Mieszkańcy miejscowości, które dotychczas leżały na skraju zasięgu sygnału telewizyjnego z Łodzi mogą mieć od dziś kłopoty z odbiorem nadawanych stamtąd programów. W związku z pracami remontowymi prowadzonymi na kominie EC-4 we wtorek 8 lipca br. w godzinach porannych emisja programów telewizyjnych przeniesiona została na zastępczy system antenowy. Moc ERP nadawanych programów nie uległa zmianie, jednak aktualnie wykorzystywany system antenowy znajduje się niżej od dotychczasowego. Zmiany dotknęły także stacje radiowe wykorzystujących komin jako ośrodek nadawczy. Na antenie Radia Niepokalanów nadawany jest komunikat informujący o problemach z odbiorem, które mogą się utrzymać do połowy września br.
Sytuację z odbiorem telewizyjnym w północnej i wschodniej części województwa łódzkiego może poprawić nowe telewizyjne centrum nadawcze zlokalizowane na długofalowym maszcie w Łazach koło Raszyna. Już dziś, według zapewnień naszych Czytelników, nadawany stamtąd z mocą ERP 316 kW Polsat na kanale 44 można bez przeszkód odbierać m.in. w Tomaszowie Mazowieckim. W nocy z 21 na 22 lipca br. z Raszyna rozpocznie się emisja kolejnych programów, które obecnie nadawane z Pałacu Kultury i Nauki. Szczegółowe dane przedstawione są w tabeli poniżej (tabelę uaktualniono 2008-07-08 g. 16:55).
Sytuację z odbiorem telewizyjnym w północnej i wschodniej części województwa łódzkiego może poprawić nowe telewizyjne centrum nadawcze zlokalizowane na długofalowym maszcie w Łazach koło Raszyna. Już dziś, według zapewnień naszych Czytelników, nadawany stamtąd z mocą ERP 316 kW Polsat na kanale 44 można bez przeszkód odbierać m.in. w Tomaszowie Mazowieckim. W nocy z 21 na 22 lipca br. z Raszyna rozpocznie się emisja kolejnych programów, które obecnie nadawane z Pałacu Kultury i Nauki. Szczegółowe dane przedstawione są w tabeli poniżej (tabelę uaktualniono 2008-07-08 g. 16:55).
Lista programów nadawanych od 22 lipca br. z masztu w Raszynie:
|
/RS TV,EmiTel,UKE/
Comments
Trochę dziwią te zmiany w nadawaniu TV, gdyż w malowaniu powierzchni komina anteny nadawcze na samym szczycie by chyba nie przeszkadzały. Ale prawdę powiedziawszy to ta wielka osłona tych anten też nie prezentuje się najlepiej i wymaga wymiany (byłem nie dawno w pobliżu). Dziś rano wyczułem że jest odbiór inny, u mnie na pokojowej te łódzkie kanały są nawet minimalnie lepiej ale z niewielkim odbiciem. Chyba wadą sytuowania anten na kominach są te częste konserwacje systemów nadawczych spowodowane wyziewami-spalinami. W zasadzie co roku latem jest jakiś okres czasu z konserwacją.
Ciekawe gdzie ma lokalizację zastępczy system antenowy?
Witam!!
Pytam bo nie wiem: co tu znaczy w tej tabeli offset z 8P i 8M??
Nagromadziło się kilka spraw ;-)
1. Aktualizacja tabelki - według najnowszych informacji Czwórka zmieni częstotliwość z kanału 58 na zwolniony przez TVN kanał 33,
2. System zastępczy również znajduje się na kominie, tyle że niżej,
3. Tak po ludzku offset to (drobne) odstrojenie od podanej częstotliwości.
U nas w Bydgoszczy jak malowali w (2005 roku - na wybory)to tylko wyłączali nadajniki radiowe to było zwykle popołudniami a telewizja pozostawała bez zmian. Jedynie co wtedy "odpalili" ze stacji radiowych to 50W nadajnik Radia ZET z Trzeciewca. Zasięg tego był tak mały że wtedy PR II z Gdańska na 95,7 można było usłyszeć z RDS-em i w jakości stereo a RadioZET mono z szumami a mieszkam 15km w linii prostej od Trzeciewca więc wtedy powinno być lepiej-widocznie znacznie obniżono antenę nadawczą
Oznaczenie 8P w offecie oznacza że częstotliwość wizji i fonii zostaje przesunięta o 8/12 częstotliwości linii w górę (plus). Przekładając to na konkrety to nadajnik na kanale 27mym o częstotliwości nominalnej wizji 51925000 Hz (z tolerancją +/- 200 Hz) zostaje przesunięta w górę o 8/12 częstotliwości linii czyli wynosić będzie 519260416,6 Hz (+/- 200 Hz). Offeset jest stosowany powszechnie w celu zmniejszenia wzajemnego zakłócania wspólnokanałowego nadajników. Jest to możliwe dzięki prążkowemu charakterowi (analogowego)sygnału telewizyjnego.
Oczywiście oznaczenie 8M oznacza że mamy do czynienia z częstotliwością obniżoną o 8/12 częstotliwości linii (8/12 x 15625 Hz).
Dzieki za wyjasnienie. teraz rozumiem.
Pozdrawiam!!
Mieszkam na poludniu regionu Lodzkiego i zawsze jak z EC-4 idzie z mniejsza moca znacznie poprawia mi sie odbior TV puls.W prawdzie odbieram programy na antenie siatkowej i to ona moze w przypadku narmalnego nadawania z komina wprowadza przesterowania na kanal TV Puls.Czy i takie objawy sa u innych odbiorcach?
@ piter.U mnie (Łódź, blisko EC4) Puls się nie zmienia ale za to wszystkie silniejsze z komina są na pokojowej możliwie do oglądania nawet jak jest wyłączony zasilacz wzmacniacza. TVP2, TVP INFO i POLSAT da się oglądać z lekkim śnieżeniem a nawet bez śnieżeń tylko z niedużym odbiciem. Natomiast PULS w normalnej sytuacji odczuwam u mnie jako stację tak samo silną jak TVP2 lub INFO (normalnie PULS nadaje podobno z tego niższego poziomu i anteny "trafiają" akurat w moje osiedle)
Może i by system antenowy nie przeszkadzał, ale przebywanie w bezpośrednim sąsiedztwie promieniującej anteny nadawczej jest bardzo szkodliwe dla człowieka, to tak, jakby kuchenka mikrofalowa :smile:
Witam!!!
czyli kanal 58 bedzie wolny w Warszawie!!
To moze reaktywacja Top Canal-u??? swietnej telewizji pierwszej polowy lat 90tych.
TOP CANAL był na kanale 57 - była to chyba pierwsza polska naziemna emisja z fonią B/G stereo A2 (nie licząc testów w Warszawie i Gdańsku z "czech" stereo, czyli A2 w wersji D/K. Przypomne, że wtedy nadawała też NTW na kanale 44 i potem 30.
Zgadza sie kolego Janusz. ale jakby zagoscil znowu tyle ze na tym kanale 58 bo pewnie bedzie z czasem oferowany do koncesji...to byloby fajnie. :tongue:
Nigdy sie nie spotkalem z "Czech stereo" A2 choc na magnetowidach Panasonic widnial taki napis.
NTW/Polonia 1 nadawaly jednoczesnie na kanalach 30 i 44. Fajne czasy byly ta pierwsza polowa lat 90tych.
Widziałem, że coś kombinują. Juz od kilku dni były odbicia na kanałach z komina, poza tym na tvp info łódź przez kilka dni był wieczorami i w nocy warszawski teletekst
""2. System zastępczy również znajduje się na kominie, tyle że niżej""
Jak to ? Opłaciło się raptem na 3 m-ce przenosić cały system antenowy niżej? A jak ma się sprawa z feederami? Skrócono je? Dano nowe mocowania konstrukcji ?
@ścigany: o takie szczegóły to już trzeba operatora zapytać. Natomiast na bank nikt tu nie brał pod uwagę opłacalności lub nie, a raczej normy związane z pracą osób na obiektach nadawczych. Alternatywą było zapewne zupełne wyłączenie.
@ ścigany. Ja też się trochę dziwię jak obniżony do nieco wyżej niż połowa wysokości nowy system na UKF i także TV nie będzie przeszkadzać w pracach na powierzchni. Anteny które widziałem nie dawno będąc w pobliżu EC4 wyglądają na nowe i zapewne te wszystkie przewody-fidery także są nowe. Co do opłacalności montowania tych niższych anten to zapewne po zakończeniu malowania będą one również wykorzystywane bo być może jakaś stacja łódzka o mniejszej mocy zdecyduje się na nadawanie z EC4. A ciekawe ile faktycznie potrwa malowanie, czy się nie wydłuży ?
Do Banister306GTI-6 : CZ.1
Niemieckie A2 (od audio zwei) zostało opracowane dla standardu B/G: różnicowa fonia podstawowa 5,5MHz, fonia dodatkowa 5,74MHz (odległość dokładnie o 0,242 MHz powyżej podstawowej). Czeskie A2 zostało zmodyfikowane w oparciu o w/w dla standardu D/K: róznicowa fonia podstawowa 6,5MHz, fonia dodatkowa 6,26MHz (odległość dokładnie o 0,242MHz - tak samo jak w B/G, ale w D/K poniżej podstawowej). Nośna fonii dodatkowej jest stłumiona o 20 dB w stosunku do podstawowej (ze wzgledu na możliwośc powstania zakłóceń). W obu systemach mozliwa jest praca: mono (brak sygnału przesyłanego pilota), stereo (przesyłany sygnał pilota o częstotliwości f1), dwa dźwięki (sygnał pilota o częstotliwości f2); w przypadku stereo na nosnej podstawoej idzie sygnał sumy (L+R)/2 (kompatybilność z odbiornikami tv mono), a na nośnej dodatkowej sygnał R/2; w przypadku dual - na pierwszej nośnej idzie sygnał mono1 (np. polski lektor), na nosnej dodatkowej sygnał mono2 (np. orginalny angielski).
CZ.2 Jeśli chodzi o NICAM: dla B/G nośna analogowa 5,5MHz, nosna dodatkowa (sygnał cyfrowy!) 5,85MHz. Możliwa praca: mono/stereo/dual. Zauważ, że masz możliwość przesyłania na raz 3 dźwięków: analogowy (podstawowy) i 2 przesyłane cyfrowo. Dla D/K, na szczęście, zaadoptowano założenia z B/G z tą różnicą, że pozostawiono fonię podstawową 6,5 MHz i ograniczono pasmo wizji w sygnale, jak dla B/G (ze wzgledu na nośną NICAM). Tak wykombinowany system (nasz obecnie) ma oznaczenie D1 PAL. Dodam jeszcze dla przypomnienia, że szerokość kanału tv dla B/G VHF (do 300MHz, czyli do kanału S-20) jest 7MHz, zaś dla D/K VHF 8MHz. Dla UHF (od 300MHz, czyli od S-21 Hyperband) zarówno dla B/G i D/K jest 8MHz. Warto wspomnieć jeszcze, że dla standardu I (np. UK), gdzie analogowa róznicowa nośna podstawowa fonii jest 6MHz - nośna dodatkowa NICAM jest 6,552MHz. Z kolei we Francji (standard L)także przyjęto NICAM (nie mieli wyboru - podstawowa nośna analogowa 6,5MHz jest tam z modulacją AM) - nosna dla NICAM jest tak, jak u nas i B/G, czyli 5,85MHz. I już na koniec warto wspomnieć, że w Japonii opracowano kiedyś trzeci system przesyłania fonni stereo w naziemnej tv analogowej o nazwie BTSC. System ten oparty był z grubsza na zasadzie takiej, jak w radiofonii FM.
Pozdrawiam :-)
I jeszcze małe uzupełnienie: z tego, co wiem, A2 w wersji D/K ("czech stereo") miało być u nas, a poza tym: Czechy, Słowacja, Węgry.
Witam!!!
Wyczerpujaca lektura...Ja pamietam ze jak lapalem slowacka stacje tv byla to STV2 bo mialem takze teletext to wylapywalo stereo i sie wlanczalo, takze mam funkcje jego poszezenia.Ladnie to gralo.Niestety Nicamu nie bylo w tym tv, ale w najnowszym mam Nicam. Widac w tamtym tv to musialo byc te "czech stereo".
Pozdrawiam!!!
Miezskam pod czewą i czechu, słowacje łape bez problemu. Złapałem kiedyś norwegie TV2 nrk1 i 2
top canal - niezły pomysł bo w telewizji naziemnej nie ma co oglądać Nawet w czewie nie ma TV4
Za dużo nadajników za małe moce. coś sie popieprzyło :angry:
TV odra też powinna zwiekrzyć moc i zasięg niedługo ta telewizja może się solidnie rozwinąć.
telewyja TvT powinna zwiekszyc zasieg i zroznicowac swoj program nadawania :laughing:
Gral ktos w wiedzmaka? Super co!
ja mieszkam w Rawie Maz i my mamy dobry odbior tvp1, 2 info i polsat z rtcn przysucha. Z Łodzi to tylko tak średnio bez puls jak mamy PULS ze Bartników
A też kiedyś złapałem w Rawie M. CT 1 i CT2 oraz NOWA z Czech
My tutaj we wschodniej części woj. łodzkiego slabej odbierany programy nadawane z konina EC-4 (Widzew) bo zauwarzylem ze słabiej POLSAT odbiera (C-49) a TVP INFO ŁÓDŹ (C-43) jest bez zmian jak zawsze /Odbierane z sieci kablowej MULTIMEDIA POLSKA S.A./
A jak dzwoniłem do jakiegoś kierownika z TVP Łódź od "tych spraw" z pytaniem czy coś się dzieje na EC4 bo mam gorszy odbiór to odpowiedział,że nic nie wie.
jak zwykle monster. Jak z pytaniem to nie ja, bo gdzieś jeszce zle odpowie i co będzie. :laughing:
Poprawił byl Panie Januszu ale chodzi o Japoński NTSC
jak 4.43 lub 3.58. Nie które magnetowidy VHS (anal.) miały system nagrywania prędkości SP i LP (jak PAL i SECAM np. FRANCJA, MESECAM [WSCH. EUROP.] tak jak POLSKA inne kraje bloku wschodnio-radzieckiego) oraz EP w systemach NTSC jak amerykanśkie lub japońskie kamery analogowe. Niestety ale takie urządzenia były drogie. :smile:
Łodzka TV4 (Czwórka) właśnie jest na jest nadawana z mocą jak pamiętam 10kW z komina EC-4 na kalale (C-56) to obok waszej TV4 tzn. Warszawskiej juz wkrótce starej z PKiNu. Przypomninam ze na kanale 57 w Przysuchej jest TVP INFO WARSZAWA dla regionu Radomskiego i jest nadawana z moca z RTCN Przysucha/kozłowiec 100kW to nowa stacja by nie dostala za dużą moc bo na południu mazowsza mogly powstać intenferencje.
Wśród by mogli dodać by TVN SIEDEM na kanale 58. Jak widze co pasmo UHF (C-21 do C-69) jest coraz bardziej zapychane i mniej wolnych kanalów w centrum Polski mamy. :laughing:
Na C58 powinno nadawać TVN Warszawa. Ma to być lokalna stacja dla Warszawy, i takiej powinno się ułatwiać odbiór. W końcu dobrze, gdyby była jakaś konkurencja dla TVP Warszawa, która zresztą nadaje tylko parę godzin dziennie. A że to stacja lokalna, mogłaby nadawać z małą mocą, aby nie zakłócać TVP INFO z Przysuchy.
Panie Wojtku!
Proszę przeczytać, o czym ja pisałem (a pisałem o systemach kodowania dźwięku!). Pomylił Pan system kodowania wizji (koloru) NTSC z systemem kodowania dźwięku stereo w telewizji naziemnej BTSC. Systemy NTSC/PAL/SECAM dotyczą wizji (koloru), a A2/NICAM/BTSC dotyczą dźwięku (stereo).
Pozdrawiam;
To odliczamy godziny do wlaczenia nowego nadajnika w Lazach :tongue:
Polnocne mazowsze obserwuje!!!
Przepraszam ale pomylilem i ni doczytalen ale a Btsc nie slyszalem ale milo o takim sposobie nadawania dzwieku stereo
comment5
comment4
comment2
comment2
comment1
comment4
comment1
comment1
comment1
comment1
comment2
comment1
comment3
comment2
comment2
comment5
comment6
comment3
comment3
comment3
comment5
comment3
comment6
comment2
comment6
comment6
comment3
comment4
comment3
comment4
comment2
comment2
comment2
comment4
comment4
comment3
comment1
comment5
comment3
comment5
NJscNR Lol lol lool lol ha-ha! Lol lol lol?
sm6TJS Cool lol hey bla bla bla bla
gbfoYm Cool lol hey bla bla bla bla
sWzlBv Cool lol hey bla bla bla bla
PsOuXl Cool lol hey bla bla bla bla
Posting comments after three months has been disabled.