Jak informują nasi Czytelnicy, sierpień przyniósł nie tylko wyłączenie cyfrowego sygnału Radia Parada w eksperymentalnym multipleksie PSN Infrastruktura w Łodzi, ale też w warszawskim MUX-ie DABCAST. W efekcie Parada w eterze dostępna jest teraz jedynie analogowo – na częstotliwości 96,0 MHz z Łodzi i na 97,8 MHz z Opoczna.
Łódzkie Radio Parada było obecne w stolicy od stycznia 2023 roku. Cyfrowy przekaz dla Łodzi pojawił się dwa miesiące wcześniej. Przez pewien czas – od sierpnia 2022 roku – stacja ta była nadawana również w opolskim multipleksie DAB+ spółki PSN Infrastruktura. Aktualnie warszawski MUX spółki BCAST liczy osiem programów. Są to Radio Maryja, Radio Niepokalanów, Radio Jasna Góra, POPradio z Pruszkowa, Radio 7 z Mławy, KONIN.FM, Muzyczne Radio z Jeleniej Góry i Radio Bezpieczna Podróż.
Comments
Do Pana Krzysztofa Sagana
Radio Parada już od sierpnia nie była dostępna w Warszawie. Zniknęła bez uprzedzenia.
Radio Parada z Łodzi fajna Stacja mogła by być obecna dalej tym Multipleksie mogli by dołożyć jeszcze Radio Sochaczew, obie Stacje grają sporo Disco Polo, a tak w Warszawie i ninnych dużych miastach Polski mogły być Multipleksy odtworzeniowe, czyli wszystkie Stacje FM 87,5-108 MHz co nadają w Warszawie i całej Aglomeracji skopiować do Dab + i następnie inne Internetowe które by chętnie weszły w Cyfrowy eter Dab + wtedy Dab + w Warszawie byłby jak Dab + w Berlinie czy Paryżu, chyba dobrze piszę lepiej mieć 100 Stacji w Dab + niż ponad 15 razem muxem PR, a są miejsca w Kraju co sygnał Dab+ nie dociera tylko UKF i tylko parę Stacji na krzyż, to jest dopiero wybór wypasiony!.
Dziękuję za aktualuzację. W sierpniu nie było mnie w zasięgu, a sygnał od Czytelnika otrzymałem na początku września (kiedy też sam stwierdziłem brak).
@ Wiktor disco polo to SYF !!!!!!!!!. Chyba już wystarczy katarynek co to grają.
Nie produkuj się, i tak usuną.
Wygląda na to, że my, Polacy, jeszcze nie osiągnęliśmy pełnej dojrzałości cyfrowej.
Najlepiej byłoby przestawić FM na stary standard OIRT, a DVB-T2 na analogowy.
Wtedy byłoby dobrze, nie byłoby narzekania ani lamentowania.
Trudno jest zrozumieć to nasze polskie narzekanie, które staje się jakby chorobą.
I przez to ciągłe narzekanie, coraz więcej ludzi również zaczyna narzekać, że to jest złe, a tamto nie jest lepsze albo nawet jeszcze gorsze. To naprawdę staje się nie do zniesienia!
Mam również wiele zastrzeżeń do DAB, ale nie zamierzam pisać o tym na wszystkich możliwych forach internetowych bo to nic nie da. Czy naprawdę jest trudno zrozumieć, że to są tylko testy?
Zanim to wszystko nabierze tempa i zacznie funkcjonować jak należy, mogą minąć kolejne miesiące, a może nawet lata - kto wie.
Jeśli niektórym z was naprawdę przeszkadza DAB, to dlaczego w ogóle go słuchacie i narzekacie?
Inaczej mówiąc, wielu z tych, którzy narzekają na DAB, faktycznie go słucha, lecz ciągle znajdują jakieś wady !
Prosta odpowiedź: nie słucham, nie wiem i dziękuję. To wszystko w tej kwestii.
Ludzie, proszę, ogarnijcie się! To naprawdę męczy, co się tu czyta!
Coraz słabszy ten nasz dab+. Ostatnie 6 lat słuchałem codziennie radia przez dab+. A od dwóch miesięcy nawet tam nie zaglądam. FM ma lepszą ofertę. I tam zostaje. Z tym dab+ to tak samo jak z samochodami elektrycznymi. Czyli wielki nie wypał. UE chce mam coś znowu narzucić.
UE nie narzuca obowiązku przejścia na DAB+. Jest to proces w pełni dobrowolny i nieobowiązkowy. Równie dobrze, mogą działać równolegle FM i DAB+. Nikt nie zabroni, a korzyści będą wymierne. Pytanie brzmi natomiast, dlaczego UKE tak bardzo boi się rozstrzygnąć konkurs na ogólnokrajowego operatora multipleksów MUX R1 i MUX R2. Jedynym hamującym jest właśnie UKE. Polskie Radio udostępnia multipleksy DAB+ w całej Polsce, sygnał z nich często jest silniejszy i stabilniejszy, niż na FM, natomiast UKE wstrzymuje cyfryzację prywatnych stacji radiowych nie wiadomo z jakiego powodu. I właśnie dlatego warto napierać na UKE, by wreszcie rozstrzygnął ten konkurs, to DAB+ będzie mógł ruszyć na bogato.
Łysa Kupa UKE nie boi się wydać decyzji tylko nie ma w tym interesu. Widocznie za przywilej namaszczenia bycia operatorem ogólnopolskich muxow radia cyfrowego nikt nie chce "pod stołem dać koperty". Popatrz i przeanalizuj co działo sie z wydaniem decyzji rezerwacyjnej dla mux 8. W tym przypadku ciekawe dlaczego Polsat wiedział że decyzja rezerwacyjna będzie pozytywna rok przed jej wydaniem? UKE w sposób jawny działa na szkodę Państwa, a co za tym idzie na szkodę podatników. Ale kiedyś przyjdzie czas że odpowiedzialni za takie rzeczy będą pociągnięcie do odpowiedzialności...
Sprostowanie, we wcześniejszym wpisie wkradł się błąd - chodzi oczywiście o mux 4.
W Łodzi jest kiepski odbiór z tego PSN Infrastruktury. Jadąc autem ,bedąc 10-15 km od nadajnika,zrywa co parę chwil. Co innego MUX Polskiego Radia, nadawany z tego samego nadajnika (komin EC na Widzewie) . Chyba słaby ten nadajnik PSN.
Parada wróciła do Warszawy. Jest przynajmniej od piątku w DAB+.
Zniknęło jednak Radio Profeto. Jeśli się mylę, to mnie poprawcie.
Posting comments after three months has been disabled.