W środę 2 lipca w godzinach popołudniowych uruchomione zostały dwie nowe częstotliwości Radia Koszalin - w Kołobrzegu i okolicach Łobza. W pierwszym z tych miast program regionalnej rozgłośni Polskiego Radia z Koszalina nadawany jest na 91,0 MHz, natomiast z Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego w Toporzyku - na 89,7 MHz. Moc ERP w obu przypadkach wynosi 100 W. Emisje mają charakter testowy.
Informację, że częstotliwości 91,0 i 89,7 MHz będą przeznaczone dla Radia Koszalin podał w kwietniu br. miesięcznik Press. Na pierwszej z nich stacja - podobnie jak w przypadku Słupska - chce nadawać kilkugodzinny program lokalny. Do tej pory Radio Koszalin słyszalne było na pięciu częstotliwościach - 88,1 MHz z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Rusinowie niedaleko Wałcza, 92,5 MHz z RTCN Białogard Sławoborze, 95,3 MHz z Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego przy ulicy Banacha w Słupsku, 97,8 MHz z RTON-u na Górze Chełmskiej w Koszalinie i 103,1 MHz z RTCN Koszalin Gołogóra.
Informację, że częstotliwości 91,0 i 89,7 MHz będą przeznaczone dla Radia Koszalin podał w kwietniu br. miesięcznik Press. Na pierwszej z nich stacja - podobnie jak w przypadku Słupska - chce nadawać kilkugodzinny program lokalny. Do tej pory Radio Koszalin słyszalne było na pięciu częstotliwościach - 88,1 MHz z Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego w Rusinowie niedaleko Wałcza, 92,5 MHz z RTCN Białogard Sławoborze, 95,3 MHz z Radiowo-Telewizyjnego Ośrodka Nadawczego przy ulicy Banacha w Słupsku, 97,8 MHz z RTON-u na Górze Chełmskiej w Koszalinie i 103,1 MHz z RTCN Koszalin Gołogóra.
/wh,Radio Koszalin/
Comments
marnowanie częstotliwości co tu można więcej napisać - zobaczcie na miasta takie jak Bydgoszcz i Łódź po jednym dużym nadajniku dla regionalnych stacji PR. Ale nie w Zachodnio-Pomorskim musi być tyle nadajników Polskiego Radia bo one takie duże a wcale tak nie jest na terenie tego województwa działa jeszcze PR Szczecin. Dlatego nie dziwię się mieszkańcom Koszalina że chcą oderwać się od Szczecina i stworzyć województwo środkowo-pomorskie. Aż nie chcę mi się wierzyć po co powstały te 2 nadajniki szczególnie ten w Toporzyku skoro bez problemowo idzie odebrać PR Koszalin na 103,1 nawet jest to gwarantowane przez KRRIT i UKE w normach dla sygnału radiowego. Nawet na kujawach idzie odebrać PR Koszalin na 2 a przy tropo nawet na 3 częstotliwościach 88,1 i 103,1 a przy tropo 92,5
KRRiT ma zapewnić odbiór rozgłośni regionalnych w regionie nie tylko podczas tropo, ale i w normalnych warunkach pogodowych. Nie wiem jak analizowałeś mapę zasięgu PR Koszalin (tę wg norm), bo ja patrzę (krrit.gov.pl/bip/Portals/0/sprawozdania/spr2008/inf2008.pdf) i widzę lukę w okolicach Toporzyka. Jeśli zaś chodzi o Kołobrzeg to jak rozumiem chodzi o nadawanie programu lokalnego - więc nie wiem skąd tyle buntu w Tobie...
@Krzysztof Sagan - ja korzystałem z serwisu Twojafala.pl i z niego wyniki że zasięg rzeczywiście kończy się w Łobzie ale z nadajnika na 103,1 a na 92,5 z Białogardu jest spory zapas bezproblemowo idzie słuchać w miejscowości Kalisz Pomorski. To moje i twoje niedopatrzenie ale jak widzisz mam rację bo co dublować sygnał skoro jest słyszalny ze 102,5 ale to już sprawa KRRIT a nie nasza.
Z tego co wiem, serwis twojafala.pl oblicza - podobnie jak RP Zasięg - przybliżony zasięg bez uwzględnienia kierunkowości systemów antenowych i ukształtowania terenu. Stąd mapki sporządzone przez KRRiT są w tym momencie najbardziej wiarygodne.
orka.sejm.gov.pl/Druki5ka.nsf/0/D6173618A9C006D0C125716800493477/$file/537-Mapy.pdf - pod tym adresem ja znalazłem mapy zasięgu stacji i nie widzę żadnej dziury przy miejscowości Łobez a mapy są zatwierdzone przez Departament Techniki Biura KRRIT więc o co chodzi KRRIT to ja już sam nie wiem chyba sobie sami zaprzeczają. Trudno zrozumieć tą instytucję - tu chyba się zgadzamy :smile:
Zwróć uwagę na kolory - każda rozgłośnia regionalna jest oznaczona innym. Pomiędzy 92,5 MHz ze Sławoborza a 88,1 MHz z Rusinowa są widoczne luki. Łobez leży na linii przebiegającej lekko na lewo od Białogardu i na linii przebiegającej lekko powyżej Szczecina.
Problemem jest że obydwoje macie rację. Zachodniopomorskie należy do województw mniej zasiedlonych, średnia liczba mieszkańców województw to 2,3 milionów. Zachodniopomorskie ma ok 1,7 milionów i za to dwa regionalne rozgłośnie publiczne. Jakoś to nie pasuje, nawet w stolicy nie ma takiej sytuacji. Dwie stacje które ze sobą konkurują, które nadają częściowo na tym samym terenie. Niech Radio Koszalin odda częstotliwości Radiu Gdańsk i Radiu Szczecin. Przecież nie wyklucza to że Radio Szczecin będzie dalej produkował audycje lokalne w Koszalinie. Ale dubluje się nie tylko koszta techniczne a również zarząd, zamiast zatrudniać za te pieniądze redaktorów. Radio Słupsk to całkowita pomyłka. Co szuka stacja z Zachodniopomorskiego na terenie województwa Pomorskiego. I też w tym przypadku jest to osłabianie stacji publicznej przez inną stacje publiczną. Chyba ktoś na głowę upadł! W Koszalinie mieszka 106 tyś. mieszkańców. Średnia ilość mieszkańców w mieście wojewódzkim to 470 tyś. Każda stolica województwa ma więcej mieszkańców niż Koszalin! Wiem że statystykę psuje Warszawa, wyliczając Warszawę i tak są to miasta z średnią 360 tyś.
Przecież podział województwa na trzy radia (Merkury, Szczecin i Koszalin) prowadzi do zniekształcenia wizerunku województwa, blokuje powstanie uczucia przynależności do ZP u mieszkańców. Jak ma powstać uczucie przynależności do województwa, jak nie ma wspólnego medium. Do tego dochodzi, że i tak musi nadawać Radio Koszalin reportaże z Szczecina, bo jest tam siedziba województwa i rozstrzyga się tam również los Koszalina. Niech się skończy okłamywanie mieszkańców ideą środkowego pomorza, bo osłabia to całe województwo. Poza Kaszubami wszyscy inni przecież zostali przesiedleni na te tereny, niech się tak nie mają.
Częstotliwość 88,1 MHz jest chyba przesunięta z Toporzyka do Rusinowa. Niech przesuną ją tam gdzie się należy. Albo niech zamienią częstotliwość 106,5 MHz którą używa ESKA. Przecież jest marnotrawstwem używanie zasobu z 1kW jak można by z 10kW. 89,7 z 0,1 kW nie jest nawet dookolna. Inna możliwość to ta:
106,5 -> 90,3 ESKA Piła z 1 kW
88,1 -> 106,5 Radio Koszalin Wałcz 60kW w kierunku południowym
nowy -> 88,1 Radio Koszalin Toporzyk
103,6 Radio Merkury tłumienie sygnału w kierunku północnym
@Marek z 88,1 w Rusinowie nie da się nic zrobić nadajnik leży w województwie zachodnio-pomorskim a że zasięg głównie jest na Piłe to druga sprawa bo w wykazach nawet podane jest że ma to być Piła. A więc drugi raz Merkurego by nie wpuścili to dali jak widać Radio Koszalin- to radia nadaje na 3 województwa Zachodnio-Pomorskie,Pomorskie i Wielkopolskie choć tu to tylko Piła i okolice. Ale tak analizując mapy to jeszcze większe spustoszenie robi Radio Merkury które oprócz Wielkopolski nadaje na kujawy,zachodnio-pomorskie i minimalny zasięg na dolnośląskie,opolskie i łódzkie a winą tego są zbyt silne nadajniki na skrajach województwa.
@Krzysztof Sagan w myśl KRRIT to już w okolicach Inowrocławia powinni dać kolejny nadajnik Radia PiK a nadajnik z Włocławka powinien mieć większą moc. Jak widać w Zachodnio-Pomorskim można a u nas nie. Tyle mówi się o braku pieniędzy z abonamentu na Polskie Radio a tu nowe nadajniki przecież to są koszty. A z tymi kolorami to róźnie bo zobacz u nas na kujawach praktycznie 30% zajmuje Merkury ale tam też słychać PiKa. Lepiej patrzeć na dokładniejsze mapki poszczególnych rozgłośni.
właśnie wczoraj przeglądałem eter i zauważyłem z toporzyka Radio Koszalin na 89,7fm
Te częstotliwości powinni przyznać PR Szczecin ,a 98,7 FM przenieść ze Sławoborza do Gołogóry.
Przecież PR Koszalin słychać na całym pomorzu środkowym i jeszcze pół byłego woj. szczecińskiego pokrywa, a PR Szczecin nie pokrywa znacznej części byłego woj. koszalińskiego
Posting comments after three months has been disabled.