RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Nie awaria, jak początkowo przypuszczali słuchacze, a rezygnacja jest przyczyną zniknięcia Radia Konin FM z poznańskiego multipleksu spółki DABCOM. Według ustaleń portalu Wirtualne Media, nadawca wystąpił do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o wykreślenie emisji DAB+ z koncesji. Powodem mają być dodatkowe koszty. Pierwsze wzmianki o ciszy po wybraniu z listy Konin FM pojawiły się na naszym forum w kwietniu br. Stacji nadal można słuchać analogowo w Koninie i okolicach na częstotliwości 104,1 MHz oraz w eksperymentalnym multipleksie DAB+ spółki BCAST w Warszawie.

Analogiczna sytuacja z pustym strumieniem występuje z leszczyńskim Radiem Elka. Przypomnijmy, że wcześniej DABCOM usunął z listy nadawanych programów Radio Bezpieczna Podróż. Aktualnie w Poznaniu na kanale 5C nadawane są Radio Eska Rock, Wasze Radio FM, Radio Profeto, Disco Radio, Mega Radio, Radio Nuta i WP Radio.


Comments

Adam M *.dynamic.gprs.plus.pl 28-09-2024 14:33

Dziś dostałem SMS o treści: Hej, tu 92.9! Obiecalismy, wiec teraz to my dajemy znak, ze ptaki szykuja sie do odlotu... Radio 92.9 wystartuje jutro, 9/29 o 9:29. Do uslyszenia na 92.9 FM :)..

Pająk *.148.42.13 28-09-2024 17:09

Podobna sytuacja jest z Radiem Imperium które krótko nadawało w łódzkim eksperymentalnym MUX PSN. Stacja zniknęła już jakoś miesiąc temu z tego mux-a i na początku też wyglądało to na awarię.

Irekr *.24.121.71.ipv4.supernova.orange.pl 28-09-2024 21:28

Fakt że małe lokalne stacje opuszczają MUX-y DAB-u nie jest zaskoczeniem. O ile uwarunkowanie kosztami emisji jest zrozumiałe, to uzasadnianie rosnącymi kosztami ZAIKS- jest lekkim nieporozumieniem.

Jeżeli dana stacja radiowa ma wystawioną koncesję dla nadawania na określonym obszarze, to stawka ZAIKS - i koszt koncesji! - jest liczony "od głowy". Inaczej mówiąc, gdyby zasięg DAB pokrywał się z zasięgiem FM i nie powodował wzrostu potencjalnych słuchaczy, to opłata koncesyjna za dodatkową emisję nie powinna być naliczana, jak i nie ma podstaw do zmiany opłat ZAIKS, gdyż ilość odbiorców się ne zmienia. Zmienia się TYLKO technologia przekazu. Pomijam fakt sposoby naliczania opłat koncesyjnych, gdyż ten system dla małych nadawców jest zabójczy. W końcu czy odbiorca słucha po FM czy po DAB-e nie ma znaczenia, jest to "głowa do naliczania" a jednocześnie FM i DAB-u się słuchać nie da. Co innego gdy program jest nadawany na innym obszarze i nadawca liczy na dochody z reklam z tych obszarów, wówczas ilość "głów" się zmienia i opłaty - zgodnie zasadami.

Pomijam fakt, że opłaty ZAIKS są naliczane od wszystkich "głów na terenie koncesji" i w żaden sposób nie uwzględnia rzeczywistej wielkości audytorium nawet w cyklu dobowym. I to jest jeden z podstawowych punktów spornych ze stacjami internetowymi, które posiadają liczniki słuchaczy. Bo niby dlaczego nadawca ma płacić np za 10000 osób przez cała dobę, gdy rzeczywista ilość słuchaczy nie przekracza np 500 a czasami spada do 100 i poniżej. Gdyby dziś policzyć stawki ZAIKS to nagle by się okazało, że według ich statystyk mamy w Polsce kilkaset milionów słuchaczy. Dodajmy tutaj także opłaty ZAIKS za publiczne odtwarzanie.

Jestem zdania, że obecny system opłat koncesyjnych i opłat za Prawa Autorskie jest chory i wymaga pilnych zmian. Obecny stan będzie powodował tylko przyspieszoną degradacje rynku, umocnienie się "dużych" nadawców na polu przekazu naziemnego co i tak wcześniej czy później spowoduje upadek tego sektora. Czy tego chcemy, czy nie, przekaz radiowy będzie emigrował do internetu. Musi jednak być pozostawiony kanał komunikacji tradycyjnej, chociażby na sytuacje powodziowe jak to miało ostatnio miejsce na Dolnym Śląsku.
Lokalne multipleksy DAB nie zdadzą egzaminu, gdyż wymagają infrastruktury nie do utrzymania w warunkach jakie obecnie występują. Dotyczy to tak infrastruktury energetycznej, telekomunikacyjnej, nadawczej i brak odbiorników w typowym sprzęcie posiadanym przez ludność.


Jednym słowem: --- Król jest nagi---

Wiktor *.itvmedia.pl 29-09-2024 09:10

@Irekr to im większy zasięg ma stacja radiowa to większe opłaty dla zaiksu, to lepiej się nie przyznawać że odbiera i słucha się stacje oficjalnie poza zasięgiem jak u Mmie, zrugiej strony to lepiej dla reklamodawców jak jest większy zasięg stacji radiowej i więcej Słuchaczy co usłyszą tą reklamę i większy zysk dla stacji, to zdrugiej strony większe opłaty dla zaiksu za muzykę, jedno przeczy drugiemu jak zarobisz więcej! to więcej zapłacisz!.

Rotkiw *.dynamic.gprs.plus.pl 29-09-2024 09:51

Co raz mniej społeczeństwa słucha radia w konwencjonalny sposób, więc po co te dywagacje. AM, FM, Dab+, to stare przebrzmiałe technologie. Czas na offout.

Łysa Kupa *.uw.edu.pl 29-09-2024 12:24

Czas na 5G Broadcasting.

Tt *.113.introlan.pl 29-09-2024 15:18

@Rotkiw, @Łysa Kupa, to wszystko prawda, ale trzeba pamiętać, że w przypadku jakiejś klęski, jak obecna powódź, Internet pada pierwszy. Dlatego ważne jest zachowanie emisji UKF FM, bo ta jest najbardziej odporna na takie zdarzenia, choćby z powodu możliwości emisji z dużej odległości.

Jan *.dynamic.chello.pl 29-09-2024 17:43

Do tego też trzeba doliczył opłaty koncesyjne a jak to w Polsce bywa są duże i się dziwić że stacje znikają

Jan *.dynamic.chello.pl 29-09-2024 17:43

Do tego też trzeba doliczył opłaty koncesyjne a jak to w Polsce bywa są duże i się dziwić że stacje znikają

Irekr *.24.121.71.ipv4.supernova.orange.pl 29-09-2024 19:33

Z tą radiofonią "powodziową" to bym poszedł nieco dalej.
Jestem zdania, że na terenie całego Kraju jedna lub kilka lokalnych stacji radiowych działających na określonych obszarach powinna mieć właściwe umowy/udziały z samorządami terenowymi i władzami powiatu/miasta/gminy. Te umowy powinny zawierać powinności na wypadek zaistnienia klęski żywiołowej.
Konieczne będą odpowiednie zapisy w ustawie o radiofonii i Telewizji, określające zasady funkcjonowania takich stacji w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych. Nie są to rewolucyjne zmiany. Wiele państw ma takie zapisy i jest się na kim wzorować.
Na taka działalność środki dla samorządów/władz lokalnych powinny być zapewnione z budżetu państwa. Wystarczy tylko precyzyjnie określić warunki działania. I nie jest to trudne tak technicznie jak i organizacyjnie.
Polskie Radio w ramach swoich powinności statutowych powinno zapewnić funkcjonowanie lokalnych stacji ŚREDNIOFALOWYCH (utrzymywanych z budżetu Państwa na cele obronne) przy odpowiednim zlinkowaniu z lokalnymi nadajnikami/stacjami FM/DAB.

Rotkiw *.dynamic.gprs.plus.pl 29-09-2024 20:46

Była stacja,Żórawina. Solec tam nie dociera. Za to pięknie brzdąka tam gdzie jest najmniej potrzebny. Sprawdzone.

Robert Baden Power *.43.65.229.ipv4.supernova.orange.pl 02-10-2024 18:29

A ja bym cały dab wyłączył.

Łysa Kupa *.uw.edu.pl 04-10-2024 14:03

A ja bym uruchomił multipleksy DAB+ ogólnokrajowe, regionalne i lokalne, i obowiązkowo umieścił tam wszystkie stacje radiowe z pasma FM i uruchomił masę nowych stacji radiowych.

Wiktor *.itvmedia.pl 05-10-2024 20:12

@Łysa Kupa dobry pomysł i jeszcze żeby sygnał Dab+ leciał że wszystkich nadajników co leci emisja UKF, i duża dostępność Odbiorników Dab+ i tunerów Dab+ do starszych Wież Stereo i Amplitunerów z kolumnami, tak aby na starych dużych i mocnych sprzętach posłuchać stacji radio]wych w formacie cyfrowym Dab+ I porównać do Analogowego UKF, oczywiście na starych dużych i mocnych sprzętów audio z dużymi i mocnymi kolumnami!.

Fandab+ *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12-10-2024 08:21

Witam Państwa. Naprawdę czytając niektóre wypowiedzi nie mogę pojąć tego hejtu na system DAB+!? GDY około lat 2011-2012, startowała w Polsce naziemna telewizja DVBT, i praktycznie z dnia na dzień w eterze zamiast 4,maksymalnie, 5 (w dużych miastach) stacji analogowych TV, pojawiło się 10-15 cyfrowych, często zupełnie nowych stacja, to jakoś nikt nie narzekał.!? Nie było komentarzy,...typu,a po co to, po co nadawać naziemnie cyfrowo, przecież jest TV satelitarna, cyfrowa(wtedy jeszcze bardzo przecież popularna..) Internet i stałe łączą, też już jakieś były. Nawet na tzw.prowincji, wiem, bo miałem.! Nadawcy też nie mieli problemu z tym, ze teraz taka duża konkurencja będzie, tyle nowych programów, reklamodawcy się podzielą..itp.! Sprzęt trzeba wymienić, i to po obu stronach, nadawcy i odbiorcy... A teraz w przypadku radia to same kłopotu tylko wszyscy widzą. I operatorzy, i nadawcy, i odbiorcy...? Naprawdę, o co tu chodzi, co jest tu innego., czego nie rozumiem...? Pozdrawiam.

.

Wiktor *.itvmedia.pl 13-10-2024 06:53

W Polsce naziemnie analogowo w Dużych Miastach nadawało 7 Kanałów TV, w latach 1997-2000 nadawało 8 Kanałów TV tym ósmym był Canal + który nadawał analogowo naziemnie w latach koniec 1994 do 2000 roku potem zrezygnował bo utwożyli Własną Platwormę Satelitarną Cyfrową, oprócz tych 7 stacji TVP 1, TVP 2, TVP 3 Regionalna, Polsat, TVN, TV4, TV Puls nadawanych analogowo nadawały gdzie niegdzie lokalne Ntl-Radomsko, TeDe, TVT, TV Bryza, TV Gryf, a jeszcze wcześniej w latach 1993-1994 Nadawała Sieć Polonia1 w 13 dużych miastach Polski i Top Canal w Warszawie I Sky Orunia w Gdańsku Sky Orunia chyba do 1996 roku nawet dostali koncesję, bo Polonia1 I Top Canal nie dostały zostały siłowo zamknięte.

Fandab+ *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13-10-2024 10:11

#Wiktor. Witam serdecznie. Dzięki za info. To odbiorcy z tych terenów mieli wtedy dobrze.. Ja mieszkając 50 km od Poznania, miałem analogowo , z naziemnej TV, na antenie tzw. siatkowej że wzmacniaczem, tylko programy TVP1, TVP2, TV REGIONALNE POZNAŃ (,,chociaż to juz jakość zależną od pory dnia i pogody), Polsat. I czasem przy dobrych ,,wiatrach" Canal +. I to było wszystko...

Wiktor *.itvmedia.pl 13-10-2024 10:52

Ja mieszkam 75 km od Centrum Warszawy i odbierałem te wymienione 7 Kanałów TV najlepiej odbierały TVP 1, TVP 2, TVP 3 I Polsat potem gorzej TVN polem TV Puls najgorzej TV4 przed 2000 rokiem Canal + też słabo śnieżył, wszystkie nadawane z PKiN w 2008 po przeprowadzce z PKiN do RTCN Raszyn-Łazy 56 km ode Mnie, odbiór natychmiast się poprawił w szystkie odbierały czysto w latach 1993-1994 odbierałem NTW-POLONIA1 z Warszawy i TELE 24-Polonia1 z Łodzi I od czasu do czasu Top Canal w czasie propagacji ale ten miał słaby nadajnik 1KW i nadawany z dużo niższego budynku od PKiN wieżowca Politechniki Rivera w Warszawie.

Wiktor *.dynamic.gprs.plus.pl 13-10-2024 13:00

Jak byłem w Północnych Włoszech w 2000 roku w miejscowości Gotolengo, między Wenecją a Mediolanem, tam w pokoju hotelowych odbierało się w telewizorze prawie 30 Kanałów TV analogowo w tym jeden Lokalny Kościelny i jeden Francuski France2 to robiło wrażenie podług 8 Kanałów z Canal + w Warszawie, a Canal + kodowany i tylko 3 godziny okienka niekodowanego.

Fandab+ *.centertel.pl 14-10-2024 10:03

#Wiltor. To właśnie obrazuje nasze zapóźnienie technologiczne. Przecież wracając do tematu DAB+, to system ten powinien juz od dobrej dekady, być w normalny użyciu komercyjnym, a nie ciągle jeszcze tylko jakieś debaty, dywagacje, testy.., a ostatnio to jest i tego jakby coraz mniej. Przecież to na świecie jest już sprawdzona i licencjonowane technologia, ci tu jeszcze kombinować, wdrażać i koniec.! A u nas Wielki Problem wyłonienie operatora ogólnokrajowego Muxu. Czy coś się w ogóle dzieje w tym temacie. ? Kolejny stracony rok się zbliża..!?

Wiktor *.dynamic.gprs.plus.pl 14-10-2024 13:52

W Europie Zachodniej przyjął się Cyfrowy Dab+ na VHF, a w Ameryce przyjęło się Cyfrowe HD-Radio na tych samych Falach UKF 87,5-108 MHz. A to to są dwie różne technologie nadawania i odbierania.

Łysa Kupa *.uw.edu.pl 14-10-2024 21:31

No i co, że różne? Dopiero odkryłeś Amerykę? Zawsze tak było, że USA miało swój system, a Europa swój.

Wiktor *.itvmedia.pl 15-10-2024 05:35

Tylko który lepszy?.

Fandab+ *.centertel.pl 15-10-2024 13:52

W USA jest jeszcze takie coś jak SKY RADIO, to przeznaczone szczególnie do samochodów radio odbierając, oczywiście też cyfrowy sygnał, ale bezpośrednio z satelity. Dodam, że wymaga to opłacania stałego abonamentu, bo transmisje są kodowane.

Wiktor *.dynamic.gprs.plus.pl 16-10-2024 07:36

Te SKY RADIO z Satelity kiedyś otym czytałem jest tam mnóstwo Stacji Radiowych jak opisywał ten Pan jadąc samochodem, jakość dźwięku jest płaska ani Basu ani Sopranu-wysokich tonów tylko tony średnie nie pomagała korekta na max tony niskie i wysokie, potem przełączył na płytę CD a tu kolosalna różnica Odbiornik samochodowy zaczął normalnie grać, oprócz tonów średnich pojawił się głęboki Bas i ostre wysokie tony z płyty CD, to z jaką jakością nadaje te SKY RADIO z Satelity!?.

Rotkiw *.dynamic.gprs.plus.pl 16-10-2024 11:01

@ Wiktor, z taką jakością jak PR z Dab+ i FM. I jeszcze dochodzą do tego sybilanty. Tam jest język angielski, więc ich nie słychać.

Wiktor *.dynamic.gprs.plus.pl 16-10-2024 12:34

Mi sybilanty nie przeszkadzają lubię ich słuchać z Radia czy Telewizji przez kolumny głośnikowe, kiedyś lubiłem z kaset audio i video, płyt CD na kasetach chromowych i metalowych dobrze to było słychać, no i na video VHS 6 głowicowym hi-fi stereo, język Polski jest dźwięczniejszy i ostry podług języka Angielskiego ten jest bardziej mdły i bez tego R nie wiem czy Brytyjczycy, Amerykanie Anglojęzyczni czy Australijczycy z Nową Zelandią potrafią mówić R np, Czarna Ryba, Czerwony Rak.

Łysa Kupa *.uw.edu.pl 17-10-2024 19:31

Nie Sky Radio, bo to jest holenderska stacja radiowa, tylko SiriusXM. Tak to się nazywa.

Fandab+ *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03-11-2024 17:07

Witam. Tak, mój błąd, obecnie nazywa się to SiriusXM. Przepraszam za zamieszanie. Tak czy siak u nas niedostępne, często nowoczesne samochody importowane prywstnie z USA, mają to na pokładzie.


Posting comments after three months has been disabled.