RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Lokalizacja

  • Współrzędne geograficzne: 49°37'7,91"N, 18°53'53,22"E
  • Województwo: śląskie (SLK)
  • Miasto powiatowe: Cieszyn
  • Miasto/Osiedle: Wisła
  • Ulica/Góra: Góra Kozińce
  • Pokaż na mapie:

Parametry

  • Typ obiektu: Wieża
  • Wysokość posadowienia podpory anteny: 775 m n.p.m.
  • Wysokość obiektu: 48 m n.p.t.

Opis

O potrzebie budowy stacji przemiennikowej dla Wisły mówiło się już na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku. Potrzebę taką zgłaszali nie tylko mieszkańcy, ale też lekarze oraz dzieci górników i hutników przebywające w utworzonym z przedwojennego pensjonatu „Polska Szwajcaria” prewentorium. Temat przemiennika pojawił się nawet w kampanii wyborczej do władz lokalnych w roku 1961. Jak donosił „Głos Ziemi Cieszyńskiej”, budowa miała się rozpocząć najpierw w połowie 1961 roku, a potem 10 października 1962 roku (w grudniowym felietonie wiadomość ta została zdementowana). Rok później ta sama gazeta pisała o problemach z korozją niezabezpieczonej stali na placu budowy. Wieża stanęła na terenie domu wczasowego na szczycie góry. Lampowy nadajnik – wielkości szafy – znalazł się w jednym z pokoi. Do uruchomienia stacji doszło 8 sierpnia 1964 roku o godzinie 20 (Stanisław Miszczak pisał o 20 listopada 1964 roku). Emisja odbieranego z Katowic sygnału prowadzona była na kanale 3. Przez długi czas przemiennik jednak nie zapewniał zadowalającej jakości obrazu. Według „Głosu Ziemi Cieszyńskiej” do lutego 1967 roku emisja była prowadzona z mocą 1 W, potem ta zwiększona została do 25 W.

W 1990 roku przystąpiono do rozbudowy stacji. Obok dotychczasowej wieży stanęła nowa, o wysokości około pięćdziesięciu metrów. Pisało się też wtedy, że oprócz Jedynki i Dwójki nadawany będzie z niej program telewizji włoskiej RAI oraz telewizja czechosłowacka. Budowa sfinansowana została m.in. z dopłat turystycznych oraz z darowizn domów wczasowych, zakładów pracy i miejscowego Komitetu Obywatelskiego. Emisję Programu 1 (kanał 31) i Programu 2 (kanał 51, według innych źródeł 56) z nowej wieży uruchomiono 24 maja 1990 roku. Oba programy odbierane były z uruchomionej w 1982 roku tymczasowej stacji przemiennikowej na Skrzycznem. Początkowo brak poprawy odbioru zrzucano na niewielką moc retransmitowanych nadajników – 10 W. Kiedy na Skrzycznem uruchomiony został Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy problemy pozostały. Wtedy okazało się, że winne były nieszczęśliwie dobrane częstotliwości, pokrywające się z częstotliwościami czeskich stacji nadawczych. Dopiero w grudniu 1992 roku TVP1 przeniesione zostało na kanał 32, a TVP2 na kanał 49. Emisja analogowa prowadzona była z obiektu do 19 marca 2013 roku.

Źródło: wycinki prasowe, Stanisław Miszczak „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”

Operator

  • Logo: Emitel

Obiekty aktywne w pobliżu

Obiekty historyczne w pobliżu

Emisja TV

MHzKanałkat.MultipleksObiekt nadawczywoj.ERP kWPUwagaWięcej
634k.41MUX-3 (Katowice)Wisła *Góra Kozińce*SLK   0,076H >>>

Emisja wszystkie (wg. wysokości zawieszenia anteny na obiekcie)

NazwaPZawieszenie [m n.p.t.]CharakterystykaKonfiguracjaTyp anteny
MUX-3 (Katowice)H45kierunkowa (D)2x4EAP 402 / Zarat

Informacje

W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .

Galeria

2007  2010  2010  2014  2014  2014  2014  2022 

Reprodukcja zdjęć wymaga uzyskania pisemnej zgody redakcji portalu RadioPolska lub wskazanego autora fotografii.