVC lub obu - tylko fonia), to problem zaczyna się jak telewizor wspiera HEVC ale nie wspiera DVB-T2 (są takie, mama mojego znajomego ma takowy) - wtedy na kanale Sprawdzam TV pojawi się komunikat że nie trzeba telewizora wymieniać, a będzie trzeba, bo nie wspiera DVB-T2, a kanał Sprawdzam TV jest nadawany w zwykłym DVB-T...
Będzie gorzej, bo albo będzie super odbiór, albo wcale go nie będzie. Zwłaszcza na Muxach gdzie są SFNy przy tropo, była o tym mowa na forum Emitela.
Musi być dekoder DVB-T2 HEVC 4K.
Żeby odbierać na razie okazjonalne kanały 4K.
No tak, teraz wreszcie wiem skąd te ciagłe mieszanie numerów kanałow w liście, od pewnego czasu nie poprawiam, bo szkoda czasu i tak sie wymiesza. Najgorsze że za każdym razem mam wstawiane puste pozycje z MUX-8 test1,test2,test3,legiatv,itd, tam nic nie ma, a ręcznie musze kasować. Nikt nie wymyślił sposobu jak to usunąc na stałe ,żeby po ponownym wymieszaniu nie wskakiwało na nowo. No cóż, śmietnik musi być. A faktem jest że tylko tuner umożliwia nagrywanie na dysk, co jest bardzo wygodną opcją
widnieje po przestrojeniu ale musiałem ułożyć spowrotem kolejność stacji
Będzie tak jak w w Rozmowach kontrolowanych, dziadku a co teraz będzie? A nic nie będzie:)
Polacy lubią przystawki, dekodery. przestrojki itp co kilka lat jakaś mało sensowna zmiana by być świętszym od Papieża a serwisy rtv tym razem mają małe pole do popisu, zarobią sprzedawcy chińskiej tandety, a jak się ma do tego ekologia ? Następny sprzęt zestarzeje się moralnie i trzeba będzie go wyrzucić, u nas się utylizuje tylko teoretycznie, na papierze. A najlepsze było to że wprowadzono nowy standard a nie określono bardzo dokładnie jakie wymagania będzie będzie musiał sprzęt spełniać ani nie zadbano o to by starszy sprzęt mógł się dokonać żywota naturalnie.
zapomniał pan wspomnieć o lombardach dvbt2 hevc też sie pojawiają
oni zawsze na krzywy ryjek sie przyczebią jak słaby utarg
nie kupować w komisach i lombardach
nie tylko dvbt-y , tam jest jednorazowy sprzęt
naciołem sie na niezła nokie z radiem z RDS (chodziło mi o nagrywanie) po roku padła
i nikt w okolicy nie podjał sie naprawy
nareszczie jakaś normalna plansza ani tvnowska ani inna
Posting comments after three months has been disabled.