Obchodzące w czerwcu br. trzydzieste urodziny łódzkie Radio Parada zawitało do Warszawy. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami sygnał stacji pojawił się w eksperymentalnym multipleksie DAB+ spółki BCAST. Jednocześnie zniknęły z niego dwa strumienie zwierające jedynie przekaz tekstowy będący testem kodowania znaków narodowych. Modyfikacji składu multipleksu dokonano w środę, 25 stycznia br.
Aktualnie MUX DABCAST WAWA liczy osiem stacji. Oprócz Radia Parada są to MUZO.FM, Muzyczne Radio, POPradio, Radio 7, Radio Bezpieczna Podróż, Radio Jasna Góra i Radio Maryja. Bitrate każdej ze stacji wynosi 136 kbps. Parady można słuchać również analogowo w Łodzi na 96,0 MHz i w Opocznie na 97,8 MHz oraz cyfrowo w Łodzi i Opolu w eksperymentalnych multipleksach spółki PSN Infrastruktura.
Comments
Parada idzie w Polskę, może i dobrze. Dobrze że jest w DAB+ bo na FM w Łodzi bardzo ciężko się słucha ze względu na słaby dźwięk (często przesterowany). Stacja dobrze brzmi tylko na małych prostych odbiornikach FM chociaż kilka - kilkanaście lat temu było jeszcze gorzej.
Ja uważam, że trzeba wspierać lokalne stacje radiowe tym, że się je będzie po prostu słuchać. Niestety sieci i więksi gracze rządzą w eterze - a to jest bardzo zły kierunek (zwijanie się radia). Oczywiście dobrą wiadomością jest, że do Warszawy zawitało lokalne radio z Łodzi. Dotąd można było je odbierać jedynie na dobrym odbiorniku nawet tuż pod Warszawą na 96 FM ale jedynie na antenie kierunkowej ale nie zawsze w dobrej jakości.
Już duuużo lepsze byłoby Muzyczne Radio z Jeleniej Góry.
Muzyczne Radio już jest. W tym samym multipleksie.
To w Warszawie w DAB + oprócz tych stacji radiowych co są to powinny być wszystkie co nadają na UKF FM w Warszawie i z okolicznych miast wszystkie w DAB + tylko dołożyć dodatkowy multipleks i sygnały DAB+,UKF FM i NTC emitowwać z iglicy-Masztu-Iglicy Varso bo z niego zasięg byłby najlepszy.
DABCOM i DABCAST powinny uruchomić swoje multipleksy na Świętym Krzyżu i w Lublinie, bo obecnie panuje tu monopol Polskiego Radia w przypadku DAB+, a urozmaicenie oferty byłoby wskazane. Zazdroszczę Warszawie.
oni to już powinni w całej Polsce uruchomić komercyjne muxy lokalne,ale przez opieszałość KRRIT ledwie kilka miast ma te muxy.
W przypadku multipleksu ogólnokrajowego DAB+, należy jeszcze dodać dziesiątki doświetlaczy. Już teraz można zaobserwować, że są miejsca w miastach, gdzie odbiór FM jest pogorszony, ale jest. W tych samych punktach odbioru DAB+ nie ma w ogóle, mimo nieco większej mocy w stosunku do lokalnych stacji FM i tej samej lokalizacji.
Ile to będzie kosztowało?
Panie Krzysztofie, kiedy będzie wreszcie prawdziwa "Parada" DAB+ ale w całej Polsce, też w Polsce B i w C? co mówią radiowcy technicy w kuluarach o tym systemie nadawania radia?
Decyzje dotyczące tempa wprowadzania DAB+ nie zapadają wśród radiowych techników, a w innych miejscach... i to raczej tam trzeba by zadać to pytanie.
Posting comments after three months has been disabled.