Wraz z wygaśnięciem pozwolenia radiowego w nocy z soboty na niedzielę – z 21 na 22 maja – z przemyskiego eteru zniknęło Radio RMF Ukraina. Sygnał na częstotliwości 98,6 MHz nadawany był z obiektu Emitela przez 81 dni – od 2 marca br. Emitowano go w oparciu o wydawane najczęściej na 30 dni zezwolenia na emisje okolicznościowe. Na tej samej zasadzie w Warszawie obecne jest aktualnie Polskie Radio dla Ukrainy, a w Białymstoku, Łodzi, Poznaniu i Szczecinie stacja Z Wami FM. Za kilka dni – w czwartek, 26 maja – wygaśnie pozwolenie na emisję RMF Ukraina w Hrubieszowie na 93,3 MHz.
Dotychczasowa praktyka Urzędu Komunikacji Elektronicznej wskazuje, że jeśli do nadawania w danym mieście jest więcej chętnych, to częstotliwość przyznawana jest rotacyjnie. Taka sytuacja miała już mniejsce w Pyrzycach, gdzie naprzemiennie pojawiało się Radio Pyrzyce i 74-200 Non Stop oraz Warszawie, gdzie przed Polskim Radiem dla Ukrainy na 100,6 MHz nadawało Radio ZET Ukraina.
Comments
Wygląda na to że KRRiT może zacząć rozpisywać konkurs dla nadawców którzy będą nadawać program dla Ukrainców.
Zwłaszcza że takie radio teoretycznie miał by kto słuchać. W Lublinie coraz częściej można spotkać kogoś z Ukrainy. Busikami też jeżdżą np w stronę Nałęczowa . Tak się zastanawiam dlaczego jeszcze radio Wnet nie nadaje? Co z częstotliwością 92.9 MHz.? Jakby się rozejrzeć to parę wolnych częstotliwości w lubelskim się znajdzie.... Nie mam na myśli żeby to na stałe po Ukraińsku nadawali ale tymczasem jak najbardziej.
Radia Melody (dawnej Radia Jemne) z Koszyc znowu będzie można słuchać na wschodzie Podkarpacia. Hurra!
Ile można czekać na rozstrzygnięcie konkursów FM (Lublin, Biała Podlaska, Puławy)? Przecież to już nie jest śmieszne!!!
Powinni 93,3 przenieść do Chełma i rozpisać konkurs. No właśnie kiedy wyniki Białej, Puław i Lublina?
To jak to będzie z Warszawą. 100,6 po 30 dniach będzie tylko szum czy powróci Zet Ukraina?
Polskie Radio wyczuło nowe częstotliwości i już nie odpuści. UKE pewnie będzie odświeżać pozwolenia dla Polskiego Radia. Jeszcze tylko czekać aż ojciec Rydzyk wpadnie na pomysł "Radia Maryja Ukraina".
W jakim celu wam te ukraińskie rozgłośnie ludzie np na wschodzie w miastach wojewódzkich nowych jak Lublin, Białystok czy w starych jak Zamość Biała brakuje stacji niech dadzą na wschód anty, melo i inne a Ukraińskie niech sobie słuchają na Ukrainie
Czy w DE,UK Polacy maja własne radia? No nie
Pawpio zmartwie cię ale w UK, i DE nadają stację po polsku i dla Polaków. I nie tylko dla Polaków. Są też rozgłośnie dla innych narodowości.
Dokładnie. Np. na falach średnich w UK nadaje LycaRadio m.in. na 1458 KHz (ten sam właściciel co sieci komórkowej LycaMobile).
@Pawpio
Lublin i Białystok mają w miarę bogatą ofertę. Zamość dużo mniej, ale źle nie jest (ESKA, Złote Przeboje). Natomiast Biała to tragedia. Zdaniem KRRiT to już Białoruś (Racja na 99,2 FM). Polskie miasto, w którym białoruska stacja miała pierwszeństwo. Strach pomyśleć co zagra na 95,8 FM - oby nie Rekord, ani stacja z Chełma. Dlaczego taki Nowy Sącz może mieć bogatą ofertę (ESKA, RMFMAXXX, Złote Przeboje, SuperNova), a wschód ma gorzej. Czym różni się słuchacz w Nowym Sączu od słuchacza w Białej Podlaskiej, Chełmie czy Suwałkach?
Z twoją miejscowością jest jak z sieciami komórkowymi. Skoro nie ma tam dużych skupisk ludzi (miasta, a nie miasteczka), nie ma dużego przepływu ludzi (ruch turystyczny, towarowy), to nie opłaca się tam uruchamiać nowej częstotliwości. Kto tam będzie słuchać całych zagonów reklam? Inwestycja nie zwróci się. Pamiętaj świat to mamona i ona dyktuje warunki, a nie chęć słuchania.
@Czort
Nie zgadzam się z tym. Argument z palca wyssany. Proponuję zagłębić wiedzę nt. danego regionu i później wysuwać wnioski.
@dabfan @lotus
Proszę jeden i drugi pokaz mi na FM ;) nie na dab i średnich
@Pawpio: porównywanie gruszek z jabłkami zazwyczaj nie ma sensu. Polska (na szczęście) nie jest w stanie wojny. Żadna z nowych emisji nie ma też charakteru emisji stałej (tak, jak wspomniane polskie programy zagranicą).
Każda z nowych stacji to pozwolenie okolicznościowe na 30 dni. Dodam tylko, że kiedy Polska była, to w wielu krajach w najpopularniejszych wówczas pasmach częstotliwości obecne były programy nadawane w języku polskim.
Co się człowiek przyzwyczai, to mu zmieniają stację.
@Wschodnia Pl, Czort: Wyzywanie się i wypowiedzi, które bezpośrednio do tego doprowadziły usunąłem. Jeśli Panowie mają sobie coś do wyjaśnienia, to proponuję umówić się na... kawę na przykład.
Z kwestii merytorycznych: nie od dziś wiadomo, że na wykorzystanie częstotliwoścu w pasie przygranicznym potrzebna jest zgoda sąsiadów. Jeśli przy granicy nie ma naturalnych przeszkód terenowych, to te pulę, która w innych regionach przeznaczona jest na potrzeby jednego państwa, tutaj trzeba przeznaczyć na potrzeby dwóch. Emisje mogą mieć charakterystykę kierunkowa, ale praw fizyki się nie oszuka i nie powie fali, że przez rzekę ma już nie przechodzić...
@Krzysztof Sagan
Biorąc powyższe pod uwagę, to jak KRRiT mogła dopuścić do uruchomienia Białorsukiego Radia Racja na 99,2 FM w Białej Podlaskiej, gdzie wnioskowały różne stacje, w założeniu miała to być stacja lokalna i mieszkańcy sami mają ograniczony wybór stacji na FM
Nie ma tu żadnej tajemnicy. Pełne uzasadnienie wyboru tego podmiotu - w tym powody odrzucenia innych wniosków - cały czas wiszą na stronie KRRiT. Wystarczy kliknąć.
Posting comments after three months has been disabled.