W Nowym Roku spółka Emitel kontynuuje poszerzanie zasięgu multipleksu DAB+ Polskiego Radia. To efekt rozpisanego w marcu ub.r. przetargu, w którym nadawca nie wymagał uruchomienia wszystkich planowanych lokalizacji w jednym terminie, a dopuścił rozłożenie tego procesu w czasie do końca września 2024 roku. W piątek, 5 stycznia br., zgodnie z zapowiedziami operatora, uruchomiona została emisja w Rykach. Lubelska wersja multipleksu nadawana jest na kanale 11B z mocą ERP 15,4 kW. Dzięki temu uzupełniony został zasięg na trasie S17 łączącej Warszawę z Lublinem.
Wedle zapowiedzi już za pięć dni – 10 stycznia – ruszy emisja w Sieciechowie koło Kutna (wersja łódzka, kanał 5C, moc ERP 4,3 kW), a 15 stycznia nadajniki w Jagodniku koło Elbląga (wersja olsztyńska, kanał 11B, moc ERP 2,78 kW) i w Łomży (wersja białostocka, kanał 5C, moc ERP 4,1 kW). Przed końcem miesiąca MUX PR ma się również pojawić w Kamieńsku koło Radomska (wersja łódzka, kanał 5C, moc ERP 18,8 kW) i Głobikowej koło Dębicy (wersja rzeszowska, kanał 11A, moc ERP 5,0 kW). Pozostałe emisje – dla Choczewa i Rybnika – ruszą w późniejszym terminie.
--
[18.01.2024] Jak informuje przedstawiciel Emitela, w środę 17 stycznia, uruchomione zostały emisje w Sieciechowie koło Kutna i w Jagodniku koło Elbląga. Pierwszy ruszył przed 15, drugi o 17. Oznacza to, że podane wyżej terminy uległy przesunięciu.
[21.01.2024] Jak informują nasi Czytelnicy, w czwartek, 19 stycznia, uruchomiona została emisja w Łomży.
[30.01.2024] Jak informuje Emitel, ostatnią uruchomioną w styczniu lokalizacją jest Kamieńsk. Termin uruchomienia Głobikowej przesunięty został na koniec lutego. W planach jest jeszcze start emisji w Choczewie koło Żelazna i w Rybniku oraz zwiększenie mocy ERP w Białymstoku do 5 kW.
Comments
Czy to są już moce docelowe i nadajniki (te które są w poczekalni na stronie) ostateczne ? Czy jeszcze później będą zmieniane ich moce i dodawane jeszcze inne stacje ? Jeśli tak to jakie i jakie ich moce będą docelowe ?
A co z Włocławkiem? Kiedy rusza? Coś słychać?
A co z Rawą Mazowiecką? Kiedy ruszą? Coś słychać?.
Widać że Polskie Radio ostatnio aktywnie uruchamia nadajniki w związku z tym wiadomo coś kiedy Radio Łódź uruchomi planowane. nadajniki w Kutnie, Łowiczu i Piotrkowie Trybunalskim oraz Radio Koszalin w miejscowości Łobez.
@Wiktor
A ile razy można pisać, że nie jest planowana? Bo nie jest. Nie ma jej w wykazach jako emisja planowana do uruchomienia.
Ostatnie zdanie: "Pozostałe emisje – dla Choczewa i Rybnika – ruszą w późniejszym terminie" należałoby jeszcze uzupełnić o Słupsk. Bo też jeszcze nie ruszył, a jest w planach.
I jeszcze jedno - w wykazie aktywne DAB+ nadal brakuje Dęblin *Ryki*. W jakiej nadają polaryzacji?
A Ciechanów kiedy ?
MUX nadawany w technologii DAB+ nadawany z Ciechanowa w kanale 6A jest już nadawany w polaryzacji V
Słupsk działa już ponad miesiąc - od 1 grudnia 2023 roku.
A w wykazie aktywne DAB+ przy Słupsku nadal jest uwaga plan grudzień 2023-czerwiec 2024
Przydałoby się doświetlenie z Trzeciewca, bo kto specjalnie będzie ustawiał antenę na Solec, by to "cudo" odebrać?
Dobrze że ruszy również Kamieńsk koło Radomska i to z taką dużą mocą. Widać że ktoś poważnie wziął pod uwagę podróżujących po A1. W tej okolicy odbiór na FM jest słabszy i często przełączałem się na Radio Strefa które w tym rejonie ma bardzo dobry zasięg. W przypadku dabu na pewno ta "próżnia" będzie mocno zapewniona. Podobna sytuacja jest w rejonie Nowych Marz. Niektórzy się śmieją że to taka 'pierdziawka" i Kisielice wystarczą. Otóż nie ta przysłowiowa "pierdziawka" zapewnia odbiór dokładnie w tym rejonie gdzie Kisielice słabną a odbiór z Trójmiejskich przekaźników nie jest dość dobry.
@Łysa Kupa: No i wszystko się zgadza, ruszył zgodnie z planem w podanym okresie. Od 1 grudnia nie widnieje w poczekalni ani nie ma statusu UR.
Nie lepiej zainwestować w nadawanie internetowe w stream, tylko wy musieli puścić darmowy internet GSM no do 2kb/s.
Taki kiedyś był na analogowej linii telefonicznej.
MUX-8 takie rozwiązanie umożliwia że telewizja w stream.
EWTN, Legia TV, EmiRadio, CDA Premium.
Mogła wy być antenka WIFI w dekoderze i odbierać darmowy internet GSM 2kb/s.
To niema takiej możliwości odbioru, bo niema takiego sygnału GSM, no jest sygnał GSM lecz płatny do 900 mb/s ,,5G"
@Jerzy XDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Internet 2kb/s?
Może trochę zejść na ziemię? Nie wszędzie jest internet i NIGDY nie będzie wszędzie, a jeszcze sporo czasu upłynie aby np możliwe było odtwarzanie streamu radia wygodnie podczas jazdy w samochodzie. Aby działało to tak, żeby nikomu krzywdy na drodze nie zrobić, w czasie kierowania pojazdem gdy bawisz się ikonkami w odbiorniku ;)
W Niemczech zasięg LTE masz przy autostradach, a dalej to już w Polsce jest lepiej. Więc tam słuchają FM i kto już może to DAB+ właśnie.
@Bydgoszcz - w całym mieście nie powinno być problemów z odbiorem na przyzwoitym odbiorniku przenośnym.
Według wpisu, emisja z Ryków ruszyła 2 dni temu, a ja mam wrażenie, że poprawa w odbiorze nastąpiła dopiero dziś. Jeszcze wczoraj w godzinach popołudniowych Polskie Radio Lublin mi przerywało, natomiast dziś jest zauważalna poprawa odbioru. W obecnej chwili ilość błędów nie przekracza 30, a 2 dni temu przekraczała 50, a 50 to magiczna liczba, od której w DAB+ zaczyna przerywać i przy której swobodny odbiór nie jest możliwy. To jak to jest, że przedwczoraj i wczoraj, mimo uruchomienia emisji z Ryków, zasięg do mnie nie docierał i nadal odbierałem problematyczną emisję z Piask, natomiast od dziś mogę słuchać Polskiego Radia Lublin w DAB+ przez całą dobę, tak jak dotychczas Polskie Radio Kielce i Polskie Radio Rzeszów? Mało tego, dotychczas było tak, że najmniej błędów było na Polskim Radiu Kielce, drugie miejsce zajmowało Polskie Radio Rzeszów, a Polskie Radio Lublin było na szarym końcu, natomiast obecnie jakość sygnału Polskiego Radia Lublin jest zbliżona do tej, jaką oferuje Polskie Radio Rzeszów dzięki uruchomionej emisji z Tarnobrzega (zanim uruchomili Tarnobrzeg, Polskie Radio Rzeszów mogłem słuchać tylko w FM)?
W latach 30-tych technologia dab będzie wygaszana jako stara i przede wszystkim prądożerna.
@Szatan Z 7 Klasy
Chodziło mi o 200 kb/s prędkości internetowej.
Bo taka była prędkość początkowo w TP na linii analogowej.
Niektórzy mają to do dziś jak niema światłowodu, czy za słaby sygnał GSM.
Jeszcze internet LTE nadawany naziemnie na kanale 64 lecz zakodowany płatny.
Ryk nie Ryków.
@Pisze się Tychów nie Tych.
@Fan Fm W latach 30-tych technologia FM będzie wygaszana jako stara i przede wszystkim prądożerna.
@Danielk - na przenośnym może i owszem, przy oknie, jak ktoś ma warunki to i złapie. Gorzej z osobami, które mają sprzęt bardziej stacjonarny, jest zakaz wywieszania anten zewnętrznych, antena zbiorcza jest skierowana na Trzeciewiec (pół H) i praktycznie nie zbiera sygnału z Solca (pol V), a wokół jest pełno zabudowań. :-) Osobiście ratuję się anteną teleskopową, ale na niej max 35-40% sygnału (przeważnie między 20-30%) - nie zrywa, ale kiepsko to wygląda.
Gdzie niby jest zakaz wywieszania anten zewnętrznych?
@Łysq Kupa, głównie w nowym budownictwie (ale i w starym też się zdarza), skoro na osiedlu znajduje się antena zbiorcza, to należy z niej korzystać. Wywieszenie anteny wymaga zgody wspólnoty/spółdzielni, a czasami nawet projektanta budynku. Główny argument? Antena szpeci budynek, ale i nie tylko.
Dobrze że Każdy na Wsiach i w Miastach z domami jednorodzinnymi mogą montować anteny zewnętrzne na ścianach czy dachach beż ograniczeń nawet po kilka tak jak Ja anteny UHF+VHF + UKF + Sat Hot Bird 13E I ASTRA 19,2E. Ale widzę też i w Blokach pomimo że są Kablówki Ludzie też montują na balkonach i ścianach anteny naziemne I satelitarne!.
@Bydgoszcz, ja ignorowałbym taki zakaz, bo to martwy przepis. I można dowieść, że jest niezgodny z Konstytucją. W Polsce mamy zagwarantowany wolny dostęp do informacji, co oznacza, że jeżeli ktoś chce zamontować anteny satelitarne na różne pozycje i antenę do telewizji naziemnej i radia DAB+, to może to zrobić i nikt nie ma prawa mu tego zabronić. Także nie bój się, kup antenę i ją zamontuj. Ja bym tak zrobił. Nie pytałbym się nikogo o zgodę.
ale pod warunkiem, że nie uszkodzi części wspólnej - czyli elewacji, balkonu itd. (Balkon jest częścią wspólną w rozumieniu przepisów!)
Przykręcanie anteny do ściany za oknem albo wiercenie dziur w balkonie narusza już część wspólną i wymaga uzgodnienia z właścicielem budynku (spółdzielnią, wspólnotą...)
Jeśli jesteś w stanie przymocować antenę tak aby nie zostawić trwałych śladów - wtedy oczywiście nie ma problemu.
Posting comments after three months has been disabled.