Niemal pół roku po uzyskaniu nowego pozwolenia radiowego Eska Iława zmieniła lokalizację. Od czwartku, 21 września 2023 roku, sygnał stacji nie jest już nadawany z wieży przy ulicy Ostródzkiej, a z komina tamtejszej elektrociepłowni. Dla systemu antenowego oznacza to zwiększenie wysokości bezwzględnej ze 141 metrów (111+30) do 221 metrów (106+115) – obie wysokości posadowenia za danymi z Geoportalu. Jednocześnie zmniejszona została moc ERP z 0,10 kW do 0,05 kW, jednak – jak informują nasi Czytelnicy – odbiór w regionie i tak się poprawił.
Radio Eska Iława nadaje od 29 grudnia 2004 roku. W eterze zastąpiło Radio Iława, sięgające swoimi korzeniami do grudnia 1991 roku. Komin iławskiej elektrociepłowni był już w przeszłości obiektem nadawczym. Przez kilka lat na przełomie XX i XXI wieku z systemu antenowego zainstalowanego na wysokości 99 metrów n.p.t. nadawało wówczas Radio Maryja. W 2002 roku stacja ta przeniosła się do Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Limży koło Kisielic.
Comments
Polska martwica mózgowa rynku radiowego to 0,05 kW lub 0,1 kW. Zasięg czyli jakość wewnątrz budynków dla zwykłych odbiorników kiepski dla pierdziawek poniżej 0,1 kW.
A Radio Plus Warszawie miało się przenieść z PIKN do Łaz w 2008r. no potem to zaniechano.
To jest takie przypomnienie historyczne.
Proponuję zacząć oddawać do użytku nadajniki FM z przedziału mocy 0,01-0,05 kW. Wtedy nagle pojawi się mnóstwo nowych częstotliwości do zagospodarowania.
100 watt na nadajnik radiowy to mało a tu zmniejszyli do 50 watt, dobrze że wyższa wysokość anten nadawczych jest wyższa i to ich ratuje jak informują słuchacze odbiór i tak się poprawił.
Nikt przy zdrowych zmysłach nie odda dobrej miejskiej lokalizacji. W Warszawie stało się to lata temu i jak to się skończyło? Doświetlenie: RMF 90,6 MHz, Jedynki 92,4 MHz, Trójka 99,1 MHz. I to jest właśnie patologia bo te ww. częstotliwości można było oddać dla nowych, miejskich nadawców.
Jeśli mowa o Eskach, to ta z Żywca ma chyba najgorszy zasięg z całej sieci. Nawet w Żywcu jej zasięg pozostawia wiele do życzenia. Tuż za przysłowiową miedzą, jest duże prawie 170 tys. Bielsko-Biała, potencjalny rynek słuchaczy i reklamodawcow i przez ponad 10 lat obecności w eterze brak rozszerzenia zasięgu i te miasto. Podejście nadawcy co najmniej niezrozumiałe.
Nie wszystko zależy od nadawcy. Pasmo radiowe z gumy też nie jest. Sama częstotliwość 97 MHz też jest fatalna. Bardzo ciężko dobrać coś sensownego przy granicy z Czechami.
Bosz patola to Linia Przysucha-Warszawa
92MHZ
P - PR1
W - PR24
102,9MHZ
P - RadioZET
103 MHZ Granicząca z 102,9
W - Radio Kolor
104,8MHZ
P - PR2
104,9 Granicząca
W - Oczywiście PR2
W stolicy nie wiadomo dlaczego leży odłogiem 87,50 MHz tylko dlatego, że ten ktoś założył odstęp między stacjami nie mniejszy niż 400 KHz. To jest właśnie patologia.
Mora głową muru nie przebijesz. Każdy kto był w Europie południowej i zachodniej wie ile jest dostępnych stacji radiowych na FM. Polska to zdeformowany kraj pod względem administracyjnym. Zaorali OIRT, a CCIR nie potrafią w pełni zagospodarować. Rzeczywistość radiowa zaczyna urzędasów przygniatać i zabierają się za moce poniżej 100 Watt. To droga na skraj przepaści patrząc na rozstaw już zajętych częstotliwości.
Moc 50W jest tymczasowo ze względu na konieczność przeprowadzenia koordynacji międzynarodowej. Jak zostanie wydana koncesja oraz pozwolenie, to poprzednia moc powróci.
Zamiast nadajnika ND powinni zrobić 500W D tyle,że wycieciami na Toruń,Elbląg i Gdańsk.Co tym myślicie?Alo min.250W ;-)
Jedynka na 92,40 FM i na 102,40 FM słabo odbierają, lepiej jest w DAB+ szkoda że taki nie doceniany.
Wspomniana Eska Beskidy z Żywca już w Szczyrku nie nadaje się do komfortowego słuchania. Sygnał beskidzkiej Eski przegrywa z Radiem Katowice z Raciborza.
Jak zwykle wszystkie komentarze dotyczą R. Eska Iława. Proponuję zamknąć możliwość komentowania pod artykułami.
Moce 0,05 kW powinny być używane dla stacji mocno lokalnych (metropolie-dzielnice lub małe miasteczka na prawach powiatu). W innynych przypadkach to totalna amatorszczyzna.
Wgl dla mnie zrobiłoby się tak. Ogólnopolskie stacje powinny nadawać z mocą 120kW na 1,2 góra 3 nadajniki na województwo, ew. Doświetlenie dla niektórych stolic województw. Reszta pasma na lokal typu Eska,VOX,diecezjalne stacje.
A tym czasem widzę na stronie zmiany ponownie, ale tym razem już oficjalne uruchomiono nadajniki na Varso Tower. Z Rondo 1 przeniosły się tam radio Supernowa (89,8) oraz Vox (104,4). Ciekawe jak teraz jest z zasięgiem i jakością sygnału? Z tego co widzę moce nadajników sa te same co wcześniej, ale wysokosc bezwglena anten nadawczych sporo wzroala.
A jak tam z SuperNova Bielsko-Biała? Na satelicie pojawił się taki feed, więc czy w Bielsko-Biała można słuchać SuperNova?
@Łysa Kupa
Nazwa feedu to jedno a nadawana jest Supernova Biała Podlaska
To Varso Tower jest z powrotem obiektem nadawczym? Mogła by z niego zkorzystać grupa MWE NETWORKS która planuje swój Multipleks lokalny także i z Warszawy.
To ciekawe, bo ani na stronie radiosupernova.pl, ani w wykazie FM nadal nie ma SuperNova Biała Podlaska.
Bo nadajnik może jeszcze nie działać ale ma być SuperNova Biała podlaska. Koncesję już mają.
Oczywiście miało być SuperNova Biała Podlaska. :) A 95,8 jest w poczekalni.
Dlaczego Krzysztof Sagan nie pisze nic o tym że SuperNowa i Vox FM oficjalnie przeniosły się z Rondo1 na Varso Tower? i anteny nadawcze mają teraz ponad 100 metrów wyżej !.
Ależ jest news o Varso. Wszelkie aktualizacje są przy wiadomości z lipca.
Z tego co tam pisze przy aktualizacji z lipca to jest emisja próbna SuperNowa i Vox FM
z Varso Tower wydana przez UKE od 24 sierpnia do 24 października tego roku a potem co dalej???.
@ Otarek Wczoraj byłem w Kosowie Lackim (ok. 90 km od PKiN) . Odbiór w radiu samochodowym, z ponadstandardową anteną ukf na dachu 67cm . VOX FM oceniam na 3+, SperNowa ocena 3. Radio Plus 96,5 MHz ocena 3 . Co ciekawe- Vox FM odbiera lepiej pomimo mniejszej mocy jednak wyżej zamontowanej anteny. Radio Plus, pomimo 10-krotnie większej mocy jednak znacznie niższej wysokości anteny- odbierało gorzej od VoxFM. W odległościach bliższych Warszawie- oczywiście radio Plus odbierało znacznie, znacznie lepiej. Wniosek - zwiększenie wysokości anteny nadawczej poprawie odbiór na dużych odległościach, większa moc ma znaczenie w mocnym, stabilnym odbiorze, szczególnie wewnątrz pomieszczeń.
W takim razie gdyby na szczycie Masztu-Iglicy Varso Tower zamontować anteny UHF nawet na mux lokalny o jakim myśli Michał Winnicki dla Warszawy o niedużej mocy od 3 do 5 kw to zasięg byłby większy jak masztu na wieżowcu WTT, być może nawet sporo?
Posting comments after three months has been disabled.