Po siedemnastu latach adresowanemu do społeczności kaszubskiej Radiu Kaszëbë udało się poprawić odbiór w jednym z większych miast regionu – liczącym pięćdziesiąt tysięcy mieszkańców Wejherowie. To dzięki nowemu nadajnikowi, który uruchomiony został we wtorek, 30 marca br., w godzinach wieczornych. Sygnał nadawany jest na częstotliwości 102,6 MHz z mocą ERP 0,1 kW. Antena zainstalowana została na kominie lokalnej kotłowni przy ulicy Spacerowej w Dzielnicy Zachodniej. Dotychczas w tej części Małego Trójmiasta Kaszubskiego – mimo niewielkiej odległości do stacji nadawczej w Rekowie – zdarzały się zaniki wynikające z niekorzystnego ukształtowania terenu.
Radio Kaszëbë już przed pięciu laty próbowało uzyskać zgodę poprawę odbioru w Wejherowie poprzez na powielenie swoich częstotliwości z Kościerzyny lub Helu. Wówczas jednak Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uznała, że uruchomienie nadajnika pracującego na 90,1 MHz wpłynęłoby negatywnie na zasięgi Radia Maryja z Wejherowa (89,7 MHz) i Radia WAWA z Gdańska (90,0 MHz), a w przypadku częstotliwości 106,1 MHz na Radio Gra z Bydgoszczy (106,1 MHz), Radio Maryja z Lidzbarka Warmińskiego (106,2 MHz), Jedynkę ze Sławoborza (106,0 MHz) i Trójkę ze Skórowa Nowego (106,3 MHz). Ostatecznie Rada – nie przejmując się np. emisją Plusów z Bygoszczy i Koszalina na 102,6 MHz, Radia Maryja z Szymbarku na 102,4 MHz czy Dwójki z Kisielic na 102,7 MHz – w czerwcu 2020 roku ogłosiła konkurs na zagospodarowanie częstotliwości 102,6 MHz, w którym oprócz nadawcy Radia Kaszëbë stanęła nadająca już w Wejherowie Norda FM.
Comments
Mają racje tu niektórzy koledzy, że powinien być ponownie udostępniony w Polsce zakres OIRT 65 - 74 MHz, o nadawaniu na średnich falach chyba już musimy niestety zapomnieć na zawsze (brak stereo i słaba jakość), ale ten peerelowsko-sowiecki zakres fal UKF mógłby rozładować tłok w eterze i być właśnie dla takich Kaszëbë.
Do człowieka piszącego powyżej: Przywróćmy pisanie na temat
Musiały być wtedy w handlu radia na UKF dwuzakresowe 66-74 Mhz i 87,5-108 Mhz a naj lepiej 66-108 Mhz w tym pasmo Japońskie 74-90 Mhz.a te używane przestrajać w ten sposób że domontować włącznik konwertera jak go się włączy to mamy 66-88 Mhz jak go się wyłączy to spowrotem jest 87,5-108 Mhz.
Pamiętam też Kaszubską Telewizję CSB TV n satelicie Hot Bird 13E powstała podobnym czasie jak Śląska TVS tylko że TVS nadaje do tej pory satelitarnie i naziemnie na Górnym Śląsku a CSB TV już dawno przestał nadawać!, porównując te dwa języki Kaszubski i Śląski to Śląski jest dużo lepiej jak dla Mnie zrozumiały Kaszubski to tak jak bym słuchał Czechów czy Słowaków.
Ciekawe czy są jakieś ważne przeszkody techniczne, może wojskowe, albo umowy międzynarodowe, w tym przywróceniu w Polsce OIRT 65,5-74 MHz?, bo to wydaje mi się takie banalnie proste, dać radiowcom, w wolnym, demokratycznym kraju, dodatkowe możliwości nadawania, a słuchaczom radia wreszcie normalny, dobry, silny sygnał radiowy na UKF-ie.
Ależ to proste. Brak odbiorników, również tych zintegrowanych np. z samochodami, brak możliwości wykorzystania systemu RDS (specyfikacja mówi o wykorzystaniu w zakresie 87,6-107,9), konieczność instalowania nowych systemów antenowych (większych niż dotychczas używane - bo większa długość fali), na które nie ma już miejsca na obiektach (pamiętamy, że pierwsze systemy CCIR pojawiały się po demontażu anten VHF-I). No i do tego tabela przeznaczeń częstotliwości...
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Ci krawaciarze z Warszawy chyba nie wiedzą jak wygląda teren w Wejherowie i chyba gdzie jest te miasto hehe
Miasto jest położone w kotlinie otoczone pagórkami i ma zakłócać inne sygnały z bardzo dalekich miast ???
Tak jak zrobili to w byłym zielonogórskim i jeleniogórskim z Muzycznym radiem gdzie zakłócają się stacje radiowe to był dopiero szczyt inteligencji... bym zapomniał tak samo z Eską wrocławską zrobili na 104,9FM , odcięli odbiór tej stacji jak odpalili na 105FM w Żaganiu/Wichowie.....to według nich tam stację się nie zakłócają ???
Tu nawet Dab+ z Chwaszczyna (5B PR 24KW) przerywa jak się jedzie przez Wejherowo przy dobrej antenie , gdzie też powinni doświetlić sygnałem na kanale 5B.
w Rumii na Szmelcie ledwo co idzie na tych 100w , ledwo co można wychwycić coś z szumu.
Norda idzie lepiej bo nadają z mocą 400w i wyżej zawieszona jest antena , W aucie sygnał Nordy mi się kończy na obwodnicy na wysokości Gdańsk Osowa jak z Rumii jadę do Gdańska
Dziś sprawdzę ten ich nadajnik to zobaczę czy coś odbierze na trasie Rumia -Gdańsk
Nie za dużo te Kaszebe ma już nadajników ? Dali by lepiej jakąś nową lokalną stację na Trojmiasto...
@ Przywróćmy Oirt po co sie cofać jak można rozwijać DAB + a wiadomo w Polsce jest kiepsko bo komercyjne stacje jak RMF FM czy ZET hamuja rozwój
DAB to syf nad SYFY, który nigdy nie wyjdzie poza testy. Do tego pozostanie tylko i wyłącznie fanaberią dla dużych miast. PRZYWRÓCIĆ OIRT ŻEBY ROZŁADOWAĆ MEGA TŁOK NA CCIR oraz wpuścić do ogólnej sprzedaży tylko odbiorniki FM z zakresem 66 - 108 MHz. W samochodach nie muszą słuchać OIRT. Większość osób słucha radia stacjonarnie (dom, praca). Cholerne władze z końca lat 90-tych co zabiły OIRT i teraz mamy syf w eterze.
Też jestem za powrotem do dolnego UKF-u. Można też na wzór Japonii i Brazylii wprowadzić dodatkowy zakres 76 - 87,5 i też będzie ok, a odbiorników z takim zakresie nie brakuje na rynku.
A jak wygląda stan prawny pasma 76 do 87,50 MHz w Polsce?
W przypadku nie powielenia 90.1 rozumiem bo na lepszych odbiornikach ograniczyłoby to zasięg radia WAWA w Redzie , ale absurdalne jest zakładanie ze mogliby ograniczyć zasięg Bydgoszczy
@ Trzaska akurat FM to fanaberia duzych miast po za RMF FM, ZET, Maryja i PR reszta stacji nadaje tylko w dużych miast i jak bys chciał odbierać pozostałe stacje FM to zostaje tylko inetrnet, a tak w DAB + mógł bym sobie mieć większy wybór stacji w mniejszych miejscowości.
Patologią było przez lata rozdawnictwo mocy nadawczych typu 0,1 kW itp. Nie może być takich sytuacji, że wyjeżdżając poza granice miasta, tracimy połowę w stacjonarnym odbiorze. No cóż teraz jest już za późno. Pasmo górnego FM-u jest na wielu obszarach zwalone przez ww. pierdziawki. OIRT już nie przywrócimy ale (tak myślę), że nadal jest szansa zagospodarować pasmo FM z zakresu 76-87,5 MHz. Niech wypowiedzą się znawcy tematu.
Naj lepiej to 66-108 FM i do tego każda stają radiową oprócz sygnału analogowego niech na tej samej częstotliwości poda sygnał cyfrowy HD RADIO tak jak w Ameryce, a DAB+ niech dadzą większe moce rozpiszą konkursy na kocejsę dla wszystkich nadawców na FM Plus internetowi i sieją sygnałem w polaryzacji pionowej!
HD RADIO też jest do niczego, w USA widocznie też tak jak i u nas radiowcy potracili wrażliwość słuchową na dźwięki z radia, to tylko niszczenie dobrego, sprawdzonego od 60 lat (jak w Trójce) sygnału analogowego, tylko psucie go dodatkowymi podnośnymi z cyfrowym i jeszcze gorszym niż w DAB+ tragicznie niskim bitrate.
Faktycznie w Wejcherowie punktowo radio Kaszebe mialo zaniki. Co prawda sluchalem przez telefon, ale romawiajac z "tubylcami" potwierdzali ze miejscami szumi lub zanika. Co do fm i oirt moim zdaniem to niepotrzebnie zrezygnowano z tego pasma. Cale "dolne" pasmo powinno byc oddane do uzytku Polskiemu Radio, a gorne" uzywane teraz powinno byc rozdysponowane dla rozglosni prywatnych, samorzadowych i wyznaniowych. Tym bardziej ze Polskie Radio dysponowalo pokazna liczba nadajnikow i cala infrastruktura obslugujaca te pasmo. Plusem tez jest propagacja na tych czestotliwosciach, lepsza niz na cirt. Minusem brak rds-u, aczkolwiek nie wiem jak na prawde by ewentualnie dzialal na tym pasmie ten system? Wtedy tez wszyscy odbiorcy dyponowali radioodbiornikami przystosowanymi do odbioru dolnego ukf-u. Z tego co pamietam obowiazywaly nas jakie umowy miedzynarodowe w sprawie zaniechania uzywania pasma oirt, bynajmniej tak tlumaczono koniecznosc wylaczenia tego pasma. I niestety nastapil koniec nadawania na dolnym ukf, a teraz to juz "zaszlo za daleko" aby ponownie uruchomic te pasmo (brak radioodbiornikow na te pamo, brak nadajnikow i cale infrastruktury na te pasmo i zapewne z tych powodow brak by bylo chetnych na nadawanie w tym pasmie?).
Skończcie już z tym folkolorem o przywracaniu OIRTu i fal średnich. To jest żałosne.
Poprawka 65-108 Mhz.
W Telewizji NTC VHF kanały 5-12 UHF było 21-69 potem 21-60 wkrótce 21-49 a jak by NTC dać jeszcze kanały 13-20 było by 5-49 tylko musiał być trzeci rodzaj anten bo są VHF i UHF a tu musiało być coś pomiędzy nimi
?.
Pamiętam Polski radiomagnetofon
Condor z końca lat 80
-tych i początek 90-tych miał
UKF dwuzadresowy 65,5-74 Mhz i 87,5-108 Mhz!.
Do tej pory na warszawskim Bródnie w blokach z TV kablowej UPC idą przebicia na zakresie OIRT, w szczególności 65-66 MHz. Tutaj dolny zakres żyje :)
@Wiktor: Condor miał 65,5-74 oraz 88-104. Żadna jego wersja nie obejmowała pełnych dwóch pasm.
@Wiktor: Condor miał 65,5-74 oraz 88-104. Żadna jego wersja nie obejmowała pełnych dwóch pasm.
Dab + to wcale nie syf!!!. Jak oglądam film w necie i jednocześnie słucham radia przez internet,to od razu się tnie. Dlaczego Francuzi i Niemcy korzystają z tego syfu. Polacy obudźcie się! Gdyby to był syf,to Niemcy i Francuzi by z tego nie korzystali. Tragedia.
RMF , oczywiście jest to stacja niemiecka i inne stacje komercyjne wpajają Polakom,że Dab+ to syf. A na terenie Niemiec z tego korzystają. Polacy obudźcie się. Tragedia.
I Wielka Brytania też,z tego syfu korzysta jak coś. Pozdrawiam wszystkich. Pana Krzysztofa też
Jak nie podoba się RMF, to słuchaj Radia Maryja.
Radiofonizacja cyfrowa DAB+ narzucona nam przez Eurokołchoz, jest znacznie gorsza jakościowo-dźwiękowo od tej narzuconej nam kiedyś przez Sowiecki Kołchoz:
http://www.repozytorium.fn.org.pl/?q=pl/node/5619
Brawo Kaszebe. W końcu trzeźwa i dobitna ocena :)
I tym sposobem Kaszebe ma większy powierzchniowo zasięg niż komercyjny multiplex w Polsce :D
FM w Polsce będzie działać przynajmniej do 2035 roku. Już trzeba pomyśleć jak zwiększyć jego pojemność. Zobaczcie jaką ewolucję przeszły sieci komórkowe, które zaczynały od pasma 450 MHz (Centertel) potem GSM 900, 1800, UMTS 2100, LTE 1800, 2100, 2600, 5G 2600 i nadchodzi 5G 3600 i 26000 MHz. A FM stoi w miejscu. Nie rozumiem dlaczego nie zwiększono pojemności o dolną granicę CCIR czyli 76 - 87,50 MHz??? O co w tym wszystkim chodzi! Skąd ta decyzyjna niemoc???
@Kaszëbë to posłuchaj sobie jak gra "Muzo FM" na FM i w DAB+ w Gdańsku
To zobaczysz różnicę jak jest obcięty dźwięk na Fm powyżej 15khz .
Ale dla części ludzi co już gorszy słuch mają to tych wysokich częstotliwości i tak nie usłyszą
@Kaszëbë a sprawdzałeś dźwięk z radia kaszebe jak jeszcze był w DAB+ na kanale 5D z dźwiękiem na Fm ? nawet przez jakiś czas szło bitrate 184 .
Ja się jeszcze dziwię ze ludzie jeszcze nie narzekają na dźwięk w dvb-t :) pewnie też by chcieli powrócić do wersji analogowej i dalej max 4 kanały oglądać :)
Ja wolę więcej stacji radiowych z większym przekrojem muzycznym tak jak jest w Niemczech Nawet przy minimalne gorszym dźwięku niż słuchać tylko monopolu zetek i rmf-ów itd
Tymczasem o północy nadawanie zakończyło Radio Łódź Extra. W streamie internetowym gra teraz główny program Radia Łódź. Nie jestem w stanie stwierdzić, co stało się z przekazem w multipleksie (brak audio? dubel RŁ? wyłączony?) Liczba entuzjastow DAB+, którzy odnotowali fakt zakończenia emisji, jest naprawdę zatrważająca. :)
Powielenia zakazała KRRiT za panowania Dworaka po tym jak MAXXX chciał się powielić na potęgę. Chcieli się powielić np.do Płocka, Kołobrzegu, Świnoujścia ale udało im się powielić do Białegostoku z Łomży (2010 które nadaje do dziś!), do Tarnowa z Krakowa, Do Gorzowa z Zielonej Góry (W Gorzowie wygrał w konkursie częstotliwość), z Krosna do Rzeszowa, z Trójmiasta do Elbląga i nawet miało być też powielenie do Suwałk ale do emisji ostatecznie nie doszło. Paradoks jest taki że Niemiec dokopał Niemcom co w Polsce jest to ewenement na skalę światową :D
Jak czytam komentarze starych dziadków tęskniących za starym UKF-em to aż przykro. DAB to przyszłość radia. Nawet analogowe radio ma przesył przez satelitę w kodeku AAC 256 kbit w najlepszym wariancie. A jak tęsknicie za dobrą jakością to proszę zainwestować w streamer i słuchać np. Tidala. Audiofile od siedmiu boleści...
DAB+ mam już 10 lat i tylko jest Polskie Radio, za długo to już trwa, jest za duży opór przeciw DAB+ u nas, lepiej było rozszerzyć UKF-FM o dolny zakres, nadawać też trochę na falach średnich (tak jak nadajemy nadal na długich 225 kHz) i cieszyć się taką "prawdziwą" radiofonią, z dobrym, naturalnym, niemęczącym, przyjemnym dla ucha dźwiękiem, i też co ważne dla miłośników radia - możliwością używania nadal nawet starych lampowych dziadkowych odbiorników.
Posting comments after three months has been disabled.