Przygotowania do zbudowania ośrodka nadawczego w Bożym Darze trwały już pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku. W pierwszej połowie maja 1958 roku – na trzy tygodnie przed wyznaczonym terminem – zakończono opracowywanie szczegółowych planów geodezyjnych. W sierpniu 1959 roku teren był już ogrodzony, stał jeden z budynków, drugi miał wylane fundamenty, wykopano też studnię głębinową i wybudowano drogę dojazdową. Prace prowadziło Lubelskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego. Już wówczas planowano, że będzie to ośrodek radiowo-telewizyjny z jednym masztem dla fal średnich i drugim, dla telewizji. Montaż 105-metrowego masztu średniofalowego zakończył się w marcu 1960 roku. Kolejne kilka miesięcy zajęło ułożenie kabla pomiędzy Lublinem a Bożym Darem oraz prace wykończeniowe. Trwała także walka o wspólną z Białymstokiem falę 220 metrów, którą dla swojego nowego obiektu chciała przejąć Łódź. Pierwsze próby nowego obiektu przeprowadzono 5 stycznia 1961 roku, a pierwsza audycja oficjalnie nadana została 15 stycznia 1961 roku. Składała się z przemówień I sekretarza KW PZPR, przewodniczącego Prezydium WRN i redaktora naczelnego lubelskiej rozgłośni, a także programu okolicznościowego przygotowanego specjalnie na tę okazję.
W listopadzie 1978 roku emisja przestrojona została na falę 248,8 metra (1206 kHz). Jednocześnie zrezygnowano z nadawania w tym zakresie okienek lokalnych. 1 lutego 1998 roku zakończyła się emisja na falach średnich. W maju 2014 roku maszt średniofalowy został rozebrany.
Źródło: Stanisław Miszczak „Historia radiofonii i telewizji w Polsce”, wycinki z „Kuriera Lubelskiego
W naszym wykazie staramy się prezentować możliwie aktualne i dokładne dane. Widoczny spis zawiera nadajniki, które aktualnie pracują (legalnie lub bez pozwolenia radiowego "B"), które pracują okresowo "O", lub których uruchomienie jest planowane w najbliższej przyszłości "UP". Tabela nie zawiera nadajników, które są na etapie uzgodnień w KRRiT / UKE - te znajdziesz w Poczekalni .