Wygaśnięcie pozwolenia radiowego sprawiło, że Politechnika Łódzka wyłączyła nadajnik Studenckiego Radia Żak. Od północy na częstotliwości 88,8 MHz słyszalny jest jedynie szum. Jak poinformował nadawca, program wciąż nadawany jest w internecie.
W piątek, 17 listopada br., wygasła dotychczasowa koncesja Radia Żak, a wraz z nią wydany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej dokument zezwalający na emisję w eterze. Nową koncesję Politechnika Łódzka otrzymała w czerwcu br., jednak w spisie publikowanym przez UKE do 27 października nie pojawiła się informacja o rezerwacji częstotliwości na kolejną dekadę. Uzyskanie pozwolenia radiowego jest kolejnym krokiem. Poprzednie wydane zostało pod koniec stycznia 2014 roku. Korzenie Radia Żak sięgają roku 1959. W eterze zadebiutowało 1 października 1996 roku.
Comments
Podwarszawski radzymiński pirat ponownie uaktywnił się na starej częstotliwości czyli 87,50 MHz. Odbiór na radiu samochodowym w większości miasta.
Koncesja powinna przebiegać płynnie,więc pytanie... co tyle czasu robi UKE ???
Panie Krzysztofie Odejdę od tematu nie mogę gdzie indziej napisać czy coś wiadomo czy radio chilill zet warszawa 101.5fm zmniejszyło moc nadajnika? Słabiej odbiera zawsze było Stereo rds teraz Stereo w lekkim szumie bez rds odbiór w lowiczu 77km od nadajnika antena zewnętrzna yagi 5 nie ruszana inne stację z Warszawy normalnie tylko chilli oslabione
Nadawca nie wydawał żadnego komunikatu. Pozostaje czekać na aktualizację danych publikowanych przez UKE.
Mam nadzieję, że wrócą, szkoda byłoby Żaka, to stacja która zdecydowanie wyróżnia się w łódzkim eterze. Mało słucham już UKF, w zasadzie tylko w samochodzie, ale nieraz Żak ratuje sytuację, np. jak nie mam ochoty słuchać o lekach na prostatę i suchość pochwy...
Akurat Radio Żak jest wyjątkowo słabą stacją radiową. Ich playlista jest beznadziejna. Nijak się ma do muzyki, którą słuchają studenci. Przecież współcześni studenci nie słuchają rocka, tylko rap, R&B, soul i EDM. Studencka stacja radiowa z muzyką rock to zaprzeczenie istoty studenckiej stacji radiowej.
W Polsce NIE MA ANI JEDNEJ DOBREJ STACJI RADIOWEJ grającej komercyjną muzykę. Wszystko jest bezwładną szafą grającą, nie ma stopniowania tempa muzycznego. Dobrze to tylko grają tabuny reklam oraz powtórki tych samych utworów nawet raz na godzinę. SZIT SZITEM SZIT POGANIA.
Tym, którzy rozpoczęli tu pisanie komentarzy o falach długich należałoby chyba przyznać jakąś specjalną nagrodę w dziedzinie czytania ze zrozumieniem... Rzeczone komentarze zostały usunięte i to samo spotka kolejne...
Przypominam też, że jeśli ktoś czegoś nie słucha... a nawet jeśli nie słuchają tego czegoś jego znajomi, to nie oznacza to, że NIKT tego czegoś nie słucha. Zalecam nie popadanie w pępkocentryzm...
@Borsuk Od razu pirat. Transmitery FM są legalne.
A tak w ogóle panie Krzysztof Sagan to czas nadal letni
Na to akurat nie mam wpływu...
@Łysa Kupa - to ciekawe, Żak ma playlistę? Nie ma tam innych gatunków niż rock? To może zapytam inaczej: słuchałeś tej stacji więcej niż dwa razy? :-)
Tak, ta stacja radiowa nie nadaje się do słuchania. Najlepsza stacja jest we Wrocławiu - RadioLUZ.
De gustibus non est disputandum - tyle w temacie.
@Mediapodkarpacia - Masz rację ! Tylko zobacz czy co do nie których to dociera ! Panie Krzysztofie trzeba koniecznie tutaj założyć zatwierdzanie postów ! Wtedy będzie porządek ...
Nie zgadzam się - o gustach warto dyskutować. Gust muzyczny to ważny temat do dyskusji. Warto rozmawiać na ten temat. Większość Polaków posiada zbyt małą wiedzę muzyczną, w rezultacie słuchają zbyt banalnej muzyki, którą często trudno nazwać muzyką. Przykładem jest disco polo - wśród ludzi, którzy znają się na muzyce, disco polo jest nie do przyjęcia. Pewne utwory są zbrodnią na kulturze muzycznej. Edukacja muzyczna jest potrzebna polskiemu społeczeństwu, by wyrobić u niego wysublimowany gust muzyczny i by docenili wartość jakościowej muzyki. I jakością samą w sobie są takie gatunki muzyczne, jak R&B, soul czy też różne nurty rapu, szczególnie z lat 90. i 00. I to jest muzyka jakościowa. W ustawie o radiofonii i telewizji powinien znaleźć się zapis o obowiązku zapewnienia różnorodności muzycznej wśród stacji radiowych dostępnych w całej Polsce. Taka różnorodność muzyczna powinna być zapewniona poprzez stworzenie tematycznych stacji radiowych o ogólnopolskim zasięgu. Takie stacje radiowe powinny uwzględniać twórczość wszystkich mniejszości narodowych i etnicznych, dzięki czemu czarnoskórzy artyści byliby słyszeni w polskim eterze. Powinny być stworzone stacje radiowe zapewniające dostęp do afrobeat i muzyki karaibskiej. Punkowa stacja radiowa także powinna powstać. I, oczywiście, stacja radiowa z elektroniczną muzyką taneczną, w ramach której można byłoby usłyszeć zarówno house, trance, jak i techno. Tylko dostęp do różnorodnych stacji radiowych jest w stanie zapewnić ogółowi polskiemu społeczeństwa wyrobienie własnych gustów muzycznych. Obecnie muzyka jest zbyt często dyktowana przez kilka największych stacji radiowych. Tak być nie może. Musi być zapewniony szeroki wybór stacji radiowych zapewniających dostęp do różnorodnej muzyki.
A czy ktoś z Was, pamięta co nadawało na 88.8 MHz przed ŻAK'iem? "Najbardziej wibrująca stacja w Łodzi...."
Jakie radio nadawało przed Żakiem chętnie się dowiem ?
@Bartek - Na 88,8 MHz wcześniej nic nie nadawało bo było pasmo OIRT. Żak rozpoczął nadawanie niedługo po tym jak umożliwiono nadawanie na pasmie CCIR . Nawet nie było zbyt dużo radioodbiorników z tym pasmem. A sam Żak istniał tylko w radiowęźle na terenie osiedla studenckiego ale za to od bardzo dawna. Olbrzymi koszt remontu sieci radiowęzłowej spowodował że dyrekcja uczelni Politechnika Łódzka zgodziła się na tańsze rozwiązanie czyli uruchomienie stacji w eterze.
Krrit dala zgodę na zmianę nazwy z Supernova na ESKA 2 .
Przepraszam Krzysztofie, nie na temat napisz ale nie musze się do tego Pana powyżej odnieść.
@ Łysa Kupa - Panie szanowny wszechwiedzą oparty.
Po pierwsze to nie miejsce na tego typu tematy.
Po drugie od X czasu mówi się że o gustach się nie dyskutuje, bo to zawsze sprowadza tylko do kłótni !.
To co ktoś słucha to jest jego indywidualna sprawa, lubi to słucha nie lubi nie słucha i to jest logiczne !
A tak prawdę mówiąc nikt tego nie zmieni, ani nikt nikomu tego nie nakaże !
Po trzecie jeśli to tak Pana męczy proponuje napisać do KRRiTV, może wysłuchają może coś zmienią,
Bez sensu jest tworzy taką polemikę, co powinno być a co nie powinno,
Tak jak w Piosence Pawła Kukiza "bo tu jest jak jest jak" I tak właśnie jest, i tak zostanie. Bo wątpię w to że to się zmieni.
Proszę zaoszczędzić takich wpisów, to jest naprawdę męczące i denerwujące, Dziękuję
@Pająk no tak zapomniałem o paśmie OIRT
Powyższe długie wpisy potwierdzają to w 100% jak zabetonowany jest aparat KRRiTV oraz społeczeństwo mentalnie. Utrzymuje się za miliony stacje, których słucha promil społeczeństwa. W obecnych czasach stacje niszowe powinny być dostępne tylko online. Tak starsi Panowie mamy 2023 rok i internet jest jak prąd. Kto go nie ma jest dziwakiem. Tylko błagam nue piszcie tych swoich wywodów. W zdrowym kraju nikt nie buduje autostrad dla kilku samochodów.
@Pająk - Było, było nie koniecznie było to radio, że tak powiem, oficjalne. Był to jakiś pirat, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć nazwy. Pamiętam tylko zapowiedź - dżingiel "Najbardziej wibrująca stacja w Łodzi...." i jak na pirata to mieli bardzo dobrą jakość. To były czasy... A pamiętacie Radio KIK, faktycznie na tzw. niskim UKFie ?
A nie przypadkiem Radio KIKS miałeś na myśli?
Jaka była częstotliwość na niskim UKF?
Radio KIKS nadawało w połowie lat 90-tych gdzieś tak przez dwa lata jeżeli nie dłużej. Częstotliwości KIKS-a to 73,71 MHz (OIRT) oraz 97,9 MHz. Było to radio komercyjne które założyli pracownicy i byli studenci Uniwersytetu Łódzkiego. Założyciele ci i udziałowcy to było coś około pięćdziesiąt - sześćdziesiąt osób. Siedziba i studio znajdowało się przy ul. Piotrkowskiej 77 w Klubie Studenckim "Siódemki" lub też pomieszczenia były gdzieś obok. Na dachu tego klubu była też zamontowana antena nadawcza nadająca w pionie niezbyt dużą mocą ale czasami nadawali też z jakiegoś wysokiego biurowca.
KIKS nie dał rady jako stacja komercyjna, jego program był dosyć ambitny. Było sporo wywiadów i reportaży. Radia ŻAK jeszcze wtedy nie było jak pamiętam.
@Bartek - Kojarzę że były na mieście nalepki porozklejane z jakimś radiem - piratem. Mogło to być Radio Luz, nie pamiętam częstotliwości. Miałem wtedy słabe radio z CCIR (wszędzie dominował jeszcze OIRT) tak że mogłem nie słyszeć. Pamiętam z tych nalepek mniej więcej takie hasło " To jest Radio Luz, tu jest luz i zabluźnić u nas można też".
Radio Luz nadawało od października 1995 roku do przełomu 1996/1997 na częstotliwości 96,6 MHz. Przygodę zakończyła interwencja PAR-u po tym, gdy na antenie padł numer telefonu i numer skrytki pocztowej. Nadajnik - przerobiony Radmor - był w kamienicy przy ulicy Jaracza. Stację robiło trzech kumpli z podstawówki - jeden był uczniem techników, drugi liceum, trzeci studentem pierwszego roku informatyki.
@Bartek @Mac91 dziękuje za piękne wspomnienia. Macie na myśli Radio Kontakt, które 96-98 (i przez chwilę później) działało na 88.8mhz i 97.3mhz :)
Jeśli tylko będę miał czas to jest szansa że kontskt wróci w ŻAKu.
Interwencja PAR-u? Tylko co to jest PAR? Nikt o takim czymś nie słyszał. Co to za skróty, których znaczenia nikt nie zna?
Nikt nie zna? Nie zgodzę się z tym. 30 sekund Googlowania i jest: https://uke.gov.pl/o-nas/historia/par-1991-2000/
@Pirat Zawsze mnie zastanawiało jak to było że najpierw radio Kontakt było na 88.8 a potem w tym samym miejscu pojawił się ŻAK.... Czy przypadkiem Radio Kontakt nie było takim "poczekadełkiem", supportem przed właściwym ŻAK'iem ? Bo jak na pirata to jakość była wręcz idealna....
Pozdrawiam @Pirata od pirata z 94FM :)
Twoja wiedza mnie poraża.
@Pirat a masz może więcej informacji na temat Radia Kontakt? Odbierałem go w Tomaszowie przez jakiś czas na 88,8, a w jinglach było jeszcze 67,6 jeśli dobrze pamiętam. To radio nadawało z Łodzi?
@Bartek projekt "kontaktu" nie miał wtedy związku z ŻAKiem jako takim. Kolejność była troszkę zabawna. Kontakt przestał nadawać, to w jego miejsce wskoczył nieoficjalnie żak (z tego co wiem), potem doszło do legalizacji.
@Uniquetm tak, kontakt grał z Łodzi.
@Pirat miałbym parę pytań na temat Kontaktu, napisz do mnie na bkservicetom@gmail.com. To dla mnie ważne
Posting comments after three months has been disabled.