Początek budowy ośrodka w Jemiołowie przypada na jesień 1960 roku. Montaż masztu rozpoczął się w roku 1962. Jak relacjonuje Stanisław Miszczak w książce „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, w marcu mierzył on 35 metrów, w maju 100 metrów, a w lipcu – 200 metrów. Docelową wysokość – 292 metry – osiągnął pod koniec sierpnia. Wykonawcą masztu był Mostostal Zabrze, a generalnym wykonawcą obiektu Gorzowskie Przedsiębiorstwo Budowlane. Całkowity koszt przedsięwzięcia to około 57 milionów złotych, z czego 22 miliony pochodziły ze zbiórek przeprowadzonych przez komitet budowy ośrodka. Równolegle – od czerwca 1962 roku – trwały prace przy budowie mierzącej 77 metrów betonowej wieży, na której znaleźć się miały urządzenia linii radiowych. W tym przypadku wykonawcą było Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowy Pieców Przemysłowych. Oddanie do eksploatacji Stacji Linii Radiowych w Jemiołowie, będącej ogniwem na trasie z Berlina do Warszawy przez Frankfurt nad Odrą, Poznań i Łódź, nastąpiło dopiero na wiosnę 1964 roku.
Aby nie opóźniać uruchomienia emisji z nowego masztu zestawiono tymczasową linię radiową przez Warszawę, Łódź, Katowice, Wrocław i Poznań. Pierwszy próbny sygnał nadany z Jemiołowa został 20 grudnia 1962 roku, a oficjalne otwarcie nowego centrum nadawczego nastąpiło 7 marca 1963 roku. Emisja prowadzona była na kanale 3 z anten na wysokości 286 metrów. Do pierwszej emisji programu radiowego z tej lokalizacji doszło czternaście miesięcy później – w maju 1964 roku. W jej zasięgu znalazło się wówczas prawie milion osób.
Już w styczniu 1994 roku Radio Zachód, regionalna rozgłośnia Polskie Radia, rozpoczęła nadawanie w paśmie CCIR na częstotliwości 103,0 MHz. W kolejnych latach dołączyły tam nadajniki Radia Zet, RMF FM oraz ogólnopolskich programów PR, a także Radia Maryja i Radiostacji (później Planeta, dziś Antyradio). W 1998 roku do programów nadawanych z Jemiołowa dołączyła Telewizja Poznań (później TVP Gorzów), a w roku 2004 Polsat. Od 9 kwietnia 2008 roku z obiektu prowadzone były testy emisji cyfrowej DVB-T. 7 listopada 2012 telewizja analogowa została wyłączona.
Źródło: Stanisław Miszczak „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, archiwalna strona internetowa Radia Zachód
W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .