O planach budowy obiektu nadawczego w Gołogórze lokalna prasa pisała już na początku lat sześćdziesiątych XX wieku. W 1961 roku przewidywano, że z uwagi na limity budowlane stacja mogłaby ruszyć najwcześniej na przełomie 1962 i 1963 roku. Ostatecznie w 1963 roku rozpoczęła się budowa. We wrześniu 1964 dobiegały końca prace przy budynku późniejszego RTCN-u, a ekipa zabrzańskiego Mostostalu rozpoczynała stawianie masztu. Do wstępnej eksploatacji obiekt oddany został rok później – 30 września 1965 roku. Generalnym wykonawcą obiektu było Koszalińskie Zjednoczenie Budownictwa Ogólnego.
W 1992 roku zaczęło się mówić o rozbudowie centrum nadawczego – tak, aby oprócz Programu 1 i programów radiowych w paśmie OIRT mogło emitować także Program 2 i stacje w paśmie CCIR. Dociążanie wybudowanej w latach sześćdziesiątych konstrukcji nie było już możliwe. Prace rozpoczęły się rok później i trwały do roku 1997. Obok starego masztu stanął nowy, mierzący ponad 260 metrów. Po przeniesieniu anten dotychczasowa konstrukcja miała zostać skrócona do wysokości 60 metrów. Ostatecznie mierzy ona 115 metrów i jest wykorzystywana do radiolinii.
Źródło: Stanisław Miszczak „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, „Głos Koszaliński”
W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .