Charakterystyczna lubińska wieża ciśnień po niemal piętnastu latach przerwy ponownie stała się obiektem nadawczym. I ponownie korzysta z niej głogowskie Radio Elka. To skutek remontu komina EC-2 w pobliskich Polkowicach, skąd do września ub.r. nadawany był sygnał tej stacji na częstotliwości 98,3 MHz. Przeniesienie emisji do Jakubowa pod Głogowem sprawiło, że poziom sygnału w Lubinie znacznie osłabł. W efekcie nadawca – za zgodą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji – zdecydował się na powielenie wspomnianej częstotliwości. Jak donosi nasz Czytelnik, oba sygnały nie są idealnie zsynchronizowane i daje się odczuć pewną różnicę czasową. Odległość pomiędzy obiektami w Jakubowie i Lubinie wynosi niecałe 30 kilometrów.
Wieża ciśnień w Lubinie jako obiekt nadawczy przez głogowską Elkę wykorzystywana była w latach 2007-2010. Wówczas również emitowano z niej sygnał na powielonej częstotliwości – wtedy była to jednak głogowska częstotliwość 89,6 MHz. W tamtym okresie także występowało przesunięcie czasowe pomiędzy obiema emisjami z oddalonych od siebie o około 30 kilometrów obiektów.
Comments
Z Elką na 98,3 zawsze był kłopot. Trudno powiedzieć czy działały dwa kodery stereo niezsynchronizowane czy wynikało to z innego problemu ale efekt był taki jakby kanał R i L naprzemiennie zamieniały się z różną częstotliwością. Nikt od lat nic z tym nie zrobił. Fatalne podejście techniczne.
Czy coś wiadomo o powrocie Radia Hobby 89,4 FM w Legionowie?
Sytuacja jest dosyć prosta. Tam zapewne jest nadajnik z zintegrowanym koderem, i PC z procesorem emisyjnym generującym pełnego mpxa. Mpx z PC jest na wyjściu karty muzycznej na kanałach L i R. Jest identyczny na obu kanałach czyli mono. Oba te kanały ktoś wpuścił na wejścia L i R kodera nadajnika. Zatem koder nadajnika nie będzie generował wstęg różnicy L-R.
Efekt jest taki, że są dwa piloty, które są ze sobą niesfazowane, natomiast wstęgi L-R są pojedyncze, bo generowane tylko przez procesor w komputerze. Jeżeli różnica w fazie pilotów dojdzie do 90 st. to kanały się odwrócą, a jak do 180 st. to piloty się zniosą i będzie mono. Każdy nadajnik ma wejście mpx przeważnie BNC. Trzeba wyciągnąć sygnał mpx najczęściej z kanału lewego i podać na wejście mpx nadajnika. Przełączyć nadajnik na wejście mpx i wyłączyć w nim koder, ustawić poziomy wyjściowy i wejściowy. I ok.
Nie lubię hejtować, więc grzecznie jednakże aczkolwiek wspomnę, że Elka jak chodzi o technikalia to stan umysłu; część zamiejscowych nadajników pędzonych sygnałem w AACPlus/He-aac v1, na ucho 80, 88 kbps. Marki sprzętu przez grzeczność nie podam :-) W Jarocinie bodaj natrafiłem na mono i podwójny processing (tak o +3dBr może ktoś słyszał), Rzecz trwała dobre 3 miesiące, jeśli nie nadal. Któraś Elka w Internecie nie dość, że po tunerze to z niezgodnym próbkowaniem i stereo latającym w rytm muzyki, no sporo tego by się zebrało.
Mam szacunek, bo jako człowiek z pogranicza Dolnego Śląska i wielkopolski zdaję sobie sprawę, że Elka to było nie było w okolicy marka. Po prostu przykro się tego słucha.