Programy TVP Kultura i TVP Kobieta ponownie dostępne są w paśmie UHF – tym samym, które wykorzystywane jest do emisji MUX-1, MUX-2, MUX-3, MUX-4 oraz multipleksów lokalnych i eksperymentalnych. Pojawiły się one w ramach eksperymentalnej „paczki” Telewizji Polskiej w miejscu kanału TVP 4K, który wraz z nadejściem Nowego Roku – po zakończonych Mistrzostwach Świata w piłce nożnej – zakończył działalność. Nowe pozycje dołączyły do programów TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Polonia, TVP Rozrywka i TVP World. Zmian dokonano kilkadziesiąt minut po północy w nocy z poniedziałku na wtorek, z 2 na 3 stycznia 2023 roku.
W najbliższych godzinach oba te programy opuszczą natomiast nadawany w standardzie DVB-T w paśmie VHF MUX-8. Tym samym multipleks ten będzie liczył tylko cztery programy – Metro, Nowa TV, WP TV i ZOOM TV. Zmiana ta związana jest z wygaśnięciem rezerwacji częstotliwości dla Telewizji Polskiej oraz chęcią uporządkowania oferty. Docelowo wszystkie programy TVP mają być obecne w ramach dwóch multipleksów. Dziś w MUX-1 pozostaje jeszcze TVP ABC.
Comments
No to są teraz wolne miejsca w mux8 na nowe kanały i TVP ABC jak przejdzie z mux1 na mux6 to też będzie wolne miejsce na nowy kanał. Teraz tylko miech muxy 3 i 8 przełączą z DVB-T MPEG4 na DVB-T2 HEVC! A i jeszcze jedno jeden mux szerokości 8 Mhz w DVB-T2 HEVC jest wstanie pomieścić więcej niż 8 kanałów w jakości HD beż utraty jakości! bo może wtedy zmieścić do 12 kanałów HD beż utraty jakości powyżej tej granicy jakoś zacznie spadać! Tak więc w muxach 1,2,3,6,8 już mogłoby się pojawić po kila kanałów HD no i dochodzi niezagospodarowany mux5!?.
Wchodzą, wychodzą, opuszczają, przenoszą. Kto by tak nie chciał? Istna samowolka.
@Mr
Lepiej bym tego nie wyraził. Poziom majsterkowania level hard. Dla mnie to nie jest to aż taki problem, ale znam dwie osoby (sąsiedzi którym ustawiałem programy po takich kombinacjach) które w ogóle zrezygnowały z telewizji naziemnej po tych różnych przetasowaniach. Ciągła dłubanina. A święty spokój to tez jakaś wartość w życiu.
Cyrk z tą naziemną najpierw anteny VHF promowali aby kupować pod te pasmo teraz nagle powrót do UHF. Czy nie można zrobić coś raz a dobrze żeby na stałe odbierało tylko kombinować przenosić, jak niewiadomo o co chodzi to oczywiście o pieniądze
Takie przeniesienie "na zakładkę" tj. z jednoczesną emisją tych kanałów w dwu muxach z tym samym LCN powoduje, że znaczna część odbiorników tych wersji HEVC nie zapisała albo zapisała na samym końcu obecnej listy.
Powstaje tylko kolejne pytanie: kiedy pozostali użytkownicy MUX8 zostaną "przeflancowani" do MUX5. I oznaczac to bedzie także "dotarcie do ściany", czyli podstawowa wadę broadcastu.
Nawet jak na pasmie VHF "rozgości" się radiofonia, to także nastąpi moment dotarcia do muru.....
Burdel wiecznych zmian.
@Irekr
Wydaje mi się, że już dawno doszliśmy do muru, ale w kontekście sensownej oferty programowej. Co z tego jak jest w naziemnej kilkadziesiąt kanałów jak nie ma co oglądać? Jak nie propaganda, to paradokumenty dla debili albo powtarzane setny raz te same seriale i filmy. Tymczasem lista kontentu emitowanego wcześniej na kanałach zamkniętych, a nie emitowanych na otwartych cały czas się wydłuża. Kiedyś było tak, że to co pokazywano na kanałach zakodowanych prędzej czy później (choć raczej później) trafiało do kanałów FTA. Teraz tak się nie dzieje...
@Xyz - no właśnie tak sie dzieje. Spójrz na kanały od Polsatu czy TVN. Z kolei TVP ma prawa do emisji wielu filmów krótko po emisjach na kanałach płatnych.
Cóż jeśli np. Na TVP Nauka, czy TVP Dokument też nie ma co oglądać, to... Nie wiem :)
Na kanałach MUX-2 rzeczywiście pół dnia paradokumenty i tam faktycznie słabo to wygląda. Chociaż trafi się też dobry film.
@Danielk, ja nie piszę o 'ambitnych' filmach typu 'Listy do M.' A propos TVP Dokument trafiłem niedawno na dokument o serialach nurtu nordic noir. Jak myślisz ile z nich (wspomnianych w tym dokumencie) wyemitowano w NTC? Odpowiedź brzmi żadnego. A mowa o takich produkcjach jak Forbrydelsen, Bron Broen.... Ale wariatka rzucająca garami to przynajmniej z trzy razy dziennie 'leci'. Więc nie, taką NTC to mam gdzieś.
@Xyz - ja czasem coś próbuje znaleźć dla siebie na kanałach grupy Polsat czy TVN (Tożsamość Bourne'a po raz 8 w roku...), lub TV Puls, ale naprawdę jak dla mnie to może na 2 - 3 godziny w miesiącu sie tam zatrzymam.
Zdecydowanie wolę TVP Dokument, Nauka, Historia, czy programy poradnikowe na TVP 3 a nawet na Kobieta (np. Ziołowa apteka), no i inne np. Ocaleni na TVP 1, albo cykl "Co dalej" na TVP Kultura.
Doba za krótka, żeby obejrzeć co bym chciał z samej TVP.
Wracając do tematu bardzo cieszę się, że Kultura i Kobieta wróciły na UHF. MUX-8 u mnie jest bardzo kapryśny (więcej nie ma niż jest).
Ja jednak oddzielam stan muru od stanu dna.
Dla mnie stan muru to taki, w którym niezależnie od tego co emitują - w sensie programowym stacje radiowe i telewizyjne - mamy sytuację, gdy więcej przekazów w określonej technologii posłać się nie da, gdyż widmo elektromagnetyczne ma określoną pojemność.
Stan dna to jakość tego co jest emitowane.
Pamiętajmy jednak, że dla menagmentu medialnego nie ma czegoś takiego jak słuchacz czy widz. Dla nich istnieje tylko TARGET reklamowy.
W latach 70-tych i 80-tych kanał tv emitowano głównie na VHF1 kanały 1-5 i VHF3 kanały 6-12 że względu na ich dobrą propagację UHF kanały 21-60 dopiero co raczkowały, u Mnie wtedy z Warszawy TP 1 kanał 2 potem dodatkowo kanał 27, TP 2 kanał 11, z Łodzi TP 1 kanał 7, TP 2 kanał 10 polaryzacja pionowa, z Kielc TP 1 kanał 3, TP 2 kanał 28. Lokalny nadajniczek przemiennik na Rawę Mazowiecką i okolicę TP 1 kanał 9 większy był wtedy udział VHF I UHF, lata 1993-1994 z Warszawy TVP 1 kanał 2 i 27, TVP 2 kanał 11, Wot(TVP 3) kanał 51, NTW-POLONIA1 kanał 33 i 44, TOP CANAL kanał 57, Ostankino kanał 41 i w 1994r Polsat kanał 35. Z Łodzi dodatkowo TVP 3 Łódź kanał 43, TELE24-POLONIA1 kanał 35,- uwaga to był pierwszy Polskojęzyczny kanał całodobowy, udział wtedy UHF znacznie się zwiększył z uwagi na szerokość tego pasma!
Pamiętam wtedy ja analog śnieżył czy to kolorowo czy czarno-biało i Pamiętam też tylko 2 kanały TP 1 TP 2 a w stanie wojennym i około roku 1986 nadawał tylko jeden kanał TP 1 na całą Polskę i rano programy edukacyjne i film dla drugiej zmiany potem plasza kontrolna-przerwa kilka godzin potem około godziny 15-16 z nowu program do godziny 22-23 na końcu hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego I wyłączenie sygnału do rana .
W Mojej okolicy w latach 70-tych mało Kto miał wogóle tewizor a jak miał to czarno-biały w latach 80-tych już sporo Gospodarstw miało telewizory ale przeważnie czarno-białe kolorowych było bardzo mało drogie i ciężkie i prądożerne potem w latach 90-tych zaczęło szybko przbywać tv chlorowych a ubywać czarno-białych ale to było wszystko crt- kineskopy na płaskie TV Plazma,LCD,LED,OLED trzeba było jeszcze długo zaczekać.
@Wiktor - To i tak trochę stacji miałeś w latach 90tych-2000. U mnie było tylko TVP1, TVP2, Polsat i jak ktoś miał lepszą antenę to jeszcze TVP Info lub TVP Rzeszów (na jednym kanale leciało chwile info, chwile Rzeszów) - czyli 4 kanały. Ludzie masowo wtedy montowali talerze satelitarne celem odbioru satelitarnych stacji, których było znacznie więcej niż naziemnych. Dzisiaj te talerze satelitarne znikają z domów na rzecz DVB-T i IPTV. W latach 70tych to z opowieści taty u mnie ponoć było tylko TVP1 na VHF, telewizorów czarno-białych było z 1-2 we wsi, ludzie schodzili się oglądać do tego co miał telewizor, że nie raz cały dom był zawalony. Obraz był czarnobiały, często nogi były u góry ekranu, a głowa na dole (takie rzeczy się działy), latały pasy, śnieżyło, ale i tak był to rarytas. Bodajże dopiero pod koniec lat 80tych na Suchej Górze dobudowali tubus UHF i pojawiła się Dwójka. Polsat był gdzieś pod koniec lat 90tych, a Info dzielące pasmo z TVP Rzeszów początkiem 21 wieku. Sam pamiętam jak w 2004r. z Suchej Góry uruchomiono paczkę DVB-T w MPEG2, która zawierała TVP 1, TVP2, TVP Info i TVP Rzeszów. W 2008 kupiłem pierwszy telewizor LCD i jaki super piękny wydawał się obraz z DVB-T, genialna jakość, mimo, że wszystko nadawało w SD. Zachwycałem się tą jakością. Dziś gdy przeszliśmy na DVB-T2 i mamy wszystko w Full HD to gdy przełączymy na jakiś kanał nadający jeszcze w SD (np. MUX 8) to aż oczy bolą bo taka słaba jakość. Tak takla słaba jakość, która kiedyś była genialna. Technologia idzie mocno do przodu.
To znaczy że przestanę odbierać w ogóle? No bo ja nie mam u siebie multiplexu z tvp nauka ani tvp dokument. Te kanały o ile się nie myle dostępne są tylko w okolicach miast wojewódzkich. Zatem większość powierzchni kraju pozostanie bez tych kanałów
@Koniec Z Odbiorem: Jednak dostrzegam tu pomyłkę. Eksperymentalny multipleks TVP to 50 nadajników na terenie całego kraju. Miast wojewódzkich mamy tylko szesnaście.
@Wiktor naziemnie w 2000r. w Warszawie było 10 programów nadawane na ziemnie analogowo!
TVP 1, TVP 2, WOT, TV Polonia, Polsat, Polsat 2, TV 4, TV Niepokalanów, TVN, Canal+.
A w 2001 rozpoczełasię cyfrowa emisja DVB-T MPEG-2 z PKIN kanał 48. i tam pomieścili 7 kanałów naziemnych.
TVP 1, TVP 2, TVP 3 Warszawa, Polsat, TV 4, TV Puls ,TVN.
Do końca 1994 r. w Warszawie i okolicach można było oglądać:
TVP1, TVP2, WOT (częściowo retransmisja TV Polonia) NTW Polonia 1, Top Canal, PolSat, Ostankino.
Potem wyłaczyli piratów, Ostankino i zrobiło się łyso.
Ale po 1997 do 2000 roku przybyło znowu kanałów:
TVP1, TVP2, WOT, PolSat, TVN, Nasza TV, TV Niepokalanów, Canal +.
W okolicach postawili nowe nadajniki o większych mocach, więc i mozna było w tzw. okienkach TVP2 oglądać inne regionalne programy lokalne jeśli ktoś mógł złapać. A tropo jak było to było bardzo dużo kanałów extra, zwłaszcza ze wschodu. Analog pod tym względzie był znakomity.
Obecna "3" lub TVP3 to dno. Zamiast być to kanał typowo lokalny jak kiedyś to jest to dziadostwo jakiego mało, bez pomysłu, bez rozwoju. "3" powinna wrócić do nadawania tylko z głównych nadajników, a w reszcie na TVP2 powinny wrócić okienka dla "3".
Ja w latach 90-tych nie narzekałem na ilość programów tv.
Tak jak do tej pory antena ATX i specjalny wzmacniacz antenowy, więc ośrodki regionalne TVP: WOT, Łódź "3" , TVL były ściągane normalnie, a okazjonalnie lub w okienkach TVP2: TVRz, "K", TVG, TVB, "5"
Ponadto kanały z Białorusi, Litwy (tam była TV Polonia) Rosji - większość roku, a bardziej okazjonalnie Słowacja (stereo A2 mozna było przetestować), Czechy, Szwecja.
I nie jest to gołosłowne, bo mam to na kasetach VHS.
https://www.youtube.com/watch?v=63SKiomN0nc
@Irekr
Czy nadzieję podobnie jak w przypadku radia wiążesz z TV internetową? Bo nie będzie "muru"? Koledzy słusznie piszą, że pomimo dojścia do muru jest "prawie' dno.
Nie no, jest faktycznie
https://www.sat-charts.eu/dvb-t.php?mux=MUX-6
Najlepiej oczywiście św. Krzyż, ale nie mam pojecia dlaczego sygnał z tego obiektu mam tak niestabilny, to raptem 55km ,więc blisko. A nie odbieram. Nigdy w życiu nie mialem problemu z odbiorem czegokolwiek z tej lokalizacji, ale w ostatnich latach dzieją się cuda i wszystko stoi na głowie.
Nadajników JEST ZA MAŁO. Powinni wywalić z pozostałych lokalizacji MUX-8 i tam wstawić MUX-6 . Nie chcę robić filmu w jakiej jakości odbieraj MUX-6, bo to sie nie nadaje do prezentacji. Niech cos wreszcie zrobią w tym emitelu a nie takie cyrki. Dla porównania MUX-8 jest dosłownie wszędzie i nie wiadomo po co skoro tam jest raptem 6 kanałow. Za chwile będę zmuszony robić jakieś kombinacje z masztami antenami ,wzmacniaczami, a przez ostatnie lata udało mi się tego uniknąć i dobrze odbierałem wszystko
Według oficjalnego komunikatu Centrum Prasowego TVP, rzeczone programy przesuwają się z MUX-8 do... MUX-6.
Zwariować można. Zdaje mi się, że jeszcze niedawno RadioPolska podawała, że multipleks dawniej nazywany EXP MUX TVP to MUX-5.
Pełna treść komunikatu opublikowanego pod adresem https://kobieta.tvp.pl/65267758/tvp-kultura-i-tvp-kobieta-od-3-stycznia-dostepne-w-nowym-standardzie-na-mux6 :
AKTUALNOŚCI
TVP Kultura i TVP Kobieta od 3 stycznia dostępne w nowym standardzie na MUX-6
27.12.2022, 08:00
Fot. Forum/ Kobiety oglądające telewizor
W styczniu 2023 roku kończy się umowa między Telewizją Polską a spółką Emitel, dotycząca usługi nadawania na MUX-8 programów TVP Kultura i TVP Kobieta. Kanały te nie znikają z naziemnej telewizji cyfrowej. Od 3 stycznia 2023 roku będą emitowane na nadającym w nowym standardzie DVB-T2/HEVC - multipleksie szóstym.
Zmiana odbędzie się w sposób płynny i nie powinna być uciążliwa dla odbiorców, jednak w nielicznych przypadkach może być potrzebne ręczne dostrojenie odbiorników. W przypadku osób, które jeszcze nie dostosowały swojego urządzenia do nowego standardu nadawania, zmiana ta może wiązać się z koniecznością zakupu nowego telewizora lub zewnętrznego dekodera działającego w standardzie DVB-T2/HEVC.
Programy TVP Kultura i TVP Kobieta pozostaną na tych samych pozycjach w ramach telewizji naziemnej: TVP Kultura na kanale 30, a TVP Kobieta na kanale 35 i będą nadawane w wysokiej rozdzielczości obrazu, podobnie jak TVP Rozrywka, TVP Dokument, TVP Nauka, TVP World, TVP Polonia, które w ramach tego samego multipleksu są dostępne w jakości HD.
Osoby, których odbiorniki nie są dostosowane do nowego standardu, do końca roku (tj. do 31.12) mogą uzyskać rządowe dofinansowanie do zakupu urządzenia (telewizora lub dekodera), które umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie DVB-T2/HEVC.
Pozdrawiamy
Centrum Informacji TVP
Na kanałach TVP Kobieta i TVP Kultura pojawiły się paski informujące o przejściu do DVBT2 HEVC i konieczności dostrojenia odbiorników.
"DVB-T w paśmie VHF MUX-8. Tym samym multipleks ten będzie liczył tylko cztery programy – Metro, Nowa TV, WP TV i ZOOM TV."
Z tym, że nie na pewno: zapomniałeś *inżynierze* o HBB.
@Bc - "często nogi były u góry ekranu, a głowa na dole (takie rzeczy się działy)". Na którym kanale leciało porno? Bo nie jest możliwy taki odbiór, no chyba, że odchylanie pionowe było uwalone ale i tak wtedy obraz był podzielony czarnym poziomym pasem kiedy zrywało synchronizację.
@50hz -
Taki odbiór mógł być skutkiem niskiego napięcia w sieci elektrycznej. W dawnych czasach w miasteczkach i wsiach były spore spadki napięcia ze względu na coraz większe zapotrzebowanie na prąd. Ludzie kupowali pralki, lodówki, elektryczne maszyny gospodarskie a sieć energetyczna "nie nadążała". Do tego dochodził odbiór na granicy zasięgu. Dawne telewizory były wrażliwe na takie warunki i z tego powodu ulegały awarii.
Buhahaha. 50hz masz fantazje i jaja :)
W ogóle rzeczywiście od tego dłubania w muxach TV zwariować można. Radiopolacy dadza sobie rade z ręcznym strojeniem, ale wielu będzie wołać "wachofca".
@Jerzy w 2000 roku ani w żadnym z Warszawy nie nadawało 10 kanałów analogowo tylko 8- TVP1, TVP2, TVP3-WOT, Polsat, TVN, Tv4, TV Niepokalanów wkrótce TV Puls i Canal+- wtym tylko 3 godziny jako niekodowany, TV Polonia był tylko kilka godzin retransmitowany na kanale TVP3-WOT a Polsat2 nienadawł analogowo naziemnie tylko na satelicie, w Warszawie 8 kanałów tv a w tym czasie w Północnych Włoszech między Wenecją a Mediolanem można było odebrać około 30 kanałów naziemnie analogowo w tym jeden France2 jak różnica między Mediolanem i Wenecją a Warszawą!. A co do tropo to już za Komuny w latach 80-tych od czasu do czasu można było oglądać pierwszy kanał telewizji Radzieckiej, potem w latach 90-tych złapałem NTL-POLONIA1 z Lublina, Piątkę z Wrocławia, CT 1, CT 2 i Nowa z Czech, Jednotka i Dwojka ze Słowacji, ARD, ZDF, RTL, PRO7 z Niemiec, coś z Ukrainy i Białorusi, Tele3 z Litwy coś z Łotwy, i z Estoni na planszy kontrolnej pisało Talin to wszystko tropoanalogowo również w Radiu na UKF FM 87,5-108 Mhz i też łapało się tropo a Włoch, Niemiec, Czech i za Wschodniej Granicy na 65-74 Mhz. Tropo z zagranicy na DVB-T i DVB-T2 nie złapałem jeszcze może za to że NTC nadaje z maksymalną mocą do 100 Kw w kilku przypadkach 130 Kw, 150 Kw i 170 Kw to max a analogowo w kilkunastu miejscach miało moc od 800 do 1000 Kw!!!.
Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach w telewizji poza meczami piłkarskimi, TVN 24, która mówi w odróżnieniu od TVP prawdę, oraz programów Kuby Wojewódzkiego nie ma co oglądać.
@Pająk - gdzieś trąbią ale nie wiesz w którym kościele: napięcie sieciowe ma tolerancję +/- 10%. Spadek do wartości ok. 190V powodował zwężenie obrazu po bokach - pojawiały się czarne pasy spowodowane małą amplitudą odchylania poziomego. Wpływ tego spadku napięcia zasilającego był praktycznie niezauważalny dla odchylania pionowego. Przy jeszcze niższym telewizor przestawał działać - za niskie napięcia żarzenia lamp i anodowe. Zakładam, że odbiornik był całkowicie sprawny. Twoje gdybania o "nie nadążaniu" - co to znaczy, odbiór na granicy - jak piszesz - objawiał się śnieżeniem obrazu i często zrywaniem synchronizacji - to "niby informacje" dla laików. Doświadczenie? 24 lata w serwisie ZURiT...
@50Hz -
Mam na myśli lata 60 -te, byłem dzieckiem i zdarzało mi się u rodziny na wsi bywać. Pamiętam przygasające żarówki w mieszkaniach jak u sąsiada włączali jakieś urządzenia niegdyś energochłonne. U jednego wujka obok telewizora postawili sobie miernik napięcia i w trakcie spadków (nawet niewielkich) obraz zachowywał się tak jak opisywałem czyli dodatkowo śnieżył i skakał. Odbiorniki tv często się kiedyś psuły i mieszkańcy mniejszych miejscowości długie tygodnie byli bez telewizji. W niektórych wsiach były jeszcze instalacje elektryczne z przed wojny.
U Mnie był od 1978 roku do 1990 roku telewizor czarno-biały 21" cali Neptun 426 lampowo tranzystorowy z pięcioma lampkami przejaczanymi na dotyk zamiast wciskania jak go się włączało trzeba było około minuty czekać aż się pojawił obraz I dźwięk bo lampy musiały się zażarzyć wtrakcie odbioru z tyłu nagrzewał się działał jak kaloryfer tak wszystkie wtedy telewizory działały no i psół się co roku i nie raz beż telewizji byliśmy od kilku tygodni do kilku miesięcy zanim zostawał spowrotem naprawiony tak często było u innych Ludzi telewizor stoi nie działa a dlaczego no bo jest zepsuty! pamiętam u Mojej Babci było takie duże lampowe radio też się nagrzewało i tak ładnie basowo i ciepło grało.
@BC Ty mieszkasz na południu Polski Ja w samym Centrum potwierdzam co ty z lat 70-tych mieszkaliśmy wtedy 15km gdzie indziej i tak jak Ty było w tej wiosce 2 lub 3 telewizory pamiętam byłem małym chłopczykiem Ojciec Mnie zabierał w Soboty do swojej Siostry a mojej Cioci Ona akurat miała też telewizor 21" Ametyst też czarno-biały i pamiętam ten ich pokój pełen Ludzi sąsiadów i resztę wsi i Wszyscy oglądali te Amerykańskie Westerny albo Filmy Wojenne z 2giej Wojny Światowej pokój pełen Ludzi jak w Kinie tyło bilety pobierać, takie to były czasy i to za Edwarda Gierka kiedy to wszyscy starsi Ludzie wychwalałi te lata 70-te bo Gierek Nas Polaków zbliżył do Zachodu i Ameryki.
Dziś TVP Kobieta nadaje jednocześnie w VHF i UHF.
I jeszcze jedno scena z filmu Kargul I Pawlak w Ameryce tamten Pan zatrudniony u Kargula zmarłego brata pokazuje ten telewizor I mówi że mają 10 kanałów tv a Oni my w Polsce tylko 2 potem widać było ja począć sprzeczki Pawlak przełączą 6 razy kanały w telewizorze O jak Myśmy i Amerykanom zazdrościli że My wtedy nie mieliśmy tyle kanałów w tv jeszcze w latach 80-tych wspominaliśmy o tym w Zawodówce To mają wybór w tv a My tylko 2 kanały i nic nic a teraz to nawet w NTC mamy więcej niż Amerykany w latach 70-tych i 80-tych nie mówiąc już o Satelicie czy Kablu!.
@Pająk - ja również pamiętam, że na Podhalu (Zakopane, Niedzica) były takie problemy ze spadkami napięcia w sieci i to jeszcze do około roku 2000!
Rozwiązaniem tych problemów było zastosowanie autotransformatora regulowanego z miernikiem napięcia, do którego następnie podłączano telewizor.
Obsługa była dość prosta - w momencie gdy zaczynało "siadać" napięcie w sieci (według wskazania woltomierza) wystarczyło zmienić nastawę na autotransformatorze i ustawić napięcie na 220/230V.
@Edmund - autotransformator, jak sama nazwa wskazuje, nie wymagał żadnej ingerencji w działanie. Urządzenie regulowało się "samoczynnie". Jedyną niedogodnością było uciążliwe buczenie urządzenia.
To były stabilizatory napięcia podłączło się go gdiazdka sieciowego a telewizor do gniazdka w stabilizatorze napięcia działał automatycznie jak spadało napięcie to wyrównywał do 220 volt, a TVP Kultura i TVP Kobieta nadają nadal równolegle w mux 8 i mux 6 tyło obie Kultury w HD w 8 DVB-T MPEG4 a na 6 w DVB-T2 HEVC TVP Kobieta w 8 DVB-T MPEG4 SD a na 6 w DVB-T2 HEVC HD.
Dla uzupełnienia: używane były stabilizatory automatyczne działające na zasadzie nasycenia rdzenia oraz o sterowaniu ręcznym. Automat muł faktycznie "buczący" gdyż taka jest zasada jego działania. Były trzy zasadnicze rodzaje tego typu stabilizatorów:
- sterowanych transduktorem pomocniczym;
- wykorzystujący zjawisko krzywizny nasycenia obwodu magnetycznego ze szczeliną;
- o sterowaniu elektronicznym w różnych systemach od transduktorowych prądem stałym do tyrystorowych w najnowszych układach.
Do tego taki każdy stabilizator magnetyczny daje dość zniekształcony przebieg sinusoidy - podobny do napięcia z prądnic agregatów samowzbudnych, napięcie ma kształt trapezoidalny lub wręcz prostokątny.
"Stabilizatory" a właściwie autotransformatory z przełącznikiem miały skokowy - najczęściej 7mio pozycyjny przełącznik obrotowy rodem z "kołchoźnika", oraz prosty woltomierz z zaznaczonym zakresem napięcia 220V. wystarczyło pokręcić przełącznikiem by uzyskać napięcie właściwe.
W dawnych profesjonalnych układach zasilania gdzie wymagana była stabilizacja przemiennego napięcia stosowano przetwornice wirujące na silnikach synchronicznych wraz z transduktorowym sterowaniem wzbudzenia prądnicy prądu przemiennego. takie układy występowały jeszcze w połowie 20go wieku.
Czy ktoś wie kiedy nastąpi właczenie MUX-6 na obiektach gdzie aktualnie nadaje tylko MUX-8? Czy są jakieś pogłoski ? No bo sprawa wygląda bardzo dziwnie że 2 solidne kanały TVP przenoszą się do MUX który ma słabsze pokrycie zasięgiem od tego w którym aktualnie nadaje. Brzmi absurdalnie i musi to mieć jakieś wytłumaczenie
To może TVP od lutego w mux 6 zacznie nadawać pełną mocą 100 kw z głównych RTCN?.
MUX6 został uzgodniony "na kolanie" i niektóre kanały czy lokalizacje są zupełnie bezsensowne.
Przykład:
k. 48 MUX3 Olsztyn i MUX6 Raszyn/Warszawa - dla Warszawy i MUX5 był uzgodniony k.41 w SFN z Ostrołęką
k. 39 MUX Lublin Piaski i MUX6 Częstochowa Wręczyca - w MUX5 Częstochowa miała działać na k.27
k. 38 Iława Kisielice i MUX6 Białystok oraz niedaleka stacja na Białorusi i Litwie - w MUX5 Białystok miał byc na k.46
k. 35 Solina/Krosno/Zamość/Lublin kolizyjne z Białymstokiem MUX3 i stacjami na Ukrainie - MUX5 tego obszaru to kanały 48 Solina/Gorlice/Leżajsk/Zakopane i k.38 Lublin/Zamość/Dęblin.
Wracamy do radosnej twórczości GE06 - dobry plan koordynacji został totalnie sp.......y... No comm
Posting comments after three months has been disabled.