Po kilku miesiącach przerwy w Grójcu i okolicach ponownie można słuchać Radia Maryja na częstotliwości 99,8 MHz. Emisja została przerwana w związku z prowadzonym od lipca ub.r. remontem dachu kościoła Św. Mikołaja. To z tej świątyni od ponad ćwierćwiecza nadawany był sygnał toruńskiej rozgłośni. Emisja odbywa się z RDS.
W listopadzie ub.r. nadawca Radia Maryja uzyskał czasowe pozwolenie radiowe na emisję programu z budynku przy ulicy Mogielnickiej, z którego swój sygnał nadaje Radio VOX FM Radom. Oba obiekty dzieli dystans kilkuset metrów, także na podstawie pobieżnych pomiarów sygnału w trasie trudno jednoznacznie wskazać aktualną lokalizację. Wydaje się jednak, że aktualny zasięg zgodny jest z mapą zasięgu obliczoną dla emisji z kościoła Św. Mikołaja. Za tą opcją przemawiać może również fakt, dwa tygodnie temu na stronie parafii pojawiła się informacja o zakończeniu głównego etapu prac i odbiorze przez Mazowieckiego Konserwatora Zabytków. Jak można przeczytać w komunikacie, podczas robót wymieniono ok. 80% elementów konstrukcji więźby, wykonano pełne deskowanie i pokryto blachą miedzianą powierzchnię licząca ok. 1000 m2 wraz z rynnami i obróbkami. W kolejnym etapie zaplanowano remont sygnaturki, do której przymocowana jest antena nadawcza.
Comments
Marnowana częstotliwość. W Grójcu bez problemu odbierają Kielce, Warszawa, Radom, Ryki.
i z pewnością jeszcze Radio Maryja nadawane z Warszawy w technologii DAB+
RM marnuje w całym kraju masę cennych częstotliwości, jestem pewien, że jakaś połowa z ich 130 nadajników zapewniłaby wystarczająco dobre pokrycie, ale cóż...
@Kalina: każdy z wymienionych nadajników według symulacji ma w mieście poziom spadający poniżej 50 dB. Obowiązujące normy wskazują, że to za mało dla odbioru stereofonicznego. Najgorzej wypada tu Radom, najlepiej Święty Krzyż, tym niemniej ukształtowanie terenu w mieście jest jakie jest, a nadawca ogólnopolski ma mieć zapewniony odbiór na poziomie innych programów ogólnopolskich. 30 kW Zetki czy 120 kW z Warszawy zapewniają poziom powyżej 60 dB. To jednak zdecydowanie więcej niż przy 5 kW Maryi z niższego obiektu.
To przykre, że Radio Maryja mając najwięcej nadajników FM w kraju, ma takie duże problemy z dotarciem emisją stereofoniczną HiFi. Dla robienia społeczeństwu "wody z mózgu", HiFi kanał lewy, kanał prawy jest zapewne niezbędne.
Chyba tylko po to, że to co wpadnie lewym uchem, nie wypadło prawym tylko pozostało w środku.
Jeśli mnie pamięć nie myli na temat równego traktowania nadawców ogólnopolskich wypowiedział się jeszcze w latach dziewięćdziesiątych sąd. Chodzi o to, żeby każdy miał równe prawo do robienia społeczeństwu "wody z mózgu". Dyskryminacja na tym polu nie jest dopuszczalna.
Być może, lecz jednym to wychodzi lepiej a drugim gorzej. Można zatem domniemywać, że jest to kwestia technik socjotechnicznych związanych z poziomem sygnału w miejscu odbioru. Stąd zatem Radio Maryja ma tylko 129 nadajników, gdzie pozostali ogólnokrajowi nadawcy, nawet ci publiczni mają aż po 60-70 nadajników i pokrycie kraju w granicach 80-90% a nawet mniej. Radio Maryja ma blisko 100%. Czy zatem nie jest to dyskryminacja pozostałej reszty?
Nawet PR1 z ze śp. Konstantynowa na fali długiej nie miało 100% pokrycia sygnałem pow. kraju. Były dziury.
R/Maryja na 99,80 MHz już od ponad 2 tygodni w eterze a w Radiopolska dopiero dziś wzmianka o tym.
Misiek: Pamiętam ten proces koncesyjny czyli R Maryja, Zet i RMF. Od początku podkreślano, że koncesja RM jest ogólnopolska i zawiera nadajniki głównie małej mocy. Policzyłam to specjalnie dla Ciebie, na 129 stacji RM tylko 39 nadaje z mocą 10kW i większą. Dla porównania np. Zetka. Ma takich stacji 42 na 60 nadajników.
@Misiek: A jaka była metodologia Twojego badania? Wg KRRiT (Sprawozdanie za rok 2020):
GRUPA RMF RMF FM
59 stacji
Pokrycie ludnościowe: 36 691 tys. osób 94,86 %*
Pokrycie powierzchniowe: 292 369 km2 93,50 %*
GRUPA EUROZET Radio ZET
60 stacji
Pokrycie ludnościowe: 35 201 tys. osób 91,01 %*
Pokrycie powierzchniowe: 278 363 km2 89,02 %*
Radio MARYJA - ogólnokrajowy program społeczno-religijny
127 stacji
Pokrycie ludnościowe: 32 566 tys. osób 84,2 %*
Pokrycie powierzchniowe: 239 867 km2 76,7 %*
*Pokrycie ludnościowe i powierzchniowe określone w sposób przybliżony.
Główny Urząd Statystyczny. STAN i STRUKTURA LUDNOŚCI, Ludność, 2017.
Stan ludności określony na dzień 31.12.2017 r. 38 413 tys. osób.
@Maro: A napisałeś nam o tym? W ogóle ktokolwiek o tym informował? Nie jesteśmy wszędzie w jednym momencie, żeby osobiście wychwycić wszystkie takie zmiany. Gdy Użytkownicy poinformowali nas o starcie multipleksu PR w Łomży, napisaliśmy o tym jeszcze przed oficjalną informacją Emitela, która pewnie dotrze do nas jutro.
A może na Falach Długich nadawać Radio Maryja, bo co tyle tych stacji nadawczych jakie to są duże koszta, ta kto był wy jeden nadajnik na 198 kHz.
Last November the broadcaster of Radio Maryja obtained a temporary radio permit to broadcast the program from the building at Mogielnicka Street, from which Radio VOX FM Radom broadcasts its signal.
<a href="https://telkomuniversity.ac.id/direktori/">Telkom University</a>
Ciekawe jak daleko z Polskich stacji Radiowych lecą sygnały poza granicami Polski tereny przygraniczne Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Białorusi, Litwy i Rosji - obwód Kaliningradzki czy Królewiecki, bo sygnały Radiowe i NTC z tych Państw są odbierane na terenach przygranicznych w Polsce, niektóre Czeskie stacje radiowe odebrałem w Częstochowie na parkingu przy Jasnej Górze a od Częstochowy do granic z Czechami jest spora odległość, no i zdarzają się progagacjie że stacje Radiowe I Telewizyjne jeszcze z czasów analogowych odbierało się z zagranicy w centrum Polski że wschodu Litwa, Białoruś, Ukraina z południa z Czech I z zachodu z Niemiec ale to zdarzło się żadko, chodzi mi o odbiór ten zwykły bez propagacji?.
Skoro autor przed upływem 24h stwierdził, że nie przekaże informacji potwierdzających przedstawione przez niego rewelacje jego komentarze zostały usunięte. Każdy kolejny powielający fejki spotka ten sam los.
Drogi Użytkowniku. W serwisie poświęconym radiodyfuzji napisałeś, że Radio Maryja ma nadajnik na co drugim kościele. Na prośbę o wypisanie tych lokalizacji napisałeś, że mam sobie znaleźć sam. I teraz jeszcze piszesz, że się czegoś boję usuwając Twój fejk. Bądźmy poważni... Dopóki nie przedstawisz owej listy oszczędź proszę czas swój i mój...
Panie Krzysztofie a kiedy w końcu będzie przywrócone archiwum wykazu stacji tv i fm? Ewentualnie czy można jeszcze gdzieś to znaleźć że starego serwisu?
Lada moment ruszają testy dla wybranych. Trwają jeszcze prace wykończeniowe, uzupełnianie pewnych funkcjonalności, które gdzieś umknęły w toku oprogramowania. A myślę co by przed oficjalnym startem zrobić taką wprowadzającą zabawę dla Czytelników. Spróbuję z nią ruszyć na dniach.
Archiwum Wykazu Stacji TV I FM lubiłem to oglądać i czytać.
Skoro w Częstochowie udało się archiwalną częstotliwośc dać do ogłoszenia to może uda się z innymi np.101,2 w Bydgoszczy gdzie kiedyś było Radio Plus.(obecnie 102,6)
@Wiktor - stacje z Suchej Góry odbierałem nawet na Węgrzech w Nyiregyhazie w samochodzie. Czeskie stacje da się nawet odbierać w okolicach Krosna na Podkarpaciu. Na Dipolu 3 RZ B, a na górkach nawet na zwykłym teleskopie.
@Qklon dziękuję Ci to znaczy że fale UKF z Suchej Góry docierają w porzeg Słowacji aż na Węgry .
Mój Brat mówił że odbierał Polskie stacje UKF koło Drezna piszcze więcej!
Posting comments after three months has been disabled.