Po kilku dniach od rozpoczęcia nadawania leszczyński testowy multipleks DVB-T, którego operatorem jest Interaktywna Telewizja Internetowa Lesznotv.pl, przeniósł się na kanał 55. Zaraz po uruchomieniu emisji na kanale 53 - 18 grudnia br. - na stronach lokalnych portali internetowych pojawiały się komentarze Leszczynian mówiące o zakłóceniach utrudniających czy wręcz uniemożliwiających odbiór niektórych programów nadawanych analogowo.
Po tych zmianach na stronie lesznotv.pl pojawiła się informacja o testowym, a nie stałym charakterze emisji oraz zapowiedź mogących jeszcze nastąpić przerw i zmian parametrów technicznych. Operator informuje również, że w każdej chwili - „jeśli zajdzie potrzeba” - może rozpocząć emisję w MPEG-4 i w związku z tym zachęca do zakupu tunerów działających zarówno z kompresją MPEG-2, jak i MPEG-4. Przypomnijmy, że obecnie w leszczyńskim multipleksie nadawane są dwa programy - LesznoTV i TV Puls.
Po tych zmianach na stronie lesznotv.pl pojawiła się informacja o testowym, a nie stałym charakterze emisji oraz zapowiedź mogących jeszcze nastąpić przerw i zmian parametrów technicznych. Operator informuje również, że w każdej chwili - „jeśli zajdzie potrzeba” - może rozpocząć emisję w MPEG-4 i w związku z tym zachęca do zakupu tunerów działających zarówno z kompresją MPEG-2, jak i MPEG-4. Przypomnijmy, że obecnie w leszczyńskim multipleksie nadawane są dwa programy - LesznoTV i TV Puls.
/mmrw/ /www.radiopolska.pl, www.lesznotv.pl/
Comments
Co za prowizora ,nie lepiej by było zapłacić za miejsce w multipleksie nadawanym ze Śremu ??? Nie sądzę by były to pieniądze dużo większe niż kupno własnej pierdziawki, anten i dzierżawę miejsca na kominie ,lub kościele ???.Tym bardziej że zasięg mieli by o niebo lepszy. Lub choćby powieszenie swoich anten na na Śremskim obiekcie (kierunkowych na Leszno)?? .Jeśli nie zależy im na zasięgu ,to wycofuje się z powyższych stwierdzeń.Ja jeszcze nie widziałem nadawcy ,któremu nie zależało by na zasięgu.
To jest najlepsze:w każdej chwili - „jeśli zajdzie potrzeba” - może rozpocząć emisję w MPEG-4 i w związku z tym zachęca do zakupu tunerów działających zarówno z kompresją MPEG-2, jak i MPEG-4. Ciekawe jaka to by miała być potrzeba ?/ Cyżby chcieli nadawac 7 programow lokalnych w mpeg4??, a może Leszno tv w wersji HD ?? :smile: , A może chcą dublować przekazy TVP ze Sremu? :wink:
Potrzeba jest taka, że mogą zebrać od ludzi których namówią do kupna tunerów MPEG-2, kiedy okaże się, że wszystko nadawane będzie w MPEG-4.
RAPIOTRZE. Gdzie Śrem, a gdzie Leszno...Zainstalowanie nadajników LesznoTV w Śremie mija się z celem. Program telewizji ma dotrzec do mieszkancow Leszna a nie całego regionu, bo jest to - jak sama nazwa wskazuje - telewizja miejska. Żeby sygnał ze Śremu tu doleciał nadajnik musiałby mieć porządną moc, a to są koszty. Poza tym telewizja musiałaby wejść w jakis instniejący juz tam multipleks. A taniej i całkiem dobrze jest prowadzić emisje z Leszna.
Wiem Wiem to przecież lukashhh banalne .Nie musisz mnie uświadamiać w kwesti mocy i odległości ok(40 km).
Rozumiem że chcą małą łyżeczką brać i powoli rozkrencać interes,ale założę się że jak tv leszno okrzepnie to będą chcieli docierać do większej liczby powiatów na około (większy tort reklamowy).
Jeśli z jakiś powodów nie chcą, lub nie mogą nadawać z multipleksu istniejącego(pewnie POT by ich wpuścił na swój testowy)to mogli by założyć w Śremie swój system.
Srem z 280 metrów maszt, + 90 mnp +anteny kierunkowe na południe +5 KW. Wszystko skierowane na trójkąt berm. Leszno Wschowa Szlichtingowa :wink: i wsio Śmiga jak ta lala w Lesznie. Tym bardziej lukashhh że i tak mieszkańcy Leszna będą ustawiać swoje anteny w kierunku Śremu by odbierać multipleksy na kanale 23 i 39 . a tak widzisz już 2 punkty nadawcze wchodzą w grę .Jednym będzie działać innym nie i będzie sieczka,albo będzie dobrze. zobaczymy w praniu.
. Ale ok rozumiem że kupili już z Włoch pierdziawkę 250 W więc się bawią z jakiegoś komina. Podobno ta pierdziawka tak sieje po częstotliwościach że np tvp info analogowe ze Śremu na 52 kanale przykrywa . Pewnie to kwestia regulacji i będzie ok .
Mnie raczej chodziło o to że lepiej jest nadajniki umieszczać na porządnych masztach i z jedego miejsca.Denerwuje mnie te rozczłonkowanie . Np radio w Poznaniu --częsć leci ze Sremu z wuchtą część z CLR Piątkowo pierdziawki reszta z Komina Karolin także pierdziawki no i radio afera z politechniki (najgorsza pierdziawka) . Bajzel z poziomami mocy ,różne polaryzacje. No i aby radio porządnie odbierać na sprzęcie to trzeba instalować układ z co najmniej 2 dipoli (jeden w polaryzacji H ,a drugi w polaryzacji V ) zsumowane..
I tak podziwiam tę firmę z Leszna że sie rozkręca. Duży plus.
pozdrawiam
rapiotr
RAPIOTRZE, zauważ jednak, że te rozgłośnie nadające ze Śremu mimo swojej stosunkowo dużej mocy wcale tak dobrze w stolicy Wielkopolski nie odbierają. Ostatnio sam to sprawdzałem. Dla przykładu są problemy z RMI FM czy Radiem Merkury. I pewnie dlatego też rozgłośnie te mają nadajniki miejskie. Rzeczywiście, na obszarze nie zurbanizowanym sygnał jest idealny. Ale muszę przy okazji podkreślić, że chociażby takie Radio Merkury w Rawiczu nie wszędzie mi odbiera. Kiedyś nawet pisałem w tej sprawie do techników "Merkurego", którzy przyznali, że znają problem. Nie oszukujmy się, ale RTCN w Górze koło Śremu wcale nie był budowany z myślą o mieszkańcach Leszna i okolic. Ma to być maszt dla Wielkopolski południowo-wschodniej, kiedyś również dla Kalisza i Krotoszyna, które dziś mają swój RTCN w Mikstacie.
A wracając do telewizji - jej właściciele pewnie nie dostaliby pozwolenia na nadawanie ze Śremu z dużą mocą, jak to zwykle w Polsce bywa.
Lukashhhu 99,4mhz i 97mhz ze Śremu są nadawane z niższej wysokości (175m)i z mniejszą mocą (30 kw)w dodatku systemikiem kierunkowym na Poznań .Mimo to na radiu samochodowym z wyłonczonym AF bez problemu słucham tego w Poznaniu.
Częstotliwość 102.7 dla merkurego to raczej kaprys a także historia ponieważ z tej częstotliwości nadawało radio poznań jak jeszcze mało komu śniło się
że w Polsce będzie CCIR.W Rawiczu merkury kiepsko ci odbiera ponieważ w polsce częstotliwości są dobrane chyba przez sprzątaczki.I jest to problem zakłuceń z innych nadajników. Co do lokalizacji masztu ,uwierz mi że właśnie z myślą min. o Lesznie właśnie taką lokalizacje (błędnie wybrano tzw południowy błąd ). Co do innych spraw to zacznij pisać na forum bo tu niezbyt dobre miejsce do polemik.
Chciałbym nadmienić, że nie chodzi mi o częstotliwość 97,0 FM, bo na niej nadaje "Zetka" z mocą, jaką rzeczywiście podałeś - 30 kW. Myślałem o częstotliwości Merkurego na 100,9. Tam moc sygnału wynosi 120 kW, co powinno dać idealne pokrycie na całym terenie. A jak jest w praktyce - wiadomo. Stacje nadające z tego masztu słychać dobrze w Kościanie i Gostyniu, dalej na południe jest już tylko gorzej, ponieważ zarówno Gostyń, jak również Kościan są położone wyżej niż na przykład Rawicz.
A wracając do sprawy lokalizacji masztu - tak to jest jak chce się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Nie można budować takiego obiektu na terenach nizinnych z myślą o pokryciu każdego zakątka regionu ( w tym przypadku jego południowej cześci). Co innego konkretny maszt na dużej wysokości na przykład Św. Krzyż.
lukashhh najpierw włoncz program rp zasięg i zobacz dlaczego ci nie odbiera dobrze z częstotliwości 100,9 w Rawiczu?? Ja za każdym razem jak jadę do Wrocławia to mam bezproblemowy odbiór w samochodzie Więc wnioskuję że jak korzystasz z anteny kierunkowej yagi np 5 elementowej na ccir, to musisz mieć lepszy odbiór.No ty tam mieszkasz ciągle więc pewnie wiesz lepiej jaka jest sytuacja .Ale nie staraj się nawet polemizować na temat odbioru radia w samym Poznaniu. Ja bez problemu odbieram zarówno 120 jak i 30 KW nadajniki.Inna sprawa jest na północy Poznania w blokach.Tam rzeczywiście przy braku dobrej zewnętrznej anteny z radiem jest mały szum.Ale to chyba oczywiste i nie trzeba tłumaczyć dlaczego.Tam ludzie rzeczywiście na swych chińskich radiobudzikach w blokowiskach korzystają z pierdziawek z CLR Piątkowo (w tym także na 102,7).Sprawdż również także czy twoje radio nie pochodzi z Chin. Ja również nie jestem zadowolony z lokalizacji w
Sremie i lepiej żeby maszt stał na Morasku w Poznaniu, Ale gdy go budowali tak akurat zdecydowano (koszty).Nie przeniesiemy go samymi dobrymi chęciami.Poza tym gdyby nie było Śremu to ludzie w Lesznie byli by na radiowej pustyni.
Co do Góry Św krzyż jak i Ślęzy Wrocław, Olsztyn Pieczewo i Trzeciewiec Bydgoszcz to zgadzam sie to najlepsze punkty nadawcze w Polsce
pozdrawiam
Hehehe, RAPIOTRZE, bez obaw. Mam firmowe radio, bo szajsu w domu nie potrzebuję. Odbiór testowałem w kamienicach na Jeżycach i śmiem twierdzić, że odbiór jest tam nienajlepszy. Poza tym normalny użytkownik nie bawi się w rozstawianie anten, bo nie ma na ten temat wiedzy i czasu na takie zabawy.
Wiem o czym mówię, bo pracowałem w jednej z rozgłośni radiowych.
Co do radiowej pustyni - bardzo przyzwoity odbior w Lesznie mamy ze Ślęży. Podobnie jest z antenami telewizyjnymi. Większość w Lesznie obrócona jest na Ślężę.
łeee a ja myślałem że mam do czynienia z koneserem (stereo i w kolorze),a ty mi tu o jakiś przenośnych radyjkach piszesz.
No więc tak jeśli w kamienicy w dużym mieście chcesz odbierać fm w stereo bez szumu na drucie to informuję cię że to nigdzie nie bedzie działać .Niezależnie czy to jest śrem czy inny ośrodek nadawczy oddalony od odbiornika 35 km.
Poza tym w poznaniu fm poza śremem leci jeszcze z 4 punktów nadawczych i różnych polaryzacjach.Także jeśli chcesz mieć czyste stereo to co najmniej 2 dipole musisz założyć No tak na Ślęże mają skierowane anteny ponieważ Śrem z wuchtą anteny tyłem odbierają i maja dodatkowo jeszcze program lokalny z Wrocławia i programy pepików nadawane z górskich smoków typu pradziad.. Jestem ciekaw czy mieszkańcy w Lesznie byli by szczęśliwi gdyby Śrem zamilkł w kierunku południowym. :smile: :wink: Co do dopuszczalnego poziomu sygnału w Polsce to musisz podziękować czarnemu ludowi zamieszkujacemu nasz kraj ,któremu wszelkie nadajniki są przyczyną chorób i zaraz atakujących ludzi ,kury ,świnie itd.
lukashh kończymy chyba tu ,bo to nie temat o fm .admin strony nie bedzie zadowolony czytając nasze teksty .Przenieś się na forum
pozdrawiam
Co do Merkurego na 100,9 to dociera praktycznie bez problemów do Bydgoszczy bez tropo a i 99,4 RMI FM też dochodzi choć już nie tak dobrze wiadomo mniejsza moc itd. Za to dużo lepiej dochodzi Radio ZET 97,0 z tą samą mocą choć na 96,9 Radio Maryja z Iławy sieje na prawdę bardzo mocno w Bydgoszczy tak jak pozostałe nadajniki z Iławy czasem muszę nawet pobawić się antenkę aby odebrać Radio Nakło na 107,5 bo 107,4 RMF z Iławy tak pociska że nawet bez tropo wchodzi stereo, a i źle dobrali częstotliwość dla BISKI z Iławy 104,8 bo już nie mogę słuchać 104,9 ESKI z Wrocławia :/ a wracając do tematu to RTCN w Śremie to jeden z lepszych w Polsce. Pozostałe dobre to Trzeciewiec,Raszyn,Pruszków,Wałcz*Rusinowo*,
Gdańsk,Koszalin,Wrocław,Konin,Iława,Olsztyn,
Szczecin,Łódź a Suwałki i Kielce (ale to podczas tropo) jeśli o jakimś zapomniałem to dopiszczie swoje opinie (oczywiście napisałem te RTCN które dobrze odbierane są w Bydgoszczy a nie dla całej Polski
Cały problem z odbiorem (brak stereo, szumy, itp) polega na tym, że jest to nadal analog, a nic nie robi sie by u nas chociaz testowo zaczac wprowadzac DAB.
Masz racje ale to też jest paranoja aby np u nas Bydgoszczy stacje nadawały z 4 obiektów i różnej polaryzacji tak jak pisałem już wcześniej powinni dać wszystkie stacje na RTCN i moc dla stacji lokalnych 5kW i było by po sprawie
Weź także pod uwagę, że nie każdy nadawca chce/nie każdego nadawcę stać nadawać z obiektu Emitela.
Komercyjnego na pewno stać. Mają taką kasę z reklam.Na takiej stacji komercyjnej jest ok 10-15 minut reklam na godzinę a tak pozatym to większość i tak nadaje z RTCN lub PSN a te które nie nadają z RTCN/PSN tą robią kasę na reklamach a tracą na słuchaczach
No pewnie szybko się cyfryzacji na wysokim poziomie radia nie doczekamy .Bardzo merytoryczną dyskusję prowadzą użytkownicy forum w temacie ::Trudności z wybraniem standardu cyfrowego radia::
.Zapraszam do lektury
Osobiście jestem za wprowadzeniem DAB+. Nie widać jednak chęci i determinacji u polskich nadawców.Jedno co da się zauważyć to parcie w kierunku ograniczania wszelkich kosztów ,czego skutkiem jest coraz gorsza jakość emisji cyfrowych. Mam nadzieje że choć w przypadku radia ,cyfryzacja da nam przynajmniej lepszą jakośc, bo w telewizji tego niestety przez upakowanie nie widać.
Achh gdzie ta obiecywana kiedyś jakość zbliżona do płyty cd w radiu ????
pozdrawiam :sad:
Jakości CD nigdy nie będzie w żadnej stacji czy to komercyjnej czy państwowej a tak pozatym to wie kotoś gdzie ma być nadajnik RMF Classic na 95,1 w Bydgoszczy chodzą słuchy że na dawnym wieżowcu eltry skąd nadawało radio el a mnie się wydaje że będzie to niedaleku urzędu pracy na toruńskiej a maszt postawi info-tv-fm bo jakieś prace tam są prowadzone, a i ta moc 100W to pocisk dlatego sądze że to miejsce będzie wybrane aby mieszkańcy Fordonu mogli sobie posłuchać sobie klasyki w RMF Classic :)
Było kiedyś cyfrowe radio satelitarne DSR. Niestety umarło bo koszty były za duże a odbiorcy ---ludzie zachłyśnieci fm-em nie byli jeszcze na etapie by docenić jakosć tego tej technologi.
Posting comments after three months has been disabled.