Nie z komina PEC w Sieradzu – jak za koncesją dla Radia TOK FM napisaliśmy w dniu startu emisji na 105,4 MHz – a z komina Elektrociepłowni Zduńska Wola przy ulicy Murarskiej 21 nadaje swój program Pierwsze Radio Informacyjne. Wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej pozwolenie dla tej lokalizacji ważne jest od 16 marca br. i tego właśnie dnia nadajnik został uruchomiony. Antena nadawcza zawieszona została na wysokości 110 metrów n.p.t., co w połączeniu z wysokością posadowienia komina – 178 metrów n.p.m. – daje łącznie 288 metrów wysokości bezwzględnej. W przypadku lokalizacji w Sieradzu wysokość ta wynosiła 238 metrów. W efekcie zmniejszona została moc ERP z planowanych 2,0 kW do 650 W. Odległość między kominami w obu miastach wynosi 19 kilometrów.
Na zmianę jednej ze swoich lokalizacji zdecydowało się też Radio Opole. Po rocznym eksperymentowaniu z emisją ze Stacji Linii Radiowych w Nysie przy ulicy Chopina opolska rozgłośnia radia publicznego zdecydowała się na powrót na komin Fabryki Maszyn i Urządzeń Przemysłowych w najbardziej wysuniętym na zachód mieście województwa opolskiego – Paczkowie. Poprzednia przeprowadzka zbiegła się w czasie z planem uruchomienia rozszczepień lokalnych dla powiatów nyskiego i brzeskiego. W praktyce jednak odległość rzędu dwudziestu kilometrów pomiędzy Nysą a Paczkowem przy mocy ERP 0,8 kW sprawiła, że dotychczasowi słuchacze miewali problemy z odbiorem. W Nysie anteny nadawcze zawieszone były na wysokości 68 metrów n.p.t., przy posadowieniu wieży na wysokości 190 metrów n.p.m. (łącznie 258 metrów n.p.m.), w przypadku Paczkowa są to odpowiednio wysokości 40 metrów n.p.t. i 245 metrów n.p.m. – łącznie 285 metrów. Z Paczkowa emisja prowadzona jest też z większą mocą – 1,0 kW.
Comments
Zastanawiam sie po co radio Opole z tej lokalizacji mysle, ze mieszkancy woleli by Radio Wrocław. Nysa, Brzeg Namysłow blizej im do Wrocławia niz do Opola...
Administracyjnie należą do woj. opolskiego, więc rozgłośnią dedykowaną dla mieszkańców tych miejscowości jest Radio Opole. Dostęp do bezproblemowego odbioru Radia Wrocław w tych miejscowościach jest również możliwy dzięki nadajnikowi na Ślęży.
W przypadku Nysy UKE nie zgodził się na zmianę lokalizacji. Wpis o odmowie widniał w bazie rezerwacji UKF FM wg stanu na 01.03.2016r. nr decyzji DZC-WRT-5153-233/14 (13) z dnia 15.02.2016r. Z obecnego wykazu... wyparował.
Tok w Sieradzu mi od razu nie pasował bo mam słaby odbiór 15 km na zachód od miasta a już w Blaszkach w domach (pół drogi do Kalisza) prawie nie słychać. Odbiera za to w okolicach Łodzi...ale tam już jest tok to nie wiem na co ten nadajnik w zduńskiej?
Właśnie jako doświetlenie łódzkiego nadajnika. Póki co nie wiadomo czy będzie na to zgoda KRRiT.
Co do TOK FM to w Sieradzu na komórce sygnał ginie, a w niektórych miejscach mocno zaszumione na radiu, np w garażach przy Broniewskiego nie da się tego słuchać. To bardzo dobrze, że ta propaganda sama sie zneutralizowała :>)
Jasiek jaka propaganda . O czym ty tu piszesz. Nie troluj
Po co trolujesz człowieku.radio opole bo to województwo opolskie i w tym mówią o sprawach tych terenów w porównaniu Do radia wrocław.pewnie trolu jeden następnie napiszesz żeby zlikwidować pr opole i podporządkować te tereny pr wrocław
Posting comments after three months has been disabled.