Trzy nowe Ogłoszenia Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przyniósł najnowszy „Monitor Polski” z 9 marca br. Pierwsze z nich dotyczy nowej częstotliwości w Kielcach, drugie testowanej już przez Radio Maryja częstotliwości w Tarnowskich Górach, a trzecie zwolnionej przez Radiofonię częstotliwości w Krakowie. Na składanie wniosków chętni mają 45 dni od momentu publikacji ogłoszeń.
W Kielcach na częstotliwości 90,9 MHz pojawi się nowa lub istniejąca stacja o profilu uniwersalnym. W treści ogłoszenia nie sprecyzowano czy ma to być program lokalny czy też nie. Moc ERP wynosić będzie 200 W. Według zapowiedzi prezesa Jana Jagielskiego, o jej przyznanie ubiegać się będzie działające od 1995 roku Radio FAMA, które niecałe trzy tygodnie temu musiało opuścić zajmowaną od 1997 roku częstotliwość 100,8 MHz. Zgodnie z treścią drugiego ogłoszenia, o dopisanie pozycji Tarnowskie Góry do koncesji może ubiegać się nadawca programu o profilu społeczno-religijnym. W tym przypadku chodzi o częstotliwość 100,0 MHz z mocą ERP 100 W. Ostatnie z ogłoszeń dotyczy programu o charakterze wyspecjalizowanym, dotyczącego problemów i działalności środowiska akademickiego. Według wytycznych, na antenie nowej stacji ma znaleźć się miejsce m.in. na informacje o sferze naukowej, kulturalnej i sportowej środowiska akademickiego oraz na jego twórczość artystyczną. Emisja w Krakowie prowadzona będzie na częstotliwości 100,5 MHz z mocą ERP 1 kW.
Comments
kraków bez radia akademickiego to jak Polska bez duchowej stolicy
W Krakowie na 100,5 Mhz tylko grupa RMF byłaby w stanie sprostać oczekiwaniom koncesyjnym co można było zauważyć w ostatnich latach. Inne sieci radiowe będą jedynie "wyrabiać koncesję" a uczelnie już się w tej kwestii wypowiedziały rezygnując z koncesji.
Ja mam nadzieję, że tego typu potworek jak Radiofonia z programem produkowanym przez Grupę RMF nie powróci. Określanie tego tworu jako radio akademickie jest nieporozumieniem. Entuzjastom takiego radia proponuję posłuchać prawdziwych akadenickich stacji dostępnych na UKF-ie oraz via internet i przekonać się jak takie radio powinno być robione. To z czym mieliśmy do czynienia w Krakowie od momentu rozpoczęcia współpracy z RMF-em to de facto krakowski oddział Gry z treściami akademickimi 'wyrabianymi' w nieatrakcyjnych godzinach. Wystarczy spojrzeć na wątek Radiofonii na Forum RP. Można się było z niego dowiedzieć kiedy dyżur antenowy miała jakaś Kawałek czy inny Wiśniewski, a próżno było szukać informacji o audycjach przygotowywanych przez studentów i nie mam tu na myśli koncesyjnego wypełniacza pn. 'Magazyn Studencki'. Także sieciówkom chcącym spróbować sił w dziedzinie radia akademickiego powinno się powiedzieć stanowcze NIE.
W Warszawie po Radio Hobby 88,4 mogli by ogłosić konkurs dla Mnie to Radio nadal mogłoby dalej nadawać, i brakuje mi fajnego Radio Planeta żeby tak spowrotem wróciło na pasmo UKF FM.
Jak by tak w Europie i nie tylko UKF FM 87,5-108 Mhz rozszeżyć na 65-108 Mhz to by się zmieściło więcej stacji tych co nadają tylko w Dab+ i w Internecie.
Pewnie oczywiście RMF weźmie udział w konkursie by dalej kontynuować to co robili, jednak mam nadzieję że żaden RMF, Rekord i inne radia grające to samo gówno nie dostaną tej częstotliwości...
Takiej rozgłośni jak Radiofonia akurat w Krakowie brakuje. Lokalne, z lżejszą muzyką i sympatycznymi prowadzącymi. Trzymam kciuki za grupę RMF.
Obstawiam Fama Kielce ,GRA Kraków ,i Maryja Tarnowskie Góry ciekawe czy się sprawdzi.
W Kielcach najbardziej brakuje stacji z muzyką rockową. Kibicuję Antyradio i EsceRock
@Radiosłuchacz, czyli koleje komercyjne popłuczyny wyrabiające zapisy koncesyjne 'after hours'. Kraków zasługuje na coś ambitniejszego.
Tylko częstotliwości przyznawać Polskim operatorom z Polskim kapitałem. Repolonizacja mediów.
Chyba najlepszym wyjściem dla Krakowa było by uruchomienie (retransmisja) którejs stacji akademickiej która już nadaje na terenie Polski, np. Radia Kampus z Warszawy. Z czasem można by zrobić "okienka" regionalne dotyczące spraw akademickich z Małopolski i spraw lokalnych. Nie wiem jak to wygląda prawnie, ale chyba było by to najlepsze wyjście?
Na 100,5FM w Krakowie powinna powstać stacja poświęcona Eurowizji. Piszcie do KRRiT żeby zrezygnowała z profilu akademickiego a dała wyspecjalizowany. Skoro uczelnie nie chciały robić stacji akademickiej to jaki ma sens?
Może nareszcie na 100,5FM usłyszelibyśmy hity z Eurowizji jak Rafał Brzozowski - Riddle, Maneskin, Edyta Górniak itp...
200 watt mocy, niech sobie dadzą spokój z takimi pierdziawkami, przecież sygnał nawet nie wyjdzie poza teren Kielc.
Tą akademicką częstotliwość w Krakowie to by mógł chapnąć ojciec Rydzyk i dać swoim studentom ze szkółki w Toruniu robić program dla Krakowa. Było by i ciekawie i medium w polskich rękach by zostało.
W Krakowie alternatywe radio regionalne powinno być.
@Fan Na eskerock nie licz, a antyradio to najgorsza stacja rockowa w Polsce wiecznie ta sama ramówka po 3h masz dość bo powtarzają utwory, bardziej bym kibicował rock radio, szkoda że w Gdańsku nie ma mogliby na 106,4 konkurs dać
Częstotliwości z Tarnowskich Gór 100,0 FM 100W nie ma wpisanej w poczekalni RP.
Częstotliwości 100,0 MHz nie ma w poczekalni, bo jest w wykazie jako emisja eksperymentalna.
gdyby nie lem fm odbierałbym rmf maxxx a tak musze właczać komp.
Kibicuję akademickiej stacji, która zagra w krakowie. Oby była tak dobra, jak nasza kochana Poznańska Afera, która jest najlepszą stacją radiową w Polsce. Mówię tak, ponieważ stacja ta nadaje program pana Andrzeja Masłowskiego, w którym możemy usłyszeć szeroko pojętą muzykę rockową, opatrzoną fachowym komentarzem. Ponadto autor prezentuje w swojej audycji często niszowe kapele, których nikt inny nie gra. Masłowski to najlepszy prowadzący w Polsce. Nie jedna stacja radiowa, która jest dostępna w naszym kraju chciała bymieć takiego prowadzącego, jakim jest pan Andrzej Masłowski. polecam wszystkim, aby choć raz posłuchali nawiedzonego studia, a dojdą do wniosku, że lepszej audycji w polskim eterze nie ma.
Posting comments after three months has been disabled.