RadioPolska.pl - Jeszcze więcej radia!

Jeszcze więcej radia!

Jak informuje nasz Czytelnik, do wrocławskiego multipleksu LokalDAB dołączyła kolejna, jedenasta już stacja – Radio Piekary. Bitrate wszystkich nadawanych w nim stacji wynosi obecnie 104 kbps. Przypomnijmy, w ramach realizowanego przez Politechnikę Wrocławską, Polskie Radio Wrocław i Instytut Łączności projektu już wcześniej można było odbierać Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM, Akademickie Radio LUZ, Radio Rodzina, Radio Profeto, Radio LEM.fm, Disco Radio, Mega Radio i Radio Nuta. MUX nadawany jest na kanale 11A (216,028 MHz) w sieci jednoczęstotliwościowej. Pozwolenia radiowe obejmują emisje z budynku Radia Wrocław, wieży Instytutu Łączności i wieży MPWiK przy ulicy Długiej. Moc ERP każdej z nich to 2,5 kW.

Tym samym we Wrocławiu w trzech multipleksach DAB+ obecne są aktualnie dwadzieścia trzy różne programy. Oprócz wymienionych są to Radio MUZO.FM, Radio Maryja, Radio Kolor i Radio Kampus w ramach usługi realizowanej przez BCAST oraz Jedynka, Dwójka, Trójka, Czwórka, Polskie Radio 24, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio dla Zagranicy w paczce Polskiego Radia. Programy Radio Wrocław i Radio Wrocław Kultura obecne są jednocześnie w LokalDAB i MUX PR, a Radio RAM, Disco Radio i Mega Radio w LokalDAB i DABCAST Wrocław.

/ar/

Comments

Amator *.dynamic.chello.pl 21-11-2019 22:37

Nie jestem w stanie tego zrozumieć. Niemal w każdym dużym mieście polski do DAB+ dołączają nowe stacje.
A np. DAB+ Łódź stoi w miejscu, 9 stacji i na tym koniec. Czy jest ktoś w stanie mu to sensownie wytłumaczyć czemu tak jest ?
Patrząc na ten stan rzeczy jest to fakt doprawdy denerwujący.

Bez Kozery Daję Pińcet *.dynamic.mm.pl 22-11-2019 00:23

Myślę, że spokojnie można zejść z jakością do 16 kbps i zmieścić w multipleksie całe 70 stacji. ;) Jak szalet, to szalet.
Oczywiście literówka. ;)


Delta *.160.172.86 22-11-2019 06:22

Fajnie ale po co Radio Piekary we Wrocławiu?

Dabfan *.dynamic-zab-06.vectranet.pl 22-11-2019 07:35

Nie wiem jaki cel nadawania we Wrocławiu ma radio Kampus, Piekary,kolor,Lem. Przecież to są stacje typowo lokalne. Ciekawe czy kierownictwo tych stacji chociaż wie że w ten sposób wyrzucają pieniądze w błoto. Jestem wielkim zwolennikiem DAB+ ale nie w takim wydaniu. Mam nadzieję że w końcu ktoś otworzy oczy i te stacje znikną z wrocławskiego eteru.

Dabfan *.dynamic-zab-06.vectranet.pl 22-11-2019 07:38

Druga sprawa. Faktycznie są 23 stacje we Wrocławiu. Tylko po co 6 z nich się dubluje. Kolejne idiotyczne posunięcie.

Piotrek *.centertel.pl 22-11-2019 08:09

@Dabfan a po co w Warszawie w DAB nadają radio RAW, stacje z Bielska, Mławy czy Radomia? A jakość systematycznie spada 112 to za dużo, już jest 104 kbps ja myślę że ucho przeciętnego odbiorcy dla którego radio ma brzęczeć w tle nie zauważy różnicy nawet przy 64 czy 48 kbps a stacji wejdzie w multipleks 50 . Dobrze że na FMie mamy stabilna jakość której psucie nie ma żadnego ekonomicznego uzasadnienia bo i tak drugiej stacji się nie wciśnie :P

Dabfan *.dynamic-zab-06.vectranet.pl 22-11-2019 08:54

Nie mam pojęcia po co te stacje w Warszawie

Dabfan *.dynamic-zab-06.vectranet.pl 22-11-2019 09:49

Akurat stacje z Bielska Białej nie są stacjami lokalnymi tylko muzycznymi. Nie posłuchasz tam wiadomości. Tylko jakieś nic nie znaczące ciekawostki. Takie rozgłośnie jak najbardziej na tak. Gatunków muzycznych jest wiele więc i możliwości jest dużo. Zreszta potrzeba jest też radia słowa. Oprócz stacji informacyjnych innych mówionych nie ma. Raczej w tym kierunku powinno iść radio cyfrowe.

Mirek *.181.35.2 22-11-2019 11:14

Ja w kwestii wyjaśnienia sensu dublowania stacji. Tylko dzięki dublowaniu jesteśmy w stanie zbadać zachowanie różnych odbiorników, które znajdują się w zasięgu dwóch różnych multipleksów działających na różnych kanałach. A takie sytuacje zdarzają się tam, gdzie sieci DAB+ są bardziej rozwinięte niż w Polsce. Sprawdzamy działanie odbiorników przy różnych i takich samych SID-ach (Service ID, czyli nymery identyfikujące dany program). Okazuje się, że sposób reakcji odbiorników jest bardzo różny. Z definicji powinno być tak, że SID danej stacji powinien być zawsze taki sam w każdym multipleksie, a odbiorniki powinny "wyrzucić" na listę stacji tylko ten, którego sygnał jest silniejszy. Niestety, odbiorniki potrafią wystawić na listę dwa razy tę samą stację (a nawet trzy - nie wiedzieć dlaczego). Zdarza się, że przy wybraniu jednej pozycji tej stacji odbiornik wystawia opis danego mulipleksu, a odtwarza dźwięk z drugiego. Nie da się zbadać tych i podobnych przypadków bez dublowania stacji i róznicowania opisujących je parametrów EID, SID, nazwy długie i krótkie stacji itp. Mam nadzieję, że choć trochę wytłumaczyłem się z tego procederu, którego dopuszczamy się we Wrocławiu.

Andrzej *.internetdsl.tpnet.pl 22-11-2019 11:39

Poza tym, że bielskich stacji i PRW LUZu w lokaldab nie da się słuchać, bo występują przesterowania sygnału, które można porównać z odtwarzanym dźwiękiem przez głośnik z wykruszonym zawieszeniem membrany.

Maro *.play-internet.pl 22-11-2019 13:31

Po w koło pisać o tym samym czyli jakości! Jak oni i tak robią swoje - właściciele multipleksów napychają portfele od każdej dodanej stacji a jakość kbps/s i Słuchacz to jak widzimy sprawa bez znaczenia. Czy ktoś będzie tego słuchał czy nie bo po prostu się nie da to i tak zarabiają. Emisja idzie "na pusto" w powietrze jest ok!

Ktoś *.trilightzone.co.nz 22-11-2019 20:23

Czy jest aż tak ciężko zrozumieć, że są to transmisje eksperymentalne i do tej pory ograniczone czasowo na maksymalnie rok? Czy jest ciężko zrozumieć, że do tej pory nikt nie złożył wniosek o rezerwację częstotliwości dla transmisji stałej DAB+ poza Polskim Radiem? Czy ciężko zrozumieć, że różne spółki otrzymały koncesje, ale jeszcze nie wybrali operatora multipleksu i to może być trudniejsze niż przewidziano, bo pewnie stacje nadające w każdym multipleksie mają inne wyobrażenie kto zostanie operatorem, niż stacji lokalne z koncesją na tylko jeden multipleks. Co powinno nas ciekawić, to czy KRRiT w tym roku ogłosi następny konkurs. Bo szansa na start regularnych transmisji DAB+ w tym roku jest równa zera. Nawet nie oczekiwałbym na start DAB+ przed latem 2020 r. A czy dzisiaj podwyższą jakość a jutro zmniejszą, to czysta zabawa techników. Pewnie dodają jakąś stacje, bo prezes stacji chce sprawdzić jak to działa a po paru dniach może się rozmyśli i znowu zmieniają zawartość multipleksu.

TRANSMISJE EKSPERYMENTALNE

10B SZCZAWNICA/g. Przehyba 05.02.2020 Diecezja Tarnowska
11A WROCŁAW PWR 14.02.2020 Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy
11A WROCŁAW IŁ 14.02.2020 Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy
11A WROCŁAW PR 14.02.2020 Instytut Łączności - Państwowy Instytut Badawczy
8D ANDRYCHÓW 28.04.2020 MULTISTER
5B BIELSKO-BIAŁA 18.10.2020 Radio Bielsko
10A WARSZAWA / LIM 31.10.2020 BCAST
5D GDAŃSK / Zieleniak 31.10.2020 BCAST
10A WROCŁAW / Sky Tower 31.10.2020 BCAST

Damian *.adsl.inetia.pl 23-11-2019 05:11

Panie@Ktoś
A czy tak ciężko zrozumieć że 112kbps w PR to szczyt możliwośći?

Maro *.play-internet.pl 23-11-2019 23:06

@Damian Ja myśle, że musi być 112/64/48 kbps bo więksi gracze RMF czy Zet (zmowa) by nie przeżyli, jakby w 320 kbps/s z krystalicznie czystym dźwiękiem nadawana była cyfrowo (bez internetu za darmo i w dodatku z pełnym pokryciem zasięgu miasta + okolice) nadawana była jakaś mała lokalna stacja w Dużym mieście. Reklamodawcy od dużego by odchodzili i tamci tracili zyski z reklam. Bo z pozycji słuchacza lepiej byłoby słuchać np. w samochodzie tego co pięknie brzmi a nie szumi i trzeszczy (FM). A o radio samochodowe Dab + to teraz nie problem. Dlatego pozostaje brzęczenie w pseudo stereo i tak zostanie -taki myśle, że będzie rozwój Dab+. Niestety. Ja może nie przystaje do towarzystwa ale odkąd pojawiło się Dab+ zacząłem słuchać PR II i mimo tego specyficznego charakteru programu to ze względu na najlepszą jak do tej pory jakość emisji.

Ktoś *.100.86.182 23-11-2019 23:22

Panie Damianie,
czy tak ciężko zrozumieć, że w tym temacie nie dyskutujemy o Polskim Radiu. O jakości Polskiego Radia w DAB+ napisano już tyle a zmian jak nie było, taki ich nadal nie ma, bo ci którzy o tym piszą, nie potrafią zorganizować wspólny protest. Radio Chopin i PR II są nadawane z 128 kbps, o czym Pan oczywiście wie. Wie Pan również, że Radio Łódź nadaje z 160 kbps. Czyli jeżeli ktoś chce, to może.

Ktoś *.ddhosts.net 23-11-2019 23:58

@Maro:
Problemem radiofonii nie jest jakość dźwięku, chociaż powinna być utrzymywana na dobrym poziomie. Problemem jest model biznesowy, który pozwoli na utrzymanie oferty. Reklamodawcy chcą wiedzieć do kogo dotarły ich reklamy i to od razu po rozpowszechnieniu ich a nie po następnym sondażu, którego dane są pozyskiwany z pamięci respondentów. Najwięcej danych można pozyskiwać w Internecie przez łączenie danych o użytkownikach z rożnych źródeł, np. radia internetowego i mediów społecznościowych. Tego nie oferuje DAB+. Ale jeżeli WP wchodzi na rynek radiofonii i uważa, że można na tym zarobić, to przez parę lat jakoś sprawę pociągną. Wszystko zależy od tego, o ile są opóźnione nawyki Polaków w porównaniu do mieszkańców USA.

Problemem radiofonii jest również brak nowych generacji, które wychowują się z radiem. Możemy cieszyć się, że słuchają radio, bo ich rodzice zmuszają ich do tego np. w samochodzie. Inaczej nie wiedzieliby, że takie medium istnieje. Tak długo jak oni nie będą mogli brać w nim udział, kiedy chcą i jak często chcą, medium to nie będzie istniało dla nich. W ich media oni mogą artykułować się obszernie i bez kuratora treści. Radio jest dla nich jak telefon z tarczą numerową.

Damian *.adsl.inetia.pl 24-11-2019 06:21

@Maro
PR ll na FM brzmi dużo lepiej niż w Dab a to dlatego że jest nadawane jak wszystkie programy PR w 192 kbps /AAC. Robiłem różne testy zawsze FM jakościowo wychodzi lepiej nawet przy 160 kbps Radia Łódź a tak naprawdę to "Dwójka" ile ma netto w Dab? Jak kolega odejmie obrazki, info, itp. 112 kbps? wszyscy wiemy że to "Shit" jakościowy po godzinnym słuchaniu boli głowa.

Słuchacz *.quintex.com 26-11-2019 01:15

UKF przegrał z DAB+ a DAB+ z radiem internetowym. Smart speakery przejmą rynek, bo nowe pokolenia nie będą słuchały szumiejącego UKF-u. Możecie prowadzić licytację na prędkość przesyłu danych. Tylko kogo to interesuje? Ważne są treści a tych w radiu coraz mniej. W sobotę brałem udział w dyskusji panelowej, przedstawiona teza: „Wyłączmy UKF, aby rozgłośnie zaczęły zastanawiać się, jak będzie wyglądała ich przyszłość.” Na razie nie mają konceptu, co chcą oferować następnym generacją, które już nie słuchają radia. Jak chcą zarabiać na swoje utrzymanie? Tak jak prasa, również rozgłośnie przespały świat internetowy. Jednego dnia ich model biznesowy padnie. Tylko naiwni wierzą, że problem nie dotyczy radia publicznego.

Dabowiec *.dynamic.chello.pl 26-11-2019 18:27

"Ważne są treści a tych w radiu coraz mniej", Polskie Radio zapewniało i zapewnia treści na najwyższym poziomie, tylko trzeba tego radia słuchać i lubić, a dzięki DAB+ są nawet nowe i jeszcze bardziej wartościowe programy (Chopin), moim zdaniem radio publiczne zawsze będzie nadawać niezależnie i naziemnie, może nawet Solec nie wyłączą dopóki anteny będą stały w pionie?, w internecie przecież też jest i w smart speakerach pewnie też będzie Polskie Radio, ja spokojnie kupuję kolejne odbiorniki DAB+ i cieszę się z idealnego odbioru bez anten i zabiegów jakie musiałem robić na FM, i nie wierzę w koniec DAB+ na świecie i w Polsce.

Paweł *.promax.media.pl 30-11-2019 11:51

Powoli zbliża się już koniec 2019 roku, a my - mieszkańcy Południowej Wielkopolski (regionu kaliskiego) w dalszym ciągu niestety możemy sobie tyko pomarzyć o jakimkolwiek zasięgu cyfrowego radia DAB+
Coś słyszałem o tym, że podobno od 1 października 2020 roku z RTCN w Mikstacie po wielu latach oczekiwań wreszcie ma ruszyć emisja DAB+ "Polskiego Radia", tylko czy to jest już naprawdę pewne na 100% ??????

Maro *.play-internet.pl 02-12-2019 19:19

Na koniec jako puenta jakie powinno być Dab+ bo jakie jest to każdy wie: https://www.dabplus.de/ i kropka.

Tom *.play-internet.pl 02-01-2020 19:20

Maro - wrzucasz jakiś gówniany link po niemiecku, stawiasz kropkę i myślisz że ktoś wie o co chodzi?


Posting comments after three months has been disabled.