Radio Maryja, MUZO.FM i warszawskie Radio Kolor dołączyły do listy programów, które we Wrocławiu można odbierać w technologii DAB+. To dzięki uruchomieniu przez spółkę BCAST multipleksu DABCAST Wrocław. Jest to już trzeci MUX DAB+ – po paczkach Polskiego Radia oraz LokalDAB – w stolicy Dolnego Śląska. Pierwsze sygnały o zmianach w tamtejszym eterze otrzymaliśmy od naszych Czytelników we wtorek 27 listopada br. Parametry MUX-a są identyczne, jak w przypadku warszawskiego testu – każda ze stacji obecna jest z przepływnością 192 kbps.
Według pozwolenia radiowego emisja nowego multipleksu prowadzona jest z budynku Sky Tower. System antenowy zainstalowany został na wysokości 215 metrów n.p.t. w polaryzacji pionowej. Maksymalna możliwa do wykorzystania moc ERP wynosi 0,5 kW. Już wcześniej w cyfrowych odbiornikach we Wrocławiu obecne były programy Polskiego Radia, trzy kanały Radia Wrocław oraz Akademickie Radio LUZ i Radio Rodzina Archidiecezji Wrocławskiej. W planach wrocławskich operatorów jest m.in. dodanie stacji dostępnych wyłącznie w internecie, a także nadających analogowo w innych miastach regionu. Ciekawostką jest fakt, że nazwa Kolor nie jest nowa dla mieszkańców Wrocławia – obecne Radio Złote Przeboje od stycznia 1995 roku działało pod szyldem Kolor Wrocław. Jak informował przed laty Press, na nazwę i logo rozgłośnia kojarzona wówczas z Wojciechem Mannem udzieliła licencji.
Comments
Po co komu Dab+ jak mamy FM Paranoja na sile wciskać barachło jak to i tak się nie Przyjmie
Oby szybko odpalili też nadajnik w Gdańsku i jeszcze pojawiły jakieś nowe stacje,bo oprócz Koloru w Gdańsku nic nowego nie ma...choć mogłoby być też Radio Kaszebe czy też Norda Fm.
@Gość oby Radio 7 to by było coś
Słabo będzie z zasięgiem bo z biurowca Olivia Star więc południe Gdańska pod znakiem zapytania.
Czekamy by pojawiły się komercyjne kanały w DAB+ w Krakowie.
Te ich nadajniki to pierdziawki....niech zaczną nadawać chociaż z połową mocy takiej jak PR bo nawet w całym mieście nie ma zasięgu nie mówiąc już o okolicach.
Nie tylko Gdańsk czeka ale pozostałe regiony też. Dziwne jest tylko to, że to wszystko tak opornie idzie.
Przydzielone kanały są już dawno temu dla całej Polski
KRRIT zapowiadała parę mies.temu że jeszcze w tym roku ruszy z przetargami,ale nadal cisza w tym temacie...
Idzie opornie po nadawcy nie są zainteresowani rozwojem tej technologii z przyczyn ekonomicznych i pojawienia się konkurencji.
I bardzo dobrze.
Ci prywatni nadawcy którzy to testują nie zdają sobie chyba sprawy z zagrożenia jaki niesie dla nich rozwój DABu.
DAB będzie oznaczał koniec obenych nadawców lokalnych. To więcej niż pewne.
Wiadomo juz kiedy Gdańsk wystartuje?Ponoć już jakieś anteny wiszą na maszcie Olivia Star ....
@Y może oni o tym jeszcze nie wiedzą?
Potwierdzam bezproblemowy odbiór w Rawiczu.
W której części Rawicza słychać, który kierunek odsłonięty i jaki poziom sygnału?
Potwierdzam odbiór mobilny w okolicy Środy Śląskiej; dużo stabilniej niż mux Lokal-DAB nadawany teoretycznie z większą mocą, i dużo lepszą korekcją błędów.
Lokal DAB wykazywał problemy już w niskiej osiedlowej zabudowie Nowego Dworu we Wrocławiu
Na obrzeżach Środy Śląskiej sygnał na granicy odbioru na radiu przenośnym, ale odbiór bez zakłóceń.
Odbiór od strony południowej Rawicza.
Sygnał na poziomie mux testowego z radiem RAM, bez błędów.
Ja na Czarnieckiego w Rawiczu miałem zawsze rewelacyjny odbiór całego Dolnego Śląska.
Od chyba dwóch dni sygnał w Smolcu zupełnie zanikł. Wcześniej jak pisał @Patryk-wroclaw odbiór był bardzo dobry - stabilny z zupełnie przyzwoitą mocą sygnału i "o niebo lepszy" niż LokalDAB. Czy może ktoś wie co się stało? Redukcja mocy nadajnika, czy kompletne jego wyłączenie? Nie mam jak sprawdzić czy "gra" w samym Wrocławiu. Pozdrawiam!
Zaorać DAB a nie rozwijać coś co jest przestarzałe i niepotrzebne
Posting comments after three months has been disabled.