Jeszcze dziesięć dni zostało do rozpoczęcia kolejnego etapu przełączania prowadzonych w Polsce emisji DVB-T na DVB-T2/HEVC, Według zapowiedzi Telewizji Polskiej i spółki Emitel, w przypadku należącego do publicznego nadawcy MUX-3 odbędzie się to w dwóch częściach. Najpierw – w nocy z 14 na 15 grudnia – zmiana wprowadzona zostanie w zachodniej części Polski i dotyczyć będzie lokalizacji, z których nadawane są programy TVP 3 Bydgoszcz, TVP 3 Gdańsk, TVP 3 Gorzów Wielkopolski, TVP 3 Katowice, TVP 3 Łódź, TVP 3 Opole, TVP 3 Poznań, TVP 3 Szczecin i TVP 3 Wrocław. Cztery dni później – w nocy z 18 na 19 grudnia – przyjdzie kolej na TVP 3 Białystok, TVP 3 Kielce, TVP 3 Kraków, TVP 3 Lublin, TVP 3 Olsztyn, TVP 3 Olsztyn / Elbląg, TVP 3 Rzeszów i TVP 3 Warszawa. Nowy standard emisji od niektórych może wymagać zmiany posiadanego odbiornika lub przystawki. Dotyczy to osób, które dziś znajdują się w zasięgu i nie odbierają programów nadawanych w MUX-1, MUX-2 i MUX-6.
Jednocześnie ze zmianą standardu nadawania zmieni się zawartość multipleksów. W okresie przejściowym od 15 grudnia do 12 stycznia programy TVP 1, TVP 2 i TVP Info będą równolegle nadawane w MUX-3 i w MUX-6, a od 19 grudnia do 12 stycznia TVP ABC i TVP Kultura znajdą się dodatkowo w MUX-3. Przypuszczać można zatem, że docelowo – po 12 stycznia 2024 roku – składy multipleksów będą następujące: w MUX-3 znajdą się TVP 1, TVP 2, TVP 3, TVP Info, TVP Sport i TVP Historia oraz TVP ABC i TVP Kultura, a w MUX-6 TVP Dokument, TVP Nauka, TVP Rozrywka, TVP Kobieta. Alfa TVP, TVP Polonia i Belsat, a zwolnione przez TVP Kultura i TVP ABC miejsca mogą zająć nowe programy, wśród których może być dostępny już wcześniej naziemnie anglojęzyczny TVP World. Ponadto programy regionalne i TVP Historia mają być dostępne w rozdzielczości HD.
Wraz ze zmianą standardu nadawania uporządkowany zostanie status TVP 3 Olsztyn / Elbląg. Dotychczas lokalna wersja TVP 3 Olsztyn nadawana jest na bazie zezwolenia na emisję eksperymentalną. Od 19 grudnia będzie ona dostępna jako emisja stała na zwolnionym przez Iławę kanale 29. Jednocześnie dostęp do elbląskiego programu TVP zyskają również mieszkańcy Fromborka i okolic. MUX-3 z gdańską wersją TVP 3 od 15 grudnia nadawany będzie w Iławie w sieci SFN m.in. z Chwaszczynem na kanale 22. Tego samego dnia poznańska wersja MUX-3 w Koninie przejdzie z kanału 27 na 31. Ostatnie dwie z zapowiadanych zmian częstotliwości dotyczą MUX-3 zawierającego TVP 3 Warszawa. 19 grudnia w Rykach i Radomiu zmieniony zostanie kanał z 40 na 27.
--
[15.12.2023] Po zmianach w MUX-6 TVP 1 zastąpiło TVP Polonia, TVP 2 Alfa TVP a TVP INFO pojawiło się w miejscu Biełsat TV.
[16.12.2023] Jak zauważył nasz Czytelnik, przy okazji zmiany standardu w województwie kujawsko-pomorskim uruchomiono doświetlenie bydgoskiej wersji MUX-3 z RTCN Płock *Rachocin*. Emisja – według pozwolenia radiowego – prowadzona jest z mocą ERP 2,5 kW w kierunku zachodnim.
[19.12.2023] Zgodnie z zapowiedzią do MUX-3 dodane zostały programy TVP Kultura i TVP ABC.
Comments
No ciekawe będzie te TVP Elbląg :)
Ale najlepsza regionalna TVP była w latach 90- tych i tu macie troszeczkę.
https://www.youtube.com/watch?v=63SKiomN0nc
Szczególnie czekam na programy regionalne TVP3 i TVP Historia w wersji HD.
tvp3 z Elbląga w Gdańsku odbieram na kanale 48 o 23k mogę zapomnieć tylko jest jak tropo to odbieram
Nie ma takiego województwa, jak elbląskie, zatem TVP3 Elbląg powinno nie istnieć. Chyba, że wracamy do 49 województw, jak to było dawniej i bedzie wtedy więcej oddziałów TVP3.
Ja rozumiem, że mrozy i traktorem na pole teraz się nie jeździ... ale fanatycznym rolnikom zwracam uwagę, że nie jest to portal o zagadnieniach związanych z rolnictwem. Proponuję znaleźć sobie inne miejsce w sieci.
Niektóre serwisy internetowe (których z litości nie wymienię) podają, że w okresie przejściowym będzie odbywać się równoległa emisja kanałów TVP w standardzie DVB-T i DVB-T2 - żeby odbiorcy nie stracili nagle dostępu do telewizji w okresie świąteczno-noworocznym. Nie ma to jak zrozumienie tematu o którym się pisze.
ja bym chciał aby w tvp Kraków nadawany był blok RTVG , telewizji kablowej z Gorlic
dami radom nadaje swój kanał w sieci
Toya Łódź też
a ci nawet na str nie zamieszczą tylko vod
albo odrębny blok , tvp Nowy sącz(na TVP Gorlice nie ma co liczyc a nawet osobną audycje jak to jest z Kroniką Myślenicką)
jak dzielą np PR Kraków na sądecki tarnowski i krakowski
ja przed szkołą ogladałem kreskówki na tvp3
to były czasy
a dlaczego nie podział na 49 osrodków według poszczególnych regionów
albo przynajmniej audycje poswiecone danemu bylemu województwu
zamiast zdominowanych informacji ze stolicy województwa mogli by mówic co w regionie
przykład tvp kraków ma duzą czesc informacji o Krakowie mogli by miec osobną kronike
jak w stolicy Telewizyjny Kurier Warszawski
a później telewizyjny Kurier mazowiecki
mamy muxy co za problem
i np przy granicy powiatu nadajnik z sąsideniego wojewudz
np tak ma tarnrów tvp kraków i tvp rzeszów
ps w Tarnowskim odbierałem czasami TVL lublin
wspomnienia bezcenne
trzeba zachowywac takie nagrania
Do kolegi @Ntv
w latach 90-tych było też tak, że np. na WOT 51 miałeś TKW, a w tym samym czasie na TVP2 gdzie było okienko regionalne było puszczane Telewizyjny Kurier Województw.
Ramówka lat 90-tych w regionalnych ośrodkach TVP była znacznie ciekawsza niż obecnie.
Na OIRT w Warszawie w latach 90-tych (pierwsz połowa) na częstotliwości 65,75 MHz była fonia TVP1 lub TVP2. Potem częstotliwość przejęła Jedynka polskiego radia.
Sorki za wrzutkę ale skoro ktoś wspomniał o dolnym UKF, to pamiętam jak tuż przed lub tuż po 2000 roku Vari nadawał "ptaszki" na częstotliwości 66,6 MHz. Na Bródnie w miarę dobrze było je słychać :) Pozdro dla starej gwardii.
Woli ścisłości.
Fonia TVP1 w Warszawie była na 65,76 MHz, bo nadajnik miał offset 8P.
Jedynka szła z kolei w stereo z tych samych anten, ale już na 65,75 MHz.
Cztery ściany po cztery anteny całofalowe w miejscu obecnego zegara.
Fonia TVP2 była na 221,75 MHz, nadajnik był bez offsetu.
Potem na krótko przed wyłączeniem R2, TVP1 zamieniła się miejscami z TVP2.
Na dolnym Ukf, na zwykłym odbiorniku radiowym, odbierałem fonię Telewizji Lublin 3 ( Telewizory odbierały sygnał na kanale drugim).... Odbiorniki telewizyjne analogowe, nierzadko lampowe, monochromatyczne, bez pilota.
Wyjaśnienie.
Kanał R2 według standardu OiRT znajdował się w przedziale częstotliwości od 58 MHz do 66 MHz.
Fonia kanału R2 według standardu OiRT była na częstotliwości 65,75 MHz i była nadawana w modulacji częstotliwości, czyli modulacji FM, dlatego odbiorniki radiofoniczne odbierały fonię telewizyjnego kanału R2 na częstotliwości 65,75 MHz.
Zarówno w Lublinie, jak i w Warszawie, jak i w Krakowie były używane nadajniki telewizyjne pracujące na kanale R2 (w przedziale częstotliwości od 58 MHz do 66 MHz).
W Krakowie i Lublinie sygnał na kanale R2 był emitowany w polaryzacji pionowej, natomiast w Warszawie sygnał na kanale R2 był nadawany w polaryzacji pionowej.
ERRATA
Powinno być:
W Krakowie i Lublinie sygnał na kanale R2 był emitowany w polaryzacji pionowej, natomiast w Warszawie sygnał na kanale R2 był nadawany w polaryzacji poziomej.
@Misiek pamiętam te anteny nadawcze TVP z PKIN w miejscu obecnego zegara cztery ściany pocztery anteny całofalowe takie długie, zasięg z nich był aż za Rawę Mazowiecką w stronę południa na antenach trzy elemetowych VHF-1 i to bez wzmacniaczy antenowych i symetryzatorów zasięg około 100 km w promieniu od PKIN i pamiętam ten las anten na dachach bloków i domów wokół tego PKIN skierowane na niego od zachodu na wschód, od wschodu na zachód od południa na północ od północy na południe ile to lat było!.
@Misiek pamiętam te anteny nadawcze TVP z PKIN w miejscu obecnego zegara cztery ściany po cztery anteny całofalowe takie długie, zasięg z nich był aż za Rawę Mazowiecką w stronę południa na antenach trzy elemetowych VHF-1 i to bez wzmacniaczy antenowych i symetryzatorów zasięg około 100 km w promieniu od PKIN i pamiętam ten las anten na dachach bloków i domów wokół tego PKIN skierowane na niego od zachodu na wschód, od wschodu na zachód od południa na północ od północy na południe ile to lat temu było!.
Ptaszki były nadawane na 71,0 MHz z nadajnika w piwnicy podłączonego do dipola OIRT AZART na dachu.
a ciotka Eliza wpadła do studni... I też nie ma to związku z kwestią zmian w MUX-3.
Jest na forum RP dział historyczny! Sio tam!
To tak jak przejście Secam na PAL.
Ciekawe jakie były historię z tym przejściem które było kiedyś?
TAKIE:
https://forum.radiopolska.pl/index.php?s=500150aa97c5d84a8a78140b33d77c80&showforum=25
@Jerzy wtedy w 1993-1994 Posiadacze starych telewizorów kolorowych mieli dwa wyjścia 1 kupić nowy telewizor z dekoderem Pal 2 zabrać stary telewizor Sekam do ZURT i wmontować płytkę PAL.
Pal był gorszy od Secamu, bo w Secamie były fajne, żywe kolory z bardzo soczystą czerwienią, a w Palu takie wyblakłe i mdłe, z dużym niedoborem czerwonego własnie. Tata miał taką gazetkę Audio Video z wydrukowanym obrazem kontrolnym na okładce z tyłu i za Chiny Ludowe nie dało się poprawnie ustawić koloru purpurowego, bo albo był fioletowy, albo jak już purpurowy pojawił się jakimś cudem to psuła się biel. W Secamie nigdy jakoś nie było z tym większych problemów. Dziś niby jest taki postęp technologiczny a na ŻADNYM telewizorze nie da się tego dobrze wyregulować, (hm... nie próbowałem o-leda) ponieważ utrudnia to zbyt zimne podświetlenie matrycy. Nawet technicy w Telegazecie Polsatu na wszelki wypadek opisali ten kolor niezgodnie z prawdą jako fioletowy, żeby się nikt nie czepiał.
Ale jak patrzę na materiały archiwalne z czasów Secam, to kolory są wyblakłe, natomiast na tych z czasów PAL są soczyste. A co do podświetlenia matrycy, temperaturę kolorów można regulować. Żaden telewizor nie ma zimnych barw na stałe. W ustawieniach łatwo można je zmienić na ciepłe.
Wiktor jest modulator VHF-UHF Secam DK Stereo podłącza się do konwertera z HDMI na Scart przez Chincze
do dekodera Canal+ 4K.
No jak ktoś ma stary w dobrym stanie telewizor Panasonic kineskopowy no już miał przystosowanie na Secam i Pal z 1991r.
Dziś jest 15 grudnia 2023r tak więc TVP powinno już nadawać w DVB-T2 HEVC na mux3 w zachodniej I centralnej Polsce nic Administrator o tym nie pisze?.
Specyficzny mux rano była ciemność po włączeniu tv. Ale po skanowaniu jest ok
Warszawie w MUX-6 został usunięty kanał TVP Polonia HD i wstawiono 3 kanały, to są dublowane TVP1, TVP2, TVP Info oczywiście w HD które są z MUX-3.
Jutro 19.12 znowu będą cyrki w zachodniej Polsce bo przy okazji wschodu kraju na Mux3 trafi TVP Kultura i TVP ABC tym razem jednak powinno obyć się bez skanowania bo te kanałom tylko Mix się zmieni oby ..
W Warszawie wyłączono MUX-3 w standardzie DVB-T MPEG-4 z PKIN o godz. 0:09.04.
Już jest nowy standard MUX-3 DVB-T2 HEVC są kanały TVP 1, TVP 2, TVP 3 Warszawa, TVP Info, TVP ABC, TVP Kultura,
TVP Historia i TVP Sport. Plus kanały internetowe TVP GO, TVP ABC 2, TVP Kultura 2, TVP Historia 2, TVP Word.
Aktualnie w MUX-6 są dublowane kanały z MUX-3 TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVP ABC, TVP Kultura.
Pięć dubli razem no dekle. Naprawdę robią tyle dubli dla kilku osób które nie przeskanują bo im się nie chce
No dobra, a jak tam Wydarzenia 24? Czy już są na MUX 1? I jak tam z Polsat News Polityka? Kiedy start?
Jakie LCNy mają duble TVP ABC i TVP Kultura?
Te same co w MUX-6
Ok to dlatego wpadły u mnie w tv na koniec listy Dzięki za info.
16:50:43 Ponowna retransmisja TVP1 na TVP Info
https://photos.app.goo.gl/d8U7eksf8r2hAg396
Dlaczego niema TVP Info i TVP 3 Warszawa tylko TVP 1 i TVP 2?
Ciekawe kiedy to wszystko wróci do normy.. Dalej brak tvp3 Lublin i info.
Nadajnik Zamość/Tarnawatka jak zwykle na szarym końcu z DAB+ masakra tylko miasta mają open fm oraz lokalne MUXy? Co to Zamość to nie miasto?
Druga sprawa Zamość/Tarnawatka zmieniono moc MUX6 z 50kW na 25kW i już są kwadraty 15km od nadajnika..
Zaś MUX8 ma 40kW i nie da się złapać sygnału taki rodzaj anteny zamontowali zamiast dać Tesle..
Okolice Braniewa nadajnik Zawierz cisza na 29kanale,czy ktoś z Elbląga odbiera janal 29?
Posting comments after three months has been disabled.