Po trzydziestu latach tarnobrzeskiemu Radiu Leliwa wyrosła lokalna konkurencja w paśmie UKF. We wtorek, 28 lutego, w tamtejszym eterze pojawiło się Meloradio. Emisja prowadzona jest na częstotliwości 99,1 MHz z nowego obiektu na terenie miasta – budynku Starostwa Powiatowego przy ulicy 1 Maja. Moc ERP wynosi 50 W. Sygnał nadawany jest w oparciu o wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolenie czasowe. Dotychczas swoje nadajniki w Tarnobrzegu oprócz Leliwy miało Polskie Radio 24 – od lipca 2020 roku – oraz Radio Rzeszów i Radio Maryja – od października 2002 roku. W latach 2008-2012 w mieście działała też stacja w ramach projektu Twoje Radio AM.
Ogłoszenie z częstotliwością 99,1 MHz w Tarnobrzegu ukazało się w Monitorze Polskim 8 września 2021 roku. W szranki oprócz Meloradia stanęło Antyradio, Eska Tarnobrzeg, SuperNova Tarnobrzeg, VOX FM Tarnobrzeg, RMF MAXXX Tarnobrzeg i Rekord Tarnobrzeg. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uzasadniając swój wybór wskazywała m.in. na brak zadeklarowanej lokalności oraz niski udział słowa – 4% przy 13-23% wskazanych przez pozostałych uczestników postępowania. Taka decyzja ma na celu – zdaniem Rady – ochronę działającego w regionie od 1992 roku Radia Leliwa.
Comments
Tak sobie czytam tekst i trochę zabawne że aż 3 razy w tekscie pojawia się nazwa stacji na literę L. która nie ma nic wspólnego z Meloradiem ani z postępowaniem KRRiT. Poza tym że nadaje w Tarnobrzegu z lokalnego przemiennika, ale co to ma do rzeczy? Zabawna jest też ta "ochrona" tejże stacji, więc wybrano najmniej gadane radio, z samą muzyką. Śmieszne to jest, bo chyba jest wolny rynek ,a niewidzialna ręka wolnego rynku sama decyduje które medium jest słuchane, ktore nie i to słuchacze zdecydują co chcą słuchać a czego nie. Co tu jest niezrozumiałego? Nie bądźmy śmieszni że ludzie nie będą słuchać np Eski, Vox, Rekord i co tam jeszcze jest ,BO TO COŚ NIE NADAJE NA UKF w Tarnobrzegu i dzieki temu ocalimy to zacne radio na literę L. No to tak nie działa. To jest XXI wiek i ludzie słuchaja przez internet co chcą, gdzie chcą i kiedy chcą i nikogo nie obchodzi jakiś UKF, że coś szumi albo jest w mono albo w czystym stereo. Jest jakiś ułamek społeczeństwa który jeszcze tak uważa ale to jest mniejszość.
Dlaczego pozwolenie czasowe, a nie stałe? Czy moc ERP 50 W jest wystarczająca, by móc odebrać w Kraśniku? Czy planują w przyszłości zwiększenie mocy nadawania?
"Taka decyzja ma na celu – zdaniem Rady – ochronę działającego w regionie od 1992 roku Radia Leliwa" - to ja się w takim razie zapytam, dlaczego rada udzieliła decyzje koncesyjne i uchwały koncesyjne dla radia Włocławek po polsku, LPU FM i kieleckiej FAMY? Tam też są stacje lokalne do ochrony - we Włocławku są radia Hit i Kujawy, w Puławach jest Radio Impuls, a w Kielcach od całkiem niedawna jest oddział Radia Rekord.
W okolicach Annopola odbiera w mono, jak zwiększą moc być może będzie stereo.
We Włocławku Radio Kujawy jest bliskie z radiem Włocławek po polsku.Mozna powiedzieć Szefostwo barze dobrze się zna..
meloradio? Konkurencja? Przeciez to nie lokalna stacja???
Na mocnej antenie DIPOL 3 RZ B i selektywnym tunerze odbieram w Krośnie w lekko szumiącym MONO.
Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=4M-SkaLzOTQ&ab_channel=AdamosDX
Przecież ta stacja ma najniższe wyniki słuchalności w całym kraju, dlaczego Ktoś wydaje pozwolenia na takie buble.
@Mateusz Mrowiec - Tylko, że zasięg techniczny bardzo mały, a to przekłada się na słuchalność
Zaskoczonym uzasadnieniem decyzji przez KRRiT proponuję sprawdzić (można chyba nawet na Wikipedii), do kogo należy Radio Leliwa. Stanie się jasne, dlaczego Radzie tak bardzo zależało na utrzymaniu monopolu na lokalne newsy. :)
Nie narzekam jednak, bo z mojego punktu widzenia KRRiT, chcąc zrobić rzecz złą, niechcący zrobiła dobrą. :) Pierwszy raz od bardzo dawna przyznała częstotliwość innej sieci niż SuperNova, Plus czy Rekord.
Sprawdziłem, Bogusław Szwedo i w sumie nie wiem, kto to jest. Jest tylko napisane, że przez kilka miesięcy był prezesem TVP. Nie jest politykiem, w KRRiT też nie pracuje, więc w sumie nie wiem, czemu miałoby KRRiT na tym zależeć. Wyjaśnij, bo nie widzę związku.
Od kiedy zmieniły się władze w KRRiT (ze 2 lata temu), czyli PiS wyrzucił starych towarzyszy PRL-u, to przestało to mieć znaczenie. Ale przez 30 lat Tarnobrzeg miał zaklepane brak konkurencji w okolicy i było to miasto z najmniejszą liczbą stacji na UKF-ie. Idzie zmiana, niedługo też wystartuje Sandomierz. Ale zauważcie że mediach tarnobrzeskich informacja o pojawieniu się meloradia została kompletnie zbojkotowana, nikt o tym nie chce pisać, nikt nie udostepnia wpisu, normalnie jak w zaklętym kręgu, czyżby jakieś dziwne wpływy od wiadomo kogo? Mam prośbę do władz meloradia, zróbcie solidną kampanie informacyjną w Tarnobrzegu, bo widać wyraźnie że ktoś was tutaj bardzo nie lubi
Witam można tylko załamać ręce, bo zamiast zezwolić na nadawanie takiej rozgłośni jak Eska Tarnobrzeg to mamy teraz bez nadziejne Melo radio.
@Miłośnik Radia, Meloradio nie jest beznadziejne. Lecą na nim utwory z początku lat 00, a wtedy powstawały znacznie lepsze utwory, niż teraz. Tyle nostalgicznych wspomnień nie uświadczysz w innych stacjach radiowych. Liczę tylko na to, że w Kraśniku odbiorę bez problemu Meloradio Tarnobrzeg, natomiast w Tarnobrzegu możesz słuchać Eski z Kraśnika, Rzeszowa, a nawet z Lublina, Radomia i Kielc. Wystarczy dobra antena. Bardzo chciałbym, żeby KRRiT ogłosiła konkursy na kolejne częstotliwości w Kraśniku, by móc uruchomić Meloradio, Chillizet, Radio Kolor, RAM i inne tego typu ambitne stacje radiowe.
Jeden ogólnokrajowy multipleks dab+ pomieściłby 10 popularnych stacji i zapewnił konkurencję na rynku radiowym także daleko od dużych miast, gdzie dziś ona na ogół nie istnieje. Nie mogę zrozumieć dlaczego prywatne stacje tego nie przeprowadzą.
@Pixie, nie 10, tylko 12. Państwo musi ich do tego zmusić. Nie chce im się tego robić, bo musieliby wydać pieniądze, a Żydzi wolą je trzymać u siebie w domu, zamiast dzielić się z innymi.
UE nie zmusza do wprowadzania dab+ jak do dvbt
a nasi i tak w to wchodza
zresztą jak z innymi dziedzinami
a analog o tak mógł zostac
postawowe 1 2 i np polsat
a jak ktos chce wiecej kupuje dekoder
na sat powinno byc tak samo
UE nie zmusza do wprowadzania dab+ jak do dvbt
a nasi i tak w to wchodza
zresztą jak z innymi dziedzinami
a analog o tak mógł zostac
postawowe 1 2 i np polsat
a jak ktos chce wiecej kupuje dekoder
na sat powinno byc tak samo
@Łysa Kupa, w Tarnobrzegu można słuchać tylko Eski 98,1 (o 1mhz niżej od Meloradio) i nie trzeba specjalnego sprzętu do tego, jedynie jakakolwiek zewnętrzna antena.Nadajnik 50W to trochę mało aby bez problemu słuchać w Kraśniku, ale przynajmniej mono powinieneś odbierać. DAB+ nie ma większej przyszłości, podobnie jak FM. Internet jest przyszłościowy, nie potrzeba anten, zasięgu, nic nie ogranicza, tylko wystarczy pakiet internetowy. Meloradio gra bardzo dobrze, jest trochę podobne do radia Plus, muzyka w większości łagodna, czyli ma swój określony profil, nie każdy zechce słuchać cały dzień, ale w przeciwieństwie do stacji na literę L. z Tarnobrzega da się słuchać i nie jest irytująca w żadnym stopniu, jest normalna. Ma duze szanse odebrać słuchaczy, bardziej niż w Kielcach czy innych miastach gdzie osiągnęła 1%, właśnie z powodu swojego profilu muzycznego.
Witam ponownie szanowni państwo posłuchałem tego Melo radia w dzień i w nocy i napisze tak pajda straszna dali nam Tarnobrzeżanom ochłap i tyle.
W Ostrowcu (odległość 46 km) odbiór stereo z RDS i lekkim szumem. Antena 2 el. na balkonie 4 p. Ładnie grają.
Posting comments after three months has been disabled.