RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Lokalizacja

  • Współrzędne geograficzne: 53°26'7,73"N, 14°32'22,85"E
  • Województwo: zachodniopomorskie (ZPM)
  • Miasto powiatowe: Szczecin
  • Ulica/Góra: ul. Niedziałkowskiego 24
  • Pokaż na mapie:

Parametry

  • Typ obiektu: Wieżowiec należący niegdyś do TVP
  • Wysokość posadowienia podpory anteny: 28 m n.p.m.
  • Więcej: radioszczecin.pl

Opis

Decyzja o rozbudowie rozbudowie ośrodka radiowo-telewizyjnego w Szczecinie zapadła pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Jej pomysłodawcą był Zbigniew Puchalski, redaktor naczelny szczecińskiej rozgłośni. W kwartale ulic Niedziałkowskiego, al. Wojska Polskiego, Felczaka i Armii Czerwonej (dziś Monte Cassino) miały znaleźć się nowoczesne studia radiowe i telewizyjne, wielka sala koncertowa oraz osiemnastopiętrowy wieżowiec, w którym mieścić się miały redakcje i biura. Na początku lat siedemdziesiątych rozpoczęły się poszukiwania środków finansowych. Tak duża inwestycja nie mogła obyć się bez wsparcia z Warszawy. Pierwotnie cały kompleks gotowy miał być w roku 1980. Potem termin przesunięto na rok 1976. Nie udało się. Pierwszy budynek oddany został do użytku w roku 1974. W tym czasie wieżowiec posiadał jedynie rdzeń stanowiący wewnętrzny trzon komunikacyjny. Jego budowę zakończono w roku 1978, jednak kolejne dwa lata trwały prace związane z jego wyposażaniem. Uroczyście otwarto go dopiero 25 kwietnia 1980 roku, w przeddzień 35. rocznicy „powrotu Szczecina do macierzy”. Dalszą rozbudowę kompleksu przerwał „karnawał Solidarności” i stan wojenny.

Jak pisze Paweł Szulc w książce „Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945-1989”, na dachu tej najbardziej na zachód wysuniętej placówki Radiokomitetu zainstalowane zostały anteny do nasłuchu programów radiowych zza żelaznej kurtyny. Na tym najwyższym – zarówno w samym Szczecinie, jak i całym województwie – budynku zainstalowano też anteny do emisji Programu 2 na kanale 7. Po przeniesieniu Dwójki do Kołowa na początku lat dziewięćdziesiątych został on zastąpiony przez regionalny Kanał 7. Ta emisja była prowadzona mniej więcej do roku 1996. W nowych realiach okazało się, że publiczne media nie potrzebują takiej przestrzeni. W 2015 roku – po kilku latach prób – wieżowiec został sprzedany. Od początku kwietnia 2018 roku ponownie jest obiektem nadawczym. Prowadzona jest z niego emisja eksperymentalna na częstotliwości 98,9 MHz.

Obiekty aktywne w pobliżu

Obiekty historyczne w pobliżu

Informacje

W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .

Galeria

1994  1994  1994  2018  2018  2018  2018  2018  2018  2018  2018  2018  2019 

Reprodukcja zdjęć wymaga uzyskania pisemnej zgody redakcji portalu RadioPolska lub wskazanego autora fotografii.