Widzowie, który dotychczas odbierali multipleks z programem TVP 3 Gdańsk za pośrednictwem obiektu Iława/Kisielice, od kilku dni mogą mieć z tym problem. Jak poinformowała Telewizja Polska, w nocy z wtorku na środę – z 5 na 6 kwietnia br. – zmieniła się bowiem częstotliwość, na której nadawana jest gdańska wersja MUX-3 z tej lokalizacji. Emisja przeniesiona została z kanału 48 na 29. Pozostałe parametry pozostały bez zmian. Tym samym Kisielice wyłączone zostały z sieci jednoczęstotliwościowej m.in. z odległym o 106 kilometrów Chwaszczynem. Może to od odbiorców wymagać ponownego dostrojenia odbiornika.
Opuszczony przez MUX-3 kanał 48 wykorzystywany jest również przez MUX-2 w oddalonych o 177 kilometrów od Kisielic Miłkach oraz w odległym o 205 kilometrów Raszynie. Z uwagi na swoje położenie geograficzne obiekt w Limży koło Kisielic emituje trzy wersje multipleksu Telewizji Polskiej – na kanale 29 wersję gdańską, na kanale 26 wersję olsztyńską i na kanale 36 wersję bydgoską.
Comments
a ja dziś w Bydgoszczy dziwiłem się skąd leci właśnie kanał 29 bo była siła sygnału tylko bez jakości i w ostateczności nawet nie wczytała się lista kanałów a teraz już wiem.
To bardzo dobra decyzja. Dzięki temu możliwy będzie odbiór bez zakłóceń MUX-3 - Gdańsk bez wpływu zakłóceń od SFN Chwaszczyno. Było to uciążliwe podczas tropo.
Pozostaje jeszcze do zmiany kanał 26 z MUX-3 Olsztyn.
Robercie każdy SFN jest porażką masz rację zwłaszcza przy tropo dziś rano godz 5-6 był idealny sygnał z Koszalina i MUX 1 i 2 a MUX 3 niestety pomimo dobrego sygnału jeśli chodzi o siłę - słaba jakość i pikseloza nie nadająca się do oglądania bo Człuchów zrobił swoje ale odwracając kota ogonem bez tropo to właśnie odbieram ten nadajnik. Dlatego Emitel powinien dynamicznie wyłączać i włączać nadajniki doświetlające obserwując warunki pogodowe w końcu od czegoś siedzą tam pracownicy.
Właściwy krok we właściwą stronę. Wskazuje jak błędne było myślenie, że propagacja jest stała i można pominąć zagadnienia termiki czy rozproszenia troposferycznego. Symulacja komputerowa nie zawsze jest właściwym rozwiązaniem, trzeba także znać i stosować zasady geofizyki i geomorfologii.
Takich kwiatków w Polsce jest więcej i zapewne niebawem poznamy kolejne korekty kanałów.
A kanał 29ty jest w wykazie GE-06 jako MUX-5. I prawdopodobnie dla MUX5 będzie stosowany k.51, też jest w tabeli GE-06.
Kanał 26 w MUX3 na Pieczewie będzie bardzo trudny do ruszenia. Obecny Rząd na pewno niczego nie uzgodni z Rosją......
Posting comments after three months has been disabled.