W Legionowie – podobnie jak dekadę temu – na częstotliwości 89,4 MHz słychać tylko szum. Wówczas towarzyszył mu nastrój oczekiwania, dziś klimat z piosenki Elektrycznych Gitar „Koniec”. Niedziela 18 listopada 2018 roku była ostatnim dniem obowiązywania wydanej 19 listopada 2008 roku koncesji na nadawanie programu o nazwie Radio Hobby. O godzinie 23:47 umieszczony na terenie legionowskiego PEC-u nadajnik został wyłączony. W ostatnich godzinach nie było pożegnań, audycji specjalnej ani nawet w ogóle prowadzącego – piosenka grupy 3 Doors Down „Here Without You” po prostu się urwała.
Historia legionowskiej rozgłośni jest tak bogata, że można by nią obdzielić kilka innych stacji. W pierwszej ramówce swoje audycje na temat pasji mieli m.in. Tadeusz Sznuk, Zygmunt Chajzer czy Bohdan Tomaszewski, po kilku miesiącach jednak zniknęli z anteny. Równie szybko zmienił redaktor naczelny – Grzegorza Traczewskiego znanego wcześniej z rockowego Radia WAWa zastąpił Tomasz Zamiatowski z Radia GRA Bydgoszcz. W kolejnych latach stanowisko to piastowali m.in. związani z Radiem Mazowsze z Łomianek Sebastian Sokołowski i Maciej Dobrowolski. Pierwszym dyrektorem programowym i muzycznym był Grzegorz Benda, podobnie jak Traczewski znany z Radia WAWa. Za zmianami kadrowymi szły nowe koncepcje na tworzenie stacji. Część z osób, które odeszły, publicznie wskazywały powody rozstania z rozgłośnią. Utworzona została nawet nieformalna grupa byłych pracowników, która domagała się od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podjęcia działań wobec nadawcy. 8 lutego 2011 roku KRRiT po raz pierwszy wszczeła wobec koncesjonariusza postępowanie o cofnięcie koncesji – powodem były zaległości we wnoszeniu opłaty koncesyjnej oraz naruszenie obowiązków programowych zapisanych w dokumencie. Tydzień wcześniej Radio Hobby rozpoczęło nadawanie magazynu przygotowywanego przez Głos Rosji. Godzinna audycja była jednocześnie zastrzykiem finansowym – rosyjski nadawca płacił za emisję – oraz wypełniała część zapisów koncesyjnych. 29 lipca 2015 roku postępowanie zostało umorzone... ale już niecały miesiąc wcześniej – 1 lipca 2015 roku – Rada podjęła uchwałę, w której upoważniła Przewodniczącego do wszczęcia nowego postępowania w związku z rażącym naruszeniem waruknów określonych w koncesji. Tym razem doszło do jej odebrania. Stało się to 11 stycznia 2016 roku. Wraz z wygaśnięciem koncesji straciło ważność pozwolenie radiowe uprawniające do zajmowania częstotliwości. 6 września 2016 roku wykonanie decyzji o odebraniu koncesji zostało wstrzymane w związku ze skargą złożoną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego... w efekcie Radio Hobby cały czas nadawało, choć nie posiadało odpowiedniego dokumentu wydanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. W ostatnich dniach prezes spółki prowadził kampanię mającą zwrócić uwagę na zamknięcie radia. Jednym z jej elementów było ustawienie przyczepy kempingowej przed siedzibą Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Strona internetowa regulatora nie wskazuje na to, aby – zgodnie z obowiązującymi procedurami – wystąpił on o przedłużenie koncesji.
Comments
No i dobrze, po co było przedłużać agonię tego dziwnego tworu. Ani słuchaczy, ani inwestora, zostały jakieś prywatne porachunki prezesa.
A wolną częstotliwość można dać jakiemuś nowemu nadawczy powiązanemu z partią rządzącą.... ;)
Co powiecie na PR24 w Legionowie ?
Co powiecie na PR24 w Legionowie ?
No to teraz skoro nie ma już Radia Hobby to powinni dać wspólny konkurs na 89,4 MHz Legionowo i 99,3 MHz Pułtusk a dla kogo to nie wiem
Dobre radio bo muzyka normalna i zarazem rozrywkowa. Fajny wspólny program dla Polski i USA. Szkoda tego radia.
Przez internet nadal jest nadawana muzyka i wiadomości.
To teraz pozostaje już tylko słuchanie w eterze Pop radia z Pruszkowa na 92,8...
Wszystkie lokalne radia upadają. Hobby nadawało choć troszkę lokalnych wiadomości, poza tym tylko średnich lotów muzykę ale zawsze to było coś lokalnego. Pewnie teraz częstotliwość przejmie jakaś pierdołowata eska albo inny przyziemny rmf maxxx. Cóż, dobre czasy się skończyły.
Teraz KRRiT powinna się zająć marnoweniem częstotliwości 99,5 MHz w Warszawie.
Od północy do 12:00 nadaje powielenie Radia Pogoda, które ma nadajnik pracujący całą dobę na 88,4 MHz
Nadajniki pracują w tej samej lokalizacji to jest jakiś absurd.
I albo ogłosić konkurs na nadawanie w godzinach 0-12 dla innego podmiotu albo odebrać też koncesję radiu Jutrzenka, którego nikt nie słucha bo nie słychac go nigdzie poza Ursynowem i Mokotowem!
I rozpisać konkurs na nadawanie całą dobę na 99,5 MHz.
Co to Hobby jest to kolejna stacja położona z donosu.
Jak nie odzyskają pasma 89,4 MHz, to niech występują do Polskich Fal Średnich o częstotliwości z przedziału 531 - 1611 KHz.
@Tomek - nie wszystkie lokalne radia upadają. Wręcz w drugą stronę - mamy od jakiegoś czasu renesans lokalnych rozgłośni, a nie słyszałem, by jakaś z nich ostatnio została komuś sprzedana.
Świetnie sobie radzą przede wszystkim stacje z kilkoma nadajnikami, sporym zasięgiem technicznym i wieloletnią obecnością na rynku radiowym, tj. Muzyczne Radio, Radio Bielsko oraz Radio Weekend FM. Ładnie sobie radzi również Rekord FM, Radio Kaszebe, Leliwa, Park FM na Opolszczyźnie czy sieć Twojego Radia na Pomorzu.
Co do 99,5 FM w Warszawie to trzeba wyłączyć dublującą się na 2 częstotliwościach Pogodę. Co do Radia Hobby szkoda że zdechło w sumie powinno powstać jakieś nowe lokalne radio w tym miejscu bo w Wawie wszystkie sieciówki nadają więc przyznanie tej częstotliwości istniejącemu nadawcy byłoby marnotrawstwem) (zbyt mała odległość od centrum Warszawy czy Wołomina skąd nadaje FAMA)
Nie upadają ci co mają mocne plecy i wsparcie i takie wpływy żeby im konkurencja nie wlazła na UKF. Widocznie hobby tego zabrakło
Dobra muzyka, wartościowe programy (w tym lokalne) bez cenzury, mało reklam (krótkie bloki, bez reklam leków i suplementów na każdy problem). Będzie tego radia brakowało. Trzymam kciuki za powrót radia hobby na 89,4FM.
Dziwnym trafem upadają/zamykane są rozgłośnie w których jedna i ta sama osoba wymyśli sobie wroga
Hobby głowa do góry! FM to prehistoryczna forma nadawania. Po co płacić za jakieś koncesje! Idźcie w internet jak Czwórka Polskie Radio i rozwijajcie się! Bądźcie na listach we wszystkich odbiornikach radia internetowego .
Słuchacz w dzisiejszych czasach nie potrzebuje szumu i zasięgu do granicy miasta! A teraz prawie każdy ma dostęp do streamu internetowego w telefonie i może słuchać czysto waszego radia wszędzie!
@Mtr nie ma żadnej agoni Radio dalej nadaje w internecie.
Czwórka jest na dabie dostępna bez problemu, zresztą większość tutaj nie chce radia w komórkach i w internecie. Radiopolskowicze chcą mieć antenę, chociaż małą teleskopową, albo wewnętrzną ferrytową na średnie i prawdziwy odbiornik radiowy ze skalą, przyciskami a najlepiej z gałką do strojenia, to jest dla nas fajne!
Maro, w internecie? WOW!. Jak miliony innych których nikt w internecie nie słucha. Zresztą co nadaje w internecie? ,muzykę z playlisty przez 24h? Jaka jest słuchalność? 5...15 osób dziennie?
Ja radia mało słucham, ale jak już to w aucie, w kuchni, gdzieś w pracy leci i nikt nie będzie tutaj szukał po internecie radia Hobby, choćby dlatego że w ciemno mówię - przy tej konkurencji internetowej na bank są ciekawsze stacje, nie mówiąc już o spotify. Nie mówiąc już o tym, że u mnie w pracy jest zablokowany streaming i rozrywka...
Aczkolwiek szkoda że w Polsce praktycznie nie istnieją małe, bardzo lokalne stacje, z dotacjami żeby miały stateczność. Szkoda.
Powinno być tak, w całym kraju lokalne nadajniki DAB+ z dotacjami i możliwość nadawania dla chętnych nawet 10 programów lokalnych, na przykład: dla studentów, lokalnych gazet, władz politycznych, dla supermarketów i kto tam jeszcze będzie chciał zrobić sobie radio.
Oczywiście, przyszłość radia jest tylko w stacjach LOKALNYCH, a jak ktoś chce słuchać muzyki, to niech sobie przełącza między 40 internetowymi stacjami rmf, czy innymi. Radio z zasady ma służyć problematyce lokalnej, wciąganiu słuchaczy w intelektualną "grę", inspirowaniu, bdowaniu relacji...a nie mechanicznemu łupaniu szajsu
Tylko że poza kilkoma wyjątkami, w całym kraju na szczycie rankingów słuchalności są radia ogólnopolskie a nie lokalne.
Posting comments after three months has been disabled.