Niecały miesiąc po 32. urodzinach tworzone przez Piotra Sambora Radio Alex zniknęło z eteru. W zamian na częstotliwości 105,2 MHz pojawił się produkt z prezenterami znanymi z Radia 90, Radia GRA czy zlikwidowanej niedawno krakowskiej Radiofonii i muzyką góralską uzupełnioną o przeboje pop, dance i disco polo. O zmianie pracownicy zakopiańskiej rozgłośni mieli dowiedzieć się w ostatniej chwili. Dotychczasowego programu stacji - jak było w przypadku wchodzenia Grupy RMF do Radia Aplauz z Wrocławia czy akademickiej Radiofonii z Krakowa - można słuchać w internecie. Stream jest dostępny poprzez stronę radioalex.pl.
Radio 90 w historii Radia Alex pojawiło się w roku 2001 podczas procesu rekoncesjonowania. Nowa koncesja wydana została spółce Alex Media powołanej przez Piotra Sambora i Radio 90, jako mniejszościowego udziałowca. Jak po latach opowiadał twórca zakopiańskiej rozgłośni, do takiego kroku przekonała go przedstawiona mu idea tworzenia sieci rozgłośni górskich. Gdy zorientował się, że nie o to chodziło spółce ze Śląska, wszedł w nią w spór sądowy. W 2005 roku udziały Aleksandry i Piotra Samborów nabyła spółka Polamer Waltera (Władysława) Kotaby, właściciela polonijnych rozgłośni w Stanach Zjednoczonych. Przez kolejne lata zachowane było status quo. Na początku br. z funkcji prezesa Alex Media odwołany został Sambor, a zastąpił go właśnie Kotaba. Następnie w lutym zmienił się adres spółki, a nowy zarząd zgłosił do Urzędu Patentowego znak towarowy „Radio Alex”. Miesiąc później do urzędu wpłynął wniosek Piotra Sambora dotyczący zastrzeżenia nazwy „Radio Aleks”. Ten drugi dotyczy jednak wyłącznie przestrzeni internetowej.
Comments
Włączając radio Alex, człowiek przenosił się automatycznie w radio lat 90. Dżingle, reklamy, wiadomości, transmisje mszy świętej, pomimo swojego "staroświeckiego" brzmienia i kiepskiej jakości, miały swój urok. W sumie nie spotkałem się w Polsce z podobnym radiem. I mimo tych wszystkich niedociągnięć, jakości, szkoda by było aby zamilkło w eterze. Nie mieszkam w Zakopanem, ale w okolicach Gorlic i na większych pagórkach bez problemu daje się odebrać tą stację, stąd na spacerach lubiłem ją sobie czasem włączyć. Jestem ciekaw dalszego rozwoju sytuacji radia.
No teraz to mozna radia sluchac.strzal w 100
Od lat przyjeżdżam w Tatry. Podstawą planowania wycieczek w Tatry była właśnie prognoza pogody Radia Alex. Teraz pozostanie pustka.
Prawda leży pośrodku. Alex za bardzo trącił myszką, był niestety amatorski i niestrawny na dłuższą metę. Owszem, ma swój urok ale w Zakopanem brakowało rozgłośni bardziej uniwersalnej, z obecnością lokalnej tematyki a także folkloru (ale bez przesady - w „dawnym” Alexia w ogóle nie było muzyki mainstreamowej, jedynie folk i religijna). Oczywiście nie popieram ruchu grupy RMF ale z biznesowego punktu widzenia jest to zrozumiałe. Dotychczasowa ekipa nie miała pojęcia o robieniu współczesnego radia. W przypadku obecnego Alexa przesadzono „w drugą stronę”. Alex powinien istnieć jako coś hybrydowego pomiędzy tym co było a jest obecnie, tzn w ciągu dnia bardziej przystępna playlista (coś w stylu Radia Kaszebe - folkowe granie połączone z popowymi i dance’owymi brzmieniami), zostawić dotychczasową lokalność i audycje religijne, koniecznie unowocześnić oprawę i sposób realizacji. Przy odpowiednim szkoleniu i wdrożeniu z powodzeniem mogła to robić dotychczasowa ekipa pod opieką kogoś z Grupy RMF. Rozgłośnie takie jak Radio Kaszebe, Radio Fest czy Silesia łączące elementy regionalne ze światową muzyką potrafią brzmieć nowocześnie i notują przyzwoite wyniki słuchalności. Tak też mogłoby być w przypadku Alexa. Unowocześnić to radio, ale z umiarem. Odnoszę wrażenie, że grupa medialna wylała dziecko z kąpielą. Szkoda miejscówek ekipy, której nie dano szansy na zmianę i możliwość sprawdzenia się w nowym formacie.
Fajnie gra teraz Radio Alex. Super muzyka, dla każego. Takiego radia brakowało na Podhalu Spiszu i Orawie. iedługo mogą być numerem 1 na Podhalu.
Wstyd. Dobrą stację zaorać na pseudolokalne wypierdki trujące ten sam program prosto z Kopca. Kasa, kasa, kasa?
Na dłuższą metę jest to nie do uniesienia. Kolejna emanacja tego samego łomotu spod znaku kiełby i browara. Zgoda, że tej stacji potrzebne było przewietrzenie studia, ale czy od razu zaoranie?
Niech stary właściciel stara się o koncesje na falach średnich. Czy stara częstotliwość dla Zakopanego jest wolna (1485/1602 KHz)?
Nawet nazwę radia ukradli panu Piotrowi. Prawdziwy pasjonat - radiowiec i niestety dał się zrobić w balona, mieszkańcy Zakopanego powinni teraz z ciupagami i smrekami w rękach pomóc odzyskać radio panu Samborowi.
Czy ktoś się orientuje w jakim celu Samborowie sprzedali swoje udziały spółce Polamer? Chyba zdawali sobie sprawę z ryzyka takiego kroku...
Za duża ta zmiana. Stacja straci słuchaczy, których miała, a którzy byli jej wierni ze względu na program. Oni nie znajdą swojego miejsca wśród innych stacji.
Prezes M to jednak ma poczucie humoru. Sieć stacji górskich, naprawdę uśmiałem się do łez. No to jeszcze jeden powód, żeby nie jechać już nigdy do Zakopca.
Szkoda radia Alex, kiedyś to w Rzeszowie słuchałem czasem, na radiu stacjonarnym z podłączoną anteną pięcioelementową ustawioną na dachu w polaryzacji H (poziomej) na południe, w dobie internetu już nie potrzeba anten bo wszystkie stacje z Polski są właśnie tam...
Lubiłem posłuchać sobie gwary góralskiej, szczególnie wiadomości lokalnych po góralsku
Za jakiś czas po gwarach nie będzie już śladu, a szkoda...
Radio w takiej formie muzycznej zginie, czy o to chodzi? Stało się podobne do wielu innych. Co na to słuchacze? Rezygnuje z wielkim żalem.
Szkoda. Zawsze go włączałem na Orawie, Podlahu i Spiszu. Dotwarzało taką góralska atmosferę tego regionu.
ja jako mieszkaniec gór nizinnych czyli beskidu niskiego jestem zniesmaczony taką postawą .zwłaszcza,ze zakopane ma już siecówki plus, eska itd
na co kolejne
do pana Tomasza cytuje(..)w dobie internetu już nie potrzeba anten bo wszystkie stacje z Polski są właśnie tam(...) koniec cytatu -jest kilka rozgłosni z fm co nie ma strumienia w sieci- # zostań w domu
lokalane radio , wcześniej radio NRL odolanów (też nie miało strumienia) długo czekaliśmy na lokalne rmf-y maxxx-y i kilka stacji dzielacych częstotliwosc i ogólnokrajowymi- np katolickie radio kołaczyce/r.jasna góra .itd
do pana Krecik Z Jiczińskiego Lasu cytuję
(...). Sieć stacji górskich, naprawdę uśmiałem się do łez.(...) teraz nie przeszkadzają wam rozgłosnie po ukrainsku.
radio z muzyką go'ralską , a na ślasku może po co muzyka śląska, tak można wymieniać
np jak mówił jakiś pan z warszawy-poco w polsce jak berlin ma-moze by retransmitowac z zagranicy radio skoro i tak wam nie przeszkadza
jedni szczują na disco polo inni na ludowe .
a w górach wszędzie jest zasieg internetu?
wątpię
Ciekawe czy jak Kos był na szczycie Rys to miał przy sobie małe radio czy z telefonu próbował na takiej wysokości odbierać stacje radiowe pewnie jest ich tam mnóstwo z Polski, Słowacji, Czeh, może i z Węgier i Austrii?.
a wersja ukf jest w sieci
Zmiany na plus. Świetnie się słucha i w końcu można bez wstydu włączyć to radio.
Dobra zmiana.Bo to co bylo wczesniej to jakas porazna.
a może by ktos zamienił lem fm na jezyk polski. ukf to nie jest strefa zamknieta
i kazdy słucha
a jezyk polski . ?
po kurdyjsku , węgiersku i w wielu innych jezykach nie ma rozgłosni w Polskim UKF .my rozdajemy ale nie swoim
jak tak byscie komentowali odnosnie rmf ukraina czy ukrainskie stacje w playerze
....................
naziemnie lem niech nadaje po polsku a w sieci po łemkow.
Kiedys w Krk na dipolu zestrojonym na ~95MHz sie ich sluchalo jak propagacja pozwalala...
Ale w necie leci stara wersja Radia Alex. Na oficjalnej stronie także brak jakichkolwiek informacji o zmianach w eterze na 105,2?
radio takie jak alex powinno zachować tradycyjną formę naziemnie,jest mało takich perełek w Kraju
w moim zasięgu było radio Bieszczady które miało swoisty charakter- muzyczny i audycji tematycznych
widać,ze dziś liczy się komercja a nie tradycjonalizm .nikt nie myśli o przekształcaniu radia Jasna Góra w komercje, czy radia Kaszebe(które powinno mieć taki charakter jak dotychczas radio Alex).
i dbanie o naszą tradycję jest w obowiazku każdego z nas .
LEM FM np. nadaje cały czas 24h/dobę audycje słowno-muzyczne w języku łemkowskim i nikt tu nie wpłynie na decyzję KRRiTV (choć nie każdy zna język i mówienie,że mozna zrozumieć lub się dogadać to jest całkowite kłamstwo,),a jesli chodzi o naszą tradycje to najlepiej wziąsć i zmienić ,
Czy w innych krajach europejskich nadaje choć jedna rozgłosnia nadająca na ukf cały dzien po polsku?
napewno nie(być moze w dab+ i to w napewno w małych przypadkach)
a mniejszosci tez mają mozliwosc korzystania z fal AM- 1485khz Gorlice jest wolne ,zresztą wiele odległych wsi ziemi gorlickiej gdzie mieszkają mniejszosci łemkowskie mają takie radia a w terenach nie zagęszczonych i po za miastem się sprawdzają.
wpis jednego z internautów:
(..)Na nowej stronie Radia Alex (z tym mającym com.pl w adresie) pojawił się player wraz z linkiem do strumienia stacji innym niź obecny: https://radioalex.com.pl/pliki/radioalex.m3u(..)
to wersja FM radia alex
https://radioalex.com.pl/play/index.php?02
@6-pl: całodobową stacją nadającą na UKF w języku polskim jest Radio Znad Wilii w Wilnie. Jeśli chciałoby się poszukać trochę dalej, to na tej liście była jeszcze Irlandia no i oczywiście Stany Zjednoczone (m.in. wspomniany w artykule p. Kotaba). Jest też szereg stacji nadających w języku polskim raz lub kilka razy w tygodniu (Litwa, Łotwa, Ukraina, Czechy).
Ekstra zmiana na lepsze!!!! Teraz słychać tylko Waszego radia :) I nowości.... i stare przeboje.... BOMBA :)
Ekstra zmiana na lepsze!!!! Teraz słuchać tylko Waszego radia :) I nowości.... i stare przeboje.... BOMBA :)
Powinny tam być w eterze dwie stacje radiowe - prawdziwe Radio Alex p. Sambora i ta nowa stacja p. Kotaby ale z inną nazwą - Radio Kot.
Jedyną szansą na aktywację/reaktywację stacji typowo lokalnych, z folklorem, audycjami mówionymi o tematyce tylko lokalnej, ludowej to fale średnie z projektu RADIO AM. DAB+ już został zaprzepaszczony co widać w układzie stacji i ich zawartości (ruletka internetowych stacyjek tzw. szaf grających, stacje nadające w nie swoim regionie oraz pojawiające się już przydziały dla rekinów FM jak RMF). Kiedyś ktoś tu pisał, że fale średnie w wersji LPAM do świetny pomysł na stacje lokalne w formacie TALK, dla mniejszości etnicznych, religijnych, lokalnych społeczności wiejskich i miejskich. Grzechem pierwotnym jest to, że prawie każdy kto pcha się na skalę FM/DAB+ ma tylko i wyłącznie parcie na tandetną muzykę i tabuny reklam i żadnej wartości dodanej. Póki ta fatalna mentalność nie zmieni się, polska radiofonia pozostanie tym czym jest czyli komercyjnym szlamem.
w Polsce nie ma audycji dla mniejszosci jak węgierska, (podczas gdy na AM co tydzień -można tez słuchać w sieci audycja dla polaków z radia węgierskiego-
<kojarze z wykazu polskaam audycje co miesia,c w radiu młodavia obecnie nic nie o emiscji nie wiem>
czeska? nie wiem , słowacka? też nie wiem
co do stanów to jest to kraj multi kulti i mniejszosci nadają bądź na UK bądź na AM.
tylko dlaczego dla laika nie można uruchomić po polsku audycji w radiu LEM fm.
czy są aż tak poruszane tematy kontrowersyjne
ps. dziś liczy się komercja i ,,lanie wody'' w przenosni (bo jak slucham radia prywatnego to mam wrazenie ,że lany poniedziąłek trwa cały rok ), a nie to czy są słuchacze tylko aby w kółko te samą plejliste i co chwile reklamy które są też irytujace jak w tv(mialo być lepiej po wprowadzeniu dvbt
i taniej atu co innego .
przynajmniej UE według jednego artykułu co czytałem nie narzuca wprowadzenia DAB+
JAK W dvbt
(czy my musimy we wszystkim tanczyć jak ministerstwa ds. cyfryzacji czy inne podmioty narzucają nam ( wyłaczenie 3g w niekórych operatorach komórkowych)
pan napisła panie redaktorze ,ze była w irlandii(w Londynie tez coś nadawało(odebrałem dawno temu na astra 28,2 E , krótko trwała emisja FTA .
kilka razy w tygodniu to nie to samo co 24/dobe wiec proponuje też dzielenie czestotliwosci lem fm z inna stacją albo nie kolidowanie np z RMF MAXXX czy pobilskim nadajnikiem PR1 na częst 106.4
Jedynym dobrym momentem (w wolnej Polsce) były lata 90. To wtedy rozwijały się stacje radiowe, pięknie współistniały dwa zakresy FM (OIRT I CCIR). Były dobre audycje mówione i muzyczne (bez znaczenia czy stacje państwowe czy prywatne). Istniały jeszcze fale średnie Polskiego Radia. Potem nastąpił (po 2000 roku) tzw. komercyjny upadek. Reaktywacją tego dobrego ducha radia był projekt Radia Gminnego, niestety zajechany za pomocą braku systemowego wsparcia ze strony państwa (kampanii informacyjnej, że radio z falami średnimi też jest cool). I tak rozpoczęliśmy trzecią dekadę smuty radiowej w postaci szaf grających ciągle to samo (dom wariatów), cholernych reklam, disco polo, zapchanego tandetą FM-u, byle jakiego dabu. Nic dobrego w polskiej radiofonii nas nie czeka.
Szkoda. Pomimo amatorszczyzny to radio miało swój górski klimat. Zawsze jadąc w Tatry chciało się słuchać pomimo szumu i gównianego zasięgu. Część Tatr zginęła w natłoku powszechnej tandety.
Górski klimat ? No chyba raczej nie. Prędzej ich wyznacznikiem było plucie jadem, pisowska propaganda i ciemnogród. Nie wspomnę o tandecie i amatorszczyźnie. W końcu to radio brzmi jak przystało na XXI wiek. Jedyne co by się przydało poprawić to żeby było więcej muzyki góralskiej, powiedzmy tak z 50 % by było ok.
Donek, no właśnie, po co nam jakieś tam radio Alex? i Super Soul i Kowalski w Dodge z USA w Polsce? jak mamy już wszędzie najlepsze, jednakowe, berlińskie stacje radiowe w całym kraju, DAB+ też nam przywlekli Pełowcy z Niemiec do Polski, ale tylko po to żeby zniszczyć finansowo Polskie Radio, tak żeby już nic nie było polskiego, radiowego w Polsce do posłuchania w radioodbiorniku.
według dyrektywy UE dab+ nie jest obowiązkowy i nie zmuszą nas do całkowitego wyłaczenia fm analog
jak w tv - ale analogowy tv powinen i tak zostac -przeciez te wszystkie czestotliwosci nie wykorzystają napewno na 5G itd
nie mozliwe
Aż mi się przypomina to co stało się z Radiem Piekary kilka lat temu, jak dla mnie to nie nowoczesność a poprostu całkiem inne radio już teraz. Nie wszystko stare trzeba "ulepszać". Dobrze że jeszcze trafiłem kiedyś przypadkiem na Radio Alex i poznałem ten niepowtarzalny już teraz styl w radiu na swój sposób fajny i wyjątkowy. To zostaje internet .
SZKODA, WIELKA SZKODA. Słuchałem go od pierwszej audycji, chyba w 90 roku jak jeszcze byłem w Zakopcu. Teraz szok, w tak oryginalnym radiu badziew taki jak w dziesiątkach innych. Romina, Cugowski Elektryczne pasują ale chyba do tych gości co zawalają Zakopane. Jak mi nie pasował mnich z jego filozofiami to dawałem odpocząć radiu. Ale w nocy były kawałki jakich nigdzie nie ma, nawet w internecie. Szkoda że świat się zmienia nie koniecznie na lepsze a byle cość nawet do radia trafia.
Muzycznie to teraz jest dno. Disco polo jacyś pseudoartyści lecą po 5 razy dziennie ta sama piosenka. Stare radio było nie najlepsze ale teraz to już katastrofa.
Mniej disco polo i Golców i da się tego słuchać.
W Polsce jest tylu zdolnych artystów jak Kortez, Kaśka Sochacka, Clock machine a wy puszczacie takie gówno disco polo...
Posting comments after three months has been disabled.