Zmieniła się częstotliwość, na której można odbierać warszawski eksperymentalny multipleks DAB+ spółki BCAST. Od środy, 27 lipca, jest to kanał 11B. Dotychczas – od sierpnia 2018 roku – był to kanał 10A. Zmiana związana jest z wydaniem przez Urząd Komunikacji Elektronicznej nowego, ważnego od 1 lipca br. pozwolenia na testy. Poprzednie, uprawniające do emisji na starej częstotliwości, wygasło 31 marca br. Z danych udostępnionych przez UKE wynika, że spółka BCAST z wnioskiem o kontynuację eksperymentu wystąpiła trzy dni przed tym terminem. W ramach multipleksu DABCAST WAWA nadawane jest MUZO.FM, Radio Maryja, Radio Jasna Góra, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż i dwa testy czcionek.
W najbliższym czasie zmiany częstotliwości eksperymentów BCAST-u mogą się również spodziewać mieszkańcy Gdańska i Wrocławia. Tam sytuacja jest analogiczna – dotychczasowe pozwolenia wygasły 31 marca br. W nowych dokumentach, ważnych od 1 lipca, zapisane zostały inne parametry emisji. W przypadku Gdańska zamiast kanału 5D ma to być kanał 5C, a w przypadku Wrocławia zamiast 10A – 12B. Pozwolenie na emisję czwartego multipleksu spółki BCAST – w Katowicach – wygasa 10 listopada br. Tam sygnał obecny jest na kanale 10B.
Comments
Ale syf. Niech to jak najszybciej padnie (jak kiedyś projekt Twojego Radia spółki Polskie Fale Średnie).
Od kilku lat marnowanie prądu na pseudoradiowe projekty w pseudoradiowym standardzie. Tyle w temacie.
Narazie UKF FM 87,5-108 Mhz ma się dobrze spory wybór stacji w Warszawie I całej aglomeracji i jeszcze dalej to samo na Górnym Śląsku tam jeszcze dochodzą Czeskie stacje radiowe, a jak ma się sytuacja dalej w kraju w dużych miastach jest trochę wyboru a gdzieś daleko na prowincjach pewno tylko kilka ogólnopolskich!.
W Polsce DAB+ praktycznie się nie rozwija. Cały czas ten sam multipleks PR od wielu lat i lokalnie uruchamiane nadajniki o bardzo małych mocach z programami powtarzającymi się. Dobrze , że jest internet bo każdą stację radiową można mieć na wyciągnięcie ręki ( w komórce i tunerze radiowym ) i to z dużą lepszą jakością jak np. Radio Kraków Kultura w DAB+ 128kbs a w internecie 256 kbs. To tyle w temacie...
Dobrze, że DAB+ mimo, że jest obecny w eterze od wielu lat, to tak naprawdę jest to niszowa forma przekazu radiowego. Potęgą jest streaming internetowy oraz nadal FM. Gdyby DAB+ byłby wartościowy dla polityków, to zasięg już dawno byłby ogólnokrajowy (bez wchodzenia w szczegóły zawartości programowej).
Zaraz, zaraz. Czyli pozwolenie wygasło w marcu. Nowe było od 1 lipca, już na kanał 11B.
Rodzą się pytania:
1. Na podstawie czego prowadzono emisję między 1 kwietnia, a 30 czerwca?
2. Jeśli na pozwoleniu od 1 lipca jest kanał 11B, czemu zmiana następuje dopiero 27 lipca?
Pod panowaniem UKE za obecnej kadencji w polskim eterze zaczyna panować kompletny chaos.
@Bad- co do UKE mogę Cię zdecydowanie poprzeć. Nie tylko ten MUX działał bez pozwolenia długi czas. A do tego dochodzą piraci - na razie nie słychać by jakieś zamykali stacje pirackie, a w końcu istnieją... Nadają bez pozwoleń radiowych niekiedy z sporymi mocami. Ciekawe kiedy je zamkną?
Jeb...ć ten cały dab.
Ja ostatnio więcej dabu słucham niż FM. Oby tylko więcej stacji było. W samochodzie wystarczy włączyć radio, a nie bawić się w jakieś szukanie zasięgu sieci i parowanie z telefonem. W telefonie często nie da się użyć podstawowej funkcji jaką jest rozmowa, bo coś przerywa i czka. Taka kolej rzeczy, że po przestarzałym analogu wcześniej czy później trzeba się przerzucić na technologię dającą lepszą jakość dźwięku i większe możliwości.
Nikt prawie z Nadawców nie inwestuję w DAB+ a na FMie teraz też jest kaszana. Stacja na stacji. Stacje z Polski nadają na tych samych częstotliwościach z sąsiadami Niemcy, Czechy. Nikt już nie panuje nad częstotliwościami.
DAB to pomyłka
W andrychowie brak jasne góry ,radia nadio beskidów .radia Maryja ,dopiero po mojej interwencji pan bukowiec dał radio Bielsko po co radia z innych rejonów Polski .gdzie radio fest inne loklane radia z sląska
Do Pseudoznawcy: w samochodzie słuchasz dabu??? To chyba jeździsz po dużych miastach i ich okolicach (uber, bolt itp.)? Dab to jak obecnie 5G. Gdzieś jego zasięg jest ale nie w budynkach. Powodzenia w łapaniu uciekających fal i odgłosu puszki.
We Wrocławiu już gra na 12B.
Mieszkam 25 km za mała mieścina. Dab+ odbiera mi rewelacyjnie. Trzy muxy. W samochodzie to samo. Codziennie w czasie jazdy do pracy korzystam tylko z dabu w samochodzie. Kilka tyg temu przejechałem cała trasę z południa Polski nad morze (drogi S69, S1, A1) i miałem no stop zasięg dabu PR (Radio kierowców). Dla mnie rewelacja.
Poczekaj jak wjedziesz w las (nie mylić z zagajnikiem). Wtedy poznasz prawdziwą jakość cyfrowego odbioru.
Jak byłem małym chłopcem w latach 70-tych I 80-tych to w Mojej okolicy Ludzie słuchali przeważnie Pierwszego Programu Polskiego Radia na 225khz na falach długich i Czwartego Programu Polskiego Radia na 208khz na falach długich na UKF w mojej okolicy mało kto słuchał, Jak byłem co roku w Stolicy to tam Słuchali Program Trzeci i Drugi i Czwarty na UKF 65-74 Mhz tam był łatwy odbiór bo blisko nadajników z RASZYN-ŁAZY I tylko tyle od jednego do czterech programów radiowych i jeden lub dwa programy telewizyjne i to na telewizorach czarno-białych bo kolorowe telewizory mieli tylko Ludzie bogaci i zamożni bo były bardzo drogie mały wybór i Ludzie jakoś żyli.
Jak byłem małym chłopcem w latach 70-tych I 80-tych to w Mojej okolicy Ludzie słuchali przeważnie Pierwszego Programu Polskiego Radia na 225khz na falach długich i Czwartego Programu Polskiego Radia na 208khz na falach długich na UKF w mojej okolicy mało kto słuchał, Jak byłem co roku w Stolicy to tam Słuchali Program Trzeci i Drugi i Czwarty na UKF 65-74 Mhz tam był łatwy odbiór bo blisko nadajników z RASZYN-ŁAZY I tylko tyle od jednego do czterech programów radiowych i jeden lub dwa programy telewizyjne i to na telewizorach czarno-białych bo kolorowe telewizory mieli tylko Ludzie bogaci i zamożni bo były bardzo drogie mały wybór i Ludzie jakoś żyli.
Fale długie są śmietnikiem obecnego postępu technologicznego i zarazem niedbalstwa producentów elektroniki wszelkiej maści. Reasumując ten zakres chociaż jeszcze zipie to już umarł. Dab jest ciągniętym od lat na siłę nieudanym eksperymentem i dziwadełkiem radiowym. Z cyfryzacji jedynie jakościowo udał się DVBT. Takie są niezaprzeczalne fakty.
Wiktor czy pamiętasz Kołchoźnik czyli radio w kablu.
No już od 1945 była Jedynka na Falach Długich z Warszawa Łazy.
A na Falach Średnich od 1949 była Dwójka z Warszawa Łazy.
A na UKFie Dolnym od 1962 była Trójka z PKIN.
Wracając do Kołchoźnika to była taka alternatywa radiowa była tam Jedynka i Dwójka Kielce z programem lokalnym z Kielc to było od 1952 do 1974 potem poodcinali druty i kazali kupić normalne radio.
To było radio Unitra Trabant no później się z trząchło i nie działało.
Do tego radia podłączało się Magnetofon i nagrywało się piosenki ludowe. Tak było w Opocznie.
W teraźniejszym czasie od 1994 do 2009 buło radio w Kablówce w Warszawie lecz operator wyłączył sygnał tłumacząc się wysokimi koszami, prawami autorskimi.
Aktualnie jest radio na Falach Długich z Solca i na FM z PKIN, Marriott, z Ronda ONT, WWT.
Jeszcze jest Radio Cyfrowe w DVB-C w Kablówce i MUX-4 naziemnie, lecz płatne.
Posting comments after three months has been disabled.